29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

GLOSA: Kdy vzniká člověk

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A.S. Pergill 13.1.2006 8:24

Faktem je,

že podle posledních výzkumů až 2/3 oplozených vajíček končí neúspěšně, většina z nich se nedokáže uhnízdit v děloze, nebo skončí jako velice raný potrat, v podstatě o pár hodin až dnů opožděná menstruace. Dělaly se na tohle téma pokusy na dobrovolnicích, které si při každé nepravidelnosti v měsíčkách nechaly dělat těhotenské testy (a ty zachytí jen ty vajíčka, která se alespoň pokusila zavrtat do děložní sliznice, ta nezahnízděná je odhad, snad z výsledků umělého oplození). Takže pokud bychom to brali opravdu do důsledků, museli bychom vystavit rodný a úmrtní list a vypravit pohřeb každé druhé až třetí sadě použitých vložek u žen, které sexuálně žijí a nepoužívají antikoncepci.
Saša 13.1.2006 8:51

Vy jste obzvláštní chytrák,

tak nám zkuste objasnit také to, jaký je rozdíl mezi dítětem ještě nenarozeným a dítětem těsně po porodu.
Vyjma toho, že dítě po porodu začne dýchat - to samozřejmě víme že v maminčině bříšku dýchat ještě nemůže, když tam není vzduch.
Ale čím jiným se liší?
 
Pavla B. 13.1.2006 10:09

Re: Vy jste obzvláštní chytrák,

Sašo, musím Vás napomenout, přece jsme si tady už dřív říkali, že rozhodujícím kritériem je funkce střev. Nenarozené dítě nekaká, takže není člověk.
StandaS 13.1.2006 10:29

Re: Vy jste obzvláštní chytrák,

Tak to taky neprojde, protože nenarozené dítě od určitého stádia vývoje normálně vylučuje - polyká totiž plodovou vodu a trénuje si vylučování moči i stolice.
 
Mimochodem je na tom zajímavé to, že to vylučování samozřejmě probíhá zase do té samé plodové vody, kterou pak polyká ;-)... ale to jen tak na okraj
Pavla B. 13.1.2006 10:32

Re: Re: Vy jste obzvláštní chytrák,

Ohledně funkce ledvin máte pravdu, ohledně funkce střev nikoliv! První stolice se objevuje až (nevím po jaké době přesně) po narození jako tzv. smolka, vyloučený střevní obsah všeho, co dítě spolykalo při porodu.
Tomik 13.1.2006 7:57

To jsou mi novinky

Jestli je to tak, jak tvrdíte, jaktože má mrtvě narozené dítě vystavený rodný list a úmrtní list?
Netřeba 13.1.2006 7:52

Kdy vzniká člověk můžeme vést diskuzi,

ale potraty, děti narozené v nemocnici již mrtvé se likvidují stejným způsobem jako uříznutá noha. Jdou do kremace.
Pavla B. 13.1.2006 9:38

Re: Kdy vzniká člověk můžeme vést diskuzi,

Jak praví někdo o kousek níž, je tomu tak v našich zeměpisných šířkách. V Japonsku pohřbívají i potracené plody, včetně embryií z dosti raných fází těhotenství, a oplakávají je jako své zemřelé děti. Tedy vnímají již "pouhá" diagnostikovaná embrya jako živé lidi (s tímto vnímáním se ztotožňuji bez toho, že bych považovala život za něco nadpřirozeného, tj. za boží dar).
Hnyk 13.1.2006 7:50

Nejedná se o stav věcí za komunistů?

Pokud mne paměť nemýlí, tak za komunistů říkala fáma, že novorozenci se registrovali až třetí den. Když novorozenec zemřel před třetím dnem, tak byl registrován porod mrtvého dítěte. A ČSSR měla statisticky světově nejmenší úmrtnost kojenců. Možná, že z té doby pochází autorova informace, že se mrtvě narozené dítě považuje za potrat  
Ve světě, za hranicemi polabské kotliny, to tak rozhodně není.  
A.S. Pergill 13.1.2006 8:17

Re: Nejedná se o stav věcí za komunistů?

Někdy do poloviny 70. let se považovalo za živě narozené dítě, které splňovalo určitá "kritéria živosti" (dýchání, srdeční akce, některé reflexy a snad ještě něco dalšího - obávám se, že ta stará legislativa na webu nebude). Důvodem stanovení těchto kritérií byla jednak eliminace zbytečného papírování kolem novorozenců, kteří s vysokou pravděpodobností stejně zemřeli (ten rodný a úmrtní list, zápisy do matrik apod.), jednak snaha o vykazování co nejmenší novorozenecké úmrtnosti. Potom se přešlo na mezinárodní kritéria, definující jako živě narozené dítě, projevující jakoukoli známku života. Přesný rok toho přechodu se dá najít na statistikách úmrtnosti novorozenců jako skok o několik procent nahoru. Nicméně i potom přechodu na mezinárodní kritéria jsme měli nejmenší novorozeneckou úmrtnost v Evropě a dodnes jsme na tom líp než většina zemí původní EU.
Rick 13.1.2006 7:41

Od ktereho okamihu sa clovek stava clovekem?

Od poceti? Od prvniho pohnuti? Od zacatku biti srdce? Od porodu a prvniho vdechnuti? Od nejake jine udalosti?
Saša 13.1.2006 8:54

Někteří chytráci si myslí,

se před zvolením do parlamentu nejde o člověka, ale jen o protoplasmu.
 
Rpuť 13.1.2006 7:33

Tak jsem gentlemanovi napsala, že je takovej ten velkej rohatej vykastrovanej jak bejk a ono to zmizelo:)

ptakopysk 13.1.2006 7:45

Re: Tak jsem gentlemanovi napsala, že je takovej ten velkej rohatej vykastrovanej jak bejk a ono to zmizelo:)

to je tím, že tuhle diskusi programovaly nějaké vzorky, mrtvé tkáně, či chuchvalce protoplasmy, které sice pilně dodaly filtr na ubohého sudokopytníka, ale doposud nedokázaly naprogramovat ani prachsprostý counter na počet přístupů ke článku, ani solidní prostředí pro Mozillu, FireFox či jiný soft než malé měkké mezisíťové pátradlo.
Renata T. 13.1.2006 6:59

Autore,

změňte laskavě své alias.
doktor 13.1.2006 6:28

jsou to kecy

Narodí-li se mrtvý plod s vahou na 1000 g,  jedná se o porod a jako s mrtvým dítětem je s ním také zacházeno. Mrtvý plod pod 1000 g se bere jako potrat.
honzak 13.1.2006 6:35

Re: jsou to kecy

TO JSI TOMU POMOHL! Umím si dobře představit zoufalou matku, která žádá sestřičku, aby to bylo 1003 g a naopak ležérní kurvu, která se chce svého "pracovního úrazu" zbavit a tutéž sestřičku tlačí na 998g.
ptakopysk 13.1.2006 7:48

Re: Re: jsou to kecy

třeba existuje nějaký převodník mezi poskytnutým množstvím mleté kávy vakuově balené a požadovanou hmotností...
Pavla B. 13.1.2006 9:33

Re: Re: jsou to kecy

Klídek, Honzaku! Jedná-li se o MRTVÝ plod! Je-li nedochůdče (pardon) živé s hmotností kolem 1 kg, hravě ho zachrání (nemá-li těžké vrozené defekty).
Lída 13.1.2006 11:48

Re: jsou to kecy

No nevím, já jsem slyšela a to do doktorky z novorozeneckého, že rozdíl mezi porodem a potratem je v délce těhotenství, rozhodně ne ve váze plodu. Může být i potrat živého plodu. Ale nepamatuju se, který týden těhotenství je ten přelomový.
Pavla B. 13.1.2006 12:23

Lído, máte pravdu

ale i když se narodí živý "potrat", lékaři jej, má-li nějakou šanci, zachraňují. Novorozenci s hmotností kolem 1 kg mají dobré vyhlídky nejen na přežití, ale i na pozdější život bez zdravotních problémů. Vše samozřejmě ovlivňuje nejen porodní hmotnost, ale i délka těhotenství (například dvojčata se často rodí předčasně, s nízkou porodní hmotností, ale těhotenství bývá dostatečně dlouhé na to, aby se vyvinuly sice miniaturní, ale funkční orgány. Pokud se dítě narodí velmi brzy, může mít relativně vysokou porodní hmotnost, ale orgány nedostatečně vyvinuté, proto ten lékaři formálně stanovený předěl mezi porodem a potratem.) Tříměsíční plod se také často "narodí" živý - ale naději nemá žádnou.
Lída 13.1.2006 15:29

Re: Lído, máte pravdu

No já jsem právě slyšela o plodu, který se narodil opravdu velmi brzo a měl asi půl kila. Protože to byl podle všech pravidel potrat, nebyl u toho ani pediatr. Až když se plod pořád vrtěl a dýchal, tak zavolali dětské a odvezli ho na JIPku. A opravdu to bylo tak životaschopné dítě, že přežilo přes svoji malou váhu a nezralost.
Pavla B. 13.1.2006 16:16

Re: Re: Lído, máte pravdu

Pokud vím, tak "rekord" (ČR) je zachráněné dítě vážící při porodu asi 440 g. Otázkou je, zda má smysl o takové "rekordy" usilovat, v tomto případě je totiž skoro jisté, že si dítě ponese následky předčasného porodu celý život. Ale to už by bylo na jinou debatu...
Nicméně schopnost neonatologů vypiplat k životu a zdraví kilogramové děti - což je docela běžné - mě docela fascinuje. Když si představím, že takové děťátko váží stejně jako naše morče:-) No, ale jako matka bych tohle prožít nechtěla, člověk si užije dost strachu o zdraví docela normálních tříkilových mrňat.
O.K. 13.1.2006 2:14

Mně ten článek s odpuštěním

připadá strašně blbý. Ale může to být jenom tím, že už mám dávno spát.
Yoska 13.1.2006 0:57

Ivánku, gentlemane

tys už úplně zblbnul? Narodí-li se mrtvé dítě, je to mrtvé dítě a je pohřbíváno.
md 13.1.2006 0:44

žasnu ...

Nestačím žasnout, jaký nesmysl (neřku-li lež) může dnes na kdysi solidním psu vyjít. Ač laik, žiji v domnění že zákon docela přesně určuje, od kolikátého týdne musí být mrtvě narozené dítě pohřbeno. Že by s ním mohlo být nakládáno jako s tkání, to teda slyším poprvé.
doxa 13.1.2006 0:25

Tuším, že to tak není

Od určitého měsíce (nepamatuji se ale kterého) těhotenství se již mrtvorozený plod pohřbívat musí (resp. každopádně za starého Rakouska musel).