28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

HISTORIE: Vzpomínka na paní Heydrichovou

Vnukům Heydricha se daří dobře – trest za hříchy otců do třetího a čtvrtého pokolení dnes neplatí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kombercová 4.6.2022 13:49

Dejte si to patentovat.

H. Rybnická 4.6.2022 13:05

Tak jsem se na tu karikaturu podívala, dá se o ní diskutovat. ovšem - pokud jsem tomu rozuměla, se Súddeutsche omluvila.

Tuhle prý se u nějaké příležitosti bývalá kancléřka zmínila o "vysídlení Němců" z CZ. Okamžitě se ozval pan premier Fiala s vážným napomenutím, že nedoporučuje aby se o takových věcech mluvilo.

J. Brei 4.6.2022 22:16

Vy máte stejně zvláštní přístup, paní Rybnická. Místo, abyste prostě lidsky přiznala, že ta karikatura je hnus, tak napíšete, že se o ní dá diskutovat. A hned nezapomenete přihodit, co zase provedli ti zrůdní Češi. To je přece to, co je nutné odsoudit. Kam se hrabe nějaká karikatura ala Der Stürmer.

V. Kain 4.6.2022 12:02

Kdyby Panenské Břežany navštívil Heider Heydrich dnes tak by tam na něho čekal uvítací výbor některých našich politiků mezi kterými by jistě vynikala Pekarová.

V. Němec 4.6.2022 12:31

Za skandování slava ukraini.

H. Lukešová 4.6.2022 12:13

Při vší úctě, paní Rybnická, pan Guttmann žije v Izraeli, němečtí nacisté mu povraždili velkou část jeho rodiny, nedokážeme si představit, co jeho předci museli snést, jak píše ve svém článku, a ten Heydrich představuje společnou bolest Židů a Čechů, a když je to osmdesáté výročí likvidace Heydricha, tak si ho holt připomínáme.

A Vám snad vadí, že se nacistické válečné zločiny, které spáchali Němci a kolaboranti ze všech možných národů připomínají?

Jak píše paní Kombercová, můžete napsat článek o německé tématice a pošlete ho panu Neffovi a ten Vám ho na základě svého laskavého posouzení zveřejní, či ne, to je na něm. Nikdo zde nehájí komunisty, ale teď připadlo krásné Heydrichovo výročí. Myslím, že jste také napsala nějaké dva člány, týkající se Vašich vzpomínek sem na Neviditelného psa.

H. Lukešová 4.6.2022 12:14

....články.....

H. Rybnická 4.6.2022 12:58

Ostatně paní Lukešová ještě k Vaší větě o rodině pana Guttmana: Myslíte opravdu že se německojazyčným rodinám první republiky nedělo stejné? Z dětských let si moc dobře vzpomínám o kolika lidech z okolí otce a matky se hovořilo, že "někde zůstal" . Moc jsem nerozuměla proč někdo někde zůstal, jen jsem si zapamatovala ta místa: Osvětím, Riga, Mauthausen. Ale také Pohořelice.

H. Lukešová 4.6.2022 13:12

Byla to hrůza. Vy myslíte, že Češi zbavili Němce žijící uvnitř Československa občanských a lidských práv jak nacisté Židy a že je vyhlazovali po miliónech? Ta místa Osvětim, Treblinka, Majdanek, Riga, Lodz mě vždy děsila.

Já chápu také Vaši bolest, ty Pohořelice se Vás týká, psala jste, že máte německé předky. Já už jsem se naštěstí narodila mnoho let po druhé světové válce a do školy jsem začala chodit po roce 1989, takže jsem naštěstí ani komunisty nezažila.

H. Rybnická 4.6.2022 14:50

Paní Lukešová, vlastní otec, německé národnosti, byl zajištěn gestapem po dobu heydrichiády. Matka dříve vyprávěla, jak se denně chodila do města podívat na ty listiny popravených. Proč byl zajištěn? Vlastní bratr byl členem NSDAP a někde v sousedství, možná dokonce jen z naivity, prokecl, že otec nesouhlasí s Hitlerovou politikou (nebo něco takového). Soused dostal strach a celé udal.

Po několika dnech se otec vrátil. Musel podepsat, že o ničem nebude hovořit. Později jednou řekl, že měl dojem, že vyslýchající gestapák byl ještě z policejní služby ve starém Rakousku a relativně rozvážný člověk. Měl prostě štěstí.

A co se týká první republiky, je historie velice zajímavá právě co se týče těch práv. Práva, paní Lukešová, mohou být jen na papíře a mohou být také důsledně prosazována.

Represe nacistů se netýkala pouze židovských spoluobčanů, ale také jiných národností, dokonce i té vlastní. Toto bychom si měli uvědomit, i když je to snadné odsuzovat jiné,

J. Brei 4.6.2022 22:18

Za mně, paní Rybnická, patří Vašemu otci čest. Škoda jen, že ve Vašem případě neplatí, že jablko nepadá daleko od stromu.

J. Lukavsky 6.6.2022 15:34

"Osvětím, Riga, Mauthausen. Ale také Pohořelice." Můžete spočítat poměr mezi zavražděnými v německých koncentrácích a mezi zavražděnými během divokých odsunů v ČSR? Přeci jenom je rozdíl mezi 6 miliony zavražděných Židů a mezi xxx zavražděných Němců. Navíc je tady Příčina - následek. Ty Němce nikdo nevraždil tak úplně zčistajasna. I když se to nakonec svezlo - jako vždy i na nezůčastněné. J.L. end

H. Rybnická 4.6.2022 12:51

Paní Lukešová ten rozdíl Vám snad unikl. Spočívá jednoduše v tom, že dnešní Spolková Republika tyto zločiny samozřejmě při- a uznala, zpracovala, právně, historiky, veřejně, tisícekrát vyslovila při všemožných příležitostech svoji lítost a snaží se o odškodnění jak po etické tak i po finanční stránce. Nemalými obnosy.

REprezentanti České Republiky jednají právě obráceně. O zločinech se diskretně nemluví, tyto se prostě nekonaly. Nebo už jste jednou slyšela o tom, že by se pan prezident republiky vydal do Pohořelic a položil věnec k tamějšímu kříži? (Nebo do Ustí nad Labem, kde se spravedliví čeští občané neštítili hodit do Labe i kojence?) V Pohořelicích je pochováno několik set brněnských německojazyčných obětí, převážně staří lidé, ženy a děti onoho "pochodu smrti" o kterém informovali zahraniční novináři celý svět. (Dalších několik stovek obětí je pochováno na rakouské straně, ale to už nás tak nezajímá, že ano?) A o kterém se žasnoucí brněnská veřejnost dověděla až po 89 - tehdejšěí reakce magistrátu byly velice podivné.

A aby bylo jasno: TEnto akt se konal 31. května 1945. Postupimská konference, kterou zde někteří tak rádi vytahují až o dva měsíce později.

Staré české pořekadlo praví, že se má začínat zametat před vlastním prahem. Něco na tom je, nemyslíte?

P. Han 4.6.2022 13:10

Tento akt se konal 31. května 1945. A podobné "akty", které Němci prováděli šest let po celé Evropě, byly samozřejmě v pořádku, že?

H. Rybnická 4.6.2022 14:59

TAkže pane Hane, zase ten argument z mateřské školky, kde paní učitelky peskuje Honzíka proto že něco vyvedl a Honzík se vymlouvá na Toníka, který přece včera vyvedl něco horšího. Dětinské.

J. Brei 4.6.2022 22:09

Není na tom vůbec nic dětinského, paní Rybnická. Je to jen připomínka toho, že dějiny česko-německých vztahů nezačínají 8.5.1945. Váš Toník našemu Honzíkovi dost ublížil. No a Honzík se mu za to pomstil. Nemusí se to Vám ani mně líbit, ale tak to v životě chodí. Kdo seje vítr často sklidí bouři.

J. Brei 4.6.2022 22:23

Své zločiny, paní Rybnická, uznala i Česká republika. Jen Vy to stále ignorujete.

"Česká strana lituje, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny. Zejména lituje excesů, které byly v rozporu s elementárními humanitárními zásadami i s tehdy platnými právními normami, a nadto lituje, že bylo na základě zákona č. 115 z 8. května 1946 umožněno nepohlížet na tyto excesy jako na bezprávné a že následkem toho nebyly tyto činy potrestány." (Česko-německá deklarace, článek III)

Německé vládě toto stačí a Vám ne?

J. Brei 4.6.2022 22:37

Pochody smrti, paní Rybnická, neorganizovala česká vláda. Proto není namístě, aby tam pan prezident šel za Českou republiku pokládat květiny. Mně osobně se tato zvěrstva hnusí stejně, jako ta, které páchali Němci, z rozhodnutí své demokraticky zvolené vlády po celé Evropě. Ta česká jsou mravně odsouzeníhodná, ale lidsky pochopitelná. Šlo o ubohou pomstu na bezbranných lidech za šest let genocidy a teroru. To samé se dá říci třeba i o nesmyslném srovnání Drážďan se zemí na konci války. Ta německá jsou však nejen mravně odsouzeníhodná, ale i lidsky nepochopitelná. Neexistuje pro ně žádná omluva.

J. Lukavsky 5.6.2022 9:31

"nesmyslném srovnání Drážďan se zemí na konci války" cosi jsem o tom četl, že to bylo na přímou žádost Stalina neboť Drážďany byly důležitý železniční uzel kudy jezdily posily a materiál na východní frontu. A ta nesmyslonost byla především na straně Němců, ti ještě i pár dní po podepsání kapitulace vraždili a doufali, že Vůdce není mrtev, ale že vytáhne tu svoji Tajnou zbraň a otočí to. Dneska je každej chytrej jako rádio, ale tenkrát to bylo trošíčku jinačí. J.L. end

J. Lukavsky 5.6.2022 9:20

"Ustí nad Labem, kde se spravedliví čeští občané neštítili hodit do Labe i kojence?" Takových kojenců esesáci naházeli do plynových komor za jejich matkami spousty. Takže problém je, že v Ústí jsme my Češi klesli na úroveň Němců. Zásadní ale je to, zda nejdřív byly plynové komory v Oswietimi a jinde, Lidice, Ležáky aj. a potom se někteří šli mstít. Neznám nikoho, kdo by se tím chlubil, na rozdíl od esesáků, kteří se rádi fotografovali před šibenicemi či hromadným hrobem. A pokud vím tak V.Havel se jako prezident za excesy během odsunů omluvil. Ale jak říkají staří Římané: V míru váží vinu soud, ve válce padají vinní i nevinní vedle sebe". Takže otázka: Kdo tu Druhou sv. válku začal? J.L. end

H. Lukešová 4.6.2022 9:11

Palestinská rodina pojmenovala svého syna Eichmann

Oficiální denní publikace Palestinské samosprávy aplaudovala palestinské „bojující rodině“ za to, že pojmenovala jedno ze svých synů „Eichmann“ po nacistickém válečném zločinci Adolfu Eichmannovi.

Al-Hayat Al-Jadida publikoval dne 13.6. 2021 příběh vyzdvihující rodinu Abu Atwan a její „lásku k boji“ proti Izraeli po mnoho generací. Publikace pojednávala o různých členech rodiny Abu Atwana, kteří se zapojili do násilných protiizraelských snah – včetně jednoho, který byl teroristou Fatahu a byl později zabit během bojů proti Izraeli v roce 1974 – a poznamenala, že rodinný patriarcha pojmenoval svého syna po strůjci holocaustu.

Musa Abu Atwan, který velel ozbrojeným teroristickým bojůvkám a byl poté na nějakou dobu uvězněn, „zplodil a vychoval syna a dal mu jméno Eichmann, aby rozhněval sionismus,“ řekl Al-Hayat Al-Jadida s odkazem na svou „lásku ke své vlasti“. Poté, co izraelská zpravodajská služba Mossad v červnu 1962 popravila nacistického vůdce, Musa řekl: "Ten, kdo z nenávisti upaloval Židy, odešel a zrodil se Palestinec Eichmann".

Deník napsal, že (Palestinec) Eichmann také bojoval proti Izraeli a byl zatčen v roce 1989 a následně uvězněn. Když opustil vězení, jeho syn Al-Ghadanfar, který je členem Fatahu a policejním důstojníkem Palestinské samosprávy z města Dura v okrese Hebron se také zapojil do bojů proti Izraeli, a proto si odpykává trest ve vězení. Podle Al-Hayat Al-Jadida je zadržován od října 2020.

Al-Ghadanfar je synovcem Munifa Abu Atwana, teroristy z Islámského džihádu, který byl zapojen do vraždy čtyř izraelských studentů v Otniel Yeshiva, jižně od Hebronu, dne 27. prosince 2002, za což byl odsouzen na pět doživotních trestů odnětí svobody.

J. Vlček 4.6.2022 9:54

Paní Lukešová, kdyby tyto vámi popsané skutečnosti nebyly tvrdou realitou zmíněné části světa, vypadaly by spíš jako příběhy vystřižené z brakové literatury.

Vám patří dík za všechny vaše informace, které nejsou pro běžného čtenáře až tak známé. R^

H. Lukešová 4.6.2022 10:09

Děkuji Vám za uznání, pane Vlčku, jsem ráda, že má práce má nějaký smysl a že osloví alespoň nějaké lidi, proto tak činím, šířit pravdu, jaká je. Není nic důležitějšího.

Izrael vyhrává na poli válečném, ovšem na tom diplomatickém naopak prohrává, ztrácí v bitvě o veřejné mínění, většina mainstreamu je pro-palestinská, zaměřená proti Izraeli, omlouvající palestinský terorismus a vraždy Izraelců, tak je důležité psát fakta alespoň tam, kde to jde.

J. Vlček 4.6.2022 11:32

R^R^R^

L. Severa 4.6.2022 10:25

Velmi zajímavé informace. Díky.

J. Ptáček 4.6.2022 9:06

Jen taková, doufejme pravdivá, poznámka.

Když řidič autobusu, který bydlel nedaleko Panenských Břežan, nechtě přejel malého Klause, sice madam Heydrichová trvala na jeho popravě, ale i nacistický soud ho osvobodil. Řidič ovšem ten den zapomněl doma řidičský průkaz. Pak už by ho soud odsoudil, protože za volantem neměl co dělat. Jenže řidič si to zavčas uvědomil, využil pochopitelného zmatku, nějak se dostal domů (údajně ho někdo zavezl na motorce) a vrátil se na místo tragédie už s řidičákem. Jeho pohotovost mu zachránila život.

O. Uživatel 4.6.2022 11:32

Uživatel požádal o vymazání
F. Svoboda 4.6.2022 9:02

R^R^R^

H. Lukešová 4.6.2022 8:40

Sladkou odplatou všem nacistům, islamistům, komunistům a obecně Amálekitům je, že Stát Izrael žije, kvete a prosperuje. Židovské obyvatelstvo, které chtěli a dodnes chtějí Amálekité zničit, v Izraeli zažívá početní růst, Izrael je vyspělý po všech stránkách života, na poli vědy, kultury a umění navzdory snahám palestinských teroristům a jejich podporovatelům na Západě. Am Yisrael Chaj!

J. Brei 4.6.2022 11:45

Šabat šalom, paní Lukešová,

Jak už jsem Vám psal minule, myšlenku kolektivní viny odmítám. Je to myšlenka, která zapříčinila v lidských dějinách mnoho zla, nespravedlnosti a utrpení. Samotní pisatelé Tanachu/Starého zákona (podle Tanachu sám Jahve Elóhím) ji zhruba po sedmi stech letech (od sepsání Deseti slov/Desatera) sami (alespoň verbálně) opustili. V biblické knize Jechezkél/Ezechiel můžete číst:

„Co máte na mysli, když užíváte o izraelské zemi toto přísloví: Otcové jedí trpké hrozny a synům trnou zuby? ... Duše, která hřeší, ta zemře. Syn neponese trest za zvrácenost otce ani otec neponese trest za zvrácenost syna. Spravedlnost spravedlivého zůstane na něm a rovněž ničemnost ničemy zůstane na něm. Pokud se však ničema odvrátí od všech svých hříchů, které spáchal, bude zachovávat všechna má ustanovení a bude konat právo a spravedlnost, určitě bude žít, nezemře. Žádná jeho přestoupení, kterých se dopustil, mu nebudou připomínána; podle své spravedlnosti, kterou vykonal, bude žít. Copak si opravdu přeji smrt ničemy, je výrok Panovníka Hospodina? Nemám snad v oblibě, když se odvrátí od svých cest a bude žít? ... Když se spravedlivý odvrátí od své spravedlnosti a spáchá špatnost, zemře kvůli ní. Zemře pro svou špatnost, kterou spáchal. Když by se však odvrátil ničema od své ničemnosti, kterou spáchal, a konal by právo a spravedlnost, takový zachová svou duši při životě.“ (Jechezkél/Ezechiel 18:2.20-23.26-27 Český studijní překlad)

Zkuste o tom, prosím, paní Lukešová přemýšlet, zda toto není správnější přístup, než myšlenka kolektivní viny prezentovaná v Šemót/Exodus 20:5 či Devárím/Deuteronomium 5:11), která se projevila třeba v genocidě Amálékitů (Šemúél alef/ 1 Samuelova 15:2.3).