16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

GLOSA: Rozsudek

Minulý týden zprostila soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 tři příslušníky někdejší Státní bezpečnosti obžaloby. Pro nedostatek důkazů. Byli to lidé obžalovaní z toho, že začátkem 80. let přinutili k odjezdu do exilu manžele Hyblerovy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Szewczyk 21.2.2022 6:46

jak se liší nucená exekucí emigrace z rodné např. chalupy do bezdomovectví kvulivá směšnému dluhu páru stokorun, od té vynucené politikou ?

Odpovím si sám: počty , těch prvních jsou tisíce, těch druhých jen jednotlivci

R. Langer 21.2.2022 7:05

Hm, a kolik znáte osobně bezdomovců, co přišli o barák, protože nezaplatili pár stokorun. A pokud ano, proč je vlastně nezaplatili? Zase nesmíte věřit všem pohádkám, co se vypráví. ;-)

R. Szewczyk 21.2.2022 7:13

dva,

první případ,: původní dluh 170tis kč, s poplatky ,uroky.penále odměnami advokátů a exekutorů , atd , se přiblížil 1mil, barák v ceně cca 3,5 mil , vydražen za 800 tis,

ano, nešlo zcela uplně o stokoruny,

R. Langer 21.2.2022 7:36

Aha, tak 170 tisíc je u vás pár stokorun?

Tak to já jsem ovšem vyrůstal v trochu jiných finančních podmínkách, a 140 tisíc jsem šetřil asi 8 let i se stavebním spořením. Takže na těch vašich "pár stokorun" mám opravdu úplně jiný pohled.

Já jsem chtěl slyšet ten srdceryvný příběh o tom, jak někomu zabavili barák, protože nezaplatil v MHD dvě stovky pokuty za jízdu načerno. ;-D

Ale jinak - to myslíte vážně, nebo si děláte srandu? 8-o

V. Kuhaj 21.2.2022 9:12

Vlastně máte pravdu, pane Szewczyku. Jestli někdo neřešil svůj dluh tak dlouho, až se toho chopili exekutoři, měl prostě problém. Exekuční zákon vznikl jako bič na lidi, kterým stačilo dělat mrtvé brouky, a nikdo z nich nedostal ani korunu. Dlužník byl totiž už doby komunismu vydáván za chudáka, víte? To exekuční zákon změnil, a mrtví brouci spláčou nad výdělkem. To se zřejmě přihodilo i vašemu známému. No jo, no, platí úsloví našich babiček - dluhy se platí!

V. Kuhaj 21.2.2022 9:15

ukončil jsem to trochu předčasně, tak bych vysvětlil, v čem máte tu pravdu: no v té shodě mezi emigranty (myslím těmi našimi z období totality) a bezdomovci. V tom, že když se něco dlouho neřeší, tak se to pak holt řeší dost obtížně. Co je vlastně "spravedlnost"?

L. Beneš 21.2.2022 9:46

Systém umožňující existenci soukromých exekutorů je zločinný. Státem tolerovaná loupež. A přesto stát nijak adekvátně nereaguje na to, aby situaci změnil. Stačí si vzpomenout např. na jméno Podkonický.

L. Beneš 21.2.2022 9:48

Kdo pak asi ten barák za 800 tisíc vydražil? Dražba jen pro pozvané dražitele. Organizovaná loupež.

V. Vérosta 21.2.2022 6:24

celá hrůznost soudnictví spočívá v tom, že obviněný se pokládá za nevinného a že pro jeho vinu je nutné předložit důkazy! kam ten svět dospěl!

R. Szewczyk 21.2.2022 6:48

celá hrůznost soudnictví spočívá v tom, že obviněný se pokládá za vinného a že pro jeho vinu není nutné předložit důkazy! tady ten svět dospěl!

V. Vérosta 21.2.2022 7:06

pěkný! píšu si! :-))))

R. Szewczyk 21.2.2022 7:19

vypadá to tak, že tomu nevěříte, ovšem co jest pak ,zodpovědnost provozovatele vozidla za přestupky spáchané neznámou osobou , zjištěné v mnoha případech v rozporu ze zákonem, ?

D. Stirsky 21.2.2022 5:36

Nutit kohokoli k opuštění rodné země je stejně odporné, ba možná ještě odpornější než soudit někoho za to, že ji bez povolení opustil.

D. Stirsky 21.2.2022 5:33

Vždy si říkám, proč není zákon, který by nařizoval v těchto a jiných kauzách proces se vším všudy, jen rozsudek by měl být typu "Vinen v plném rozsahu", leč od potrestání se pro vysoký věk či dlouhou dobu od... upouští.

P. Hatina 21.2.2022 6:40

Ono to samozřejmě jde. Jedna věc je rozsudek vinen a druhá je výše trestu. A tam má soudce širokou škálu až k té nejnižší výměře, může navrhnout podmínku. alternativní trest na svobodě, Může jak píšete i nic-

Nakonec odsouzený stejně nejde hned do basy. takže může požádat ze zdravotních a dalších důvodu o odložení nástupu trestu, atd Může požádat rovněž o milost vyšší místa,

Ostatně a že o tom píšu, to že ten člověk má vysoký věk a uplynula už dlouhá doba, mohl konstatovat už prokurátor a žádnou žalobu k soudu na něj nepodávat- Nebo že by šlo jen o to mediální show u soudu?

P. Hatina 21.2.2022 6:41

Ono to samozřejmě jde. Jedna věc je rozsudek vinen a druhá je výše trestu. A tam má soudce širokou škálu až k té nejnižší výměře, může navrhnout podmínku. alternativní trest na svobodě, Může jak píšete i nic-

Nakonec odsouzený stejně nejde hned do basy. takže může požádat ze zdravotních a dalších důvodu o odložení nástupu trestu, atd Může požádat rovněž o milost vyšší místa,

Ostatně a že o tom píšu, to že ten člověk má vysoký věk a uplynula už dlouhá doba, mohl konstatovat už prokurátor a žádnou žalobu k soudu na něj nepodávat- Nebo že by šlo jen o to mediální show u soudu?

F. Žůrek 21.2.2022 0:34

Petruško, máte velikou pravdu. Mám v sobě stejný smutek, ale... člověk musí žít i s křivdou a naučit se odpouštět. Milosrdenství je velice důležité. Bez toho se žít nedá.

U nás komunismus jen pokračuje. A kdo možná nebyl komunistou, tož je zase pro změnu Pirátem. Co se dá dělat... Jen se modlit.

Zdař Bůh!

K. Křivan 21.2.2022 9:41

Co se dá dělat... ,,? Hodně. Trestat. Zamířit, ...

H. Rybnická 21.2.2022 0:18

Paní autorko ve Spolkové republice po řadu let nebylo možné odsoudit dozorce z koncentračních táborů, i když byli vypátrání. Pro nedostatek důkazů. Svědkové, často (na státní náklady) dojeli až z dálných končin, jenže si před soudem prostě po letech nemohli přesně vzpomenout nebo vybavit podobu oněch lumpů. Až do doby, kdy Spolková Republika změnila zákony. Za prvé jsou zločiny proti lidskosti dnes nepromlčitelné. Za druhé pokud se dá dokázat že ten či onen v koncentračním táboře zastával funkci dozorce nebo nějakou jinou se automaticky předpokládá že se na zločinech podílel.Další "důkazy" nejsou nutné k odsouzení. Takový zákon by jen prospěl. Jenže se obávám že by přišle pozdě.

P. Hatina 21.2.2022 2:03

No právě ".. Až do doby, kdy Spolková Republika změnila zákony."

Jenomže on existuje v právu takový ošklivý pojem retroaktivita a tím se značí situace kdy právní předpis působí i zpětně do doby před svým vydáním. A je to obecně zakázáno a dá se to použít jen ve zcela výjimečných případech.

Takže dejme tomu to mělo svůj účel, když soudili nacistické zločince v tribunálu v Norimberku těsně po válce

Zatímco písknout si takovou retroaktivitu desítky let po válce, jen aby měli najednou k dispozici pár paragrafů navíc pro stíhání zločinců zpětně? to už svědčí o jediném, že ani v tom Německu si s nezávislostí práva příliš hlavy nelámou

J. Pankovic 21.2.2022 3:50

Napravit jednu nezákonnost druhou je vždy ošidné.

Mně se rozhodnutí soudu taky nelíbí, ale o víně rozhoduje soud a ne náš vnitřní pocit.

P. Hatina 21.2.2022 6:29

No jo, kdyby rozhodoval soud, jenomže soud sám o použití retroaktivity rozhodnout nemůže, protože takový rozsudek by musel Nejvyšší soud zrušit jako protiprávní.

Ale kdo o tom rozhodnout může ale musí to do toho zákona napsat, a odhlasovat, jsou drazí politici.. i v Německu..

J. Pankovic 21.2.2022 3:52

Generální pardon StBákům dal přece Havel: "Nejsme jako oni!"

L. Beneš 21.2.2022 9:50

Dobře věděl, proč to tak formuloval.

Š. Hašek 21.2.2022 20:17

R^

M. Grundmann 21.2.2022 0:15

Pokud by nejhorším komunistickým zločinem bylo nucení lidí k emigraci, tak opravdu komunismus nemohl být tak hrozný, jak si lidé mysleli. Mimochodem, sám jsem nikdy neměl to štěstí, aby mě StB nutila k emigraci. Musel jsem čekat až na konec roku 1989.

Nechce se mi věřit, že by komunisté byli opravdu tak hodní. Moje vzpomínky tomu vůbec neodpovídají. Jak si může někdo stěžovat na něco, po čem tolik normálních lidí toužilo a kvůli čemu riskovali svůj život ?

H. Rybnická 21.2.2022 0:22

Asi jste byl v tu dobu na té správné straně. Jiří Gruša dostal povolení k výjezdu, myslím na nějakou přednášku do Kanady, a v průběhu jeho pobytu tam mu byla odňata státní přílušnost, takže se nemohl vrátit. Také toto byla metoda se zbavit nepříjemných lidí. PO 89 se stal českým velvyslancem v SRN.

M. Grundmann 21.2.2022 0:42

Vůbec jsem nebyl na správné straně. Na Západ jsem se nemohl nijak dostat. Už od dětství byla emigrace na Západ můj hlavní životní plán.

Kdybych tušil, že je možné nějak dosáhnout emigrace, aniž by člověk riskoval svůj život někde na hranicích, určitě bych to udělal. Kdyby se tehdy například rozkřiklo, že komunisté nabízejí emigraci chartistům, tak by pravděpodobně chartu podepsaly statisíce lidí, možná milióny. Je zcela normální, že tyto nabídky komunisté tajili, jinak by se takto nepohodlně začalo chovat obrovské množství lidí. Právo emigrovat bylo tehdy vše, po čem jsem tehdy toužil.

Proto mi připadají tyto stížnosti velmi zvláštní. Jako pokus o humor.

T. Kohout 21.2.2022 11:57

Fidel to dělal po svém, např. 1980: " Impuls hromadnému odchodu tehdy dalo prohlášení totalitního vůdce Fidela Castra, že kdo chce odjet ze země, může. Nečekanému povolení emigrace ..."

Pak se říkalo, že si Fidel takto vyčistil věznice a ani v USA nebyli nadšeni.

M. Grundmann 21.2.2022 12:22

Ale tito šťastlivci si dnes nestěžují, že je Castro z Kuby vyhnal. To by bylo opravdu komické.