3.6.2024 | Svátek má Tamara


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vládík 25.5.2009 17:05

Re: životadárné požáry ( jedná se o NP, nikoliv o osídlené oblasti)

Víte, že nejsem zelený ani náhodou. Jen namám rád magory. Zelené ani antizelené.

vládík 25.5.2009 17:08

Re: životadárné požáry ( jedná se o NP, nikoliv o osídlené oblasti)

PS: Zdá se, že jste mlád. Pak se ptám, kde jste se naučil to "krásné" nálepkování protivníka. Jakápak argumentace. Stačí "válečný štváč"  (nebo "zelený magor") a tím je to jasné.

I. Laengsfeld 25.5.2009 17:43

Re: životadárné požáry ( jedná se o NP, nikoliv o osídlené oblasti)

Srovnavat divocinu ve Skalistych horach a kulturni krajinu

obdelavanou clovekem mnoho set let JE magorstvi, zvlast kdyz do toho zamotate jeste ty pozary. Nejaky argument blizsi

vzhledu a promenam krajiny ve stredni Evrope by nebyl ?

vládík 26.5.2009 18:55

Re: životadárné požáry ( jedná se o NP, nikoliv o osídlené oblasti)

To nebylo o požárech. To bylo o debilní představě politiků, že všechno vědí.

Honza42 25.5.2009 19:30

Re: Prosazování jednoho názoru vám připomíná Lysenka?

A nebylo to v Austrálii přesně naopak? Ochranáři zakázali řízené vypalování a potom to (po nashromáždění organické hmoty za mnoho let) shořelo všechno najednou a skončilo to katastrofou???

Chris Kelvin 25.5.2009 13:48

Článek jeví...

...silné známky manipulace. Autor sice na obrázku vypadá jako nějaký pan profesor, znalostí asi ale moc mít nebude. Stvořil jakýsi hoč-poč, který se prostě chce zavděčit zarytým zelenobijcům a přilít asi oheň do ohně dnes tak populární (a hlavně zbytečné) bitvy zarytých zelených a jejich zarytých nepřátel.

Dávat přízemní mrazíky do souvislosti s globálním (ne)oteplováním je dost odvážné (byly vždy), zaklínat se Zemanem jako odborníkem na lesní hospodaření také. Kdo podřezal ty stromy ví asi jen autor, ale možná ani ne, protože kdyby to věděl, podal by jistě trestní oznámení, čili se jednoznačně jedná o autorovu licenci. Vybrat jeden obrázek suchého lesa a vydávat to za Šumavskou realitu je spíše manipulace. Autor asi nic neví o kyselých deštích, o jimi způsobeném vymývání určitých látek důležitých pro růst smrčin z lesní půdy, o přirozeném střídání různých druhů porostů důležitému pro nevyčrpávání lesní půdy - tak jako se půda zemědělská vyčerpá v řádu jednotek až desítek let a je tedy její vyčerpání v rámci zkušeností jedné generace, je vyčerpání lesní půdy v řádu stovek let. O tom, kdo zavedl povinné zalesňování na území Čech a Moravy a jak vypadala situace předtím autor také asi neví nic.

No nic, jdu číst něco jiného :-)

5P 25.5.2009 14:20

Re: Článek jeví...

Zajeďte se podívat na Šumavu. Za tabulkou "Vstup zakázán, I. ochranné pásmo, původní les", uvidíte uschlý kůrovcový les, kde roste ostružiní, bují plevel a roste tam dvoumetrová tráva, ve které případné náhodně uchycené sazenice stromů přežijí tak 1:10000 (optimistický odhad) a dostat se tam lze tak maximálně v merkavě s plamenometem nebo na zádech speciálně vycvičeného slona.  Jinak zelené není třeba bít. Oni vymřou sami. Naši zelení hlásají to co před 20-25 lety vykřikovali zelení v Rakousku a Německu. Až půjde do tuhého budou zuřivě obhajovat výstavbu atomových elektráren, staletími prověřené hospodaření v lese a geneticky upravené plodiny budou chroupat až se jim za ušima budou dělat boule.

Chris Kelvin 25.5.2009 15:02

Re: Článek jeví...

V ty jaderné elektrárny také časem doufám, ale lokality Vámi popisované jsem tam nikde neviděl. pokud ano, byly to zpravidla osamocené kopce, které jak svou polohou, tak třeba i mocností lesní půdy nejlépe vyhoví oné zdrcující dvojici kyselý déšť/tvrdé povětrnostní podmínky.

To, co líčítě jsem dříve vídal v Krušných horách, kde, jak známo, se jednalo o latentní situaci - oslabení vlivem kysleých dešťů, a pak stačila jedna krutá zima 79/80 a lehlo to všechno. O něco později v menším se situace opakovala v Jizerkách.

honzak 25.5.2009 14:21

Re: Článek jeví...

"Vybrat jeden obrázek suchého lesa a vydávat to za Šumavskou realitu je spíše manipulace" - opravdu? On tam žádný takový les není? Kůrovec je jistě omezen na několik arů a stahuje se pod vlivem plamenných prohlášení bursíka a té jeho kačeny?

Jinak podle mých skromných  (a jistě neúplných) informací byla Šumava kyselými dešti postihnuta nejméně  z Českých pohraničních hor.

Chris Kelvin 25.5.2009 15:06

Re: Článek jeví...

Co si Šumava ušetřila na kyselých deštích vzniklých na základě kysličníku siřičitého v atmosféře, vzniklého spalováním nekvalitního uhlí (tento vliv byl opravdu více koncentrován v průmyslových oblastech), dostává dnes plošně jako všechny evropské lesy z kyselých dešťů vzniklých již na bázi oxidů dusíku který, jak známo, produkuje hlavně stále se rozvíjející automobilová doprava. Nepodceňujte také časový faktor, kdy vliv prostého vyčerpání lesní půdy intenzivním lesním hospodařením tyto kyselé deště pouze umocňují.

Vaněk 25.5.2009 15:13

Re: Článek jeví...

A Vy máte jakou kvalifikaci, publikace a praxI?

Chris Kelvin 25.5.2009 15:26

Re: Článek jeví...

To je na těchto diskusích potřeba? A od kdy........? :-D

Zatím jsem si zde spíše všiml, že do diskusí nejčastěji přispívají lidé, kteří sice o daném problému nevědí vůbec nic, zato mají ten správný ideologický názor. Ale budiž, jsou to jen diskuse. Horší je, když na podobnou úroveň spadne přímo autor nějakého článku. A to je, dle mého názoru, právě tento případ.

25.5.2009 12:56

Přidat řetěz a zámek?

To je dobrý nápad.

Oni sami se připoutávají řetězem a zámkem, takže když jim někdo pomůže a přidá další řetěz a zámek (a zahodí klíč a odejde), nedopouští se přeci ničeho špatného a určitě ne žádného trestného činu.

Je to vážně dobrý nápad.

PETR 25.5.2009 12:48

Vy jste odborník ?

Ne, že by na tom záleželo, jen pro zajímavost. Článek je všehochuť, od Šumavy k Tatrám. Les rostl na území Česka před příchodem praotce Čecha a bude růst i dál, jen my, lidé, mu překážíme. Například tím, že jsme vyhubili predátory a teď máme tak přezvěřeno spárkatou zvěří, že nám spase  každý rok les za téměř 2 miliardy korun. To panu autorovi jaksi ušlo. Na jaře bývají přízemní mrazíky, ty ale nemají s globálním oteplováním co dělat. V Bavorsku žije jeden pan baron, jehož prapředek se zděsil, když viděl, jak se kolem něj kácejí lesy, prodává se dřevo a uměle se vysazuje něco, co umí růst samo. Prohlásil proto, že majetek může dědit jen ten, kdo nemá odborné lesní vzdělání, aby mu to nepopletlo hlavu a zachoval potomkům zdravý les. Povedlo se,  dnešní majitel vlastní nádherný smíšený les, těží  200 let staré duby, buky, smrky, jedle a  nechává v lese veškeré zbytky po těžbě zetlít.A  chrání svůj les před okusem zvěří s puškou v ruce. Je to ověřený recept.

Milda 25.5.2009 12:51

Re: Vy jste odborník ?

Hezký příspěvek, ale za tohle by jste mohl jít v našem právním systému sedět: ....A  chrání svůj les před okusem zvěří s puškou v ruce...

PETR 25.5.2009 13:06

Re: Vy jste odborník ?

Proč sedět ? Ten pan baron má ve svém lese svou honitbu, zvěře v něm má tolik, kolik předepisuje zákon, nemá výdaje s nátěry proti okusu, se stavěním oplocenek a má zisk z prodeje zvěřiny, z peněz za poplatkový lov apod.  Jenže - v Bavorsku je minimální honitba 115 ha ( v sousedním Sasku dokonce 75 ha ) a je tam samozřejmé, že majitel pozemku na něm hospodaří. U nás si soudruzi  urputně hájí socialistické zákony o lese i o myslivosti, které, byť se jinak jmenují, se v podstatě od dob komunistické nadvlády nezměnily.  

j 25.5.2009 13:08

Re: Vy jste odborník ?

Pokud je to pravda tak dávám palec nahoruR^

R 25.5.2009 14:54

Re: Vy jste odborník ?

Jenže realita u nás je taková, že na 115 hektarech  bude stejně  takových 10 - 20 vlastníků, kteří budou vlastnit kousky od 500 m čtverečních po hektary.  Není pak velký rozdíl, jestli  honitba bude 600 hektarů a 60 vlastníků nebo 100 hektarů a 5 vlastníků.  Druhá věc, je rozdíl, jestli  honitbu vlastní jeden majitel, potom není pro něho problém udělat příslušné zkoušky a starat se i o myslivost a jestli honitbu vlastní x vlastníků, často lidi bydlící kdesi v městě a s myslivostí a se zbraněmi nemající nic společného. Ale už se prosazuje, kdo má těch hektarů více, často už dělá taky myslivecké zkoušky a je potom mezi myslivci i na tom svém.

Za třetí 125 nebo dokonce 75 hektarů je dost pro drobnou zvěř, ale není dost pro srnčí a jelení, ti tak "obývají" více než jednu honitbu. Potom stačí trošku znepřátelení držitelé sousedních honiteb a přednostně se číhá na hranici honitby, jak srnec nebo jelen přijde ze sousední honitby a překročí hranici, je prompně odstřelen dříve než uteče zase pryč k těm druhým. A to je hlavní důvod, proč je u nás minimální rozloha honitby tuším 600 hektarů.

R.J. 25.5.2009 15:09

Re: Vy jste odborník ?

Jó, myslivci, ozbrojená to pěst naší vesnice, něco jako milice, akorát mají tralaláček místo rádiovky a nemají bazuku. ;-D

R 25.5.2009 15:20

Re: Vy jste odborník ?

To se to pěkně kecá, o něčem, o čem nemám ani ponětí.

R.J. 25.5.2009 15:44

Re: Vy jste odborník ?

Klídek, znám Vás dost, na obrázek o Vás většině mě to stačí. ;-DStejně jste jen státem organizovanými pytláky, někteří se ožerou, to přeci k lovu patří, a stanou se i vrahy. A někteří se ani ožrat nemusí, stačí jejich inteligence Pepka Vyskočila.;-DVy nimrodi.Kupte si svůj les, oběžeňte ho třímetrovou zdí a tam si dělejte co chcete. Jasný ?

ok 25.5.2009 15:55

komunističtí zloději

Já vlastním kus lesa s pěknými srnkami. Myslíte, že my myslivci někdy dali "vejslužku" z tojo, co nalovili? Za celou dobu komunismu až dodnes nám nedali nic !!!!!!

Myslivci jsou banda bývalých členů Lidových milicí, kteří si jdou zastřílet (zatím jen na zvěř) a nakrást z cizího.

Já osobně jsem pro Národní park s ochrannými pásmy - vám, co takoví návštěvníci lesa dokážou.

R.J. 25.5.2009 16:44

Re: komunističtí zloději

Nojo, znárodňovatelé v zeleném tralaláčku.;-DTo tady vychovali komouši, tak co po nich můžeme chtít. ;-DA ještě buzerujou hafany,na manželku si nepísknou, ta "kouše" .;-D

kůrovec 25.5.2009 20:59

Re: komunističtí zloději

Roztomilý hlupáčku,i v NPŠ se loví.

I. Laengsfeld 25.5.2009 13:53

Re: Vy jste odborník ?

200 let stare smrky a duby dohromady? V "prirozenem" smisenem lese? Nejste spis baron Prasil?

5P 25.5.2009 14:25

Re: Vy jste odborník ?

Ty 200 let staré smrky a jedle jsou docela bomba. 200 let staré buky a duby lze samozřejmě použít. Na palivo, pokud nejsou moc shnilé.

R.J. 25.5.2009 14:49

Re: Vy jste odborník ?

V oboře u Třebechovic jsou buky a duby určitě starší, je jich tam docela dost, kolem jejich "Děti a vnuci" , je to krásný pohled, ovšem zvěř, ta pravá, tak ta je za ohradou. To samé na jihu, u rybníků, také stromy starší 200 let, některé. A co některé aleje?.. ty teď teď dostávají zabrat od jiných "ochránců". Škoda, ale co, poručíme všemu, nejen dešti. Nebo né ?

R.J. 25.5.2009 14:57

Re: Vy jste odborník ?

Ještě dodám, na Šumavě, v lese zvaném "Čert v lese" jsem objevil smrky a jedle, které možná mají těch 200 let také, se ženou  jsme je neobjali, možná tak Zeman by to zmákl,  nebyl jsem u nich dlouho, musí se obcházet rašeliniště, jsou "schovaný", ale půjdu se tam letos mrknout. Ty hřiby a křemenáče kolem, to je báseň. Horší to je potom s cestou, jak se člověk přesně netrefí, tak se projde, tak pět kiláčků.

ok 25.5.2009 15:57

Re: Vy jste odborník ?

Trumpeto P5, 200 let to u dubu není žádný věk. Jste neinformovaný.

silvatax 25.5.2009 14:39

Re: Vy jste odborník ?

Prosím, ani v Česku není problém pěstovat les jako bavorský baron. U nás je ovšem tím baronem(=vlastníkem lesa) stát. Odborně vzdělaný lesák  dělá to, co po něm vlastník lesa chce, neboť vlastník je uživatelem důchodu z lesa a lesní je jeho zaměstnancem. Důkazem budiž kupříkladu to, že před rokem 1990 se v Česku zalesňovalo ze 60% smrkem, nyní tento podíl klesl na 40%. Podíl přirozené obnovy se zvýšil několikanásobně. Rozlohy honiteb klesly z řádově 10 000 ha režijních na cca 1200 pronajímaných honiteb. Škody neplatí daňový poplatník, jak se nepravdivě a tendenčně uvádí, ale nájemce honitby, který kromě toho ještě platí nájem. LČR do svých honiteb investuje pár tisíc ročně a jenom v Moravskoslezském kraji inkasuje odhadem něco kolem 15 mil. ročně jenom za nájem - přesná čísla jsou pochopitelně předmětem obchodního tajemství. Takže nářky nad poškozeným dřevem jsou jenom krokodýlí slzy prolévané lidmi, kteří si chtějí přihřívat svoji mediální, politickou nebo podnikatelskou polívčičku. Vidět před rokem 1990 v Beskydech přirozený nálet smrku byla vzácnost. Dnes je běžný nálet buku, jedle o smrku nemluvě. Nepapouškujte to, co napsal jiný, a běžte se raději podívat do reálného lesa.