1.5.2024 | Svátek práce


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
www racek 29.8.2006 15:20

Re: Re: Vileme:

hmm, já mám pocit, že zdrojem práva byl chymurabiho zákoník a hlavně římské právo ...

www racek 29.8.2006 15:19

no jo, zase jeden z ekonomů, co si myslí, že ropa vzniká

hrou tržních sil. nechce se mi věřit, že tak neco neuvěřitelně pitomého napsal klaus ...

Chris Kelvin 28.8.2006 23:57

Re: Re: Pokud nevíte, co je to kompozitivní teorie, nemůžete pochopit názory Václava Klause vcelku ! Dzp.

Holt každý král potřebuje svého (moudrého) šaška..... ;-)

Chris Kelvin 28.8.2006 23:54

Re: Re: Předběžná opatrnost nemusí být ještě strach

Vidím, že toho o grantech, o ozónové díře, o globálních změnách klimatu ani o vědecké práci vůbec mnoho nevíte..... ;-(

Chris Kelvin 28.8.2006 23:48

Nojo, když je něčeho docela hodně....

...určitě toho není nekonečně mnoho. Zvlášť když to zatím využívá jen malý zlomek obyvatel této planety. Jenže to ekonomisté a ekonokraté bez širšího vzdělání (a hlavně bez širšího rozhledu) asi těžko pochopí....

Také myslím, že existuje určitý malý ;-) rozdíl mezi svobodou a anarchií. Svoboda může být uplatňována v plném rozsahu pouze tam, kde platí určitá pravidla, dlouhodobě vytvářená a pečlivě udržovaná.

tygr007 28.8.2006 23:31

ITER

ITER ma stat 5 miliard EUR investovanych behem 10ti let.

občan z kraje města 28.8.2006 22:21

bez přirozené genetické selekce bychom nedokázali ani myslet

genetický rozptyl je neustále konfrontován s měnícím se prostředím. Co je dobrou genetickou výbavou pro tvůrčí práci může být zátěží při práci rutinní a pod. Jinak co se týče Německa - jeho východní část je částečně ruská. Po roce 1945 nebyli na území obsazeném SSSR prakticky žádní němečtí muži a to až do počátku 50tých let. Byli buď mrtví nebo v zajetí na Sibiři v Polsku a pod. Současná generace padesátníků jsou poloviční rusové a jejich děti čtvrtinoví. Jinak samozřejmě morálka a výchova hraje také významnou roli. Ono je to jako s HW a SW. Je-li na dobrý HW(genetika) nainstalován mizerný SW může běžet svižně, ale výsledky jsou mizerné. Na slabý HW výkonný SW nejde nainstalovat. Migrace také hraje svoji roli. Na Thajwanu a v Hongkongu je průměrné IQ108, v Číně je 103 u nás 98. V USA to za dvacet let kleslo ze 101 na 99. V Africe díky migraci neustále klesá Etiopie 64

Vilém 28.8.2006 22:05

Re: Re: Re: Re: Co jest svoboda

A co teprve německá píle za války, celý svět s nimi měl co dělat.

Předpokládám, že ani sebepilnější Němec by se nechtěl vrátit do poválečné doby. Někdy je všeobecná nouze taková, že svoboda je potlačena. V obecné rovině však platí, že svoboda prosím NENÍ prosazování morálky, pracovitosti, civilizovanosti, slušnosti apod., svoboda je opravdu jen prostor, který jedinec může využít podle svého - většinou stejně konformně, tj. k vydělávání peněz nebo jiné civilizované činnosti, ale jindy také k feťáctví, flákání, opilství apod. Že už se vám tenhle důsledek svobody moc nelíbí? Svobodný jedinec nemusí brát ohled na většinové mravy.

Honza 28.8.2006 20:40

Re: Re: Re: Co jest svoboda

Myslím si, že autoři hovořící o genetice se mýlí a navíc jsou poněkud nevkusní. Ta neschopnost není genetická ale vypěstovaná. Když si promluvíte s někým kdo zažil např. poválečný stav v Německu. Jak začínali opravdu od nuly. A dokázali to. Pracovitost byla naprostou nutností, kdo se nesnažil měl hlad, a to doslova. Jejich vnuci jsou geneticky totožní. Ale myslí si, že nárok na blahobyt a luxus je vymahatelný na státu jako snad nějaká povinnost, a to bez ohledu na jejich výkony. Čímpak to asi? To pomatená socialistická státní politika je zdegenerovaná, ne občané. A tato politika přinesla své plody. Bože, to je to tak složité to pochopit.

občan z kraje města 28.8.2006 20:35

ještě ke státu

Jinak stát nic neudržuje a jestli si myslíš , že tě policie chrání jsi ještě hodně naivní. Pro pochopení koncepce státu a bezpečnosti zejména doporučuji film SEDUM STATEČNÝCH. V tomhle měl Marx pravdu - stát je organizované násilí. Tá péče o slabé a ochrana je jen záminka pro loupení. Ti tzv slabí (dle mě zmetci) se stejně nebudou mít nikdy dobře a budou vždy strádat, žádná pomoc jim nepomůže, jsou to prostě zmetci a to je diskvalifikuje a i když se snaží snadno je předčí bez námahy lépe geneticky vybavený jedinec. Příroda je krutá a nelítostná, ale bez toho bychom tady nebyli. Je to např. důvod proč tu není člověk neandrtálský nebo inteligentní ještěři.

občan z kraje města 28.8.2006 20:33

to jsou dětinské úvahy

Evoluce je jen jedna, druh biotypu ji jen modifiluje není žádná pralesní , vodní, pouštní a pod. S těmi Afričany to tak může i být. Reálně je to tak, že jsou lépe přizpůsobeni pro Afriku bez vymožeností civilizace. Takže v běžném africkém prostředí jsou perspektivnéjší než běloši. Když zkolabují tech. prostředky např. elektřina, benzín a pod. Evropané budou hynout po milionech nedokáží tu situaci zvládat, preference se změní. Evoluce nefunguje tak, že je někdo nebo něco lepší, ale tak, že je někdo nebo něco optimální pro existující podmínky. Prudká změna podmínek často hierarchii a hodnoty zcela změní. Policie a jakákoliv jiná práce je jen jeden ze způsobů dělby práce, není to cizí pomoc. Např. někdo vyrábí potraviny, jiný staví obydlí a třetí obstarává bezpečnost - jsou li tedy tři a každý dokáže dodat dostatek svého produktu pro všechny, je to rovnováha. Problém nastává, když přichází čtvrtý a nedokáže těm třem nabídnout žádný svůj produkt, který by chtěli, ale požaduje po nich dodání jejich produktů. Přijmou-li ho přesto, jejich užitek nevzroste, jen musí více pracovat. Morálka, která je nutí k přijetí toho, který není schopen ostatním poskytnout užitek je základní příčinou nesvobody. Já to neřeším emotivně, jsou to jen fakta a logika a to je neúprosné. Nenastoluji řešení i když ho znám. Lidí dožadujících se cizí pomoci, kteří však ostatním nemají co nabídnout už je totiž možná více než polovina všech. Osobně nevidím smysl civilizace v tom, aby se snažila přivést na svět co největší množství lidí, bez ohledu na to , že jsou to evoluční zmetci (nemyšleno vulgárně - zmetek ve smyslu nefunkční). Takové řešení totiž příroda vždy sama vyreguluje protože vše souvisí se vším.

Fafa 28.8.2006 20:25

Vileme:

musí být doplněn sociálním státem, aby se svoboda maximalizovala

To uz bylo na debatu o svobode. A to tady asi nechceme. Mne treba povinna kvota na vyrobu cukru nebo zakaz zakladani novych vinic pripada jako  podstatne omezeni svobody. Taky svoji praci bych si rad domlouval se zamestnavatelem jenom podle obcanskeho zakoniku.  Ale chapu, ze v tehle nazorech se asi neshodneme.

Hawk 28.8.2006 20:03

Re: Re: Ano, ceny surovin klesají.

a jakouže část republiky by bylo třeba těmi olejninami osít, aby nahradily naftu? A kolikže olejnin ( a jiných energií) by se spotřebovalo na zasetí, sklizení a výrobu olejnin nacpatelných do aut?

Hawk 28.8.2006 19:27

Re: Ono to není tak jednoduché,

ona otázka, do čeho se bude investovat, je otázkou politickou. Výzkum jaderné fúze je drahý. Někde jsem narazil na informaci, že projekt ITER je srovnatelný (nebo ještě dražší, už nevím) s ISS. Což jsou dost velké peníze, ovšem pokud by se tuhle technologii podařilo zvládnout, naftové a "zelené" lobby by ostrouhaly. A to holt je pro určité kruhy nepřijatelné.

Vilém 28.8.2006 19:21

Re: Vileme:

Jistěže se práva začala rozvíjet s kapitalismem. Ovšem není důvod ustrnout na úrovni 17. století. Žádné zrušení kapitalismu se nechystá, trh je nezbytný pro sociální ekonomiku, jen musí být doplněn sociálním státem, aby se svoboda maximalizovala.

Vilém 28.8.2006 19:16

Re: Re: Co jest svoboda

Tady souhlasím, že prostředky nesměřují tam, kam by měly, pokud by měly zvyšovat svobodu a ne nadbytečné pohodlí úředníků. Současná politika ČSSD se bohužel kritériem svobody neřídí ani v nejmenším.

Bohužel si nejsem jist ochotou většiny pravičáků tuto svobodu chránit - jen si přečtěte ty řeči o lidech neschopných přežít.

Vilém 28.8.2006 19:13

Popírám pralesní evoluci v lidské společnosti

Kdybychom se na to dívali takto, museli bychom uznat, že západní civilizovaný člověk není dobře uzpůsobený a podléhá v evoluční konkurenci s obyvateli Afriky, Asie a dokonce s etnickými minoritami.

Mimochodem člověk je závislý na cizí pomoci neustále, představte si, že by stát přestal udržovat policii s tím, že přežijí nejzdatnější a nebude podporovat neschopné - jak dlouho byste přežil?:-D:-D

Fafa 28.8.2006 19:11

Vileme:

občanská a lidská práva a svobody se začaly naopak rozvíjet současně se vznikem moderního státu, do té doby byl jednotlivec zajatcem své role ve společnosti, zpravidla v rámci velmi malého prostoru jednoho panství.

Vileme, takze ve zkratce, prava a svobody se zacaly rozvijet s rozvojem kapitalismu (vsechny moderni staty zacaly jako staty kapitalisticke). Ted jenom, aby ty prava a svobody se zrusenim kapitalismu nezmizely. Evropska komise uz na tom pomerne uspesne pracuje.

JH 28.8.2006 17:13

Ono to není tak jednoduché,

pouze číselně a pouze zatím a pouze za stávajících předpokladů. Těžit se bude, ale za čím dále těžších podmínek. Nakonec se to bude podobat tomu, jak kdysi dávno většina lidské společnosti většinu času usilovně pracovala na zajištění potravy. Cynik by poznamenal, že je logické, že Klause nedostatek ropy za XY let už nebude zajímat. Ale Klaus je sobec a politik a ti mají životní horizont omezen svým životem a svým volebním obdobím. Nicméně s vámi souhlasím ohledně navrhované energie budoucnosti a překvapuje mne, kolik se dává peněz a času do tzv. obnovitelných zdrojů, místo na jadernou fúzi.

jakovy 28.8.2006 17:03

Re: Předběžná opatrnost nemusí být ještě strach

Že mu nevadí ozónová dira ani oteplování Země, které je způsobeno (dle většiny odborníků)vypouštěním skleníkových plynů.  

Odborníků samozvaných, živících se z grantů na výzkum oteplování Země - tudíž je jasný výsledek jejich výzkumů. Slepici, nesoucí zlatá vejce přece nepopřou. Předběžná opatrnost je ovšem správná - Vám bych ani ruku nepodal, co když je ta vaše "demokracie" nakažlivá ?

občan z kraje města 28.8.2006 16:49

to pomáhání je příčina

Tím, že je nám líto, těch kteří nejsou optimálně geneticky vybaveni pro přežití a dotujeme je způsobujeme, že jich je postupně více a více. Dnes je v ČR takových lidí polovina a volby končí patem. Až jich bude většina nemáme šanci. To není o sobectví, to je o principu a perspektivě. Nebo je smyslem lidské existence zaplavit Zemi co největším množstvím živořících lidských zmetků. Slovo zmetek nepoužívám jako vulgarismus, ale jako označení tvora neschopného samostatného života. Nositelem civilizace pak budou asi delfíni.

občan z kraje města 28.8.2006 16:42

popíráš evoluci, asi jsi uplácaný z hlíny

To že dítě potřebuje péči rodičů je normální, ale je to dočasné. To že péči druhých potřebuje dospělý jedinec trvale, je způsobeno tím, že  není optimálně přizpůsoben existujícím podmínkám. Miliony let se to dělo a protože, ti nepřizpůsobení jedinci zahynuli a nemnožili se vznikly současné existující druhy a tedy i člověk jako potomci těch, kteří přežít dokázali. Od komunistů a ostatně od nikoho nepřebírám nic. Jen konstartuji, že prapříčinou všeho je umožnění rozmnožování těm, kteří nedokáží bez cizí pomoci přežít. Z největší pravděpodobností totiž zplodí potomky, kteří se bez cizí pomoci také neobejdou. Lidská společnost tak sebou táhne čím dál větší zátěž a degeneruje.

Honza 28.8.2006 16:24

Re: Re: A co strach o zdroje?

Není na místě obava o budoucnost. Pouze obava o náš blahobyt. Pracuji v průmyslu a sleduji, jak se obrovská energie vkládá do naprosto zbytných projektů. K udržení našeho rozumného standartu by stačil zlomek toho. Prostě máme takovou obrovskou spotřebu proto, že jsme tak nesmyslně bohatí. Není problém postavit poměrně bezpečné vozítko se spotřebou 3 litry. Ale zkuste ho prodat. Mimochodem, před 20 lety byl plat cca 3000 Kč a benzín stál 9 Kčs. Za plat bylo 333 litrů benzínu. Dnes je plat cca 19000 a benzín stojí 32 Kč. Za plat si koupím 593 litrů benzínu. Ekologové by chtěli už už šetřit. Mně by se to taky líbilo, ale to půjde teprve až bude ouvej, dřív ne.

Hudec 28.8.2006 16:14

Prezident už zase bojuje s občany

Teď píše, že nemá obavy a vyjmenovává z čeho všeho je nemá (nezaměstnanost, totalita, atd.). A přitom nevysvětlil, jaké obavy že má v minulém článku z toho, že Evropa se ubírá cestou slučování, jako Severní Amerika. Pan prezident MÁ OBAVY, a to stálé, z občanů. A naopak preferuje jakoukoliv (i komunistickou) nomenklaturu, hlavně že je stranická. Jak moc nebezpečné to je, nám naposled předvedl Paroubek.

AeroKarel 28.8.2006 16:05

Re: Pane prezidente

Co to má se svobodou společného?

jarek 28.8.2006 15:57

Re: A co strach o zdroje?

V těch 70tých letech se těžily asi 3 miliardy tun ropy ročně a z toho třetinu spotřebovaly USA. Dnes se těží asi 4 miliardy tun a prudce roste spotřeba Číny a Indie, které mají obyvatel až až. Moc bych nebyl optimistický, ropné krize čas od času pěkně mávají s ekonomikou. Zatím to opravdu šlo řešit, od dřeva k uhlí a pak k ropě a částečně jádru. Jaderná fúze je dnes větší utopie než v 50tých letech, biomasy nevypěstujete o moc více než kdysi dřeva (to evidentně nestačilo), vodík vyžaduje elektřinu a kromě toho ho zkuste skladovat a přepravovat, slunce a vítr jsou okrajová záležitost. Trošku reálnější jsou tzv.množivé reaktory, ovšem jejich výzkum dost zastavili ekologové po Černobylu. Obavy o budoucnost jsou na místě.

Honza 28.8.2006 15:54

Re: Co jest svoboda

Člověče, to jste tak hloupý, že nevidíte kam ty daně tečou. Naprostá většina "pravičáků" jako jsem já si nepřeje překračovat na ulici žebráky a je ochotna část svých peněz obětovat, aby o ně bylo postaráno. Současná společnost produkuje takové přebytky, že to není problém. Jenže stát se o tyto lidi stejně kloudně nestará. Daně se rozcamrají za nesmysly a hlavně je tam vždy hodně velká "malá domů". Kdykoliv jsem měl možnost vidět hlouběji do veřejných výdajů, vždycky to bylo tak, že peníze ve finále tekly od daňových poplatníků k těm bohatším. Ve skutečnosti jsou evropské země mimořádně asociální,  protože i chudí lidé platí daně (minimálně DPH). A za ty daně, a k tomu ještě často navíc na dluh, jsou jim pořizovány věci. které by si nikdy sami dobrovolně nepořídili i kdyby měli peníce cash.

Vilém 28.8.2006 15:48

Re: daně jsou už vysokou agregací

Každý kdo se narodí je nesoběstačný, jen z jakéhosi podivného důvodu tvrdíte, že nevadí, když závisí na biologických rodičích a vadí, když na někom dalším, ačkoli to se svobodou nemá významnou souvislost.

Jistěže vaše postoje jsou zdrojem konfliktů, stejně jako řada jiných věcí, ale víra v plně harmonickou společnost je naivní.

Vaše členění lidí na produktivní a neproduktivní jste patrně převzal od komunistů, jen jste vyřadil bohaté povalače ("vykořisťovatele", aniž to nějak zdůvodňujete.

mu 28.8.2006 15:46

Re: mufe, nenapadlo Vás,

Mluvím o Hitlerovi v té "fázi", kdy už byl "vypěstován". Máte jistě také pravdu, ta však nezmenšuje fakt, že vrahy nesmíme podporovat a musíme s nimi jednat velice tvrdě, bez ohledu na to, jestli jsme si je něčím vykoledovali nebo ne. Terorismus ovšem existoval, existuje a existovat vždy bude ... já jen oponuji s panem prezidentem, zda se ho máme obávat a to hodně, jak je tomu v mém případě, či nikoliv, jak píše on. ;-(

jack95 28.8.2006 15:43

Re: Jaká svoboda to má být?

Nevážený soudruhu, jestli si vážně myslíš, že "kolaps ekonomiky " v devadesátých letech způsobil někdo jiný než komunistické vlády mezi roky 1948 a 1989, je evidentní, že tvoje schopnost vnímáni reality byla v minulosti  naprosto zrušena poučkami vědeckého komunizmu, dějin meznárodního dělnické hnutí,  politické ekonomie či politického školení mužstva. Tvoje uvažování z  uvedených pouček nevybočuje ani dnes, a pravděpodobně se ti po době před dvaceti lety stýská.