26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zk 3.6.2009 11:43

Re: Problém.

Hm, to byste z toho stejně nic neměl, ukradli by to za pár let komunisti. Jako ukradli peníze, které SSSR vyplatil Čechoslovákům po jejich odsunu z Podkarpatské Rusi, když ji náš stát "prodal" Rusům.

Joob 3.6.2009 9:14

Dobrý den všem, kteří

vidí v nškterých tehdejších občanech ČR zrůdy, neomluvitelně se mstící na nevinných hlásících se k německému egu. Těmto humanistům přeji, aby se dostali někdy v životě na obyčejnou vesnickou zábavu  tzv. bál s převážnou účastí německého živlu. A řekli tam, nebo se vědělo, že jsou Češi. Rád bych viděl vývoj situace. To jen tak na okraj ke všem, co mají houby zkušenost.

jepice 3.6.2009 9:23

Re: Dobrý den všem, kteří

A co takhle česká tancovačka ve stejné době? Tam by Němcům nalili nebo nabili?

zk 3.6.2009 9:24

Re: Dobrý den všem, kteří

Zeptejte se pamětníků, když to nevíte sám:-/

jepice 3.6.2009 9:29

Re: Dobrý den všem, kteří

Však se ptám.:-P

MeKu 3.6.2009 9:12

Jediná výhrada

Přestaňme už, proboha, užívat nesmyslné a umělé označení "sudetský". Sutety jsou označení geologické a nikoliv geopolitické. Kdyby někdo použil výraz "Permští češi" byl by za debila. To že to prošlo genosse Henleinovi, neznamená, že je to správně a měli bychom to používat.

zk 3.6.2009 9:15

Re: Jediná výhrada

přesně tak, tady se za sudetské Němce označují i Němci, kteří žili například v Brně, kolem Svitav, v Krkonoších, na Šumavě, prostě český Němec, tak sudetský Němec:-/. Stejně jako se stále mluví o německém fašismu, i když fašismus byl v Itálii, v Německu můžeme mluvit pouze o nacismu!!!!!

jepice 3.6.2009 9:28

Re: Jediná výhrada

Kdysi takový člověk sám sebe nazýval Böhme. Čeští obrozenci a politici to v 19. století nedokázali přeložit, a z toho to všechno vzniklo.:)

vita 3.6.2009 9:41

Re: Jediná výhrada

Čeští obrozenci používali slovo "bémák".

K.H.Mácha se s nimi rád pral.

ok 3.6.2009 10:28

Re: Jediná výhrada

Jo jo, Lóri je takové pěkné české jméno. ;-)

K. H. Mácha s nimi byl v denním kontaktu a moc to nerozlišoval. Kokořín je v Sudetech, jestli to nevíte.

zk 3.6.2009 11:49

Re: Jediná výhrada

Bože, i Kokořín?:-D;-)

Nemo 3.6.2009 9:48

Re: Jediná výhrada

Slovo Sudety není jen označení geologické. Je to původně keltský název pro Krkonoše a přilehlé hory. Znamená v překladu místo, kde se nacházejí kanci, tedy Pohoří kanců. Že jde místní název dokládají i některé názvy rostlin (svízel sudetský).

Nazývat tak ovšem např. Šumavu je poněkud mimo.

zk 3.6.2009 10:00

Re: Jediná výhrada

No, právě, ale někteří nenazývají tak jen území Šumavy, ale také Orlických hor, Kralického Sněžníku a dokonce i území ve vnitrozemí, například Svitavsko. Prostě místa, kde žili Němci, což je velký nesmysl.

ok 3.6.2009 10:15

Re: Jediná výhrada

Orlické hory a Králický Sněžník patří do Sudet. Kupte si polskou mapu Slezska, Poláci název Sudety používají i dnes, a uvidíte - Sudety jsou Jizerky, Krkonoše, Orlické hory a Jeseníky, je to jeden horský pás.

zk 3.6.2009 10:23

Re: Jediná výhrada

Já neříkám, že Orlické hory a Králický Sněžník nepatří do Sudet, jen jsem vyjmenoval všechna území, která se běžně zahrnují do Sudet, ale rozhodně tam nepatří třeba Svitavsko, okolí Moravské Třebové nebo Šumava. Někdo je schopen mluvit i o brněnských Němcích jako o němcích sudetských.

A. da Mek 3.6.2009 10:27

Původní význam jména Sudety

Ovšem při pohledu na mapu Claudia Ptolemaia, nejstarší zdroj užívající tento název, považuju za nejpravděpodobnější, že původně Krkonoše byly "Askiborgion", Krušné hory "Melibokos", Český les "Semanos", Šumava "Sudeta oré" a Bavorský les "Gabreta hylé".

zk 3.6.2009 10:37

Re: Původní význam jména Sudety

To je zajímavé, dají se tam najít i názvy dalších pohoří v Čechách?

ok 3.6.2009 10:53

Re: Původní význam jména Sudety

Jsou tam dokonce i názvy "měst", bohužel právě v Ćechách je ta mapa nepřesná (regiony jsou zřejmě zdvojené nebo naopak přes sebe). Silva Luna jsou zřejmě Bílé Karpaty. Na místě Českých Budějovic je město Marobudorum -základ "bude" je zřejmě převzatý. Eburodunum je Brno. Usbium je Písek (je to zvukově podobné).

http://www.northvegr.org/lore/maps/006.php doufám, že to není nějaký nacistický web, ta mapa je odvozena z ptolemaiovy mapy.

ok 3.6.2009 10:58

Re: Původní význam jména Sudety

Casurgis i Budorgis je Praha (chybně umístěná), název Kasurka se používal v Holešovicích ještě v 19. století.

Nemo 3.6.2009 11:16

Re: Původní význam jména Sudety

Přes Krušné hory až po Krkonoše je nápis Sudeti ... Monte.

ok 3.6.2009 11:24

Re: Původní význam jména Sudety

Tahle konkrétní mapa je jen "výklad" Ptolemaiovy mapy, originál je mnohem nepřehlednější. Ta mapa je zajímavá spíš jako seznam místních jmen, umístění je v mnoha případech jen odhad - viz Casurgis, kde je umístění prokazatelně špatně.

zk 3.6.2009 11:51

Re: Původní význam jména Sudety

Díky, ale v tom případě by opravdu ty "Sudety" byly pouze pruh pohoří od Krušných hor po Jeseníky?

A. da Mek 3.6.2009 11:59

Re: Původní význam jména Sudety

Originál vlastně není obrazová mapa ale její popis jako seznam souřadnic. Pokud k tomu nepřidáme žádné dodatečné informace, tak to vypadá nějak takhle:

http://www.volny.cz/pavel.adamek/svg/ptolemy/germania.svg

nebo

http://www.volny.cz/pavel.adamek/svg/ptolemy/gm.htm

(nejsou tam všechna města, ale hory a řeky jsou úplné)

ok 3.6.2009 12:19

Re: Původní význam jména Sudety

Za pozornost stojí také Korkontoi (zřejmě kmen, který dal  název Kérkonošům, jak těm horám pěkně kérkonošsky říkala moje babička)

Nemo 3.6.2009 14:16

Re: Původní význam jména Sudety

Jeden z výkladů je, že jméno Krkonoše pochází z praevropského slova gorgan, což jsou kamenitá úbočí. Část východních Karpat se jmenuje Gorgany.

Jsou i jiné výklady, méně pravděpodobné. Slovanský základ krk-/krak- (kleč) a nosit. Tedy hory nesoucí kleč.

Karel 3.6.2009 9:10

Otázka

Je nepochybné, že po skončení WW2 došlo na našem území k ohavným zločinům, jejímiž obětmi byli Němci. Je to hanba, rozsah těchto činů bylo a je obtížné zdokumentovat a viníci jsou v naprosté většině mrtvi. Je ale nemožné vnímat tyto činy mimo kontext tehdejší doby těsně po nejkrvavějším konfliktu, který lidstvo zažilo a kdy lidský život - a především život nepřítele - měl minimální cenu. Řadu měsíců po válce panoval v Sudetech fakticky bezprávní stav, stát vůbec neměl kapacity tam svoji moc obnovit a jen těžko se vmyslíme do pocitů lidí, kterým životy přervala válka, zažili mnohé hrůzy a nezřídka ztratili své nejbližší. A někteří dali svým pocitů průchod a vraždili. To není omluva, jen upozornění pro ty krasoduchy, kteří posuzují rok 1945 prizmatem roku 2009. Vždy je třeba vnímat kauzalitu; kdyby nacismus svou agresivitou a brutalitou nevyvolal takové zlo, tyto věci by se nikdy nestaly. Otázkou jen zůstává, zda se tyto mediální výstupy (dnes to už v podstatě nikoho nezajímá, je to něco jako osud zajatců po bitvě u Lipan) objevily jen náhodou v době konání Sudetoněmeckého dne, jako jemná připomínka barbarství Čechů. A česká mediální scéna (v nemalé míře institucionálně i individuálně placená z Německa) opět sehrála svoji roli užitečných idiotů. Kdepak, na druhé straně Šumavy nezapomněli - "je stále plodný ten klín, který zrodil toto zlo" (Brecht) a ve sjednocené Evropě si ještě užijeme.

zk 3.6.2009 9:16

Re: Otázka

R^R^Díky za váš příspěvek

ok 3.6.2009 9:25

Re: Otázka

Už v roce 1945 byli kriminálníci vnímáni jako kriminálníci!!!!!! Emoce nejsou omluva pro vraždění. Normální lidé si oddychli, že je tomu vraždění konec. Patologické osobnosti začaly vraždit tak, jak to viděli u nacistů.

Fakta jsou fakta bez ohledu na to, že se zrovna pořádá sudetoněmecký den. I když uznávám, že aktuálně tentokrát zcela ztratili nezávislost a objektivitu (doufejme jen, že tak učinili v zájmu sledovanosti)

jepice 3.6.2009 9:38

Re: Otázka

Asi bychom se na to měli dívat prizmatem roku 45. Šlo by to určitě líp, kdyby některé skutečnosti nebyly padesát let u ledu a místo nich tu celou dobu nebyly papouškovány učesané historické prefabrikáty.

Fleischer 3.6.2009 9:52

Re: Otázka

Československý stát bohužel tyto ohavné zločiny podporoval, nebo alespoň toleroval.