22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

FEJETON: Věc víry

První sloupek nového ročníku, to je skutečně oslí nálož na autorův hřbet. Potíž jistě chápe každý, závěr roku právě uplynulého věru že nedával podnět k veselému a optimistickému pohledu do blízké budoucnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 5.1.2017 19:37

Re: opakování hloupostí

Lide se ridim pravidlem 'nezabijes' nikoli z nejakeho nezistneho popudu, jako starost o nejake vyhynuti, ale z ciste sobeckeho duvodu - kdo aspon trochu umi pouzivat rozum, je mu jasne, se pokud on bude zabijet z nejakeho hnuti mysle, pak se mu to nejspis urcite drive nebo pozdeji vrati a prijde o zivot sam. Takze zacne aspon u sebe a protoze se na takove rozumne chovani u ostatnich neda spolehat, domluvi se s ostatnimi, nejakou jejich vetsinou, na zalozeni nejake domobrany, policie, ktera bude dohlizet na to, aby kdyby prece jen nekoho napadlo to pravidlo nezabijet porusit, aby mu to dlouho nevydrzelo, aby byl chycen a jemu samemu byl po pravu zivot vzat.

Nezabijeni ostatnich je tak cisty egoismus, sobeckost, tedy starost o vlastni zivot! A protoze jsme dopr... lidi, tak vidime prece trochu dopredu, podle toho extremne moudreho lidoveho prislovi, kdo s cim zachazi, tim take schazi. Rozumni lide nezabiji ostatni, protoze to je rikani si o to, aby se jim to zavcas vratilo.

Krome toho pro kazdeho jsou ostatni lide hodnotou, pokud on sam a ti ostatni maji za cil zajistovat si zivot na teto zemi na co nejvyssim zivotnim standardu v te ktere dobe moznem, coz vyzaduje spolupraci s osatnimi, a dobre bydlo jednoho je spjate s dobrym bydlem jinych, ostatnich. Cim lepe se ostatni maji, tim lepe se budu mit i ja, aspon tak to plati na svobodnem trhu svobodnych lidi.

Cili v kostce, na preziti druhu kadim, ale nezabijim, protoze si cenim sveho zivota. Je to vec principu.

P. Remeš 5.1.2017 22:18

Re: opakování hloupostí

Příkaz nezabiješ vnímáme jako platný, ať už si sami svého života ceníme, nebo ne. Ateistické desatero bohužel není schopno žádnými pragmatickými důvody vysvětlit, která autorita by měla stát za jeho závazkem.

O. Istvanfy 5.1.2017 10:05

Re: opakování hloupostí

Kto potrebuje autoritu, nech si myslí že ju má. Zákony budú fungovať aj tak. Na druhej strane spoločnosti s funkčným náboženstvom (nielen kresťanským) bývajú úspešnejšie.

P. Vaňura 5.1.2017 11:45

Jeden člověk to říci může, a dokonce s výhodou, je li

šikovný, pokud to udělá skupina, tak zanikne. Takže evolucí se vytvoří MORÁLKA, která vede lidi ke spolupráci včetně toho, že budou VÁLČIT za životní prostor své skupiny. Pokud válčit nebudou, budou dílem zotročeni, dílem vyvražděni těmi, kdo bojovat budou.

Už jsem tady vícekrát uváděl případ z Nového Zélandu z roku 1835. Tamní Maoři se dozvěděli od velrybářů o existenci ostrovů s též maorským, ale zcela nebojovným obyvatelstvem. To byl pro ně DŮVOD podniknout na ostrovy útočnou výpravu, při které bylo původní obyvatelstvo dílem povražděno a dílem dokonce sežráno!

A. Alda 5.1.2017 14:55

přirozená reakce

skupiny lidí, kteří nevyznávají křesťanství. Kdyby v tu dobu byli Maoři již křesťany, jeli by na ony ostrovy navázat přátelství a obchodní spolupráci a pomohli by svým bratrancům dostat se na vyšší civilisační úroveň. Samozřejmě i s nějakým tím zotročováním a vykořisťováním - ale nesežrali by je a nevyvraždili.

I. Mertl 5.1.2017 9:57

Re: opakování hloupostí

Milý pane Remeši, i kdyby desatero bylo lidský výtvor (což nejspíš je) a nebyla žádná autorita, která dohlíží na dodržování těch zásad a případné porušování trestá, pak tou institucí je lidský rozum. A proč je dodržovat? Protože to je "rozumné". Jedná se o hygienu společenského soužití a v nějaké formě podobná pravidla má každá civilizace, nejen křesťanská. Ostatně, právě proto je to civilizace, milý watsone.

P. Lenc 5.1.2017 10:35

Re: opakování hloupostí

Přesné pane Mertle.Ač ateista je pro mně desatero základem civilizace takové, jakou ji známe.

Č. Berka 5.1.2017 12:21

Jak vydrželi Japonci a Číňani bez Desatera? :-D

zřejmě proto, že jste Desatero nečetl ;-)

Já jsem Hospodin, tvůj Bůh; já jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví. Já jsem Pán, tvůj Bůh:Nebudeš mít jiného boha mimo mne.

2.Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující. Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají.

3. Nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha. Hospodin nenechá bez trestu toho, kdo by jeho jméno zneužíval.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Desatero

J. Sova 5.1.2017 12:31

Re: Jak vydrželi Japonci a Číňani bez Desatera? :-D

Ježíš už jmenuje pouze "Šestero".

Lk 18,20 Přikázání znáš: Nezcizoložíš, nezabiješ, nebudeš krást, nevydáš křivé svědectví, cti otce svého i matku.“

J. Lukavsky 5.1.2017 15:05

Re: Jak vydrželi Japonci a Číňani bez Desatera? :-D

Mojžíš se vrací z hory Sinaj a nese pod paží desky. Svolá lid a praví: "Mám pro vás dvě zprávy, jedna je dobrá a druhá špatná. Ta dobrá je, že jsem to z původních 25 přikázání usmlouval s Hospodinem na pouhých 10. Ta špatná je, že nepokradeš a nesemilníš - tam zůstaly".

A. Alda 5.1.2017 10:49

Mýlíte se, pane Mertle.

Již před skoro dvěma tisícovkami let to velmi přesně napsal apoštol sv. Pavel z Tarsu: "Nevstal-li Kristus z mrtvých, jsme nejubožší z lidí."

Proč to Saul Paulus tvrdil? No protože mu bylo jasné, že není-li křesťanské učení podloženo vyšší autoritou, pak si křesťané sami způsobují nesmírnou újmu jeho dodržováním, za kterou nebudou nikdy nijak oceněni.

Pokud totiž Bůh není a Desatero je výmyslem lidí, pak je sebepoškozující jeho dodržování a v jeho křesťanské variante přímo sebezničující.

Dodržování křesťanských zásad není žádnou hygienou společenského soužití a rozhodně to není rozumné, není-li Boha. Rozumné je naopak myslet na sebe a konat tak, aby mi druzí lidí pomáhali vědomě či nevědomě uskutečňovat mé vlastní cíle spočívající v mém vlastním uspokojení, zejména materiálním. Takže krást tak, aby mne nechytili, nejlépe tak, abych mohl (třeba prostřednictvím státu) potrestat toho, kdo se okrást nechce nechat. A likvidovat konkurenci svých potomků (pokud je vůbec chci) třeba tak, že zabráním jiným lidem v rozmnožování. A profesně zlikvidovat každého, kdo by mne mohl ohrozit, a naopak pomáhat každému, kdo mně může pomoci vydrápat se v kariéře (a tedy příjmech) trochu výše.

O. Istvanfy 5.1.2017 11:16

Re: Mýlíte se, pane Mertle.

Dodržiavanie kresťanských zásad nie je výhodné pre jednotlivca, ale je výhodné pre vládcov. S tým, či Boh existuje alebo nie to nemá nič spoločného.

A. Alda 5.1.2017 11:46

Jenomže ti vládcové

prvních tři sta let a posledních dvě stě let křesťany pronásledovali a křesťanství potlačovali. A prosazovali ho naopak ti nejmenší a nejslabší, kterým to rozhodně žádné výhody vyjma umučení a pronásledování nepřinášelo.

P. Vaňura 5.1.2017 12:02

To křesťanství se za 300 let ZMĚNILO

Pokud křesťané vyzývali např. vojáky k dezerci z armády, nelze se divit císařům, že je předhazovali lvům. Pokud ale r. 312 Konstantinovi říkali "v tom znamení zvítězíš" (nota bebe v občanské !!! válce), stalo se křesťanství státotvorným!

A ti pronásledovaní křesťané věřili, že jako mučedníci přijdou do ráje! Podobné to bylo u muslimů. Víte, jak vzniklo v armádě volání "hurá?" Jeho původní podoba byla "u raj" (do ráje) a křičeli to turečtí janičáři slovanského původu v bitvě, věřili, že když padnou, přijdou do nebe.

Pak se to hurá nebo rusky urá rozšířilo, protože je to vhodnější bojový pokřik, než třeba "deus vult" (křižáci) nebo i "santijago" (Španělé). Na původní smysl se zapomnělo.

A. Alda 5.1.2017 15:01

In hoc signo vinces

neříkali Constantinovi křesťané, ale viděl to ve snu.

A protože se mu to splnilo, velmi křesťanskou víru poškodil tím, že učinil z katolíků státní církev. Tím pádem se do ní nahrnuli nekřesťané i se svými nekřesťanskými zvyky a touhami a dost staletí dlouho ji pak ovládali. Další takovou ranou byl příklon Franků ke katolicismu. Aniž by byli skutečnými křesťany, stali se z rozhodnutí krále katolíky a pak tím na pár set let naši církev a víru těžce poškodili. Ani římští císařové, ani franští králové však nedokázali z Nového zákona odstranit onu pasáž, v níž ďábel jasně a jednoznačně říká, že světu vládne on a že kdo se mu bude klanět, získá světskou moc. To stále víme. A podle toho stále nahlížím na všechny vlády a vládce.

P. Remeš 5.1.2017 16:33

Re: In hoc signo vinces

Konstatntin neudělal z křesťanství státní církev. To je naprostý omyl. Konstantin pouze zrušil protikřesťanské zákony a křesťanství zrovnoprávnil s pohanstvím. Konstantin sám nebyl celý život křesťanem, pokřtít se dal až na smrtelném loži ...

V. Pavelka 5.1.2017 18:58

Re: To křesťanství se za 300 let ZMĚNILO

Křestanství,copak se dá dělat říše boží _?Politicky je to nauka tak nezralá a neproveditelná že je to přímo trestuhodné,Říká císař Dioklecián v Apokryfech Karla čapka.

I. Mertl 5.1.2017 13:19

Re: Mýlíte se, pane Mertle.

Obávám se, že Vašemu pragmatismu nerozumím, pane Aldo. Bůh, nebůh, sám se považuji za ateistu, ale věřím tomu, že jsme se všemi chybami dostali tam, kde jsme, právě dodržováním pravidel nějaké společenské hygieny, řekněme, v křesťanské části světa, desatera. Pragmatismus, který kážete, je zhoubný a nutně musí časem vést k rozkladu. Pro jednodušší rozum: Když okradu souseda, nejspíš mi to dříve či později oplatí, a třeba i soused z druhé strany. A tomu by měl bránit rozum; mimochodem, pojem "společenská smlouva" Vám nic neříká? Vedle historických povídek je to hlavní téma Bible - a nejen její, všech velkých knih velkých náboženství i filosofií. Při vší úctě, z jiných Vašich výpotků soudím, že nejste nejmladší - jak to, že s takovou morálkou se dožíváte svého věku, neřku-li na svobodě?

A. Alda 5.1.2017 13:57

Já jsem křesťan.

To mi nebrání vidět svět reálně.

Nekradu proto, protože si to Bůh nepřeje. Ale dovedl bych krást, a dobře. Inteligenci na to mám.

Nešidím druhé lidi, proto, protože se to Bůh nepřeje. Umím druhé lidi ošidit, umím je přesvědčit mluveným slovem, ba je i zapálit pro něco či naopak jim něco znechutit - byl bych docela zdatný podvodník, kdybych nebyl křesťan. Co se týká zabíjení, tak nepochybuji, že by i to dokázal vymyslet tak, aby mne nechytili a neusvědčili. Ale nedělám to nejen proto, že bych z toho neměl žádný prospěch (i když v několika případech v minulosti třeba i jo - odstraněním neprospěchu), ale hlavně proto, že si nedovedu představit, že jednou předstoupím před Boha a řeknu mu: zabil jsem Ti pár lidí, ale to nic, stejně na nich nezáleželo. Snažím se dodržovat desatero ne proto, že jsem tak slabý a neschopný, že mi nic jiného nezbývá, ale protože chci. A chci ho dodržovat proto, protože věřím v Boha (http://www.pastorace.cz/Tematicke-texty/Vyznani-viry-credo.html). Kdybych v Boha nevěřil a kdybych nevěřil ve vzkříšení mrtvých a následný soud a možnost věčného života, pak bych hleděl na svůj prospěch z hlediska krátkého lidského života. Jak říkal Dostojevskij: není-li Bůh, je vše dovoleno. K čemuž dodávám: nesmí tě chytit.

Takovou ukázkou, jak se chová ateista, aby z toho měl prospěch, je třeba pan Zuckerberg (http://www.lidovky.cz/zuckerberg-uz-neni-ateista-a-navstivi-vsechny-staty-usa-pry-miri-do-politiky-1wx-/zpravy-svet.aspx?c=A170104_175145_ln_zahranici_fas). Skutečného věřícího však poznáte podle toho, že se k víře hlásí i tehdy, má-li z toho neprospěch.

Č. Berka 5.1.2017 14:29

Re: Já jsem křesťan.

ZUCKERBERG NIKDE NEŘEKL, ŽE JE TEISTA. Jen dává důležitost "religii". Jeho manželka je budhistka a on je jím stále více zaujat- trvá to už delší dobu.. v Číně se "modlil" v buddhistickém chrámu

A. Alda 5.1.2017 16:23

No tak vidíte,

jaký je to hajzlík.

I. Mertl 5.1.2017 19:35

Bravo, pane Aldo

Vašim skrytým kriminálním kvalitám! Jen škoda, že dřímají nevyužity kvůli Vaší víře v Boha. No, načrtl jste působivý obrázek věřícího křesťana, blahopřeji.

P. Remeš 5.1.2017 12:38

Re: opakování hloupostí

Na otázku, proč bych měl dodržovat to, co je rozumné (respektive, proč by mělo být SPRÁVNÉ/DOBRÉ dodržovat to, co je rozumné), nemá bohužel žádné ateistické desatero odpověď ... Odkaz na civilizaci také nic neřeší: Kdo závazně a autoritativně určuje, že civilizace je dobro ???

J. Sova 5.1.2017 10:02

Re: opakování hloupostí

Naprosto to vysvětluje tzv. teorie her. Spolupráce a neagresivita je výhodná.

P. Boublíková 5.1.2017 10:04

Re: opakování hloupostí

Tak. Samozřejmě s výjimkami, tak jako u téměř každého pravidla.

P. Remeš 5.1.2017 12:40

Re: opakování hloupostí

Výhodnost ale nemá žádnou autoritu tvrdit, že "máme dělat to, co je výhodné". Proč by? Když někdo bude chtít dělat to, co je nevýhodné, neexistuje jediný argument mu dokázat, že jedná nemorálně ... :o/

A. Alda 5.1.2017 14:39

Nikoli pro toho nejagresivnějšího.

Nejvýhodnější je to pro toho, kdo svou agresivitou donutí ostatní, aby s ním a v jeho prospěch spolupracovali.

J. Lukavsky 5.1.2017 15:12

Re: opakování hloupostí

"Spolupráce a neagresivita je výhodná."

Ale až v delším čase, krátkodobě je výhodné krást a podvádět. Dokonce i tomu, kdo vás podvedl je výhodné odpustit a dát mu šanci. Ti co kolem sebe koušou jako vzteklí psi zůstanou časem izolováni a zajdou na to, že jim nikdo "pohár vody nepodá".

Č. Berka 5.1.2017 12:14

Re: opakování hloupostí

Ve zákonech izraelských pastevců přeci není jen Desatero- to je jen výňatek z desítek pravidel, které dostal Mojžíš...například: Deuteronomium 14:21 Nesmíte jíst žádnou zdechlinu. Buď ji dáš bezdomovci, který žije v tvých branách, aby ji jedl, nebo ji prodáš cizinci. Vždyť jsi svatý lid Hospodina, svého Boha. Nebudeš vařit kůzle v mléce jeho matky.

Koneckonců, ve Starém zákoně se Hospodin obrací výhradně na židy, které si VYVOLIL ( aby je pak v koncentrácích, zbudovaných křesťanskými Němci opustil- což, jak pravil slavný a Izraelci milovaný rabi Josef Ovadia byla odplata za jejich hříchy!)

A. Alda 5.1.2017 15:08

Židé jsou vyvolený národ

a proto jdou vždy první.

I na jatka.

Jejich vyvolení ale trvá stále, protože Bůh je věrný.