26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R 13.3.2006 14:53

Re: Re: Re: Dělicí čára mezi výzkumem a příživnictvím.

Jedna dvě osamocené věž v Evropě je  atrakce, skupina takových věží na jednom místě je vzhledově docela průser.
Corsini 13.3.2006 15:37

Re: Re: Re: Re: Dělicí čára mezi výzkumem a příživnictvím.

Ještě dokonalejší počítače umožňjí především dimenzovat tak, aby celý větrník nevydržel víc než těch 20 let. A po dvaceti letech to dopadne tak, jak dopadly staré průmyslové budovy - než by se někdo otravoval s rekonstrukcí nevyužité haly, tak si radši postaví novou na zelené louce.
ticha@dohoda 13.3.2006 11:40

vazeny pametniku

uhli lze bez nejmensich problemu dovazet, nabidka je vysoko nad poptavkou, v katowicke oblasti Polska se zaviraji sachty, stejne jako na ostravske strane, Ukrajina na rada proda sve uhli ale i tam je tezba v utlumu. Je mozne, ze v budoucnu budou technologie, ktere dokazi uhli lepe zhodnotit a tezba se obnovi ale fakt je, ze uhli dnes nepredstavuje strategickou surovinu k vyrobe energie, snad na ty spicky jak pisete
Stredocech 13.3.2006 11:45

Re: vazeny pametniku

Jsem pro to, aby se elektřina pro vývoz vyráběla z dováženého uhlí. Pak, ať se vyrábí a vyváží v jakémkoliv množství.
pepik 13.3.2006 12:45

Re: Re: vazeny pametniku

a z dováženého vápence! p.
Mysch 13.3.2006 14:09

nemam nic proti tomu,

ale hlavne ve vyvezenych kominech. pokud mozno hodne daleko.
Pamětník I. 13.3.2006 15:13

Re: vazeny pametniku

Tak to dělá Rakousko a Německo.ČEZ na to jde ještě chytřeji a vyváží "svůj" přebytečný kapitál do zahraničí nákupem polských a rumunských elektráren a bude vyrábět z místních surovin a ovzduší elektřinu na místě s využitím místních externitalit včetně levné pracovní síly. Nás jako stát, pokud zanedbáme, že jsme taky Evropané, má zajímat alokace zisků z tohoto podnikání. Ve státní energetické koncepci by měla být minimalizace spotřeby uhlí spalováním, což znamená, že současnou prioritou musí být výstavba jaderných elektráren a energetický výzkum. To říkám bez osobní podjatosti,  už to mám do penze za pár. Potřebné prostředky nemají být získány pouze od výrobců elektřiny, protože tato priorita je v zájmu příštích generací. Zatím se jeví, že prioritou jsou především zájmy uhelné loby, která se tváří, jaky by krajina a suroviny byly její a zájmy ministerstva práce, které se tváří, že mu patří horníci.
Ladislav N. 13.3.2006 19:51

Re: Re: vazeny pametniku

"Příští generace" budou muset splácet dluhy vlád ČSSD, jejichž splatnost je "plánována" na 55 let dopředu...
Stredocech 13.3.2006 11:34

Za zdražení elektřiny mohou "větrníkáři" a zelení v celé Evropě,

a my na to doplácíme.
Jinak, ČEZ patří z většiny státu, obracejte se tedy NA VLÁDU a ne na nějaký ČEZ. Vláda také reguluje ceny energií (to dokonce z části dělá i vláda v Americe).
 
JJ 13.3.2006 14:39

Re: Za zdražení elektřiny mohou "větrníkáři" a zelení v celé Evropě,

 
Zdrazeni jsem take vysvetlil v minule diskuzi. Podil podpory OZE na rustu koncove ceny elektriny je radove nizsi, pokud jej srovname s vlivem narustu cen uhli, ropy a zavedeni CO2 kreditu.
Stredocech 13.3.2006 15:40

Re: Re: Za zdražení elektřiny mohou "větrníkáři" a zelení v celé Evropě,

A jaký je podíl "útlumu" jaderné energetiky? TEN je hlavním cílem zelených, ty "větrníky" jsou jakýsi "bonus" a zdůvodnění výše uvedeného.
 
JJ 13.3.2006 15:53

Re: Re: Re: Za zdražení elektřiny mohou "větrníkáři" a zelení v celé Evropě,

Minimalni, alespon co se tyce velkoobchodu. JE by se stejne nestavely, protoze to v te dobe nebylo zrovna vyhodne a zas tak moc se jich nezavrelo (nemam presna data, ale je dost pravdepodobne, ze se ani nezavrou a pojedou dale). A nektera z pristich vlad stavbu novych patrne povoli, obdobne referendum ve Svedsku by zrejme dopadlo pro jadro pozitivne.
Daneš Burket 13.3.2006 11:15

K cenám elektřiny

Všiml jsem si, že se v diskuzi často objevuje názor, že ceny elektřiny v ČR jsou neúnosné a některé domácnosti "nevědí, kde na ně brát".
Podle údajů ČSÚ zaplatí průměrná česká domácnost za elektřinu 3828 Kč/rok, což je přibližně 319 Kč/měsíc.
Každého z nás by asi potěšilo, pokud by to bylo méně, ale je to cena srovnatelná s 6 krabičkami cigaret nebo zpáteční jízdenkou Praha-Brno.
Pro porovnání: za provoz osobních dopravních prostředků (benzín, údržba, maziva...) dá průměrná česká domácnost 4999 Kč/rok. Zajímavé je, že nikdo nevykřikuje, že by automobil bylo něco, co by bylo z hlediska nákladů pro naše domácnosti neúnosné.
Stredocech 13.3.2006 11:36

Kouzlo průměru

Cena elektřiny je nehorázně vysoká pro ty, kdo s ní topí. Což vede k návratu před rok 1989 a opět se pálí kdejaké svinstvo.
 
pavel 99 13.3.2006 11:42

Re: Kouzlo průměru

A aby se to zlepšilo, tak se přirazí "ekologické" daně.
IS 13.3.2006 11:50

Re: Kouzlo průměru

Uváděný průměr  se mi jeví jako velice nízký. V našem okolí domácnost dvou důchodců s obyčejným vybavením elektrickými spotřebiči (osvětlení, lednička, TV, mikrovlnka, pračka počítač) platí cca 500- 600 Kč na měsíčních zálohách. Největší spotřebu vykazuje lednička, stávající se pro důchodce luxusem.   
ok 13.3.2006 11:54

Re: Re: Kouzlo průměru

Presne tak. Pan Burkert to nevi, presto nas rad pouci.
Ladislav N. 13.3.2006 13:01

Re: Re: Re: Kouzlo průměru

Nesmíte do té lednice pořád chodit nakukovat! :)
ptakopysk 13.3.2006 14:52

Re: Re: Re: Re: Kouzlo průměru

a kromě toho v lednici určitě nechávají rozsvíceno!
liberal shark 13.3.2006 19:46

Re: Re: Re: Kouzlo průměru

Údaj pochází ze statistické ročenky ČSÚ, takže se obraťte na něj.
R 13.3.2006 12:37

Re: Kouzlo průměru

To je zase o tarifech.  Kdo má tepelné čerpadlo nebo přímotop a "levnou" elektřinu 20 hodin denně,  má ji zdraženou a dost drahou.  Kdo má akumulační spotřebič nebo dokonce akumulační topení A PŘÍSLUŠNÝ TARIF, má 8 hodin denně velice levnou elekřinu ( a zbytek dne hodně drahou). 40 % zdražení platí právě pro ty tepelná čerpdla a přímotopy. Tarify pro ty akumulační spotřebiče nebo akumulační topení stouply k novému roku méně než těch ohlašovaných 10 % průměru.
 
míša mýval 13.3.2006 13:09

kdes to vykouzlil?

Mě tedy 1,30 Kč za kWh a 12 Kč/A + 40Kč za elektroměr levné nepřipadají. Levné topení jsou ty nové německé brikety. Přes noc vám jich za domem složí celý kamion. Jen se trochu hůře cpou do kamen.
vita 13.3.2006 14:10

Re: Re: Kouzlo průměru

Nedávno jsem byl poučen, že už asi rok se nesmí využívat zapínání spotřebičů přes HDO jako dodatečné operativní zátěže když je náhle v síti moc energie (Němcům začlo foukat). Pokud to tak je, pak bych chápal, že se levný tarif zdražuje. Když se dalo využít, platil distributor spotřebiteli za to, že si od něj kupoval "zápornou energii" právě k takovému vyrovnávání. Když to nejde, není důvod...
 
Ale jak říkám - dověděl jsem se to na nějaké diskusi na netu - a znáte hodnotu takových informací.
JJ 13.3.2006 14:58

Re: Kouzlo průměru

Pokud nebudete dotovat stavbu elektraren, tak o moc levnejsi nebude.
ok 13.3.2006 11:44

Re: K cenám elektřiny

Pane Burkerte, asi nevite, ze treba v severnich Cechach, v ekologicky zatizenych oblastech kdysi rada lidi presla na topeni elektrinou. Dnes uz vetsina z nich samozrejme presla na ekonomicky vyhodne PET lahve a pneumatiky
To cislo, ktere uvadite, sedi pro domacnost "klasickou", kde se elektrina pouziva pro sviceni, TV, lednici. Pokud pouzivate treba mikrovlnku a obcas pustite pocitac, bude to uz pravdepodobne vic (jak to ze to nevite?).
Jakmile elektrinu pouzivate pro topeni (treba jen temperovani), jsou naklady na elektrinu radove vyssi, pokud mate dobre postaveny dum, muzete mit to stesti, ze je to jeste financne jakz-takz zvladnutelne. Tedy radove tisicikoruny mesicne.
Prave techto sazeb za elektrinu se pritom tyka to zdrazeni o 40%.
Takze najednou - ze dne na den - nezaplatite za elektrinu 2000 Kc mesicne, ale 2800 Kc mesicne. A jsou oblasti, kde prejit na plyn nemuzete, protoze tam proste neni.
A treba v pripade invalidy, coz znam ze sveho okoli, to topeni elektrinou (v oblasti, kde neni plyn) je jedina moznost, jak zajistit prijatelne zivotni podminky.
Pro zdraveho, pracujciho se slusnym vydelkem to samozrejme neni "zadny problem".
vita 13.3.2006 12:05

Re: Re: K cenám elektřiny

Promiňte, ale o slušný život invalidního důchodce se má starat stát prostřednictvím sociálních dávek, příspěvků, přídavků, invalidního důchodu, co já vím...
ADRESNÝCH dávek.
 
Ale nemá přenášet svoji sociální politiku na výrobce, který má za úkol vyrábět. Podobně jako přispívá (má přispět) vozíčkáři na auto a benzin, ale nemá dotovat výrobce aut nebo PHM. Natož aby výrobce (toho, který je v dosahu) nutil snížit cenu, nejlépe plošně.
Nakonec - pokud je zároveň spoluvlastníkem výrobce, tak mu ten tržně fungující výrobce zaplatí dost, aby svou sociální politiku (adresnou sociální politiku) mohl provádět. Což je zároveň odpověď Bursíkovi, proč že teda stát ten ČEZ neprodá, když mu nemůže oktrojovat cenu. Proč by se zbavoval slepice se zlatými vejci, když se tato může stát základem pro reformu důchodového systému? A může jím na desetiletí zůstat?
Jenom škoda, že takhle neuvažovali privatizátoři v 90. letech. Důchodový fond mohl praskat ve švech a mohli jsme se bavit o to, co za 50 let.
Stredocech 13.3.2006 12:21

Re: Re: Re: K cenám elektřiny

Víťo, elektřinu, ropu a plyn prodáte dnes snadno, výrobky řady podníků, privatizovaných v 90 letech, byly tehdy neprodejné. A podniky, které měly prodej a zisky zajištěny (např. Transgaz), privatizovala až ČSSD. Tady šlo opravdu o slepice, snášející zlatá vejce.
Jistě, našlo by se i pár podniků, které byly ziskové už tehdy a privatizovat se nemusely, mohly vydělávat státu.
 
 
vita 13.3.2006 12:33

Re: Re: Re: Re: K cenám elektřiny

Přesto ty podniky byly zprivatisovány - a peníze jsou kde?
Možná skutečně nebyly rozkradeny a roztunelovány, možná jsme je skutečně hubou společnou a nerozdílnou prožrali. Neměli jsme je prožrat! A pokud prožrali, je to na tehdejší vládě.
Prodali jsme tenkrát Becherovku "protože je státní!" objasňoval Ruml.
Dlouhý prodal i ložisko nejčistšího evropského kaolínu - na co kaolín, když rozkulačil a po částech rozprodal porcelánky? Vývojové a designérské oddělení už zaniklo samo, nikdo z malých ho neutáhl.
Totéž o spoustě dalších podniků.
Přinejmenším peníze, které z prodejů byly, měly by někde být. Nejlíp na důchodovém účtě - ty rozprodávané fabriky i sídliště stavěli naši předci a my. A kdo nestavěl, ten financoval. V rámci vlastnictví všeholidu. Co všeholid vyprodukoval, měl dostat. Že málo? Inu - víc nevyprodukoval, co s tím... Jenže ta kupónovka byla víc sexy, jak dneska říkají novináři, že?
Stredocech 13.3.2006 12:47

Víťo, co by udělal soukromý majitel cele řady dříve státních podniků,

resp co se stalo, když to nakonec většinou cizí vlastník stejně dostal? Zpravidla propustil větší či menší část zaměstnanců. Kupónovkou privatizované podniky si půjčovaly na platy, ač třeba nic nevyráběly.
Druhá věc je, že ten vlastník by třeba ty podniky rychle rozhýbal.
Samozřejmě, těch vyslovených zvěrstev se badělalo také dost.
 
míša mýval 13.3.2006 13:12

tak mám dojem, že ta zlatá vejce snáším já

A už jsou tak velká, že mi trhají prdel