10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

MARX: Může špatný člověk stvořit dobrý systém?

Proletáři nemají co ztratit, leda své okovy. Dobýt mohou celého světa. Proletáři všech zemí, spojte se. Tyto tři jadrné věty podle Paula Johsona zachránily Marxovo dílo od zapomnění!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Rybnická 8.2.2023 10:06

TAkže ti zlí Němci měli nějaké plány (které snad Hitler hodil do koše) , a my Češi jsme jako profylaxi stejné zrealizoval etnickou čistkou . A ted jenom kdy se dočkáme omluvy za "odsun" českou vládou? Pan prezident už se polonil památníku v Pohořelicích? V Ústi na Labem? Nějak mi to ušlo.

V. Církva 8.2.2023 10:00

Psala jste že Marx vydělával peníze prací. Dědictví práce evidentně není.

Parazitování podrývačů západní civilizace je pak Marxovi taky podobné. Politické neziskovky a tlučhubové (v Německu třeba rudoZelených) podrývají práci těch co je živí. Marxe živil kapitalista Engels a pracující i podnikaví lidé.

V. Církva 8.2.2023 9:54

Máte pravděpodobně na mysli divoký odsun. Jenže ten nelze vykládat bez konsekvencí v podobě plánů na vyvraždění a odsunutí Čechů který začali Němci realizovat.

Jinak by to se soužitím s Germány zas tak hrozné nebylo. Nacionalismus v minulých stoletích teda buršáci tlačili dost nechutně. Myslím že český nacionalismus byl spíš důsledkem.

Byly doby s Němci dobré i zlé. Pokud Němci vytahují svoji ukřivděnost po té co způsobili utrpení milionů lidí, pracují na těch dobách zlých.

Myslím že bez toho by už dávno byly vztahy mezi Němci a Čechy dobré. Hodnotím samozřejmě to, že se Němci za válku omluvili, a nechtějí to opakovat (pořád je ale otázka nakolik je to jen vnější póza a potlačené podvědomí)

H. Rybnická 8.2.2023 9:47

A co je na tom zlého mít příjmy mimo své zaměstnání jako dědictví? A že pokud se podmínky mají změnit je nutné mít napřed nějakou intelektuální představu je také jasné tak co?

H. Rybnická 8.2.2023 9:44

Jo xakru. Tak se jednou podívejte do dobového tisku 19. století, jaké podmínky ty dělníky v té ohromné životní úrovni čekaly.

V. Církva 8.2.2023 9:43

Tak životopis Marxe na wikipedii se s tímto nevylučuje, jen tento možná některé věci zveličuje. Tak jak píšete jak Marx vydělával spíš potvrzuje že dědil, dostával a vše prohýřil. Ani v tom se tak wikipedie proti tomuto článku neliší.

Socha Marxe je v Karlových Varech a ybudovaná za komunismu. O té v Mariánkách nevím. Pochybuji, že by vznikla po roce 1989.

Podmíky dělníků v Marxově době byly otřesné, proto je jasné že se lidé museli sjednotit a mít i politiky kteří se za ně postaví. To je demokracie. Ta některé problémy řeší pomalu, ale zase bez ostatních jevů totality. Engelse k levici přitáhly právě tehdejší podmínky v továrnách.

Nicméně řešení reálného problému Marxem se skutečně podobá jeho vlastnostem a stylu života. I neomarxisti komplikují snaživým život a nechávají se jimi živit.

Je jasné, že vy neomarxisti se vymezujete proti bolševikům, že marxismus zdiskreditovali. Nejen tento článek ale ukazuje že chyby jsou už v samotném marxismu.

A to i přesto, že nějaká ochrana chudších a aktivity na snižování nůžek mezi ohatými a chudými nutné jsou.

I. Fencl 8.2.2023 9:43

Nevím, že by pan Feri něco špatného udělal. Že vstoupil do politiky moc mladý, je ale pravda.

H. Rybnická 8.2.2023 9:43

No oni ti Slované, zvláště ti v českých zemích k smrti nenávidí Germány až k etnickým čistkám, to se asi u Marxe nenajde. A pokud si počteme u našeho nejvýznamnějšího spisovatele Jana Nerudy :-( něco více než ta malostranská povídání tak se dostaneme k antisemitismu, který se tomu hitlerovskému docela vyrovná, nemyslíte? .

I. Fencl 8.2.2023 9:39

Aha. Díky za vysvětlení.

I. Fencl 8.2.2023 9:32

V Intelektuálech Johnson ukazuje, že mnozí nežili příkladně. Často je to v protikladu ke kvalitám jejich díla. U Marxe taky, i když je to protiklad menší. Marxe "živil" Engels, ale ve víře, že produkuje kvalitní dílo. Engels tomu věřil, takže platil. Rozhodně bych neřekl, že Marx "nepracoval".

J. Kindl 8.2.2023 9:31

Jenže Marx napsal z bídou první část a další už psal Engels, protože Marx byl línej jak vandrák v létě. Co vás na tom díle pane Hoblíku tak zaujalo.

J. Kindl 8.2.2023 9:29

Dělnická třída vznikla z lidí, kteří přicházeli do měst a nastupovali do vznikajích továren. Přicházeli z důvodu, že tím jejich životní úroveň vzrostla a dostali se na úroveň šlechticů Zemanů.

M. Hoblík 8.2.2023 9:26

Nic pravdivějšího a přesnějšího, než Kapitál zatím nikdo nenapsal! Geniální!!!

J. Kindl 8.2.2023 9:16

Co Marx vymyslel tak světoborného ???

J. Kindl 8.2.2023 9:14

Pane Langere máte bujnou fanatzii.Slovo kapitalismus se do evropských jazyků dostalo prostřednictvím francouského utopistického filosofa Sainta Simona v 19 století. Marx si je vybral k označené institucionalizovaného soukromého vlastnictví výrobních prostředků a tržního hospodářství. Kapitalismus použil z důvodu, aby jej mohl postavit proti otrokářství, feudalismu. Podle Marxe kapitalismus odumře anebo bude svržen násilnou revolucí a bude nahrazen socialismem, který přejde v komunismus. Kapitalismus existuje od samotného začátku lidských dějin. Není to nic jiného než trh. Směna zaboží. Je založen na samotném jádru lidské přirozenosti. Lidé se vždy chovají podle pravidel trhu, kapitalistické racionality. Výhodně koupit, výhodně prodat. Výhodně vyrábět, zvyšovat produktivitu práce a být lepší, levnější než konkurence. Už je vám to jasné ????

J. Kindl 8.2.2023 9:12

Marx k smrti nenáviděl Slovany a ač byl Žid nenáviděl Židy.Byl anistemita. Jeho učení jsou v podstatě bláboly vycházející z učení jiných pomatenců. Socha K. Marxe stojí na pozemku Ruské federace a tedy K. Vary jej nemohou zbourat. Jeho učení stálo miliony lidských životů a dalo vzniknout komunismu, fašismu a nacismu.

P. Dvořák 8.2.2023 9:10

No to já vím. Ptal jsem se na nadpis.

H. Rybnická 8.2.2023 8:39

To je samozřejmě velmi jednostranný pohled. Za prvé proto, že Marx samozřejmě peníze vydělával prací (novinařinou) a zřejmě některou dobou i pravidelně a dost, jak vypovídala vlastní manželka.

Za druhé pokud intelektuál jako Marx žije v době nepředstavitelně bídných poměrů dělníků, (hlavně ovšem dělnic), které si dnes nedokážeme představit, tak samozřejmě přemýšlí jak svět vylepšit. Že jsou dnešní životní poměry a úrovně zásadně jiné, není třeba zvláště podotknout.

Socha Marxe se ostatně nachází i v Česku pokud si pamatuji v Karlových Varech.

Doporučuji pročíst životopis Marxe - na Wikipedii, stači k zamyšlení.

R. Gramblička 8.2.2023 8:35

správně ;-)

R. Gramblička 8.2.2023 8:35

ale jako jo, myslitelem byl, myslel tak dlouho, až vymyslel zrůdnost jménem komunismus

H. Rybnická 8.2.2023 8:23

Johnsonovo dílo neznám, ale Vaše historické znalosti zřejmě odpovídají správnému duchu 50tých let. O historické skutečnosti cudně mlčíme, není totiž zrovna příjemná.

Exportní průmysl v německých krajích dostal první zásah vznikem republiky 1918 jednoduše proto, že žil z vývozu - velkou částí do zámoří. Tedy za Rakouska Uherska bylo jednoduché z nějakého evropského přístavu odeslat zboží, po vzniku republiky bylo nutné počítat s vysokými cly na každé hranici už do přístavu , což zboží samozřejmě neúměrně zdražovalo..

Dále "nový" stát dosazoval na pracovní místa ve státní správě v německojazyčných regionech české zaměstnance z vnitrozemí, ti němečtí museli místa uvolnit - bez náhrady. Znamenalo to stoupající nezaměstnanost - a to v době hospodářské krize. Jednalo se řádově o tisíce občanů - a jejich rodin.

Dále v době hospodářské krize vláda Ceskoslovenska Sudetám prachsec nic nepomáhala. Pomáhala výlučně českým podnikům. Státní zakázky byly zadávány výlučně českým firmám a to i v regionech, kde se nacházely vhodné firmy německých podnikatelů v bezprostřední blízkosti.

Německé firmy byly vystaveny zvláštním předpisům Musely zaměstnávat určité procento českých zaměstnanců - to znamenalo propouštění zaměstnanců německých. Berní úřady směly německým firmám libovolně určovat výši daní.

Pokud došlo v německých regionech k protestům nebo dokonce stávkám se česká vláda neostýchala do protestujících občanl střílet. V Duchcově, Frývaldově atp došlo k mrtvým, dokonce i nezůčastněných dětí.

Načtěte si něco o té době ovšem prosím u seriozních historiků, ne u těch, kteří - jako první prezident republiky - e oddávají historii "československého Švýcarska".

V. Církva 8.2.2023 8:22

Ano Rusko má hlavně sochy Lenina a dokonce i nové Staliny.

To byli bolševici. Rusko je "neobolševistické", ne neomarxistické. A to je myslím horší.

V. Církva 8.2.2023 8:20

Takže máte pocit, že měl Hitler jen dobré vlastnosti? Jinými slovy, to že má někdo nějakou dobrou vlastnost neimplikuje, že má všechny dobré vlastnosti

Darebáci byli oba.

V. Církva 8.2.2023 8:14

Tak není problém a je do jisté míry běžné když jsou podivíni vědci, fyzici matematici. Mají v něčem přidáno a jinde ubráno. Svět posunou v chápání fyziky, matematiky. Výsledkem jejich činnosti se ale neřídí politika a společenské vztahy.

Pokud je někdo filozof, ideolog, zakladatelem "náboženství bez Boha", kde je pro mnohé skoro modlou, je celkem jasné, že se jeho morální a povahové vlastnosti do jeho díla a činnosti jeho následovníků promítnou.

I proto jde o dobrý článek. Může trochu pomoct pochopit marxismus i bez dlouhého a hlubokého studia těch objemných knih vedoucích ke krvavým revolucím na podkladě často špatných vstupních ůdajů a především předpokladů o chování člověka.

P. Hatina 8.2.2023 8:14

No v tom je ten omyl. Marx nebyl "marxista", Marx nebyl ani propagátor a organizátor boje za socialismus, jak se snad pokouší doložit pan Johnson. Marx byl - a když už, to snad vyplývá z podrobností jeho života, typický maloměšták.

Takž a znovu, pokud pan Johnson cituje z jeho mediálních příspěvků, ty se odkazují na jeho dílo Komunistický manifest, který ovšem nesepsal jako své názory, al na zakázku už tehdy existujícího Svazu komunistů, jako prezentace jejich politických požadavků a cílů. Takhle se halt tehdejší intelektuálové živili...

P. Hatina 8.2.2023 7:58

No netvrdil bych že dobrák od kosti, takhle prostě tehdy fungovala anglická společnost.

V. Církva 8.2.2023 7:52

Tak možná to co se píše v článku zveličené bude. Ale jsou tam i nepopíratelná fakta.

A nakonec strom se pozná po ovoci.

R. Langer 8.2.2023 7:47

A jaký to tedy má vztah k obsahu článku, ty naše malá hloupoučká UI? Jaký "motiv" s tím podle tebe konkrétně souvisí, nemluvě o tom, že je to blábol, jako vždycky. ;-D

R. Langer 8.2.2023 7:45

Kapitalismus nikdo NEVYMYSLEL, to je totiž přirozený stav funkční společnosti. ;-)

F. Navrátil 8.2.2023 7:38

Na rozdíl od Marxe byl Hitler abstinent, vegetarián, sprchovat se několikrát denně, neobtěžoval služky, k personálu se choval se starosvětskou grácií, byl společenský a výborný rétor a navíc měl rád psy. Projevilo se to pozitivně v jeho stěžejním díle Mein Kampf nebo dokonce v praxi?