3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Mají ta opatření vůbec nějaký smysl? (2)

Od března a dubna se nám tvrdí, že bez přijetí těch a těch protikoronavirových opatření nám hrozí tentýž scénář, co nejdříve Číně, pak severní Itálii, pak Spojeným státům, najmě New Yorku, pak Velké Británii, najmě Londýnu, pak Švédsku atd..

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krejčí 17.10.2020 19:54

Jestliže v NY či sev. Itálii došlo vlivem náporu nemocných s covidem ke kolapsu zdravotní péče, tak se rozumný člověk nebude oddávat spekulacím o různé lokální morbiditě, různých předpisech o pohřebnictví a podobných věcech. Mohou mít nějaký malý dílčí vliv, ale zásadní vliv nebude. Chování SARS-coV-2 to rozhodně neovlivní, virulenci také ne. Úroveň zdravotnictví se podepisuje na výsledcích léčby, ale ne na akutně infikovaných, ani na počtu nemocných v těžkém stavu. Fotografie od kolegů z Begama a či z NY rozhodně zfalšované nebyly. Takto se k sobě lékaři ve světě nechovají. O hodně vyšší počty zemřelých pod klinickým obrazem covidu v Itálii než v Německu při řádově podobném počtu infikovaných nelze vykládat tak laicky primitivně. V medicíně je třeba tyto vážné věci zkoumat systematicky podle přísného protokolu sběru validních dat. Laické závěry o rozdílu v kvalitě péče, mylné diagnostice nebo jiném vykazování mají nulovou vypovídací hodnotu. Rozdělování na smrt "s" koronavirem/ covidem a smrt "na" koronavirus/covid je věcně medicínsky nesmyslné, protože to lze jasně říci jen u minima případů (když SARS-coV-2 pozit. přejede vlak); jinak jde vždy o větší či menší neg. ovlivnění zdravotního stavu, které po dosažení jistého stupně končí smrtí. Už dnes je zřejmé, že každého virus/covid poškodí, rozdíl je jen v míře. Pokud se nějaká nemoc/ infekce nějak projevila u člověka někde na světě, pak je zde velmi významné riziko, že k tomu může dojít i u nás. To je biologický fakt, jakkoli se autorovi zdý "vypečeným". Srovnávat kolaps zdravotnictví způsobeným epidemií se sociálními důsledky jistého druhu výchovy je absurdní. Mluví-li laik o "promoření" virem, mluví o podstatně zvýšeném riziku vzniku velmi smrtící mutace, aniž o tom ví. Souběh dvou infekcí je obecně nebezpečný a nebrat jej v úvahu by bylo nedbalostí. Taktika zalézt a nevylézat, dokud nebezpečí nepřejde, je podstatou izolace, která je jediným účinným opatřením, není-li vakcína. Autor rozhodně není "poučený" laik.

Š. Hašek 14.10.2020 21:15

Kolik občanů, za posledních 6 měsíců, protože jim začlo být šoufl, zalezlo do postele? A nepotřebovalo ani "ň". Jenom varnou konvici, ledničku a knížku.

Ví se, kolik občanů zemřelo celkem v ČR. Za šest měsíců. Na vše možné. A potom se ví, kolik je "tutově polonakaženejch". V tom se přímo vyžívá televize a hlavní hygienička ČR.

A Prymula se chlubí poznáním, že vir doskočí na 78 cm. Na 80 cm vir spadne a rozbije si držku.

Není mi deset.

L. Novák 16.10.2020 1:58

Tak kolik. Sedm? 8-o

J. Plzák 14.10.2020 20:17

Do minulého týdne 600 mrtvých. Najednou 1000. Ze dne na den. To bude nejspíš podvod.

Jde o to zabránit výměně informací, celou Evropu zrujnovat na jednu mizernou úroveň a pak celounijně zachraňovat.

Když belb Vaculík přijde s nápadem dávat seniorům řidičák jen na pár ulic, kdo zabrání unijním politikům umrtvit celý přeshraniční styk?

Zavede se digitální měna. Peníze budete mít na účtu a co z nich dostanete, o tom budou rozhodovat naše elity.

To není nesmysl, na tom už se pracuje.

D. Dobrichovska 14.10.2020 23:22

Když přibývá denně v průměru 50 úmrtí (viz https://www.worldometers.info/coronavirus/country/czech-republic/), za jak dlouho jich přibyde 400? 400 děleno 50 je kolik?

Tak mě tak napadá, kdo je ta ovce. Zda ten kdo věří číslům ukazujícím nárůst epidemie? Nebo ten, kdo omílá "chřipka, to je v ČR 2000 mrtvých" a neověří si, co je to za číslo. A ten kdo omílá "letos celkem méně mrtvých" a neověří si, že je to údaj ze srpna. Při 10 000 pozitivních první vlny nemohl být počet mrtvých statisticky průkazný, průměrně v ČR umírá v posledních letech 300 lidí denně. (A nebylo to tak málo náhodou právě kvůli opatřením?)

M. Hoblík 14.10.2020 17:28

Kolik lidí zemře je nepodstatné, hlavně že se hlupáci jako autor mají čemu divit!

Š. Hašek 14.10.2020 21:33

Kolik lidí zemřelo, to se ví. Za půl roku.

Současní dementi pracují s počtem/algoritmem, "kolik by zemřelo, pokud se jednomu v hospodě vodchlípne rouška".

Něco mi tady nesedí, někdo je tady fest blbej. Nejedná se o docenturu, ale jedná o základní školu a běh života. Není mi patnáct!

L. Kubeš 14.10.2020 16:56

"Dokončení příště" Benýšku nestraš, i to publikované už stačí na Chocholouška ;-D;-D;-D

J. John 14.10.2020 15:22

Pane Benýšku, doplňte vaše obecné úvahy důvěryhodnými odkazy, které potvrdí vaši teorii. Nebo jste si vše vycucal z prstu?

J. Plzák 14.10.2020 20:04

Jestliže testuji někoho a ze zjištěných pozitivních nemá 80% žádné příznaky obávané nemoci, tak o co jde?

Patrně ten dvaceti procentní zbytek trpí něčím jiným.

J. John 14.10.2020 20:34

Skutečně nevíte, že existují bacilonosiči, kteří nemoc roznášejí, ale nemají příznaky?

Š. Hašek 14.10.2020 21:40

Jděte do hájíčka.

Za mlada jsem byl bacilonosičem záškrtu, asi měsíc. Tohlencto se dá načíst v knihách, televize dává jen reklamu na bílý zuby.

I největší debil na zeměkouli ví, že bacilonosičem chřipky být nelze. Pokud tedy nebereme v potaz, že je asi pět miliard bacilonosočů. Kontinuálně, pokud lítáte aeroplány sem a tam. Pod Řípem hodně od listopadu do dubna. Potom přijde zkažená majonéza a blbě umytý ředkvičky. Hodně taky prostě léto.

Zkráceno.

J. John 15.10.2020 8:44

To myslíte vážně? Jste při smyslech?

Š. Hašek 14.10.2020 14:35

Zdravotně, sumárně za delší období - ŽÁDNÝ. Říjen 2020.

Vysvětlovači Vám namalují křivky, programátoři semafory a trasy, peníze tečou ..... lidé se třesou. Tedy jak kdo.

Vir pracuje. Pravděpodobně podle svého plánu, na vládu/Pekarovou kašle. Za můj život už také docela pravidelně pracoval, někdy krátce, někdy dlouze. Není mi dvacet.

J. Kindl 14.10.2020 11:39

Coronaviru se nezbavíme a nezbaví nás žádné restriktivní opatření a ani očkování. Bude tu s námi stále. Stejně tak jako chřipka

Š. Hašek 14.10.2020 11:54

Přesné.

Tenhle byl ostatně také zařazen mezi chřipky. Borovici mezi slivoně nevměstnáte.

Lze očkovat proti viru obrny.

P. Moravčík 14.10.2020 12:23

COVID bol zaradený medzi ochorenia chrípkového typu. Koronavírus nepatrí medzi chrípku tak ako krava ku koňom:-).

Vírus obrny má stabilnú antigénnu štruktúru, imunita po očkovaní pôsobí (s výnimkami) doživotne. Vírus chrípky sa stále mení (pozvoľne - antigénny drift - medziročné zmeny antigénu, vyžadujúce zmeny vakcíny, ale organizmus si čiastočne antigén pamätá, alebo skokom, náhle - antigénny shift - výrazná zmena typu vírusu, sprevádzaná silnými pandémiami - španielka, hongkongská, kde je organizmus vyjavený z niečoho, s čím sa nestretol ak nie je človek dostatočne starý a podobný shift už nezažil).

O. M. 14.10.2020 11:39

To se vám to, pane Benýšku, plácá, když nemáte tu odpovědnost.

Jediné, s čím můžu bez výhrad souhlasit, je, že vláda často reagovala nesmyslně a chaoticky, a to zejména kvůli osobě premiéra.

R. Langer 14.10.2020 12:34

Odpovědnost má mít především KAŽDÝ SÁM ZA SEBE, a podle toho ať se laskavě chová! Pokud to nedokážete, vyhledejte nějakou odbornou pomoc. :-P

Š. Hašek 14.10.2020 13:09

Přesně!

P. Vychodil 14.10.2020 9:59

dobrý...jen poznámka: pozitivně testovaný se nerovná nakažený. kolik nakažených skutečně je, lze pouze spekulovat, vidíme pouze počty hospitalizovaných (taky nevypovídající, pokud je neupravíme koeficientem ministra Prymuly (42% tam nemá být), dále počty vážně nemocných (to je snad jediný trochu pradivý údaj),no a nakonec počty mrtvých, což je úplné hausnumero

Š. Hašek 14.10.2020 10:25

U mě stejné.

J. Jirka 14.10.2020 11:29

Pozitivně testovaný = diagnóza U07.1 - potvrzená přítomnost SARS-CoV-2

V případě hospitalizace pacienta s touto diagnózou + libovolnou jinou mohou nemocnice požadovat navýšení plateb od příslušné zdravotní pojišťovny o nemalé částky.

Š. Hašek 14.10.2020 11:45

Před časem jsem byl poučen svým lékařem, že u vlastně všech občanů kdykoliv možno (moderně) "potvrdít" náběh na asi pět vážných nemocí. Hodně pacientů si to prý ani nenechá vysvětlit a skáčí do řeči znalostmi od sousedky a sami navrhují další košatá vyšetření.

Potom možno tedy na všeliká vyšetření, točí se kola, dáme prášky, začneme jíst zdravotní margarín místo másla ...... odborní testovatelé platí rychleji hypotéky ...... Často stejně brzy zemře absolvent asi třech opakovaných vyšetření s negativním výsledkem, zajímavé.

Tohle právě můj lékař nedělá, proto k němu docházím. Naprosto akceptuje, kdo je majitelem mého zdraví a nesnaží se za mě převzít odpovědnost. A nehraje si na všeználka.

Počet těchto lékařů se pravděpodobně snižuje.

P. Moravčík 14.10.2020 12:16

S tými lekármi máte hodne pravdy. Môj otec do svojej smrti v 94 rokoch užíval len nízke dávky Anopyrinu (po slabšej mŕtvičke), u lekára bol len s infekciami dýchacích ciest. Po ataku bol preventívne preposlaný po viacerých špecialistoch, každý z nich mu snaživo predpísal minimálne dva druhy práškov. Otec si ich ani nevybral (srdce, tlak, pečeň, trávenie...) a pokojne žil ďalších skoro desať rokov, až zomrel na urosepsu hospitalizovaný po opakovanej silnejšej mŕtvici, rýchlo a tíško (podľa sestričky, ktorá ho opatrovala). Mama podľahla tlaku lekárov a užívala dohromady 11 liekov (pri predpísaní siedmeho prášku už žiadny lekár nedokáže stanoviť liekové interakcie). Na vlastnú zodpovednosť, po zhoršení jej stavu, psychickej zmätenosti a ďalších príznakoch, po márnom apelovaní na zdravý rozum ošetrujúcich lekárov - jeden jej zmenil dávkovanie a zamenil jeden liek druhým, druhý jej chcel predpísať ešte jeden ďalší;-D, sme si so sestrou sadli a prečítali sme príbalové letáky. Zistili sme, že lekári ani nepoznajú kontraindikácie a obmedzenia pri preskripcii. Vyhodili sme dva lieky, ktoré sa nemajú dávať pacientom nad sedemdesiat rokov, jeden s vedľajším účinkom psychickej zmätenosti a dva kontraindikované pri vysokom tlaku. Mame sa stav výrazne zlepšil, našli sme jej iného lekára, rozumného človeka, ktorý zvážil jej stav, naše kroky a predchádzajúcu liečbu, súhlasil s vyradením spomenutých liekov a vyradil ešte jeden:-). Mame sa zreteľne uľavilo a ďalšie roky, až do jej smrti prebehli bez dramatických zvratov. Toho lekára si nechávam v zálohe, možno sa mi ešte zíde;-).

M. Boháček 14.10.2020 13:03

R^

J. Kindl 14.10.2020 11:34

Prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc. (přednosta Kliniky infekčních nemocí 3. LF v Nemocnici Na Bulovce) Pokud velmi intensivně testujeme , je logické , že nacházíme více pozitivních případů .Prokázána přítomnost viru v organismu člověka však neznamená, že jde o nemoc. Virus v okamžiku testování už může být neaktivní neškodný nebo se s člověkem jen setkal a k onemocnění nedošlo. Množství pozitivních testů u populace, jež je normálně zdravá a neznamená nic špatného. Kdyby se tímto způsobem testovala jiná infekce, například chřipka, tak by pozitivních byly ne stovky, ale tisíce. Pramen : profesor MUDr. Jiří Beneš

Š. Hašek 14.10.2020 11:52

I můj lékař říká, že "vyrobit pacienta s náběhem na ......", lze velice snadno.

On to nedělá. Znám lidi, co přímo prahnou po tom, aby s nima "lékařská věda stále něco preventivně dělala"!

Ostatně vše zásadní o virech, pro širokou veřejnost, je napsáno v bývalé učebnici pro osmou třídu ZDŠ. Na gymplech se to malinko dále precizuje, snad v prváku.

Bacha na televizi, tam není výuka, ani věda!

M. Boháček 14.10.2020 9:24

Covid - choroba z blahobytu? :-)

Obézním jedincům hrozí téměř dvakrát větší riziko, že se nakazí nemocí covid-19, než lidem s optimální hmotností. Vyplývá to ze srovnání nejnovějších studií, které zkoumaly vztah jedinců s obezitou k onemocnění covid-19 u 400 tisíc pacientů z Evropy, Asie i Ameriky.

Riziko, že pacient s koronavirem skončí v nemocnici, je u obézních o 113 % vyšší než u těch, kteří obézní nejsou. Vědci také očekávají, že u obézních lidí nebude dostatečně účinkovat ani vakcína proti koronaviru.

Bezpečnostní opatření po celém světě omezily pohyb lidí a sociální kontakt. Lidé začali pracovat z domova, čímž z jejich dne zmizel přirozený pohyb jako chůze do práce, na oběd nebo na nákup. Počty obézních tak paradoxně pomalu rostou. „Vidíme už nyní, že značná část lidí v první vlně pandemie přibrala cca 1–5 kg. Je to začarovaný kruh. Nemohli chodit ven a stýkat se s blízkými lidmi, což obecně zvyšuje stres, který následně řešili přejídáním.

https://techfocus.cz/veda-vesmir/2435-koronavirus-ohrozuje-dle-nove-lekarske-studie-daleko-vice-obezni-pacienty.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=441700&dop_req_id=8RALIkiOwyV-202010140721&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

K. Wágner 14.10.2020 6:13

"Přičemž chřipka, na rozdíl od covidu, má i jako taková (i úplně bez médií) skutečný potenciál způsobit když ne přímo kolaps, tak aspoň vážnou krizi zdravotnictví."

Až na to, že není chřipka jako chřipka. Chřipku nezpůsobuje jeden jediný, úplně stejný virus, jde o několik typů, přičemž Chřipkový virus typu „A“ je nejzákeřnější. Vedle člověka napadá i zvířata, například ptáky a prasata. Velice rád mutuje a tak zhruba jednou za 10 let vzniká zcela nový typ viru, který může vyvolat pandemie. V minulém století těmi nejhoršími byly španělská chřipka (1918), při které zemřelo až 100 milionů lidí, dále asijská chřipka (1957) s 1,5 milionu mrtvých a hongkongská chřipka (1968), která zabila milion lidí. V tomto století vyvolala paniku zejména ptačí chřipka, jež řádila v letech 1997 a 2004 v Asii, a pak prasečí chřipka, která v roce 2009 postihla Mexiko. Přesto lze konstatovat, že od roku 1969 nebyly žádné velké smrtící pandemie chřipky zaznamenány.