18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Mají ta opatření vůbec nějaký smysl? (2)

Od března a dubna se nám tvrdí, že bez přijetí těch a těch protikoronavirových opatření nám hrozí tentýž scénář, co nejdříve Číně, pak severní Itálii, pak Spojeným státům, najmě New Yorku, pak Velké Británii, najmě Londýnu, pak Švédsku atd..

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krejčí 17.10.2020 19:54

Jestliže v NY či sev. Itálii došlo vlivem náporu nemocných s covidem ke kolapsu zdravotní péče, tak se rozumný člověk nebude oddávat spekulacím o různé lokální morbiditě, různých předpisech o pohřebnictví a podobných věcech. Mohou mít nějaký malý dílčí vliv, ale zásadní vliv nebude. Chování SARS-coV-2 to rozhodně neovlivní, virulenci také ne. Úroveň zdravotnictví se podepisuje na výsledcích léčby, ale ne na akutně infikovaných, ani na počtu nemocných v těžkém stavu. Fotografie od kolegů z Begama a či z NY rozhodně zfalšované nebyly. Takto se k sobě lékaři ve světě nechovají. O hodně vyšší počty zemřelých pod klinickým obrazem covidu v Itálii než v Německu při řádově podobném počtu infikovaných nelze vykládat tak laicky primitivně. V medicíně je třeba tyto vážné věci zkoumat systematicky podle přísného protokolu sběru validních dat. Laické závěry o rozdílu v kvalitě péče, mylné diagnostice nebo jiném vykazování mají nulovou vypovídací hodnotu. Rozdělování na smrt "s" koronavirem/ covidem a smrt "na" koronavirus/covid je věcně medicínsky nesmyslné, protože to lze jasně říci jen u minima případů (když SARS-coV-2 pozit. přejede vlak); jinak jde vždy o větší či menší neg. ovlivnění zdravotního stavu, které po dosažení jistého stupně končí smrtí. Už dnes je zřejmé, že každého virus/covid poškodí, rozdíl je jen v míře. Pokud se nějaká nemoc/ infekce nějak projevila u člověka někde na světě, pak je zde velmi významné riziko, že k tomu může dojít i u nás. To je biologický fakt, jakkoli se autorovi zdý "vypečeným". Srovnávat kolaps zdravotnictví způsobeným epidemií se sociálními důsledky jistého druhu výchovy je absurdní. Mluví-li laik o "promoření" virem, mluví o podstatně zvýšeném riziku vzniku velmi smrtící mutace, aniž o tom ví. Souběh dvou infekcí je obecně nebezpečný a nebrat jej v úvahu by bylo nedbalostí. Taktika zalézt a nevylézat, dokud nebezpečí nepřejde, je podstatou izolace, která je jediným účinným opatřením, není-li vakcína. Autor rozhodně není "poučený" laik.

L. Novák 16.10.2020 1:58

Tak kolik. Sedm? 8-o

M. Boháček 15.10.2020 12:36

R^

J. John 15.10.2020 8:44

To myslíte vážně? Jste při smyslech?

D. Dobrichovska 14.10.2020 23:22

Když přibývá denně v průměru 50 úmrtí (viz https://www.worldometers.info/coronavirus/country/czech-republic/), za jak dlouho jich přibyde 400? 400 děleno 50 je kolik?

Tak mě tak napadá, kdo je ta ovce. Zda ten kdo věří číslům ukazujícím nárůst epidemie? Nebo ten, kdo omílá "chřipka, to je v ČR 2000 mrtvých" a neověří si, co je to za číslo. A ten kdo omílá "letos celkem méně mrtvých" a neověří si, že je to údaj ze srpna. Při 10 000 pozitivních první vlny nemohl být počet mrtvých statisticky průkazný, průměrně v ČR umírá v posledních letech 300 lidí denně. (A nebylo to tak málo náhodou právě kvůli opatřením?)

Š. Hašek 14.10.2020 21:40

Jděte do hájíčka.

Za mlada jsem byl bacilonosičem záškrtu, asi měsíc. Tohlencto se dá načíst v knihách, televize dává jen reklamu na bílý zuby.

I největší debil na zeměkouli ví, že bacilonosičem chřipky být nelze. Pokud tedy nebereme v potaz, že je asi pět miliard bacilonosočů. Kontinuálně, pokud lítáte aeroplány sem a tam. Pod Řípem hodně od listopadu do dubna. Potom přijde zkažená majonéza a blbě umytý ředkvičky. Hodně taky prostě léto.

Zkráceno.

Š. Hašek 14.10.2020 21:33

Kolik lidí zemřelo, to se ví. Za půl roku.

Současní dementi pracují s počtem/algoritmem, "kolik by zemřelo, pokud se jednomu v hospodě vodchlípne rouška".

Něco mi tady nesedí, někdo je tady fest blbej. Nejedná se o docenturu, ale jedná o základní školu a běh života. Není mi patnáct!

Š. Hašek 14.10.2020 21:15

Kolik občanů, za posledních 6 měsíců, protože jim začlo být šoufl, zalezlo do postele? A nepotřebovalo ani "ň". Jenom varnou konvici, ledničku a knížku.

Ví se, kolik občanů zemřelo celkem v ČR. Za šest měsíců. Na vše možné. A potom se ví, kolik je "tutově polonakaženejch". V tom se přímo vyžívá televize a hlavní hygienička ČR.

A Prymula se chlubí poznáním, že vir doskočí na 78 cm. Na 80 cm vir spadne a rozbije si držku.

Není mi deset.

J. John 14.10.2020 20:34

Skutečně nevíte, že existují bacilonosiči, kteří nemoc roznášejí, ale nemají příznaky?

J. Plzák 14.10.2020 20:17

Do minulého týdne 600 mrtvých. Najednou 1000. Ze dne na den. To bude nejspíš podvod.

Jde o to zabránit výměně informací, celou Evropu zrujnovat na jednu mizernou úroveň a pak celounijně zachraňovat.

Když belb Vaculík přijde s nápadem dávat seniorům řidičák jen na pár ulic, kdo zabrání unijním politikům umrtvit celý přeshraniční styk?

Zavede se digitální měna. Peníze budete mít na účtu a co z nich dostanete, o tom budou rozhodovat naše elity.

To není nesmysl, na tom už se pracuje.

J. Plzák 14.10.2020 20:04

Jestliže testuji někoho a ze zjištěných pozitivních nemá 80% žádné příznaky obávané nemoci, tak o co jde?

Patrně ten dvaceti procentní zbytek trpí něčím jiným.

M. Hoblík 14.10.2020 17:28

Kolik lidí zemře je nepodstatné, hlavně že se hlupáci jako autor mají čemu divit!

L. Kubeš 14.10.2020 16:56

"Dokončení příště" Benýšku nestraš, i to publikované už stačí na Chocholouška ;-D;-D;-D

P. Moravčík 14.10.2020 15:28

V Nature Medicine je zaujímavý článok o "vedľajšej smrtnosti" počas súčasnej pandémie.

P. Moravčík 14.10.2020 15:24

Občas považujeme človeka za chorého, aj keď nevykazuje žiadne príznaky. Napríklad neexistuje nosičstvo šigely, len chronické, bezpríznakové ochorenie. Mali sme pacienta so spútom doslovne napchatým baktériami druhu Pasteurella multocida, s leukocytmi, zápalovými faktorm,i a pacient sa divil, čo ho ešte otravujeme, keď sa cíti výborne a dýcha sa mu dobre:-). Pocit pohody nemusí znamenať, že telo nebojuje s infekciou (alebo niečím horším).

J. John 14.10.2020 15:22

Pane Benýšku, doplňte vaše obecné úvahy důvěryhodnými odkazy, které potvrdí vaši teorii. Nebo jste si vše vycucal z prstu?

P. Moravčík 14.10.2020 15:19

Predávam ako som kúpil. Naozaj nemám dosť vedomostí, aby som to mohol spokojne podpísať. V bakteriológii to dokázané je (myslím, že Francisella tularensis je druh, ktorý vyvolá tularémiu jedinou baktériou, naproti tomu na choleru potrebujete niekoľko sto tisíc vibrií a ešte k tomu telesnú dispozíciu bežného Bangladéšana). Vieme, že korona je asi desaťnásobne infekčnejšia ako chrípka. Jedna napadnutá bunka vytvorí okolo 10 000 viriónov, potom zahynie, rozpadne sa a detičky infikujú okolie. To už potom vyzerá trochu pravdepodobnejšie, kým sa telo spamätá už je tam votrelcov ako na Lampeduse. Vírus by stačil teoreticky aj jeden, keby mal dotyčný nešťastník imunitu na nule (potransplantačné stavy, atď.). A v miestnosti s infikovanými sa po pár hodinách priestor, dnes väčšinou s air-condition, pokojne môže zmeniť na turecké kúpele s vírusom namiesto pary:-). Rúško pred infekciou ochráni len v bezprostrednom kontakte. Ale ak ju nemáte utesnenú ako plynovú masku...

Š. Hašek 14.10.2020 14:35

Zdravotně, sumárně za delší období - ŽÁDNÝ. Říjen 2020.

Vysvětlovači Vám namalují křivky, programátoři semafory a trasy, peníze tečou ..... lidé se třesou. Tedy jak kdo.

Vir pracuje. Pravděpodobně podle svého plánu, na vládu/Pekarovou kašle. Za můj život už také docela pravidelně pracoval, někdy krátce, někdy dlouze. Není mi dvacet.

M. Boháček 14.10.2020 14:10

Zdroj, z ktorého citujete?

M. Boháček 14.10.2020 14:03

500 vírusov stačí na infikovanie? To keď som s niekym chvíľu v miestosti, v autobuse a máme rúška, kľudne aj chirurgické, tak sa nakazíme. Lebo aerosol vyplní celú miestnosť. Ale ono to tak "horúce" nebude. To by sa to už prehnalo a už by bol kľud. ;-)

P. Moravčík 14.10.2020 13:56

Môže to byť krátkodobý náhodný a dočasný výskyt, môže byť udržaný na uzde imunitným systémom - hlavne pri nízkej dávke, (aj keď včera som zachytil informáciu, že na infikovanie stačí 500 vírusov), môže byť v inkubačnej fáze ochorenia. Váš bod 3. je veľmi, ale veľmi nepravdepodobný, ak by nešlo o perorálnu vakcínu (ako pri obrne). Môžete mať asymptomatické ochorenie, keď sa vírus síce obmedzene rozmnožuje a vylučuje, ale nedokáže spôsobiť rozsiahle poškodenie sliznice cylindrického epitelu (to by ste cítil ako to povestné škrabanie v krku) alebo preniknúť do pľúc, pretože dobre vyvinutý imunitný systém mu to ochranou susedných buniek interferónom, inaktiváciou vírusu... nedovolí.

Š. Hašek 14.10.2020 13:09

Přesně!

M. Boháček 14.10.2020 13:03

R^

R. Langer 14.10.2020 12:38

Jo, to taky! ;-D

R. Langer 14.10.2020 12:34

Odpovědnost má mít především KAŽDÝ SÁM ZA SEBE, a podle toho ať se laskavě chová! Pokud to nedokážete, vyhledejte nějakou odbornou pomoc. :-P

P. Moravčík 14.10.2020 12:34

Chrípka typu A (so štyrmi podtypmi) sa cez leto schováva vo vodnom vtáctve na ďalekom východe v Ázii. V tých oblastiach má WHO stanice, sledujúce zdravotný stav vtákov, pri pozorovaní zmeny izolujú začiatkom jesene novú verziu chrípkového vírusu, analyzujú ho a na základe toho sa pripraví nový variant vakcíny. Po skončení epidémie sa vírus chrípky vytratí. S koronáčom sme si nie istí, zatiaľ jediný spoľahlivo len ľudský vírus, ktorý sa nenašiel v inom hostiteľovi bol vírus pravých kiahní (neštovic). Preto ho bolo možné spoľahlivo eradikovať. Aj keď sa po vyradení tohto ochorenia zo zoznamu existujúcich nemocí objavila správa, že v Číne, v nejakom stratenom údolí, kde ani nevedeli, že už cisár nevládne, našli ešte aktívne ohniská v miestnej populácii:-(.

P. Moravčík 14.10.2020 12:23

COVID bol zaradený medzi ochorenia chrípkového typu. Koronavírus nepatrí medzi chrípku tak ako krava ku koňom:-).

Vírus obrny má stabilnú antigénnu štruktúru, imunita po očkovaní pôsobí (s výnimkami) doživotne. Vírus chrípky sa stále mení (pozvoľne - antigénny drift - medziročné zmeny antigénu, vyžadujúce zmeny vakcíny, ale organizmus si čiastočne antigén pamätá, alebo skokom, náhle - antigénny shift - výrazná zmena typu vírusu, sprevádzaná silnými pandémiami - španielka, hongkongská, kde je organizmus vyjavený z niečoho, s čím sa nestretol ak nie je človek dostatočne starý a podobný shift už nezažil).

P. Moravčík 14.10.2020 12:16

S tými lekármi máte hodne pravdy. Môj otec do svojej smrti v 94 rokoch užíval len nízke dávky Anopyrinu (po slabšej mŕtvičke), u lekára bol len s infekciami dýchacích ciest. Po ataku bol preventívne preposlaný po viacerých špecialistoch, každý z nich mu snaživo predpísal minimálne dva druhy práškov. Otec si ich ani nevybral (srdce, tlak, pečeň, trávenie...) a pokojne žil ďalších skoro desať rokov, až zomrel na urosepsu hospitalizovaný po opakovanej silnejšej mŕtvici, rýchlo a tíško (podľa sestričky, ktorá ho opatrovala). Mama podľahla tlaku lekárov a užívala dohromady 11 liekov (pri predpísaní siedmeho prášku už žiadny lekár nedokáže stanoviť liekové interakcie). Na vlastnú zodpovednosť, po zhoršení jej stavu, psychickej zmätenosti a ďalších príznakoch, po márnom apelovaní na zdravý rozum ošetrujúcich lekárov - jeden jej zmenil dávkovanie a zamenil jeden liek druhým, druhý jej chcel predpísať ešte jeden ďalší;-D, sme si so sestrou sadli a prečítali sme príbalové letáky. Zistili sme, že lekári ani nepoznajú kontraindikácie a obmedzenia pri preskripcii. Vyhodili sme dva lieky, ktoré sa nemajú dávať pacientom nad sedemdesiat rokov, jeden s vedľajším účinkom psychickej zmätenosti a dva kontraindikované pri vysokom tlaku. Mame sa stav výrazne zlepšil, našli sme jej iného lekára, rozumného človeka, ktorý zvážil jej stav, naše kroky a predchádzajúcu liečbu, súhlasil s vyradením spomenutých liekov a vyradil ešte jeden:-). Mame sa zreteľne uľavilo a ďalšie roky, až do jej smrti prebehli bez dramatických zvratov. Toho lekára si nechávam v zálohe, možno sa mi ešte zíde;-).

Š. Hašek 14.10.2020 11:54

Přesné.

Tenhle byl ostatně také zařazen mezi chřipky. Borovici mezi slivoně nevměstnáte.

Lze očkovat proti viru obrny.

M. Boháček 14.10.2020 11:54

Dokonca sa človek môže vírusom nakaziť a neochorieť, pretože imunita vírus zlikviduje skôr, než sa namnoží dostatočne na to, aby spôsobil ochorenie. - toto sa nám všetkým vlastne deje každodenne. :-)

Dúfam, že som vás, ako laik, pán Lukavský, poučil. ;-)