29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Budoucnost Šumavy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R 12.9.2008 11:51

Re: Co chci na Šumavě?

Nejdřív byla skála. Ta popraskala a vyrostly na ní mechy. Až mechy soustředily větší množství půdy a humusu, začaly tam růst rostliny. Až se na skále vytvořilo tak 10 - 20 centimetrů půdy,  začaly tam růst pionýrské dřeviny, vrba jíva, jeřabiny a podobné. Až se na skále vytvořilo tak půl metru a více zeminy a humusu, začaly tam růst smrky a jiné klasické lesní stromy.  Plošný úhyn smrku a ponechání těchto oblastí bez rostlinné pokrývky znamená erozi půdy a degradaci humusu, takže půdní podmínky se budou během jednotek a desítek let vracet zpátky, minimálně k té vrbě jívě a jeřabině, ale na místech více vystavených erozi klidně i na prakticky holou skály a mechové porosty.  Stačí jedna pořádná povodeň....

ok 12.9.2008 12:17

Re: Re: Co chci na Šumavě?

A víte, co s tím humusem udělá nájezd velkotraktorů? Víte, že ty polomy zadržují vodu a zpevňují půdu? Když mezi ty uhynulé smrky nikdo nevjede s traktorem, tak k žádnému splavení půdy nedojde.

Když se chcete procházet po parku, navštěvujte hrady a zámky, a ne Šumavu. Šumava je vyhrazena skutečné divoké přírodě, včetně všech "neestetických" procesů.

karbet 12.9.2008 12:39

Re: Re: Re: Co chci na Šumavě?

Mrtvý les = skutečná divoká příroda ? ;-D Nespadl jste z borůvky ? Vaše argumenty s mechanizací jsou přesnou ukázkou lenosti a neschopnosti našich ekologů, kvůli které se celá ochrana krajiny děje pod heslem všechno zakažme a hurá zpět na stromy. Zeptejte se lesáků, jestli neznají šetrnější způsoby těžby s pomocí koní či "minilanovek", a jestli by to tak nemohli dělat. Jenže to by naši rádobyekologisti museli zvednout zadnici z pražských kanceláří a na postup prací taky na místě dohlížet - a to už je práce, co ? A za další - nepleťte si polomy a stojící suché stromy. Je to dost podstatný rozdíl.

ok 12.9.2008 13:45

Re: Re: Re: Re: Co chci na Šumavě?

Nerozumíte tomu. Tady jde skutečně o to, aby běžely PŘÍRODNÍ PROCESY bez zásahu člověka. Ten les přece nebude mrtvý, v tom lese přece poroste pěkná divočina, kterou ani neprojdete, to vám garantuju.

karbet 12.9.2008 14:08

Re: Re: Re: Re: Re: Co chci na Šumavě?

Propánajána, to můžeme za národní park vyhlásit polovinu našich rumišť, úhorů a neobdělávaných luk ! Tak proč mít takový bordel v národním parku ? Abychom si rozuměli, jsem proti vykácení "dohola" a odvozu veškerého dřeva. Osobně bych tak 20% souší nechal stát, 30% skácel a nechal ležet a zbytek odvezl. Na některá volná místa bych nechal vysázet to, co lesáci považují za původní druhy a po asi tak 5-6 letech opatrné lesnické a ekologické pomoci bych teprve nechal přírodu samu sobě. Proč pořád tak obhajujete hokuspokusy s krajinou bez živého lesa ?

ok 12.9.2008 14:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co chci na Šumavě?

Protože příroda si poradí sama, bez vaší "expertní" pomoci. To není pokus, to je pokora před sílou a "inteligencí" přírody. Ti přírodovědci o tom vědí opravdu hodně, určitě o dva řády víc než páni senátoři, motivovaní jen svými osobními kapsami. Přírodovědci (ekologové, ministerstvo, řadoví pracovníci ve správě národního parku) dobře vědí, že příroda to zvládne.

karbet 12.9.2008 14:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co chci na Šumavě?

Ale samozřejmě, o tom tu nikdo nepolemizuje, příroda zvládne fůru věcí.  Jedná se o dobu, po kterou to bude trvat, a o to, jestli to stoleté mezidobí buřeně, bezu, kaliny a břízy na Šumavě je hodno titulu národní park a kolik druhů vzácných rostlin a živočichů tento pokus přežije ... Problém je v tom, že původně měla být jen I.zóna bezzásahová a v dalších zónách se mělo lesům pomáhat. To byl názor odborníků a znalců. Jenže dnes se prosazuje bezzásahovost i v druhé zöně - a to je ekologistický nesmysl, proti kterému i mnozí z Vámi vyjmenovaných profesí protestují ! Proč asi nás i ti vzorní bezzásahoví Rakušani kritizujou, ha ?

Šárí 15.9.2008 8:05

Re: Re: Re: Re: Co chci na Šumavě?

Ano. Na Šumavě prostě všechno zakažme a hurá na stromy. To je můj názor.

Lesáci ať si řádí mimo národní parky.

Honza ze Žižkova 12.9.2008 12:49

Re: Re: Re: Co chci na Šumavě?

Šumava je vyhrazena skutečné divoké přírodě.

A kdopak ji vyhradil?

polomy zadržují vodu a zpevňují půdu

Jděte.

ok 12.9.2008 13:50

Re: Re: Re: Re: Co chci na Šumavě?

Honzo, na Žižkově žádné 10 let staré polomy nemáte, tak to jen těžko můžete hodnotit.

ok 12.9.2008 15:17

Re: Re: Re: Re: Re: Co chci na Šumavě?

je Bursik ;-€

Eva 12.9.2008 17:44

Re: Co chci na Šumavě?

Šárí, Vy určitě na tu Šumavu jezdíte jako turistka, že? A co lidi, lidi tam nějací můžou žít?  

Šárí 15.9.2008 8:07

Re: Re: Co chci na Šumavě?

Jo, lidi ať tam žijou. Jako v národním parku. To holt znamená omezení. Tak jako ve městě jsou určitá omezení, v národním parku jsou taky. Komu se to nelíbí, ať se přestěhuje.

Martin 12.9.2008 10:02

Mentální retardace autorů

Jediné, co příroda potřebuje, je aby ji nikdo neotravoval a kůrovce si bez problémů vyřeší sama. Pravda bude to trvat několik desítek až 100 let, ale tím že dneska plošně vykácíme několik hektarů zasaženého lesa přírodě uškodíme ještě víc.

Představa, že když dneska vykácíme zasažené stromy, že se tím vyřeší problém kůrovec je směšná, za dva tři roky to tu bude zase akorát na jiném místě.

A to se mýlíte! 12.9.2008 10:08

Re: Mentální retardace Martina

Už jste někdy byl v lese?

Vy si opravdu myslíte, že práce lesáků konší tím, že se vykácí holina? Viděl jste někdy oplocenku? Viděl jste někdy jak se vysazují stromky, jak se ošetřují vegetační vrcholy proti okusu, slyšel jste někdy o desetiletých LHP ?????

Pane, Vy jste vůl!

karbet 12.9.2008 10:21

Re: Mentální retardace koho ?

 Vážený nevážený pane, totální uschnutí lesa může znamenat takové změny vláhových a odtokových poměrů, že na některých kopcích se během pár let vrstva půdy splaví - a mladé stromky na skále nevyrostou.  Vykácení zasažených stromů a citlivé vysázení třeba i původnějších semenáčků z bavorské strany  je z hlediska přírodních procesů daleko vhodnější pomocí přírodě. Nevím, proč se potom vyhlašoval nějaký národní park. Mohli jsme před 20 lety celou Šumavu letecky postříkat totálními herbicidy a bylo by to totéž.

honzak 12.9.2008 11:57

Re: Mentální retardace autorů

známý zelený trotl vypotil další mantru z PŠM. Platit u doktora se ti nechce, ale CIZÍ prachy bys na kraviny utrácel, co?

Generace lesáků byli a jsou pitomci, fšechno vědí jen melouni, že? Je mi z tebe na blití!

ok 12.9.2008 9:32

jeďte se podívat do Irska

jeďte se podívat do Irska - tam jsou také přírodní holiny. Holt když necháte vrcholovou oblast Šumavy přírodnímu vývoji, bude tam přírodní stav lesa, a počítejte s tím, že se vám to třeba také nemusí líbit. Uměle vysazené "staleté lesy" prostě zmizí.

Ostatně to s těmi semenáčky je pravda - daří se jim podstatně lépe v přírodních polomech s velkým počtem zastíněných zákoutí, než na holé pláni rozježděné velkotraktory.

Senátorům jde jen o byznys a "všimné", vidíme to denně. Vývojová perioda lesa je holt cca 25x delší než volební období - víme, páni senátoři?

honzak 12.9.2008 9:44

Re: jeďte se podívat do Irska

já naopak dodám srovnání s lesy na hranicích Švédska a Norska zhruba na úrovni Trondheimu. Asi je sází a udržují trollové, že se jim tak daří.

"Uměle vysazené "staleté lesy" prostě zmizí." Dobrá. Doufám, že stejně rychle zmizí "Uměle vysazení "vševědoucí melounisti", tedy paraziti, žíjící a škodící za peníze daňových poplatníků.

ok 12.9.2008 10:02

Re: Re: jeďte se podívat do Irska

Šumava má prostě určité konkrétní vlastnosti - třeba je kůrovec součástí toho ekosystému už po staletí. Nezapomeňte, že na Šumavě je podstatně tepleji než v Trondheimu. Z maďarské pusty to tam není daleko, stačí v létě týden větru od východu, což se běžně stává.

A buď je to Národní park, nebo je to státní les na kšeft, kde o výsledcích výběrových řízení rozhodují politici - no prosím, a hned víme, proč Šumava tak zajímá všechny ty senátory a hejtmany.

A to se mýlíte! 12.9.2008 10:11

Re: Re: Re: jeďte se podívat do Irska

Aha! Takže se z toho udělá rovnou něco jako maďarská puszta a pak ji ty větry nebudou ohrožovat....

Mimochodem..... foehn od Alp je teplejší a daleko častější!

A to se mýlíte! 12.9.2008 10:33

Re: Re: Re: Re: jeďte se podívat do Irska

a na rakousk i bavorské straně a mimo NP ten les neusychá a neusychá....

karbet 12.9.2008 10:36

Re: Re: Re: jeďte se podívat do Irska

Kůrovec je po staletí součástí systému, ale po ta staletí  byl součástí i lesník. Jestliže rychle a násilně vyřadíme jednu složku funkčního systému, celý systém se zhroutí ! Nejdřív  lidé postupně měnili přírodní lesy za "uměle vysázené", nyní je nutné  postup obrátit a postupně Šumavě pomoci k návratu do stavu podobného původnímu. Pak teprv je možno nechat les bezzásahový ! Po smkových monokulturách vyrostou, pokud vůbec (!!!) zase smrkové monokultury, 300 let nepřežije žádné semínko jedle či buku. A jenom co tato monokultura zesílí, znovu ji sežere kůrovec - no to je fantastický výhled do budoucnosti ! Děkuji, nechci. 

ok 12.9.2008 12:12

Re: Re: Re: Re: jeďte se podívat do Irska

Chápete, že ten kůrovec je možná prostě součástí přírodního cyklu? A že vždy (už za Klostermanna) sloužil jako záminka  k tomu, jak se dostat ke dřevu?

karbet 12.9.2008 12:51

Re: Re: Re: Re: Re: jeďte se podívat do Irska

Kůrovce nikdo nechce (a neumí) navěky zlikvidovat. Byl, je a bude součástí ekosystémů, stejně jako člověk. Jenže pokud tu naši předchůdci zanechali zranitelný monokulturní porost, musíme zase my pomoci k návratu ztracené rozmanitosti. Chápete naopak Vy, že ponecháním lesa napospas kůrovci dosáhneme pouze toho, že tu na dlouhá desetiletí, ne-li staletí, bude téměř mrtvá bezlesá krajina, která se zdravou přírodou nemá mnoho společného ?

Pavel Urban 12.9.2008 15:15

Re: Re: Re: Re: jeďte se podívat do Irska

Lesník je součástí ekosystému už po staletí. U kůrovce je to už ale poněkud déle, nemyslíte ?

Jak je možné, že se zelená Šumava přežila miliony let až do éry lesníků ?

káma 12.9.2008 23:20

Re: Re: Re: jeďte se podívat do Irska

Když čtu příspěvky nicku OK,lituji,že už na Šumavě nejsou PS.

A to se mýlíte! 12.9.2008 10:02

HELE TO MĚ ZAJÍMÁ !

Jak se tam ty semenáčky dostanou? To najednou ty suché, shnilé, stromy usoudí, že je třeba jednou za čtyři roky vyprodukovat pár semínek a jmou se kopulovat?

ok 12.9.2008 10:03

Re: HELE TO MĚ ZAJÍMÁ !

Vy o tom moc nevíte... semena mohou být v zemi i několik let, prostě si počkají na vhodné podmínky. A také je přenáší zvěř. To jsou přece obecně známá fakta.

A to se mýlíte! 12.9.2008 10:16

Re: Re: HELE TO MĚ ZAJÍMÁ !

Zveř také přenáší semena plevelů, bodláků a tak.... a i tráva roste poněkud rychleji než ty stromky.O ostružiní ani nemluvě.

Jo, jo, ony to tam ty ženské chodí vyžínat jen z plezíru a aby je mohly pošípat zmije. Kdyby se do toho nesraly, tak ty stromky jistě porostou daleko víc, že?