29.9.2022 | Svátek má Michal


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
občan Kane 18.3.2006 22:54

pokračování

Omlouvám se za gramatické chyby v předchozí části příspěvku. Pohlédneme li do zahraničí s určitostí jistíme, že trend ve vyspělých zemích je maximálně využívat obnovitelné zdroje energie a procento zastoupení této elektřiny v celkovém portfoliu dále zvyšovat. I tam je tato elektřina dražší než "tvrdá". Ale, zjednodušeně řečeno, Edisonovi taky nevěřili, že žárovka má budoucnost. Navíc se předpokládá významný pokrok a další zlevňování technologií v oblastech obnovitelných zdrojů. To by pan Železný mohl vědět nebo alespoň tušit z materiálů, které jsou dostupné i na ČVUT. Polemika nad jeho článekem je vlastně zbytečná, ale to si člověk uvědomí až když píše řádky. Z jeho článku čiší ona typická lidská malost , ta, která je o to silnější právě v českém regionu. Naopak silný a svobodný duch si uvědomuje jak důležité je dál hájit rozumně zvolenou cestu nástupu  obnovitelných zdrojů energie a zároveň jak těžké bude touto cestou jít. Ale tak tomu bylo vždy když přicházela nová doba a nesla nové souvislosti. Pánů Železných už naše zem nesla mnoho a dnes po nich neštěkne ani pes. A nakříklad Kaplanovy turbíny se točí a o jejich odpůrcích nikdo dnes už nic neví. Zůstaňme optimisty !
Bedřich 18.3.2006 23:22

Re: pokračování

Milý pane ne vše, co vypadá jako pokrok je vždy přínosem. Příklad se nabízí zrovna u vámi zmiňovaného Edisona. Na jedné straně Edison, propagátor stejnosměrného proudu na straně druhé pánové Westinghouse a Tesla, propagující proud střídavý. Edison utratil majlant aby dokázal, že budoucnost patří stejnosměrnému proudu. Používal pro to veškeré možné prostředky. Jím najímané osoby jezdili po "Státech" aby strašili střídavým proudem (mimo jiné používal jako důkaz v té době vynalezené elektrické křeslo): Střídavý proud je dobrý pouze k zabíjení lidí!! Kupoval psy a kočky a osobně na nich předváděl, jak je střídavý proud seškvaří. Edison sice vynalezl žárovku, ale ve vývoji NEMĚL pravdu. Budoucnost dala za pravdu jeho protivníkům.
pavel 99 18.3.2006 23:59

Re: pokračování

"....silný a svobodný duch si uvědomuje jak důležité je dál hájit rozumně zvolenou cestu..." - kde já podobné fráze slyšel nebo četl? Nebyly to zástupy různých "veleduchů" co razily cestu k "lepším příštím" aby to skončilo masakry a hladomory? "..Polemika nad jeho článekem je vlastně zbytečná,..." - zvláště pro toho, kdo nemá argumenty. A je vážně dojemné, že se oháníte Kaplanovou turbínou - ten pán totiž nepotřeboval k realizaci svého díla žádné "duchy", nýbrž právě ony přízemní výpočty, jako pan Železný. Mimochodem - odpůrců (nejen Kaplanovy) turbíny mohu dodat slušný seznam. Čistě náhodou se velice kryjí s těmi vašimi "zelenými veleduchy".