29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H.K. 30.5.2008 21:23

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

Já si nepletu vůbec nic. Já jsem v té době žil a dodnes žiji na jihu Moravy ve větší vesnici. Otec měl nákladní auto sebrali ho v roce 1951, strýc měl zem. hospodářství a zlikvidovali ho v roce 1959. Vy píšete o prašulích. Ono všechno souvisí se vším. Seberete prašule, potom majetek a máte ptáčka oškubaného.  Řeknete leť ptáčku kam chceš. Ptáček má v hnízdečku rodinu a musí zobat z ruky nebo si hodit provaz, aby se na to nemusel dívat.

A Vám jde o prašule. Je to Vaše věc. Váš systém hodnot začínají prašule, můj svoboda.

Kanuk 30.5.2008 21:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

Váš systém hodnot začínají prašule, můj svoboda.  To je fráze. Kdybyste poznal skutečný hlad, jako spousta lidí v Africe a v Asii, asi byste svůj žebříček hodnot změnil.

Ladislav N. 1.6.2008 3:34

Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

Vy tady hlavně melete faktografické nesmysly. Hlad v Africe, Asii? A proč ti lidé hladoví? Co to má společného s námi?

Gregory 30.5.2008 21:14

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

Stačí porovnat . To jsou fakta nad vše jasnější . Německo a Rakousko prohrálo válku . Zničený průmysl , rozvrácená infrastruktura . Spousta padlých . A v 89 jsme proti nim byli na úrovni rozvojové země někde v Africe . Tak co chcete obhajovat ?

Kanuk 30.5.2008 21:24

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

Co já obhajuji? Přečtěte si, co jsem napsal a netahejte sem věci, které sem nepatří.

H.K. 30.5.2008 21:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

Vývoj finanční situace po r. 1990 pak je pro mnoho lidí, zejména penzisty, měnová reforma pomalu probíhající

Přechod socialistického způsobu hospodaření a tržní systém, nikde neproběhl bez transformačních nákladů. NDR se sloučila z NSR a dodnes mají velké problémy. V některých zemích šla  inflace do tisíců procent. Průměrná roční inflace např. v Rusku od roku 1989 byla 70%, v ČR 6%.  

Já jsem důchodce a jsem rád, že nějaká svoboda je. Vy jste taky důchodce?

Kanuk 30.5.2008 22:14

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

Já jsem také důchodce, ale český důchod je jen malou částí mého příjmu. Nicméně, o postavení důchodců v ČR se zajímám, a nemohu říct, že bych jím byl nadšen. Jak jsem napsal Gregorymu. Svobodu nad peníze si cení lidé, kteří nepoznali hlad (peníze = jídlo).

H.K. 30.5.2008 23:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

Pokud máte svobodu, máte ve vlastních rukách možnosti řešení kritických životních situací. Když sebrali majetek, živitele rodiny zařeli, tak rodina neměla svobodu, ani peníze a byla odkázaná na libovůli zlodějů. Na tom je založený komunistický socialismus. Okrást člověka tak, aby byl závislý na jejich libovůli a ovládat jeho i jeho rodinu.

Svobodu nad peníze si cení lidé, kteří nepoznali hlad. V tom máte jistě pravdu. Pokud máte umřít hlady, tak je svoboda k ničemu.

Gregory 31.5.2008 18:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadávání na komunistickou reformu v r. 1953 je z větší části jen antikomunistická retorika.

 A svobody si nejvíce cení ten kdo o ni nevině přišel ( viz 15 hal . na hod. ) .  Takže v tomto ohledu DRŽTE HUBU !!!

Břeněk 30.5.2008 20:03

Re: Měnové reformy z jiné strany

Kanuku, i když jsem s Vašimi názory v dřívějších diskusích někdy nesouhlasil, četl jsem je se zájmem, měly mi co říci. Dnes ale mám dojem, že Vám totálně začalo "lepit relé" (jak se kdysi říkalo v brněnském hantecu, nevím, jestli i dnes). Souhlasím s Vámi do té míry, že část hodnot, které byly při měně v roce 1953 zlikvidovány, byly "papírové" hodnoty z doby války, u části vázaných vkladů. Ale měna ve své naprosté většině postihla hodnoty, vytvořené po válce i když i ty byly často "papírové" díky nejenom bolševickému hospodářství po roce 1948, ale polobolševickému hospodářství po roce 45. Prokop Drtina ve svých pamětech  například píše, že začátkem roku 1948 už bylo "prošustrováno" celých 70% zabaveného sudetského majetku.

Z Francie, Holandska a Belgie se do ČSR v roce 1947 vracely celé vlaky se zbožím, které se tam po roce 1945 vyvezlo a které se ukázalo být šmejd. No a co se nestihlo hospodářsky zmrvit do příchodů bolševiků zestátněnými podniky, to rychle domrvili bolševici. Jinak já asi si zajedu za těmi "kluky" (dnes už postarší dědové), co si u nás začátkem 50 let šetřili na motorku, což byl tehdy sen věech kluků. Po šichtě ve fabrice či dolech, šli dělat na výpomoc k nějakému sedlákovi do okolních vesnic, často do pozdních večerních hodin, aby si na tu motorku našetřili ještě za mlada. Ti na svůj sen dřeli jako mourovatí, buhužel dávat peníze do spořitelny tehdy jaksi neletělo a tak skoro všichni měli peníze mezi hrníčky v kredenci (jak to bylo i u nás doma, po měně v roce 1945 byla tehdy důvěra vůči spořitelnám malá). No a tak jim řeknu, že jakýsi Kanuk tvrdí, že měna v roce 1953 postihla jen "papírové" hodnoty z války. Ti kluci, když tenkrát o ty své težce vydělané  (na začátku 50 let) a uškudlené peníze přišli, si to dodnes dobře pamatují a i po těch 55 letech by Vám to jistě osobně rádi vysvětlili, jak to tehdy bylo. Obávám se ale, že i po těch letech byste to schytal fyzicky, ale možná by Vám to relé přestalo lepit.

Břeněk 30.5.2008 20:30

Re: Re: Měnové reformy z jiné strany

Ještě malé doplnění, proč ti kluci, co šetřili na motorku, dělali "po šichtě" u sedláků. Sice si tam nevydělali zdaleka tolik peněz jako ve fabrice, ale dostali drahocenné naturálie (jitrnice, zabíjačku, ovar, zeleninu atd) a část z těch naturálií se musela použít jako "podmazání" lidí v Mototechně, kdo by byl ochotný zaplatit jenom cenu motorky  a nic pod rukou, ten by musel na ni čekat deset let. A tentokrát měly zamědělské naturálie větší daleko větší cenu než peníze a alespoň u nás v Mototechně peníze na podmaštění vůbec nebrali ,údajně s tím, že přijímat podplatky v  penězích je trestné, ale naturálie jsou jenom jako "pozornost" nevinné - však my češi, moravané a slezané jsme na švejkování mistry. Jak tehdy byly naturálie vítany jsem věděl, bydleli jsme naproti Masny a v den dodávky jsme v létě nemohli otevřít v noci okno, neboť tam už v půl čtvrté ráno začínala fronta a lidi si tam často vjeli do vlasů a ten rachot nás nevítaně budil.

Kanuk 30.5.2008 20:43

Re: Re: Měnové reformy z jiné strany

Břeňku, oceňuji slušnost vašeho příspěvku. Chtěl bych vás upozornit na to, že ta moje část, týkající se r. 1953, obsahuje slovíčka "z větší části". Já tehdy také přišel o nějaké prašule, ale protože já patřil k  těm, kteří zadnicí leštili židle a proto nebyli moc placeni (na rozdíl od "svalovců"), tak toho moc nebylo. Píšete " Ale měna ve své naprosté většině postihla hodnoty, vytvořené po válce ". Ale to je přece právě to, co já tvrdím!!  Že o svoje životní úspory přicházeli lidé v r. 1945, kdy tyto úspory byly převedeny na vázané vklady, a nikoliv v r. 1953, kdy byly zrušeny jejich vázané vkladní knížky (nebo tak nějak) = bezcenné papíry a při tom většina lidí přišla o (někdy podstatnou) část úspor vytvořených v období 1945 - 1953. Jen bych místo vašeho "hodnoty" napsal "majetky", protože ne všechny ty peníze byly "bílé".

H.K. 30.5.2008 21:10

Re: Re: Re: Měnové reformy z jiné strany

Já tehdy také přišel o nějaké prašule,

Vám jde o prašule. Lidem ukradli majetek na který dřeli celé generace jejich předků. Lidem vzali svobodu a udělali z nich námezní dělníky, kteří byli bytostně závilí na blahovůli komunistů. ˇO svobodu šlo především, ne o prašule.

Kanuk 30.5.2008 22:27

Re: Re: Re: Re: Měnové reformy z jiné strany

Proboha, kolikrát vám musím opakovat, že - alespoň podle mého názoru - lidi přišli o dlouhodobé úspory jejich zablokováním na vázané vklady v r. 1945, nikoliv zrušením vázaných vkladů v r. 1953. Vy a vám podobní pořád trváte na tom, že milionové akcie zkrachovaného podniku ještě mají nějakou cenu.

H.K. 30.5.2008 23:16

Re: Re: Re: Re: Re: Měnové reformy z jiné strany

Nemusíte opakovat vůbec nic. Nemůžete vytrhnout peníze od ostatního dění ve splečnosti a jemně naznačovat, že se zase toho tolik nestalo, že by mohlo být hůř a přece sebrali jenom prašulky.  Já trvám na tom, že komunisti lidem sebrali nejen peníze a majetek, ale mnohdy smysl jejich života.

eze 2.6.2008 22:15

Re: Re: Re: Re: Re: Měnové reformy z jiné strany

Trochu se mýlíte - z vázaných vkladů bylo možno pro určité účely bezhotovostně čerpat a kromě toho mohli důchodci čerpat v hotovosti 2000 Kč měsíčně. Dále objem zrušených vázaných vkladů byl podstatně menší než objem peněz ztracených odstupňovaným kursem výměny.

Gregory 30.5.2008 20:39

Re: Měnové reformy z jiné strany

No na válku jsme sice moc nedoplatili ( relativně ) ale komouši nám to pak bohatě vynahradili .

Kanuk 30.5.2008 22:31

Re: Re: Měnové reformy z jiné strany

Jedna z mála věcí, ve které se shodneme.

LV 30.5.2008 21:11

jaká cena za válku ???

Božínku, člověče, to bylo 8 let po válce! Svět se pomalu vzpamatovával. Jenže u nás už byli u moci rudoši. Agresivní tupci se zmocnili vlády a po vzoru sovětského svazu směřovali dříve prosperující, průmyslovou (a minimálně poškozenou) zemi odhodlaně, neochvějně a revolučně ke krachu a hladomoru.

P.S.: a pokud jde o změnu podmínek pojištění - víte, to je tím, že máte pojistnou smlouvu se státem. Kdybyste byl pojištěn u soukromé pojišťovny, tak jako Vaše chalupa či auto, tak byste porušení či změnu podmínek mohl napadnout soudně. A stát by vám dal za pravdu. A právě k tomuto to tato vláda (pomalu, klopotně ale přece) směřuje. K pojistným a jiným vztahům mezi soukromými subjekty na základě vzájemně dohodnutých smluvních podmínek. S státem, jako garantem soudní vymahatelnosti těchto (a jiných) smluv.

Kanuk 30.5.2008 22:43

Re: Pojistné smlouvy

Bohužel, já vidím 1) že vláda sama jednostranně porušuje smlouvy (o pensijním a zdravotním pojištění) 2) Že chce nasměrovat peníze pensijních a zdravotních premií tak, aby byly snadno a beztrestně rozkradatelné (jako "dividendy" akcionářů pojišťoven, když už ne přímou zpronevěrou a krádeží. Tak se to dělalo počátkem 30. let m.s.)

Ladislav N. 1.6.2008 3:36

Re: Re: Pojistné smlouvy

Vy jenom plácáte a plácáte a nic o věcech nevíte...

Lolitka 30.5.2008 18:48

Co si mám myslet

o tom, že jedna přítelkyně neměla jízdenku, chytili ji a předepsali pokutu. Dostala předvolání, nikam nešla, maminka o tom nevěděla, pak přišli nějací lidé a vzali jim skoro všechen nábytek. To není krádež?

ps 30.5.2008 19:04

Re: Co si mám myslet

To je exekuce. Za chyby se platí.

Kanuk 30.5.2008 19:17

Re: Re: Co si mám myslet

Ale tak, jak se to dělá v Česku se to v civilizovaném světě dělalo před 200 lety.

Takylolitka 30.5.2008 19:29

Re: Re: Re: Co si mám myslet

Aha. Teď už tedy vím. Někdy je krádež (exekuce kvůli dvacetikoruně) spravedlivá, někdy je krádež (zabavení nečistým způsobem získaného majetku na př. ve válce) nespravedlivá. Jen si to zapamatovat!

Kanuk 30.5.2008 19:46

Re: Re: Re: Re: Co si mám myslet

Mám dojem, že jste svoji poznámku pověsila na nesprávné místo.

Gregory 30.5.2008 20:25

Re: Re: Re: Re: Co si mám myslet

Jeden o voze druhý o koze . Jste blond ?

Debil 20 30.5.2008 20:26

Re: Co si mám myslet

;-O;-O;-O;-O To je exekuce a co jako;-O;-O;-O>-!!!!!!!!!!

Pamětník starejch dob 30.5.2008 17:35

Ale ještě jednu ukázku toho, jak hluboko se vzpomínka na "měnovou reformu" roku 1953

vtiskla do paměti současníků. Ještě koncem 70 let !!! se občas objevily fámy, že se chystá měnová reforma. Mám dojem, že tyto fámy byly vypoštěny úmyslně. Na část lidí to totiž i po těch letech zapůsobilo a lidé tak vykoupili kdejaký ležák (i v nedostatkové ekonomice té doby něco podobného jako ležák existovalo).

Ladislav N. 30.5.2008 18:36

Re: Ale ještě jednu ukázku toho, jak hluboko se vzpomínka na "měnovou reformu" roku 1953

Těch fám bylo hodně a v komunistickém režimu, který stál na hliněných nohách a trpěl nedostatkem hmotným i myšlenkovým, to byla přirozená součást života společnosti... :-)