1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

HISTORIE: Rok 1918

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Frank 28.6.2008 9:03

Re: Re: Diky za dobry clanek o vzniku CSR

"Nini jsou nazivani"? Co to proboha je? Nejste vy tak trochu blb?

jirka.s. 28.6.2008 9:50

Re: Re: Re: Diky za dobry clanek o vzniku CSR

Není !!! Jenom ÚPLNÝ blb nepochopí, že při jménu Paul a IP ze Spojených států je docela možné, že už tu češtinu úplně dokonale nezvládá ! :-/

ixypsilon 28.6.2008 10:18

Re: Re: Re: Re: Diky za dobry clanek o vzniku CSR

To je jasné, každý se přepíše. Problém je spíše v tom, že pán nezvládá dějepis. Tvrdit, že jsme si po II. sv. válce vládli sami, to mohl tvrdit leda tak žák ZDš v hodině občanské nauky před 20 lety. Pokud vím, tak naši politiku bez výjimky určoval někdo docela jiný, do jehož vlivu jsme spadli. Kdyby nebyl Gottwald, byl by někdo jiný, třeba násilím dosazený. Proti představě, že když by bylo R-U federalizováno, nebyla by první světová válka se těžko argumentuje, protože nějaká zpětná simulace dějin neexistuje. Tedy čistě subjektivně: jak naivní!

Marat 28.6.2008 11:50

Re: Re: Re: Re: Re: Diky za dobry clanek o vzniku CSR

PO I.světové válce se jen vyměnil pán,který rozhodoval a češi plnili jeho přání.Habsburky nahradili Francouzi a ti rozhodovali i v ČSR.Vysocí dustojníci jezdili na školeni do Francie.Nu a ke třetí výměně pána došlo po II:světové válce.Čechum se splnilo více jak stoleté toužebné přání a přivinulo si je na hruď mocné Slovanské dubisko z východu.A mohlo tak učinit s jásotem a nadšením drtivé většiny Českého národa.

Xury 28.6.2008 12:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Diky za dobry clanek o vzniku CSR

No nevím,jak moc u nás rozhodovali Francouzi, ale orientace na Francii byla logická, protože svou polohou mezi Německem a Ruskem jsme logicky museli hledat spojence. Britové se v tomto prostoru nechtěli vůbec angažovat (v té době ještě nechápali, že doba "krásné izolace" skončila) a nikdo jiný nebyl k dispozici. Malá dohoda byla jen náhradním řešením, které v případě konfliktu nemělo relevantní význam. Problémem ovšem bylo, že Beneš nepochopil, že Francie nemá morálně na to, aby se Německu postavila a že sama zoufale hledá spojence proti němu (hlavně v Británii). Její odmítnutí pomoci v roce 1938 bylo jen logickým rozhodnutím nespáchat národní sebevraždu.

Olin 28.6.2008 0:51

idealistické až příliš...

...jistěže jde o osvětovou zkratku na téma 1918, ale i tak. Pejsek s kočičkou slavili 28.říjen. Dějinám legií neprospívají takto barvotiskové obrázky, a 1. republika taky nebyla nesena jen étosem.  To nejlepší, co si může laik přečíst o této republice, napsal nedávno zemřelý Alexandr Klimek a vyšlo to v "Pasekových" dějinách.  Krátce: nic obdivuhodné¨ho na tom státě nebylo. Většina obyvatelstva měla tendence buď fašisující, nebo bolševizující. Karlem Kladivou je dosvědčen výrok Josefa Pekaře ke studentům: "Budoucnost patří totalitním diktaturám". Státní zaměstnanci sice objektivně pozdvihli správu Slovenska (a "naší" Rusi), ale počínali si tam koloniálně, drtivá většina se totiž odmítala poslovenštit. Navíc se provokativně lišili svou kulturou - byli vesměs ateisti. Slováci totiž svou inteligenci měli - téměř výhradně duchovní nebo děti duchovních. (Štefánik nebyl vyjímkou). V německy mluvícím pohraničí pak stihli napáchat tolik křivd, že bylo vzácné najít rodinu, která by k novému státu necítila nenávist. A sama elita a správa demokratického státu? Někteří historici - pamatuji zejména Eduarda Wintera - se zabývali podrobně otázkou, jak mohly české instituce přejít tak snadno na protektorátní režim.  Za minimálního odporu. Jak mohl národ tak lehce vyprovodit do Terezína tisíce svých sousedů a zaujmout jejich místa.

Jistě - byl tu i étos: - studenti oslavující 28.říjen za protektorátu, což stálo život Jana Opletala a pak mnohé další.  - uprchlíci přes hranice, kteří se pak  postavili nacismu ve spojeneckých  armádách.  - domácí odbojáři, vesměs vyvraždění nebo pozavíraní efektivní nacistickou bezpečností.  Tento étos ale přinejlepší vůli nelze přiznat národu nebo republice, protože proti těmto lidem, jakkoli jich málo nebylo, stojí veřejné mínění, odsuzující atentát na Heydricha - a to nikoli jen naoko prosím! To byl étos těch jednotlivých lidí, kteří se postavili do cesty pravděpodobnosti, jako Masaryk a jeho druzi za  první světové.

Olin

Haf 28.6.2008 1:14

Re: idealistické až příliš...

V zásadě se s Vámi dá souhlasit - to, že po r. 89 byla silná skupina lidí i v OF, která potom zakládala ODS, chtěla návrat k ideálům a tradici 1.republiky, ale byla pohlcena ( názory uťaty v zárodku samým V.K..:-/) většinou poslušných Klausových patolízalů - Čermák, Maceek, Kondr, Exner...nenáviděna a posléze vytěsněna, podobně jako v ČSSD Batěk a jeho idealisti nahraženi soudruhy z OH, postupně změněna struktura vedení a podobně nakonec i před volbami zelení ....Je to v tradicích a jako podle scénáře... Nakonec kde je dnes Volf, Cibulka, Magor... - vyčnívající z Charty jsou spolupracovníky ...:-/:-(

Olin 28.6.2008 1:30

Re: Re: idealistické až příliš...

Myslím, že to není žádný scénář, hafe. Battěk patřil k tomu nejsympatičtějšímu, co ta naše sametová zplodila, ale víme, že "jeho" sociální demokracie se zformovala nakonec kolem Zemana. Žádný scénář. Těmito cestami chodí normální lidi. Taky Klause vytahli do čela OF normální lidi z venkova. Já byl jeden z tisíců. Koho taky jiného. Úspěšná politika se nedělá v kavárnách. V našem prostředí ani v salonech, neboť je nemáme. Celá řada  idealistů zahleděných do 1.rep. brzy vypadla a je to dobře, protože na to neměli. Platí to i pro otce zakladatele ODY. Jeden z nich žije v "mém" městě, je to ostatně můj kamarád, je to král idealistů a z gruntu poctivej chlap, ale v senátních volbách byl osmý z osmi, právě proto, že ho tu každej zná. Místo něho sedí v senátu pragmatický, leč populární lidovec. A Cibulka je korunovaný vůl, a pak teprve idealista. Nemá absolutně šanci. A Magor ji snad ani mít nechtěl, ne?

Bohata 28.6.2008 0:36

Masaryk nebyl takový anděl jak se povídá.

Nadání a bojový um vojáků pocházejících z Moravy i Čech je nesporný ,avšak pravdou je že ,bylo část ruského státního pokladu přemístěna do Prahy a ten pokladbyl základem Legiobanky.Ztěchto peněz byl postaven pražský "Kulaták" a mnoho desitek luxusních vil v Praze a i v Brně.

Stalin o tomto věděl a proto měl pana Beneše na "krátké oprati"Na to jsme zatraceně doplatili.Stalin si to vybral v uranu a proto bylo u nás tolik koncentráků.Byly zapotřebí otrocké pracovní síly aby zaplatili to co si v Praze rozebrali.Samozřejmě venkované protože byli nejodolnější při fysické zátěži.

Vím co píši protože můj bratr byl v Jáchymově 1953 až 1956 a to mu bylo řečeno od velmi vědoucich spoluvězňů.

Brett 28.6.2008 1:33

Re: Masaryk nebyl takový anděl jak se povídá.

To co jste napsal o "ruskem statnim pokladu" je lez.  Byla mnohokrat vyvracena a doklady o predani "pokladu" bolsevikum existuji v archivech a podepsane bolsevickymi komisary.  Mnoho komunistickych propagandistu podobne lzi pouzivaly proti legionarum a Ceskoslovenske republice.  Muj otec, prislusnik uderneho praporu ruskych legii ,byl pri predavani "zlata" bolsevikum pritomen a ze Sibire se vratil v roce 1920 chudy jako kostelni mys, podobne jako prevazna vetsina legionaru.  Legiobanka byla zalozena z uspor legionaru a z obchodnich transakci jejich hospodarskych oddeleni a kapital byl pomerne maly.

Muki 28.6.2008 2:00

Re: Re: Masaryk nebyl takový anděl jak se povídá.

Cim vic budes vyvracet lez, tim vic ji budou lide verit.Hrdinsvi legii bojujicich proti komunistum, komunistum lezelo v zaludku a proto se je snazili pspinit jak mohli a jak vidis dosud to funguje. Stalin by musel nejprve vratit spanelsky zlaty poklad. Spanelsko melo, diky drancovani jizni ameriky nejvetsi zlaty poklad na svete. V dobe obcanske valky tam rusove poslali dobrovolniky na pmoc a ti s pomoci spanelskych komunistu odvezli zlato do ruska. Spanelska vlada oficialne dlouho zadala navraceni, ale nebylo ji to nic platne. Pasovani ruskych vojaku do spanelaska provadela ceska rozvedka na Benesuv prikaz, viz pameti sefa tehdejsi cs spionaze gen Moravce.

Bohata 28.6.2008 6:49

Re: Re: Re: Masaryk nebyl takový anděl jak se povídá.

Kdo události kolem Španělského zlatého pokladu tají?Proto museli být "španěláci" v padesátých letech zlikvidováni?Aby nemluvili?

Tomáš Krystlík 28.6.2008 8:27

Re: Re: Masaryk nebyl takový anděl jak se povídá.

Není. Je jisté, že čs. legionáři část ruského imperiálního pokladu zcizili, jen nejde dokázat kolik. Větší část finančních prostředků získala Centrokomise a Legiobanka exploatací Sibiře.

krystlik@seznam.cz

Petr Benes 30.6.2008 17:04

Re: Re: Re: Masaryk nebyl takový anděl jak se povídá.

Co je to ta exploatace Sibire? Nerika se tomu dneska investovani? Vas slovnik je jak z komunistickych nebo nackovskych platku. :-P

Marat 28.6.2008 12:00

Re: Masaryk nebyl takový anděl jak se povídá.

Bohato,on toho Stalin věděl na Beneše víc a měl ho v hrsti už dávno a sověti si dělali v ČSR co chtěli a Beneš,co by ministr Zahraniční ani nemuknul. Proto  Hitler považoval ČSR za špionskou základnu SSSR v Europě.Stalin mohl vodit Beneše na nitce.

Tomáš 28.6.2008 19:52

Re: Masaryk nebyl takový anděl jak se povídá.

http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_12579.html