5.6.2020 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

MÉDIA: Už máme instrukce, co si myslet o Notre-Dame

Byly doby, kdy média nepsala pravdu. Každý to věděl. Pravda se filtrovala mezi řádky. Totéž v písničkách a v divadelních hrách. Cenzura všude. Autoři museli psát tak, aby divák pochopil, cenzor nikoli. Šílená doba. A je tu zas.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 18.4.2019 11:20

Re: nejpravděpodobněji

Což je pravda, ale Francie je země dostatečně socialistická na to, abych předběžně věřil na subdodavatele subdodavatelů subdodavatelů (pokračuj ad lib.) Známe od nás.

A od nás taky známe, jak moc je pravděpodobné, že předpis "zákaz varných konvic na pracovišti" bude dodržován tam, kde je k nejbližší kuchyňce několik desítek metrů. Po žebříku.

M. Prokop 18.4.2019 9:23

K těm médiím,

ono to má hodně vrstev či aspektů. V tomhle konkrétním případě asi chybělo (asi, protože originály reportáží jsem neviděl) zdůraznění, že požár z neopatrnosti je nejpravděpodobnější příčina, zcela v duchu Occamovy i Hanlonovy břitvy. Požár, vzniknuvší na střeše opravované budovy, lze skutečně snáze přičíst dělníkovi, než nedbalosti turisty (a i to by byla spíše náhodná příčina). A že bude následovat důkladné vyšetřování, zahrnující všechny potenciální možnosti.

Druhý aspekt je spornější. V zemi, kde je hromadné zapalování auta oblíbeným hobby všemožných pošuků, by jen blázen poskytoval záminku k podobné činnosti. Čehož se zřejmě zodpovědnější pracovníci médií drželi, bohužel až příliš, protože to zastírání problematičnosti početných migrantů existuje a začíná působit kontraproduktivně.

R. Brzák 18.4.2019 9:58

Re: K těm médiím,

souhlas

pro mne je (nejen) v této věci příznačné, že elity (zde média) ve svém strachu z (jimi očekávaných) reakcí příslušníků původní populace (evropských zemí) se snaží postupovat tak předběžně opatrně, až svými skutky (zde viditelně tak opatrnými, až zavádějícími a nepodloženými informacemi) tuto populaci nakrknou... Je to prostě reakce ve strachu, přirozená pro každého, kdo je u moci (ať už politické, mediální, či jiné nad druhými lidmi)...a generující další strach, další málo uvážené činy.

M. Prokop 18.4.2019 10:27

Re: K těm médiím,

Taky bych řekl, že to není organizované, spíš hromadná předposranost.

K. Zelený 18.4.2019 9:20

Tag určitě,

" Každý mohl na Twitteru, na Facebooku, v živém vysílání některých televizí vidět, že řada lidí požár oslavuje." Třeba tady: https://manipulatori.cz/hoax-fotografie-muslimu-kteri-se-smeji-pred-horici-katedralou-notre-dame-a-dalsi-dezinformace-tykajici-se-pozaru/

tady: https://manipulatori.cz/komentar-pozar-notre-dame-ukazal-kdo-chce-pomoci-a-kdo-siri-lzi/

nebo tady: https://manipulatori.cz/hoax-muz-v-muslimskem-odevu-se-prochazel-behem-pozaru-po-katedrale-notre-dame/

Produkce senáže pro baldy a baldynky je enormní.

J. Poživil 18.4.2019 10:01

Re: Tag určitě,

Jasně, když to píšou manipulátoři, tak to musí být přece pravda, že jo...

V. Braun 18.4.2019 12:12

Re: Tag určitě,

Jistě jako pravda postačí když je to na FB a psali to na Sputniku, že. Proč to ještě dál zkoumat?

M. Šejna 18.4.2019 9:05

přesně tak, madam Šichtařová

přece je každému "rozumnému člověku" jasné, že Notre Dame podpálili muslimští imigranti. Stejně tak Narodní muzeum hořelo před pár lety během rekonstrukce díky agentům Putina. A každý, kdo neveří oficiálním zdrojům, ví moc dobře, že Veletržní palác v Praze podpálili agenti komunistické Číny.

:-D

M. Šejna 18.4.2019 9:12

moje spiklenecká teorie

nepochybuji o tom, že požár střechy Notre Dame vznikl během rekonstrukce díky technické závadě nebo díky nedodržení technických postupů oprav.

Pokud bych měl věřit spikleneckým teoriím jako Šichtařová nebo Štěpánek, pak je potřeba si všimnout, že Notre Dame není už několik let pojištěn proti požáru a jiné živelné pohromě. Navíc ho čekala nákladná rekonstrukce. Je známo, že narozdíl od pražské katedrály nebyla Notre Dame vybavena protipožárním systémem.

Spikleneckého teoretika mého ražení tedy může napadnout, že Notre Dame začal možná hořet na pokyn vládních míst. Výsledkem je zisk už 1 miliardy EU ze soukromých darů na opravu katedrály a tím úspoře ve státním rozpočtu Francie. A to se dary stále hrnou, takže možná se nakonec vybere na opravu i několik miliard Eur.

R. Brzák 18.4.2019 9:20

Re: přesně tak, madam Šichtařová

stzraw man - paní Šichtařová nikde netvrdí, že jde o čin následníka Mohameda... Jen poukazuje na běžnou praxi současných médií - která ve strachu, aby nedošlo u divokého a necivilizovaného Evropanstva k tolik obvyklým zuřivým násilným reakcím vůči poklidným a civilizovaným muslimům, raději vyslovují uklidňující soudy, co se jak stalo či nestalo, aniž by mohla mít jakýkoliv důkaz, či dokonce i navzdory důkazům...

R. Brzák 18.4.2019 9:20

Re: přesně tak, madam Šichtařová

straw man

K. Zelený 18.4.2019 9:23

Re: přesně tak, madam Šichtařová

To už i ta baldynka Šichtařová je objektivnější než vy, phobologu. Ta aspoň uvádí, že seriozní média vždy mluví o pravděpodobnosti.

M. Prokop 18.4.2019 9:28

Re: přesně tak, madam Šichtařová

ciwe :-P

K. Zelený 18.4.2019 9:36

Re: přesně tak, madam Šichtařová

Kdepak, ciwe si šetřím na jiné lumeny, ad reme.

M. Prokop 18.4.2019 9:40

Re: přesně tak, madam Šichtařová

:-P

R. Brzák 18.4.2019 9:50

Re: přesně tak, madam Šichtařová

jsem rád, že na rozdíl od pana Šejny čtete přesněji - já rozporuji nikoliv to, co píší veřejná média, ale to, co píše pan Šejna k paní Šichtařové...

M. Prokop 18.4.2019 9:25

Re: přesně tak, madam Šichtařová

Souhlas.

A ta praxe už se stává kontraproduktivní.

M. Šejna 18.4.2019 9:27

pane Brzáku

mohl byste zdejšímu publiku sdělit, kde jsem napsal, že Šichtařová tvrdí něco o muslimech?

M. Prokop 18.4.2019 9:38

Re: pane Brzáku

"Pokud bych měl věřit spikleneckým teoriím jako Šichtařová nebo Štěpánek, ... "

Existují možná i jiné spiklenecké teorie než musulmanské, ale ty jsou nejčastější.

M. Prokop 18.4.2019 9:40

Re: pane Brzáku

Autor: M. Šejna Datum: 18.4.2019 9:05

přece je každému "rozumnému člověku" jasné, že Notre Dame podpálili muslimští imigranti.

:-P

R. Brzák 18.4.2019 10:01

Re: pane Brzáku

hned v první větě s nadpisem...

V. Novák 18.4.2019 9:40

Re: přesně tak, madam Šichtařová

Buď jste článek nečetl, nebo nepochopil.

M. Valenta 18.4.2019 8:58

Dokonalé.

Autorka bojuje spekulacemi proti spekulacím.

Já tedy vidím co vidím. Shořela půlka kostela a lidé jsou smutní. A určitě se najdou i tací, co z požáru mají radost ( některým se líbí požáry obecně, jiným tento konkrétní) nebo jim to je fuk anebo budou vymýšlet blbosti, někteří z blbosti vlastní, někteří z důvodů jiných. So geht das.

R. Brzák 18.4.2019 9:16

Re: Dokonalé.

Podstatou článku je poukázání na nepřijatelnost spekulací v médiích. Šichtařová jako kterýkoliv občan má právo spekulace vyslovovat, protože není mediální hlava (ostatně, ona je ani nevyslovuje, nýbrž uvádí možnosti, jak vše mohlo proběhnout a ani jednu neoznačuje za pravdu. Zato média rovnou vyvrací, co se dle jejich názoru nestalo.

M. Valenta 18.4.2019 9:21

Re: Dokonalé.

A ještě mi tedy řekněte, shledal jste to zpravodajství k té událost také tak nemožné jako pí. Š?

R. Brzák 18.4.2019 10:03

Re: Dokonalé.

snažím si držet odstup - proto nevylučuji, že mají média pravdu - stejně tak, jako to nevylučuje paní Šichtařová (dokonce explicitně).

Dle mého názoru je nehoda nejpravděpodobnější.

S čím nemohu souhlasit, je vyslovování předčasných soudů v médiích.

P. Macejko 18.4.2019 10:45

Re: Dokonalé.

Jeden z mála príspevkov, ktorý pochopil o čom autorka píše ...

M. Šejna 18.4.2019 9:24

podstatou Šichtařové

podstatou Šichtařové je tvrzení, že oficiálním informacím nemáme věřit. V tom má zajisté pravdu. Jen nám madam Šichtařová zapomněla sdělit, čemu máme věřit, když oficiální zprávy jsou prý lživé.

Možná je oficiální lží i požár katedrály Notre Dame. Třeba to jen natočili v Hollywoodu a vysílají to do světa, aby ziskali prachy na nákladnou rekonstrukci, která tam už teď probíhá. Ale možná ani ta rekonstrukce tam neprobíhá a je to jen lež oficiálních míst.

:-D

M. Prokop 18.4.2019 9:47

Re: podstatou Šichtařové

"Jen nám madam Šichtařová zapomněla sdělit, čemu máme věřit, když oficiální zprávy jsou prý lživé."

To už je na jednom každém, jak si vyhodnocuje informace.

J. Schwarz 18.4.2019 11:53

Re: podstatou Šichtařové

Ano. Oficiálním informacím nemáme věřit když nejde o informace, ale o spekulace novinářů předkládané jako fakta. Jaké asi "informace" měli ti novináři když vynášejí své soudy ještě před začátkem vyšetřování.