1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

EVROPA: Racionalita nacionalismu

Intelektuální a politická elita Evropy dlouhodobě kritizuje národní stát jako zastaralý a iracionální. Mnohé politiky a komentátory znervózňuje stále pestřejší patchwork autonomních a o autonomii bojujících hráčů na kontinentě. Proces sjednocení Evropy si nejen v Bruselu zcela jistě představovali jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Mannheim 25.9.2014 7:20

války taky

vznikají díky rozhodnutí národů, respektive díky rozhodnutí hajzlíků, kteří na nacionalistickou strunu umějí zahrát

E. Sevrát 25.9.2014 7:14

Skvěle řečeno-napsáno, jako vždy.Děkuji.

K. Kužel 25.9.2014 6:50

Re: Vznik USA je naprosto ojedinělý případ,

Přesně tak, naděje v lepší a hlavně svobodnější život pro ně byla silnějším poutem než kotva k "rodné hroudě". Do Ameriky šel zajímavý výběr obyvatelstva, například tam asi zcela chyběli politici nebo úředníci. Tyto vrstvy se začaly vytvářet až na místě, na "zelené louce". Zdá se, že to bylo ku prospěchu věci. Například Abraham Lincoln během svého života vystřídal mnoho povolání - byl dřevorubcem, lodivodem, lovcem, zeměměřičem, vojákem, poštmistrem a pomocníkem v obchodě.

V. P 25.9.2014 6:29

Jasné sdělení odcizeným evropským elitám posílají i Češi

Rozkrádají eurofondy.

J. Kanioková 25.9.2014 6:16

Vznik USA je naprosto ojedinělý případ,

jehož vznik se už nikdy nikde nezopakuje. Národní státy v Evropě, vlastně i jinde, vznikaly prospěšnou spoluprací rodinných klanů do větších společenství, většinou už dlouhodobě usazených v určité geografické lokalitě. Bylo to dobrovolné spojenectví, časem se utvářela jakási organizovanost. Zvětšovalo se to do "optimální velikosti". Do stavu, kdy je (jakékoli společenství) ještě normálně přehledné, kontrolovatelné a řiditelné a schopné pružně reagovat na změny, v ubránitelném prostoru. Vznikaly jejich rituály, tradice, i podnební a geografické podmínky měly vliv. Sjednotil se komunikační jazyk, zvyky, hodnotový žebříček.

Kdežto do Ameriky odjížděli jedinci, kteří se spojovali spíš podle zájmů, životního stylu, preferencí. Ne podle příbuzenského propojení, tradic, jazyka.

P. Sulc 25.9.2014 5:35

Jeste nam vysvetlete, jak to je veSvycarsku.

Jestli se Retoromani ci Italove citi nejak utlacovani od tech vetsich Nemcu a Francouzu.A k tomu dodejte, proce se cesky pise Svycarsko a jinde Swiss.Ucenec vaseho kalibru to vse jiste dobre zna.

P. Maleček 25.9.2014 3:14

A jak do této teorie zapadají USA?

Nechci na p. Robejška útočit, ale jeho zde přednesená teorie národního státu má jednu docela velkou díru - Spojené státy americké. Kdyby se příště svou teorii pokusil předvést na tomto případu. A netřeba mě poučovat, že USA neleží v Evropě.

V. Kun 25.9.2014 2:39

Zdá se, že Robejšek..

Zdá se, že Robejšek chtěl jen zaplnit papír a to se mu povedlo.

    ...Proces sjednocení Evropy si nejen v Bruselu zcela jistě představovali jinak.- píše psálek R.

Kdo ti to má sežrat?? Kde jsi to sebral? Podej nějaké důkazy a vypiš teda jak si to PŘEDSTAVOVALI !!

P. Scheck 25.9.2014 1:18

Pane Robejšku

Pane Robejšku, váš příspěvek mi přijde neobyčejně levný. Ve stylu: Už dávno jsem říkal, že přijdou deště, možná i bouřky a přidají se i blesky! No to by v tom byl čert, abyste časem "neměl pravdu".

Navíc jste si na začátku sám nadhodil na smeč, abyste si odpověděl: "Intelektuální a politická elita Evropy dlouhodobě kritizuje národní stát jako zastaralý a iracionální." Kde jste na takovou hloupost přišel?

P. Skřivan 25.9.2014 1:03

Odlišnost národního státu,

od státu většího, kde je více národů, je zejména v tom, že v tom národním je národ, který tam má většinu a pak národy menšinové. V tom vícenárodním mají menšinu všechny národy ... .

Národ ve svém národním státě se jistě cítí lépe. Asi jako muslimové v tom islámském. :-) Bohužel pro menší národy v tom státě to většinou neplatí, podobně jako pro jiná náboženství ... .

Z výše uvedeného vyplývá, že je lepší pro klid všech, pokud stát nemá souvislost ani s národem a ani s vírou. Z tohoto pohledu je zajímavá Amerika, kde pojmem národ myslí občany všech národností a vyznání.