18.5.2024 | Svátek má Nataša


V. Heidlerová 22.4.2024 13:21

Trochu mi ten článek připomíná "bojovali jsme na Piávě", když staří páprdové vzpomínali na směsku svých hrdinných činů. V době Sámovy říše a mnoho staletí poté nebyly ještě kodifikovány národy, snad jen kmeny germánské, slovanské, v žádném případě ne však Slováci, jak někdy hrdopyšná a zcela nepravdivá slovenská historiografie uvádí. Existenci slovenského národa je možné bráti za věrohodnou maximálně 250 zpětně, kdy se projevily snahy o jazykové vydělení, tedy 19., 20. století. Kollár a Šafařík psali česky a o odluku slovenštiny od češtiny nestáli. Štúrova odluka se ukázala býti pro Slováky zkázonosná, protože Uhersko nemělo zájem o vytvoření nového jazykového uskupení a nasadilo ty nejostřejší páky maďarizace, takže Slováci nakročili k zániku. Čeština a český národ může svou existenci doložit dlouhou historií, podloženou doklady, existencí českých šlechticů a králů, včetně svébytného jazyka. Tato fakta musela brát v úvahu i Rakousko-Uherská říše. Ostatně, nebyla to vojska Jana Jiskry z Brandýsa, která vnesla do skomírajícího slovanského dialektu náboj pozdějších jazykových prvků češtiny??? Na Slovensku se dlouho modlilo z českých kancionálů....Dějiny Slovenska jsou problematické, protože vlastně nejsou a jsou uměle vytvářeny nebo roubovány na jiné historické stromy. Šimečkova rodina je pokroková, tedy i evropská, s českými kořeny, netřeba ji ironizovat a zesměšňovat. Pan Šimečka dokázal hodně, Slovensko je dynamické a akceschopné, takže až vyžene ruské medvědy, přibere k tomu i popletené vlky. Jinak to děláte šikovně - článek+propagace(reklama) vlastních knih!!!Rv

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 23.4.2024 10:55

V té době asi vznikali evropské národy. My jsme byli součástí říše Římské a kníže Soběslav řešil jiné problémy než národnostní a musel být zadobře s císařem Barbarossou. Kosmova kronika byla psána latinsky a originál se nedochoval. Na začátku popisuje Kosmas jak přišel se svým lidem do země zvané Bohemia stařešina Boemus. Je zde zdůrazněno, že se jednalo o krajinu neosídlenou a z tohoto hlediska vychází nároky Čechů na její nezpochybnitelné vlastnictví.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmova_kronika

J. Jurax 23.4.2024 10:07

Houby ... rozumný Moravan je Moravan a žádný Čech. To nesouvisí s nějakým chtěním cokoli vytřískávat.

Ostatně Čech zase není Moravan rodu českého, ani rozumný ne... :-)

V. Heidlerová 23.4.2024 0:47

Vy si uvědomte, že spousta jiných států na tom byla stejně jako Ukrajina - co třeba Slovensko? Nikdy neexistovalo jako samostatný stát, Polsko měnilo několikrát hranice, Německo je slepenec různých státečků, rovněž Itálie, USA atd.....Rusáci si většinu území nakradli a znevolnili obyvatelstvo. Netahejte sem středověk, žijeme již v jiné době, kdy se národy konstituovaly. Je tedy nesmyslné, upírat právo na samostatnost národu, který o ni usiluje staletí. Rusko je tak obrovské, že by mohlo existovat a bohatě žít i bez Ukrajiny, jenže to by nesměli být Nemakačenkové a Poležajevové. Vy zde hlásáte nacistický názor, který České země považoval za historická území Německa a taky je připojil k Říši. Od kterého roku byste chtěl upravit hranice států??? Rusáci vytrubovali do světa, že poválečné hranice jsou nedotknutelné a že státy SSSR mohou ze Sojuzu vystoupit. Ukrajina ukázala světu, že existuje a že nechce být v paktu se svým zotročovatelem. Jelikož byla Kateřina Němka jako poleno, nechtěl byste, aby byly Německu vráceny jí nabyté državy? Mne nezajímá, co bylo ve středověku či na počátku novověku, my žijeme v moderní době a podle jiných pravidel. Sláva Ukrajině, sláva gerójam! Stavějte se třeba na uši, ale Ukrajina bude existovat, i kdyby prohrála. Ta země bude sakra pálit rusáky do nohou i hlav!!![>-][UA]EUVR^

V. Petr 22.4.2024 21:53

Uvědomte si, že Ukrajina je slepenec území, které v minulosti náležely k různým státům. V jeden celek je v rámci SSSR spojil až Stalin!

Např. roku 1654 byla dnešní Ukrajina Perejaslavskou smlouvou rozdělena mezi Rusko a Polsko-litevskou unii, hranicí byla řeka Dněpr. Jih Ukrajiny patřil tehdy Osmanské říši a Turky vyhnal až RUSKÝ generál kníže Suvorov ve službách carevny Kateřiny veliké, která r. 1774 získala Krym a r. 1794 založila i město Oděsu...

Kde tam máte nějakou Ukrajinu???

V. Petr 22.4.2024 21:39

Tak to se mýlíte, o Českém národě se poprvé mluví v Kosmově kronice ze začátku 12 století!

V. Heidlerová 22.4.2024 21:29

Rozumný Moravan se pokládá ze Čecha rodu moravského (dle Palackého). Ti, co chtějí něco z moravanství vytřískat, tak se snaží o oddělení.

V. Heidlerová 22.4.2024 21:21

Děkuju za pochopení, ještě jsou myslící a inteligentní lidé jako Vy v této zemi, a to mne uklidňuje. Díky.

V. Heidlerová 22.4.2024 21:18

VV;-D

J. Václavíková 22.4.2024 20:47

U účelově sestříhaných videí zjistíte co přesně? Jak moc žlučovitý autor sestřihu je? No, asi stejně jako ti, jimž je to určeno.

J. Václavíková 22.4.2024 20:42

Vynikající shrnutí!

J. Václavíková 22.4.2024 20:40

R^

P. Boleloucký 22.4.2024 19:54

To Banderu a jejich řádění neospravedlňuje! Ukrajinci byli považováni jako největší hyeny za svoje chování v koncentrácích. O Volyni ani nepíšu.

J. Ticháček 22.4.2024 19:36

Asi to nebyl zas tak velký problém.

Už měl za sebou pěkných pár let trvající válku s Otíkem že sousedství. Takže měl k dispozici hezkých pár zkušených vojáků. Také ta jeho země byla docela velká. Zahrnovala i značnou část dnešního Polska. A za třetí, byla to doba ekonomického růstu a konsolidace. A pantáta malý feudál, který měl tři syny a léno, které šlo vycházkovou chůzí obejít během dne, moc na výběr neměl. Někdo dědí, zbytek jde do války. Třeba zbohatne. Bojovníků bylo dost. Větším problémem bylo je přesunout někam do horoucich pekel. Jeden každý válečník potřeboval pár koní, bivak, zásoby (ne všechno, ne všude a ne vždy se dá ukořistit) a nějaký personál. Ty dobře vycvičené nebyl problém sehnat. Kdyby se s nimi netáhl do Bavorska, ale třeba k Brnu, nebo k Vídni, měl by to snazší. I od Poznaně, Wroclavi, nebo Krakova by to bylo jednodušší. Protáhl by je úrodnými nížinami a jednodenním pochodem mezi Sudetskými pohořími. Ale podívejte, kam je vedl. A kolik to muselo stát.

Otázka nezní, kde jich vzal tolik. Otázkou je, kolik ho stálo tam dostat ty, které tam přivedl.

P. Hák 22.4.2024 19:18

???

Australané: vlastní území (Austrálie), společná řeč (angličtina), společná historie (bez debaty). Pravda, není to národ starý, ale národní identitu už mají a za součást Británie se nepovažují.

Kanaďané - dtto., i když by se dalo uvažovat, zda vlastně nejde o národy dva (Frankokanaďané a Anglokanaďané).

Použil jsem pojem "národ ve stadiu zrodu", což není pojem můj. Ono chvíli trvá, než příchozí národ zformují... melting pot. Taky je dobré odlišit "politický národ" a národ ve smyslu etnickém. A jde i o vnímání vlastní národní identity.

Národ nemusí mít (podle té definice) vlastní stát. Otázka je tedy irelevantní. Území, kde tehdy žili Slováci, je celkem jasné - většina Horních Uher.

P. Hák 22.4.2024 19:07

Právě Židé jsou výjimka - dlouho území neměli. Předtím a potom ale ano.

Chcete zpochybnit, že Češi nebo třeba Řekové jsou národ?

L. Žaloudek 22.4.2024 19:05

Ti Moravané, kteří padli u obory na Bílé hoře, byli moravskými stavy najatí žoldnéři - většinou různí Němci. A padli jen proto, že kvůli té zdi nemohli utéct.

J. Ticháček 22.4.2024 18:52

Český národ vznikl někdy v dobách národního obrození.

Pan Neff, který tento server založil by o tom mohl vyprávět. Jeho předci ten národ vymýšleli.

Přemyslovci s tím neměli nic společného. Ti se pouze stali hegemony na území plném různych klanů.

Moravané mají s Velkomoravskou říši společný také jen to jméno. Když se podíváte na mapy tehdejšího osídlení, budete valit oči. Nemluvě o tom, že tamtudy pak prolezlo pár nájezdníků a to národnostní složení tam dost změnili. A nakonec tam přišli Valaši z Rumunska.

Budiž Vám nápovědou třeba jméno jednoho hudebního nástroje. U nás jsou to dudy. Ten název pochází z Turecka. A pak tam je jeden oblouk, který vede od břehů Atlantiku, přes Skandinávii a východ Evropy až k mongolským stepím. Tam všude jsou gajdy. A ještě ten cimbál, kde ho ten moravský národ vzal. A koncovky a fujary. Tam od dob Velké Moravy proběhla taková výměna obyvatel a kultury, že lze těžko vysledovat nějakou návaznost. Část velké Moravy se mezitím stala německým státem, část dala za vznik polské národnosti.

A ještě k tomu motáte do jednoho klubka věci, které spolu nemají nic společného. Státnost, národnost, etnicita a příslušnost k jazykové skupině Vám patrně splývá do jednoho.

V. Heidlerová 22.4.2024 18:33

Můžeš čurat proti mrakům, víš kam se ti to vrátí. Snyder je výborný, ve světě uznávaný historik, jeho tvrzení jsou doložena řadou fotek, citací, bibliografií, rejstříků, poznámek, doložená svědectvími - vše lze ověřit. Slovenskou historii ověříš těžko, protože žádná není, až snad od 19. století. Tak si nehraj na machra.

V. Heidlerová 22.4.2024 18:27

Již stalinská ústava z r. 1936 zaručovala členským státům SSSR členství až do možnosti vystoupení ze Sojuzu, jenže Ukrajina byla podrobena genocidě. Přesto uvnitř SSSR měla svoje hranice a později v OSN vystupovala jako stát, i když zcela závislý na Moskvě. Jazyková odlišnost od ruštiny je větší než češtiny od slovenštiny. Carský režim chápal Ukrajinu jako ohraničený celek, k němuž patřil Donbas, Podkavkazí a Kozácká republika. Stalin chtěl odbojné Ukrajince zcela zničit, proto vyvolal hladomor, jemuž padlo za oběť až 10 miliónů lidí, zbytek byl z východu vystěhován na Sibiř, do gulagů, popravených bez soudu bylo nepočítaně. (Hladomory byly 3). Oblast, násilně vylidněná bolševiky, byla rusifikována, stejně jako celá Ukrajina, což byla nejbohatší země bolševického soustátí. Žádná jiná země netrpěla za války a za SSSR tak strašným způsobem. SSSR prosazoval po válce platnost a neměnnost hranic, stalinská nelidská národnostní politika vyvolala národnostní třenice mezi POláky, Ukrajinci, Bělorusy, kteří nechtěli být pod kuratelou Moskvy. Dnes je jasné, že sovětský režim byl mnohem horší než hitlerovský, ztráty na lidských životech byly několikanásobně vyšší, Ukrajina si zaslouží svébytnost. Sláva Ukrajině, sláva hrdinům. Čtěte: Timothy Snyder: Krvavé země

J. Ticháček 22.4.2024 18:10

Ukrajina sice existuje už staletí, ale nikoliv jako stát.

Byl to pojem spíše zeměpisný. Severní Německo také existuje, jen to není stát.

P. Satko 22.4.2024 17:41

Slovaci bojovali v československych uniformach. Len odznaky a hviezdičky mali ine. ;-D

V. Kučer 22.4.2024 16:52

Slyšel jsem že skuteční Moravané padli v bitvě na Bílé Hoře, jsou pouze Brňáci, Ostraváci a z Olomóca.

P. Satko 22.4.2024 16:52

Kto nepochopi Uhorsko, tak ten nemôže chapať ani Slovakov. Uhorsko bol mnohonarodnostny štat, kde madarsky sa rozpravalo na kralovskom dvore (podobne ako francuzsky na anglickom). Aj Žigmund Luxembursky sa naučil madarsky. Ludia si v regionoch rozpravali svojim jazykom a vela z nich ovladalo viacero jazykov. pisomu komunikaciu a literarnu tvorbu zabespečovala latinčina. Ked začal rozvoj kapitalizmu a priemyslu začal problem. Latinčina bola tažkopadna a tak cisarsky dvor presadzoval zavedenie nemčiny. Realne by to viedlo nielen k zaniku použivania slovenčiny ale aj madarčiny a ostatnych jazykov v Uhorsku. Tak prišlo k povstaniu a nakoniec k vyrovnaniu. No a tak už skorosamostatne Uhorsko stali pred rovnakym problemom: mat jeden uradny jazyk. Madarčina bola logickym riešením. Lenže vznikol aj druhy problem a to s občianskymi slobodami hlavne s volebnym pravom. Ak by boli slobodne všeobecne volby, tak v uhorskom parlamente by mali prevahu Slovania. No a preto sa spustila nasilna madarizacia. Takže to, že neexistuju nejake slovenske pisonmosti v Uhorsku zo 13. storočia je logicke, lebo neexistuju ani madarske a ani nemecke, len latinske. Lenže v tych pisomnostiach su mena osob a pomenovanie zemepisnych realii a tam je množstvo slovenskych mien a nazvov. Nakoniec aj krali, ked nepoužili meno svätca sa najčastejšie volali Ladislav alebo Belo.;-D

J. Lukavsky 22.4.2024 16:14

No jde o to, jak se žije ve sféře vlivu jednoho či druhého či třetího velkého státu.... no a asi bude dosti těžké být naprosto samostatným a nezávislým mini-státečkem v sousedství nějakého velkého a silného státu. Něco jako Vatikán uprostřed Itálie. Ale neřekl bych, že se máme tak špatně. Bída vypadá trochu jinak. J.L. end

P. Čech 22.4.2024 15:35

Jmenování vlády nepovažujete za zásah? Pokud vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nebyl schopen vykonávat funkci prezidenta, na to ústava z roku 1920 pamatovala. Byl tam v tom smyslu jeden konkrétní článek. S tou HB máte pravdu. Ta jej zcela ovlivňovala. Proti její vůli on neudělal zcela nic. V podstatě nevládl on ale ona.

P. Čech 22.4.2024 15:29

Všechno je to o vytváření sfér vlivu k čemuž dochází po době vytváření kolonií. S podivem ovšem je, že většina států se do těch sfér vlivu velmocí dobrovolně cpe. Například Češi to dělají od roku 1306. A také proto jsme tam, kde jsme.

P. Čech 22.4.2024 15:23

U nás byli zvoleni pouze senátoři a prezident. Ostatní vládnoucí osoby nebyly zvoleny, protože ani nebyly voleny Zvoleny byly jejich politické strany a hnutí.

J. Jurax 22.4.2024 15:18

Povšiml jste si slůvka údajně v citovaném textu pana Vlka? To činí Vaši filipiku poněkud zbytnou.

P. Čech 22.4.2024 15:17

Skuteční Moravané se nikdy za Čechy nepovažovali. Bude to asi tím, že velkomoravská říše zde byla před českými knížectvími. I tam však žili pohromadě Slované, Germáni, Frankové Bójové a mnozí další. I v Sámově říši žili Slované s Franky a pod. Všechno je to dikutabilní, zejména to, co nelze jednoznačně definovat. Příkladem budiž sám pojem "národ".

J. Jurax 22.4.2024 15:14

Inu, řekl bych, že Moravani se pokládají zejména za Moravany ... :-)