24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

GLOSA: Rozsudek

Minulý týden zprostila soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 tři příslušníky někdejší Státní bezpečnosti obžaloby. Pro nedostatek důkazů. Byli to lidé obžalovaní z toho, že začátkem 80. let přinutili k odjezdu do exilu manžele Hyblerovy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 21.2.2022 23:11

"... Nejde mi o pomstu, ale o spravedlnost. ..."

Pokud vím, tak Milada Horáková před pozemským soudem tvrdila, že ji bude soudit někdo jiný, ale až po smrti.

E. Novotny 21.2.2022 12:52

Panu Grundmannovi k debate neiz:

Komunisti nedelali jen to, ze nutili chartisty k emigracim, coz samo o sobe je pekne svinstvo i kdyz lidmi, kteri toto neprozili je to cynicky videno jako dobry zpusob komunisticky raj opustit, coz zdaleka neni tak jednochude, jak si tito lidi bez vlastni zkusenosti predstavuji. Delali horsi veci a za ty by meli by souzeni, to ale neznamena, ze za ty relativne 'nebsu' zlociny by souzeni byt nemeli.

A vec se tyka nejen chartistu, ale politickych uprchliku zrovna tak. Ti nejen, ze byli v nepritomnosti odsouzeni k nejmin dvema letum vezeni, ale byl jim zabaven veskery jejich majetek (a v mnohych pripadech dodnes nevracen), nemohli prijet domu na na pohreb svych rodicu, byli v jejich tisku souzeni a vlaceni po celou dobu komunistickeho rezimu jejich posta cenzurovana nebo nedorucovana vubec a tak by se dalo pokracovat.....

Nehlede k tomu, co se delo zustavsim chartistum: nuceni podradne a pomocnicke prace, nebo delat drevorubce v lese, vysokoskolaci nemohli jezdit ani jako ridici autobusu pod zaminkou, ze by mohli pry ovlivnovat nazory cestujicich, atd..Pokud je rovnou neuveznili..

To, ze na zlocin vydirani a donucovani k opusteni rodne zeme je bagatelizovan jako podradny prohresek, ktery bagatelizuje skutecne zlociny, vidim jako cynismus, skutecne.

E. Novotny 21.2.2022 12:55

A nebylo to jen sbalit si kufry a odjet za lepsim zivotem nekam vedle, to se mylite.

M. Grundmann 21.2.2022 14:02

Jenže tak to na první pohled vypadá.

E. Novotny 21.2.2022 14:09

Ne tomu, kdo musel balit kufry a prozil si to kompletne.

M. Grundmann 21.2.2022 14:11

Sám jsem sbalil kufry a odjel v roce 1990. A zůstal jsem v zahraničí 25 let. Takže vím, o čem mluvím. Žádná hrůza to nebyla.

E. Novotny 21.2.2022 14:30

Ja to taky nepopisuji jako "hruzu". Pro Vas, jak pisete, pro Vas to nebyl zadna hruza, presto jste se vratil zpet do sveho puvodniho domova, predpokladam az po revoluci, nebo ne?

Psychicky tlak to byl veliky, ztrata rodiny, starych pratel, zeme v niz clovek vyrustal...U mne napr. taky ztrata vseho materialniho, co patrilo a nebylo nikdy vraceno. Ukradli dokonce i rodinne dokumenty, proste vsechno. Ukradli i ceske obcanstvi, to nastesti po letech vratit museli.

Jaky rozdil od dnesnich pomeru, kdy se lidi seberou a podle moznosti ziji a pracuji kde jim libo. Pritom se mohou vratit do svych ceskych majetku, aniz by jim je rezim ukradl. A i Charta na tomto ma zasluhu.

M. Grundmann 21.2.2022 14:48

Sbalil jsem kufry až po revoluci, dřív jsem nemohl. A vrátil jsem se až po 25 letech. Z pracovních důvodů, nikoliv kvůli stesku po domovu. Mě zbavil český stát občanství v roce 1999, kdy jsem nabyl cizí občanství a české úřady se to dověděly. Vůbec jsem se z toho nezhroutil. Obnovit jsem si ho mohl až v roce 2016.

Celé to vyznívá tak, že největším problémem je ztráta majetku. Sám jsem byl mladý a žádný majetek jsem neměl. Nebyl jsem nijak privilegovaný a o nic bych doma nepřišel. Majetek jsem si musel vydělat až prací v zahraničí. Ostatně za několik let jsem vydělal víc než za celý normální pracovní život za komunismu. Takže podle mě pouze skutečně privilegovaný člověk mohl na emigraci tratit.

E. Novotny 21.2.2022 15:14

Dekuji za vysvetleni, ovsem rok 1999 je jeden rok po revoluci, to jste tedy musel ziskat cizi obcanstvi bleskurychle. A vyuzil jste vyhody ziskani po revoluci, na nemz i chartisti maji svoji zasluhu. Pak se ovsem nevidim Vasemu tvrzeni, ze to nebyla zadna hruza. :-)

Odejit do exilu je neco zcela jineho, nez odejit ze svoodne zeme do druhe svobodne zeme.

Tady v USA to slo dle zakonu. Po prvnich dvou letech zelena karta, po peti letech americke obcanstvi, obojiho se mi vcas a v poradku dostalo. My jsme s manzelem ale emigrovali za komunismu. Dostali jsme status politickych uprchliku.

Ja taky netvrdim, ze jsem emigraci tratila v ttom smysli, ze jsem na tum hur, nez za komunistu. To ale nema co delat s faktem, ze mne kom. rezim okradl. A ze jsem tam nejaky majetek mela bylo hlavne z dedictvi predku. Kdyz nemluvim o knihach, dokumentech, hrackach a podobne..Vycistili nas pribytek jako nacci, co se nehodilo, vyhazeli z oken.

O znovuziskani ceskeho obcanstvi jsme tu bojovali dlouho, ale nakonec vybojovali. Ted ovsem musime toto obcanstvi kazdy rok obnovovat, coz je neprijemny byrokraticky proces, ktery uprimne nechapu.

M. Grundmann 21.2.2022 15:42

Odjel jsem v roce 1990, v roce 1999 jsem byl zbaven svého českého občanství.

Na tom, že jsem mohl odjet, jsem měl i vlastní zásluhu. Komunisti udělali chybu, že mě drželi násilím doma. Měl jsem tak jedinou motivaci, komunisty zničit. Kdyby mě pustili, vydělával bych v zahraničí peníze a asi bych jim neškodil. Takto jim škodilo velké množství lidí, kteří se jich nutně potřebovali zbavit. A nakonec je tato velká masa politických protivníků svrhla. Beze slávy, v anonymitě, ale dokonale. Bez těchto neznámých lidí by tu byl komunismus dodnes.

Opravdu nevidím rozdíl v odchodu ze svobodné země a z totality. Jediný rozdíl je snad v tom, že tehdy člověk neměl nárok na statut politického uprchlíka. Na druhou stranu si však mohl člověk vše jednodušeji domluvit.

Asi jediný velký rozdíl byl v tom, že jsem nepatřil k privilegované skupině lidí, kteří něco zdědili pro předcích. Takže jsem o nic nemohl přijít. Komunisti mi nikdy nic nenabídli a ani mě nepustili ven. Muselo jim být jasné, že bych se nikdy nevrátil.

České občanství se nemusí obnovovat každý rok.

E. Novotny 21.2.2022 16:02

Prave se vracim, abych to napravila, spletla jsem se o deset let, sorry. :-)

Ale rozdil v exilu z totality a odchodem za praci se jedne svobodne zeme do druhe vidim.V tom se tedy neshodnem.

Ceske obcanstvi jsem ted byla nuce obnovit, kdy uvazuju o stehovani se zpat do CR. Drive, na cestech do CR, nikoho moje ceske obcanstvi nezajimalo. Prokazala jsem se am. pasem, bohate stacilo. Ted v corona ere jsem ho obnovovat musela, [rprotoze jako ceskou obcanku mne tam pustit musi. A zaroven mi bylo na NYC konzulatu receno, ze pokud se ces. obcanstvim musim prokazovat, nemuze byt starsi nez rok. A to i kdyz mam rodny list, jenz prokazuje, ze jsem se tam narodila. :-)

Nevim co myslite tou "privilegovanou" rodinou, jiste ale je, ze mym pradkum se za prvni republiky darilo. Ale stejne - to prece neznamena, ze jste nic po predcich nededil, ze komuniste snad meli pravo lidem, kteri tam nejake dedictvi meli, ukrast. To je moje pointa.

M. Grundmann 21.2.2022 16:37

Dědictví je podle mě privilegium. A pokud někdo někomu toto privilegium ukradne, tak se daný člověk jenom stane normálním člověkem. Nazývat to neštěstím mi připadá dost podivné.

Privilegia si musí každý ubránit sám. Není důvodu, proč by za něčí privilegia měli bojovat ostatní. Pokud si někdo stěžuje, že přišel o svá privilegia, tak se mě to opravdu nedotkne.

E. Novotny 21.2.2022 16:51

Dedictvi se stane Vasim majetkem, na nejz mate nezcizitelne pravo. Kradez je kradez - tudiz trestny cin. Je uplne jedno, zda jsi majetek vydelal svoji praci, nebo ziskal tim, ze Vam ho predci ci prapredci odkazou.

Majetek je Vas majetek, to neni zadne Vase privilegium. Takze - prisla jsem o svuj majetek, nikoliv o svoje privilegia.

M. Grundmann 21.2.2022 16:56

Privilegovaní lidé si vždy umějí svá privilegia zdůvodnit. To však funguje jenom do té doby, než někdo jejich privilegia zpochybní. Právo je všeobecně pouze vůle silnějšího. Ve středověku musely panovnické i šlechtické rody o udržení svých privilegií neustále bojovat. Není náhodou, že panovnické rody tvrdily, že za svůj trůn vděčí pouze svému meči.

Na této skutečnosti se vůbec nic nezměnilo.

E. Novotny 21.2.2022 17:18

:-)

R. Langer 21.2.2022 16:19

Po revoluci to nebyl žádný problém. :-P

J. Kočvar 21.2.2022 14:59

Vy jste emigroval, protože jste chtěl a mohl. Oni emigrovali, protože museli, i když nechtěli.

Je to asi takový rozdíl jako mezi dobrovolným sexem a znásilněním.

M. Grundmann 21.2.2022 15:46

Emigroval jsem kvůli tomu, že jsem žil v roce 1990 ve velmi špatných materiálních podmínkách. Bydlel jsem v Praze v prohnilém sklepě. Po škole jsem za komunismu jenom přežíval. To nebyla dobrovolná emigrace.

R. Langer 21.2.2022 16:20

A kdo vás k ní tedy donutil? Podle všeho jedině vy sám! :-P

M. Grundmann 21.2.2022 16:29

Je mi líto, ale donutila mě beznadějná ekonomická situace. Za komunismu jsem neměl žádnou šanci se z ní dostat. Na rozdíl od mých spolužáků mi komunisti mi nedali ani to nejhorší bydlení někde na ubytovně. V této situaci jsem byl jenom kvůli tomu, že se ke mě komunisti chovali hůř než k většině lidí. Na Západě jsem se okamžitě uchytil a hned začal vydělávat slušné peníze.

J. Jurax 21.2.2022 18:53

Jenže Vy jste emigroval, jak pravíte, kvůli beznadějné ekonomické situaci. Jenže v roce 1990 už byli komunisté od válu, takže jste je z ní nebo z nemožnosti se uplatnit nemohl vinit. Prostě jste odešel do ciziny za prací, protože jste už bez problémů a rizika mohl. A že se Vám tam dařilo, k tomu Vám lze jen poblahopřát.

M. Grundmann 21.2.2022 21:33

Komunisty jsem nikdy z mých problémů nevinil, oni za mé problémy byli objektivně zodpovědní. V jejich systému pro mě nebylo žádné uplatnění. ;-D

E. Novotny 21.2.2022 18:12

Tak tomu jest.

J. Jurax 21.2.2022 18:42

Ale kuš ... Vy jste odešel z vlastní vůle, protože jste už bez problémů směl a mohl odejít. Nebo taky zůstat. A samozřejmě jste se mohl kdykoliv vrátit na návštěvu či natrvalo, aniž by Vám hrozil kriminál nebo aspoň popotahování a škaredý flek v kádrových materiálech.

Kdežto i jen o pět deset let dřív, ať jste odešel ilegálně nebo naopak po estébáckém donucení, měl jste perspektivu, že se nevrátíte vůbec nikdy. Přijdete o přátele, kamarády, rodiče a širší rodinu, pokud je a ji máte. A pokud ano, mimochodem jim ilegálním odchodem natropíte problémy. A samozřejmě Vám seberou veškerý majetek.

Řekl bych, že ten rozdíl byste mohl pochopit.

M. Grundmann 21.2.2022 21:36

Rozdíl chápu. Ale mně bylo za komunismu tak zle, že bych akceptoval, že už se nikdy nevrátím a nikoho z Čech do smrti neuvidím. Byl jsem jako Kajínek, který toužil po jediné věci : utéci.

E. Novotny 21.2.2022 14:19

Oprava: relativne 'mensi' zlociny...

J. Černý 21.2.2022 12:57

A co dělali chartisté dobrého pro ostatni občany ?

To jsme viděli co nejdříve udělali po roce 1989. Návrat šlechty a restituce jejich majetku, to samé u církvi a nakonec i restituce obecně, bez ohledu jak velké majetky byly získány.

L. Netolická 21.2.2022 15:13

pane Černý! RvRvRvRvRv

J. Kočvar 21.2.2022 16:40

To, že se aspoň něco vrátilo původním majitelům a jejich dědicům, je jen a jen správné. S církevními restitucemi osobně nesouhlasím, ale aspoň stát v budoucnu přestane platit činnost církví, jak to dělal předtím.

J. Novák 21.2.2022 12:40

kdy rozsudky v ČR za zabíjení nevinných vakcinací zatím 105 obětí........a -800 mld. Kč dluhů....!!!!!!

https://otevrisvoumysl.cz/skupina-europoslancu-zada-okamzitou-rezignaci-ursuly-von-der-leyenove-predsedkyne-evropske-komise-tiskova-konference-z-16-2-2022/