21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

FEJETON: Věc víry

První sloupek nového ročníku, to je skutečně oslí nálož na autorův hřbet. Potíž jistě chápe každý, závěr roku právě uplynulého věru že nedával podnět k veselému a optimistickému pohledu do blízké budoucnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 5.1.2017 17:37

Re: boha jeho?

Proč pýcha a strach? Pokud něco z nás přetrvá i konec naší tělesné schránky, pak to je něco, co je dáno všem lidem, i těm "nevěřícím" a není to naše zásluha. A pokud po naší smrti nebude nic, není to ta nejhorší alternativa. Naopak, pokud něco existuje, může to mít nesčetně podob a nemusí být všechny jen příjemné. A s tím papouškováním je to tak, že všichni bez rozdílu celý život víceméně "papouškujeme" něco, na co už přišli jiní. Kdybychom si měli vystačit jenom s tím, na co jsme přišli jenom my sami, tak se asi nedostaneme o moc dál, než tak dvouleté dítě.

M. Bílý 5.1.2017 14:02

Hezky napsáno.

Za sebe bych dodal: jsem pokřtěný, ve škole jsem chodil na katolické náboženství, svatbu jsem měl v kostele (ve Svatováclavské kapli chrámu sv. Víta) a do kostela rád zajdu na př, na varhanní koncert nebo obdivovat umělecká díla (takové Tizianovo Nanebevzetí Panny Marie v kostele Santa Maria Gloriosa dei Frari v Benátkách je obdivuhodné dílo - bohužel trochu z ruky). Křesťanská výchova je pro chápání uměleckých děl velmi dobrá průprava.

Zajímavá je vazba náboženství na společnost. Přes různé odsudky náboženství považuji za ztěžejní názor egyptologa prof. Miroslava Bárty k šanci společnosti na přežití (Reflex č. 44/2015 - vyjímám to nejdůležitější): civilizace, které vytvořily sofistikované náboženské systémy, vesměs vydržely velmi dlouho ... ... jsou to civilizace, které stojí na nějakých symbolických hodnotách ... ... pokud velké společenství sdílí nějaký systém hodnot, identifikuje se s nimi a je ochotno za ně třeba i bojovat, má mnohem větší šanci na přežití.

V. Vaclavik 5.1.2017 15:49

Re: Hezky napsáno.

V mladi jsem to mel stejne, krome vami vyjmenovaneho jsem i ministroval v kostele, otec nejaky cas delal kostelnika, jako dite kdyz jsem uz mel nejakou silu a rozum, jsem sam nebo s mladsim brachou chodival zvonit v poledne na vez (babicka nas pote casto vyplesnila, ze jsme zvonili moc kratce, ze se pri tom mame modlit otcenas a zdravas maria abysme vedeli jak dlouho zvonit...), ale na zadneho boha jsem ani v detstvi neveril a dodnes neverim, viru nemam prazadnou, jsem cisty pohan do morku kosti.

"pokud velké spolecenství sdílí nejaký systém hodnot, identifikuje se s nimi a je ochotno za ne treba i bojovat, má mnohem vetší šanci na prežití."

Tak to 'dava rozum', jenze ty sdilene hodnoty nemusi byt jen iracionalni vira v nejake nadprirozeno, Boha, ale muze to byt i hodnota lidskeho rozumu, lidske svobody, coz by se dalo sesumirovat do nejakeho svetskeho 'desatera', ovsem nikoli bozich prikazani, ale prikazani intelektualni elity naroda, patricne rozumem oduvodnene, pro nez je zatracene dobry duvod se jim ridit i bez toho, ze by se na cloveka rozhneval nejaky Buh. Namisto boha se na vas totiz rozhneva statni aparat a usmerni vas do patricnych mezi.

J. Vintr 5.1.2017 17:45

Re: Hezky napsáno.

Jestli jste si nevšiml, tak všechny ty "nenáboženské" ideologie, které se oháněly právě tím rozumem, lidskou svobodou a podobně, v poměrně krátké době dovedly společnost do slepé uličky a zanechaly po sobě spousty zkázy a mrtvých ...

M. Bílý 5.1.2017 18:39

Je to tak jak píšete, pane Vintře (17:45) souhlasím

J. Fridrich 5.1.2017 13:35

K vzniku a konstrukci Vesmíru je důležitá věta, která

K vzniku a konstrukci Vesmíru je důležitá věta, která je v myslích mnoha nejlepších fyziků, astrofyziků a filosofů a ta zní v různých verzích takto - a podobně -a uvádí ji i pan Neff:

" V souladu s těmito závěry uvažuji i já a připadá mi směšná představa, že celá ta mnohost makrosvěta a mikrosvěta je dílem náhody, jako kdyby někdo nasypal kolečka a pérka do pytle, zaklepal jím a vysypal hodinky. A pokud vím, rozhodně s tím náhledem nejsem sám."

V. Vaclavik 5.1.2017 13:56

Re: K vzniku a konstrukci Vesmíru je důležitá věta, která

"A pokud vím, rozhodně s tím náhledem nejsem sám."

A pocet vericich nejak dodava nejakemu tvrzeni, ci vire, pravdu??

Jde o tu samou psychologii jako kdyz se organizuji verici nejake viry, aby se shromazdili v co nejvetsim poctu v nejakem miste a spolecne se modlili za neco, protoze pak udajne se stane zazrak a jejich prani bude shury vyslyseno... nekdy se to dela tak, ze se lide nevedou, aby se vsichni zacali modlit tam kde jsou, ale ve stejny cas na celem svete, s tim, ze takove simultanni prani proste Buh nemuze ignorovat ;)

A. Alda 5.1.2017 14:11

Argumentum ad numerum

je samozřejmě mylný závěr a nástroj demagogie. Ovšem v tomto výroku tento argument nevidím - autor nepřesvědčuje ostatní, aby mu dali za pravdu, protože tentýž názor zastává mnoho lidí. Já v tom výroku spatřuji spíše sebeujištění autora o tom, že není sám se svými pochybnostmi. Ale zeptat se ho, jak to myslel, už nemůžeme.

V. Vaclavik 5.1.2017 14:29

Re: Argumentum ad numerum

Nepresvedcuje, ale spoleha na ten argument, pro ujistovani sebe sama. A kdyz tim neargumentuje Neff, argumentuji tim jini a on jim dava za pravdu.

V. Pavelka 5.1.2017 14:53

Re: K vzniku a konstrukci Vesmíru je důležitá věta, která

proč by ta" představa měla být směšná "p Fridrich.

Č. Berka 5.1.2017 12:42

je hezké, jak lidé hovoří o bohu

ale nikdy o Bohyni. Je v nich zažraná ta křesťanská špína, kterou žádný Ariel nevypere. Hovoří o lidech, o civilizaci, kteří se neobejdou bez Desatera, ačkoli se bez něj obešly generace lidí v Japonsku, Číně, Africe, Amerikách... obešlo se bez Desatera a bůžka izraelských pastevců starověké Řecko a ŘÍM, Persie... když staří Izraelci, vyvolený národ, pásli ještě kozy a ovce, v Indii byla města s kanalizací... v Egyptě stály pyramidy, které Bibli nestojí za zmínku...

Tenhle nadutý křesťanský rasismus, který nevidí zbytek světa, protože ho nevidí ani jejich izraelský bůžek.

P. Remeš 5.1.2017 12:50

Re: je hezké, jak lidé hovoří o bohu

Klidně si mluvte o "bohyni", pokud je Vám to příjemnější. Konec konců i v hebrejštině je Bůh často oslovován v ženském rodě ("děkujeme ti - modim anáchnú lách", místo "l ́chá") a Boží duch Ruach je také ženského rodu. S tím přece nikdo rozumný nemůže mít problém ... ;o)

Č. Berka 5.1.2017 13:54

Bohyně?

Jako, že by Bohyně, Matka, Hospodyně měla Syna s Marií? Psala prstem Desatero, kde by stálo, že "Nepožádáš manžela bližní své?" A Ježíš na kříži by volal " Matko, proč jsi mě opustila?" - to by se, pravda, nepletlo, protože nikde Marii neoslovuje "matko", nebo "mami", ale "ženo" .

Ve Wordu ( nepoužívám) je myslím funkce "nahrazení" slova...tak si v textu Bible nahraďte mužský rod ženským a pár dní si to tam nechte... bude to drhnout, bych řekl.

Nene, bez singulárního, genderově vyhraněného Otce a bez HŘÍCHU dvou lidí, jimiž jsme VŠICHNI potomky, jsou křesťané v koncích! Oni to z vědomí VYTĚSŇUJÍ... DOUBLETHINK

A. Alda 5.1.2017 14:00

Existují jazyky, které vůbec nemají rody.

A stejné substantivum mívá v různých jazycích různý rod. To, že s tím máte problém, je pouze Váš problém.

Č. Berka 5.1.2017 14:19

Re: Existují jazyky, které vůbec nemají rody.

já s tím nemám nejmenší problém! Změnou mluvnice ale nezměníte samce na samičku.Křesťanství stojí na starším neviditelném SAMCI. Rád bych viděl jazyk, v kterém je OTEC ženského rodu- ale i kdyby byl takový jazyk, DŮLEŽITÉ JE, ŽE V BIBLI je to naprosto jasně muž, zabiják, Otec

A. Alda 5.1.2017 14:32

Nesmysl.

Dvoupohlavní živočiché jsou až poměrně nedávný "vynález evoluce" či "výtvor Stvořitele" (jak chcete).

A Bible rozhodně netvrdí, že Bůh je samec. A katolický katechismus nám závazně říká, že Bůh je duch, který není ani mužem, ani ženou. Není pohlavní, ale pohlavnost vymyslel. A vymyslel ji proto, abychom poznali, co je to láska.

V. Pavelka 5.1.2017 15:17

Re: Nesmysl.

Vy si dokážete zduvodnit všechno , neposkvrněné početí,zmrtvých vstání, všechno se vámhodí do krámu .p.s.Evoluce nemá rozum nemyslí necítí. Fr. Koukolík

A. Alda 5.1.2017 16:01

Prostě přemýšlím.

Zkuste to někdy taky.

Sice to bolí, ale je to zajímavé.

P. Remeš 5.1.2017 16:26

Re: Existují jazyky, které vůbec nemají rody.

"Rád bych viděl jazyk, ve kterém je OTEC ženského rodu"

Hmmm ... a Vy to berete až v takhle doslovném smyslu? Nedivím se, že pak křesťanství moc nerozumíte. Co takhle přestat křesťanství kritizovat a začít se zajímat o to, co křesťanství ve skutečnosti říká.

Č. Berka 5.1.2017 17:46

Já křesťanství nekritisuji!

Navíc, křesťanství je vágní pojem. Dokonce katolictví je vágní pojem: Katolík RNDr. Hořejší, který píše, že podle něj měl Ježíš biologického otce a katolík ministr Jurečka, který se jako Protiproud Hájek směje evoluci. Vlezte na christnet, ZOD Reformace, křesťanské weby, poslechněte si Vojtěcha Kodeta, skoukněte TV Noe, Duku, křtícího tu Večerníčka a televizi, Blanku, drony...poslechněte halíka, pro kterého jsou muslimové bratři, ačkoli Ježíš před LŽIPROROKY ( mohammed) výslovně varoval. Pak můžete s Františkem políbit Korán a obejmout se s bezbožným Dalajlámou. Máte v tom naprostý guláš, křestíci.A to vynechávám jiné světové bohy, bohyně a kolektivy bohů, které starozákonní Hospodin kázal VYHUBIT i s jejich ctiteli, včetně nemluvňat.

P. Vaňura 5.1.2017 13:29

Desatero je STARŠÍ, než křesťanská i židovská

Bible, je to převzaté. Mnohé Vámi uváděné civilizace (Čína) měly něco podobného či propracovanějšího.

OVŠEM, byly tu civilizace či primitivnější kmeny bez Desatera, ale těm byste asi nechtěl padnout do rukou, např. lidožrouti, kteří měli před chýší kameny, označující počet lidí, které snědli... Uznávalo se jen právo silnějšího a krutostí se ještě chlubili, třeba ti staří Egypťané ještě dost dlouho po postavení pyramid.

A. Alda 5.1.2017 14:01

Není třeba jít až do Egypta.

Stačí vzpomenout šílených zvyků Keltů.

V. Pavelka 5.1.2017 15:55

Re: Není třeba jít až do Egypta.

My Keltové za to nemůžem , s tím si začali markomani kvádové a taky sarmati mi nic .

Č. Berka 5.1.2017 14:08

No, to je mi OBJEV

že byli v historii SVĚTA větší primitivové, než izraelští pastevci, kteří vás v souladu s božím zákonem klidně ukamenovali kvůli práci o weekendu, nebo si na ulici odchytili svobodnou spoluobčanku, kterou znásilnili, pak zaplatili jejímu otci 30 tehdejší měny a bylo- jen si ji už podle zákona božího museli nechat... A jak se Hospodin naštval, že nepovraždili i ženy a děti protivného kmene...

P. Vaňura 5.1.2017 15:18

DNESKA jsou na světě primitivové, kteří odchytí

spoluobčanku, znásilní jí a pak ji UKAMENUJÍ za smilstvo a cizoložství!!!

Vámi uváděný případ chtějí zavést, snad v rámci pokroku...

Pardon, to jsou vlastně ti, kteří nás touto kulturou přišli obohatit...

V. Vaclavik 5.1.2017 14:26

Re: Desatero je STARŠÍ, než křesťanská i židovská

Ale prdlajs, v davne historii byla cirka tri tisice let nazpet nejaka civilizace v Mezopotamii ve ktere zrejme byly zeny rovnopravne s muzi a nevedeli nic o nejakem krestanskem bohu a zrejme meli hodne vysoky zivotni standard a to nejen na tu dobu, ale vubec. A tam zadne krestanstvi nebylo.

Nevim jake viry byli ti lide v Pompejich, zrejme pohansti Rimane, urcite zadni krestane, protoze tam meli krestansky necudne grafiky na zdech a keramickych nadobach k dennimu pouziti a zivotni uroven tam byla vysoka, jiste oproti nasi oblasti uprostred kontinentu, kde pobihali barbari v kuzich s ostepy a byleli v nejakych chatrcich, a krestanskeho Boha s tim jeho desaterem neznali a presto jsou oni nasimi predky, divne ze tu jsme, kdyz krestanstvi nas zasahlo az nekdy v temnem stredoveku.

A. Alda 5.1.2017 14:43

Však z Mezopotámie vzešel Abrahám.

Ve starém Sumeru jako zatím PRVNÍ zjištěné civilisace (i na Sumeru nezávislé civilisace v Indii a v Číně byly mladší) již náboženství bylo. Když Sumeřané ztratili moc, jejich náboženství zůstalo. A z něho vyšel i chaldejský Abram z Uru, který se stal po příchodu do Kanánu Abrahámem.

V. Vaclavik 5.1.2017 15:20

Re: Však z Mezopotámie vzešel Abrahám.

Ale mozna pohanskeho typu? Nejaka prirodni bozstva?

Jinak krestanstvi, jeho bible, je jak zrejme oba vime, slepenec drivejsich mytu, poupravenych do krestanske formy. Krestanstvi je ranna forma filozofie jak maji lide zit, desatero bylo zkompilovane za tim ucelem dle tehdejsiho intelektuala Mojzise, ktery to musel nejak zaobalit do havu nejake autority a jake nejlepe nez nadprirozene, s tim, ze ty eticke normy byly postavene jako prikazani k poslusnosti k tomu Bohu.

A. Alda 5.1.2017 16:04

Jak "oba víme"?

Je tedy nevím, co víte vy.

Bible není žádný slepenec, ale dílo lidí inspirované Duchem svatým. Křesťanství není žádná filosofie, ale náboženství a návod na život.

V. Vaclavik 5.1.2017 16:07

Re: Jak "oba víme"?

S tim nesouhlasim, zrejme se ve vas mylim.