29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Budoucnost Šumavy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
honzak 12.9.2008 13:51

Re: Autorům nevěřím

a co ptáci a laně, chodí pít k křišťálovým studánkám?

ok 12.9.2008 13:58

Re: Re: Autorům nevěřím

Pokud nevěříte, že skutečně existují křišťálové studánky, do kterých chodí pít laně, je to s vámi dost špatný...

Já mám mimochodem takovou křišťálovou studánku, do které chodí pít laně a dokonce koloušci  R^, na své zahradě. Tak nazdar!

Pavel 12.9.2008 16:33

to nic není

To u nás, po vhození 1-eurové mince, koloušci a laně nejen pijí ze studánky ale také drnkají na citeru.

honzak 12.9.2008 18:40

Re: Re: Re: Autorům nevěřím

synku, přestaň se brát tak vážně! Zblázníš se z toho. Jinak o křišťálových studánkách vím, pijící laně & koloušky s.r.o. neruším, odpadky neodhazuju a chovám se tiše, projížděje na svém horáku temné hvozdy. Ale nablblí ochránci přírody mě velmi szerou a jsem odhodlán je bít, např. zámkem z toho horáka.

Cumbuch 12.9.2008 13:03

Autoři nevědí, co mluví

Doporučuji paní Rippleové a panu Jirsovi, aby si vyšli z parkoviště nad Waldhäuserem na Luzný po Sommerweg. Viděli by, jak v první oblasti, kterou kůrovec vůbec sežral a jím ožrané soušky tam byly ponechány bez zásahu, roste mezi těmi souškami nový, přirozený, nikým uměle nevysázený les, tak jak má ve správném přírodním Parku být.  

Nebo by se vám líbil Yosemitský národní park po správě Ing Zlábka, který by tam všechny skály nechal vylámat, kámen by prodal, a pak by to ze státních dotací nechal znova všechno vybetonovat?

karbet 12.9.2008 13:14

Re: Autoři nevědí, co mluví

"...roste...přirozený, nikým uměle nevysázený les..." Takže (jestli bude GW pokračovat) pokud přivezu z Austrálie semínko baobabu a nasadím jej u pramene Vltavy, je to nepůvodní a uměle vysetý strom. Když ho za 100 let mí vnuci pokácí, ze semínek ze země  již poroste "přirozený les, tak jak má být" ?  ;-P

ok 12.9.2008 13:47

Re: Re: Autoři nevědí, co mluví

vy jste ale mimoň... přečtětě si pořádně diskusi. Ostatně pokud by se na Šumavě uchytily sekvoje, asi by to nikdo neřešil... tady jde o to, aby běžely dlouhodobé přírodní procesy.

karbet 12.9.2008 14:15

Re: Re: Re: Autoři nevědí, co mluví

Nevím nevím, kdo je mimoň. Takže dnes kůrovcem ničené monokultury zakložené člověkem jsou špatné a nepůvodní. Pokud se časem podaří nějakému lesu vyrůst, bude to opět smrková monokultura, anébrž jiná životaschopná semínka tam nejsou. Ale ta už bude OK, tak to myslíte ?

karbet 12.9.2008 13:28

Re: Autoři nevědí, co mluví

samozřejmě tam mělo být "přirozený les baobabů"...

káma 12.9.2008 23:10

Re: Autoři nevědí, co mluví

Milý voe,z čeho tak ty semenáčky asi vznikly,když nad nimi je už dávno sežraný les?Jinak se jdi podívat,když ráno vyrážejí parkařské traktory s nákladem stromků do terénu.K bavorákům sázet určitě nejedou.

Lapil 12.9.2008 12:26

Dřív to bylo v lese hrozný.

Zajíci žrali trávu, lišky žraly zajíce, medvědi - ti žrali, co je napadlo. Teď je všude pořádek.

(pro neznalé: na přiloženém Jiránkově obrázku je polní kuchyně a fronta divé zvěře s ešusy).

honzak 12.9.2008 12:13

jak slyším, nebo

čtu "semenáčky" tak se mi okamžitě vybaví potrhlí milovníci přírody ze soudniček Františka Němce a z Literárních poklesků Stephena Leacocka ("kos, ten lumpík malý"). Tento druh lidí je patrně nezničitelný a svými fantasmagoriemi bude ostatním otravovat život do skonání věků.

Lada 12.9.2008 11:54

Zadam,

aby byly vsechny narodni parky zruseny, aby se tak alespon trochu zachovala normalni priroda.

Honza42 12.9.2008 12:03

Vidím to stejně.

Nakonec biologové jásají nad krajinou kolem Černobylu a výsypek severočeských dolů, co vzácných rostlin a živočichů se tam vyskytuje. (nedělám si legraci)

Mimochodem, pokud by národní park měl být ponechán zcela bez zásahů a zcela na přírodě, nemá smysl tam zakazovat žádnou činnost ani člověku, protože je rovněž součástí ekosystému. Zcela srovnatelnou s tím kůrovcem. To ovšem "ochránci" nikdy nepochopí. Oni si nedokážou představit přírodu jinak než bez člověka, protože žijí ve městě a příroda je "něco jiného".

Není-li možné zakázat či omezit činnost kůrovce, medvěda nebo zajíce, nemají "ochránci" ani právo zakázat činnost mně.

vasekpav 12.9.2008 18:39

Re: Vidím to stejně.

O čem to pořád žvaníte , přece na Bavorské straně Šumavy !!je důkaz jak hrom .! už 15 let .ponechali les přírodě a mají tam mladý, zdravý les . Přece strašit kůrovcem a plošným kácením , je v zájmu těch nenažranejch zmetků co kšeftují se dřevem !!!!!>-

Ivan 13.9.2008 7:35

Re: Re:NE Vidím to stejně.

Co takhle zakázat činnost nenažraným zemědělcům, aby mohla vzniknout přirozená step, kde bude vše kromě člověka. Proboha, kulturní lesy jsou přece pěstované dlouhodobé plodiny!!!  

karbet 12.9.2008 12:27

Re: Zadam,

Téměř úplný souhlas. Před 30 lety jsem byl v Krušných Horách - mrtvé plochy lesů, hrůza. Letos jsem se tam dostal znova - a ejhle, krásné lesy, dokonce v okolí Božího Daru dostali lesáci milion na vysázení jedlí a asi i dalších druhů dřevin pro zvýšení druhového bohatství lesů. Za pár let budou Krušné Hory lepší krajinou, než Šumava před 30ti lety. A žádný národní park nebyl potřeba. Naopak přísně chráněná Šumava se stala kopií bývalého Krušnohoří. Díky "ochraně". Žalostný stav úrovně našich ekologických pokusů...  A mimochodem, vysvětlí mi někdo konečně tu posedlost novodobých inteligentů v "obnovování či zachovávání původního stavu" čehokoliv ? Mimo ničení lesů taky opravujem staré barabizny a nová architektura skomírá, jenom čekám, kdy ve městech obnovíme staré prašné cesty. Vždyť tu byly ještě před pár stoletími., tak zrušme asfalt, no ne ? 

krmič 12.9.2008 13:37

Re: Re: Zadam,

K prašným cestám to sice zatím ještě nedospělo, ale v našem městě se na mnohých místech asfalt nahrazuje "historickým" dlážděním. To dláždění je z velmi hrbolatých kostek, nikdy jsem nic takového neviděl, ne jako za mého mládí, velmi nepříjemně se po tom chodí. Asi je to  opravdu středověká technologie - ovšem ve středověku v našem městě žádné dláždění nebylo. Důležité je, že je to příšerně drahé, náklady na malý kousek jdou do milionů.

I.Laengsfeld 12.9.2008 14:50

Re: Re: Re: Zadam,

Dlazba ma (krome dalsich prednosti jako  je trvanlivost) jednu dulezitou vlastnost - je hezka. To se o vetrnicich, bioplynovych stanicich a dalsich vymyslech zelenych magoru rict neda ;-P

dino 12.9.2008 14:50

Re: Re: Re: Zadam,

Trošku bych se zastal dlažby a dobře udělaných (to zdůrazňuji) štětovaných cest tam, kde tomu zátěž odpovídá. Mají jednu výbornou vlastnost - propouštějí vodu do podloží a tedy do zásobáren podpovrchové (či podzemní) vody. Příliš velké procento zpevněných ploch v území (beton, asfalt) narušuje hydrologický režim, vysušuje, mění mikroklima ("víc hřeje") a v konečném důsledku zmenšuje zásoby té podpovrchové a podzemní vody, a to významně. A pitná voda je (a ještě víc bude) strategická surovina, bez které se opravdu neobejdeme.

EW 12.9.2008 18:30

Re: Re: Re: Zadam,

Jo, presne, ale to je v cele Evrope. Potiz je v tom, ze je to styl "kostka, pak dlouho nic, pak dalsi kostka".  Pro zenskou v podpatkach (i velice umerenych)  je to horor.  Jak to, ze za myho mladi byly ty kostky blizko sebe a rovne, nanejvys ohlazene do kocicich hlav?

Chris Kelvin 12.9.2008 21:37

Re: Re: Zadam,

V těch Krušných horách je to jen do prvních pořádných mrazů. Pak ty stromy zase "půjdou", jako šly ty pře pětadvaceti lety. Snad pomůže vápnění, ale ta půda tam je beznadějně vylouhovaná. A čím víc na severovýchod, tím horší situace.

Šárí 12.9.2008 11:02

Co chci na Šumavě?

Chci staleté lesy, chci vyschlé přirozené holiny, chci i aleje uschlých stromů sežraných kůrovcem. Chci originální přírodu, do které nikdo nestrká nos.

Naopak nechci na Šumavě nové asfaltky namísto prašných turistických cest(třeba odporná asfaltka nad Čertovým jezerem-fuj! Asfalt patří na silnice.), nechci tam lesácký bordel(na jaře jsem mezi Horskou Kvildou a Filipovou Hutí viděla takový lesácký humus, že by se na něj nezmohli snad všichni kůrovci světa dohromady!) ,  nechci žádné nové lanovky (holt v národním parku si mají lidi buď nahoru dojít, nebo zůstat dole v hospodě).

Takhle to vidím já.

jhm 12.9.2008 11:05

Re: Co chci na Šumavě?

A jste si jistá že ta zemina ve kterých stávající smrky rostly tam po jejich smrti zůstane?

A to se mýlíte! 12.9.2008 11:29

Re: Re: Co chci na Šumavě?

proč by ne? Vždyť tam  byla....

Alespoň od té doby , co ji  třeba na Smrčimu nanosili lidi v nůších.....

honzak 12.9.2008 11:48

Re: Co chci na Šumavě?

a takových ušlechtilých ochránců přírody je 13 do tuctu. Zároveń to jsou voliči kuchty a podobných individuí. Jejich mozkové dutiny, vyplněné deriváty chlorofylu nepochopí, že se po CYKLOSTEZCE na to Čertovo jezero chce podívat i zdatnější vozíčkář, nebo rodiče s dítětem v přívěsném vozíku za kolo.

Takhle to vidím já.

ok 12.9.2008 12:21

Re: Re: Co chci na Šumavě?

Respektuji VELMI vozíčkáře, ale vozíčkář u Čertova jezera - to je prostě protimluv. Souhlasím ale s tím, že asfalt je někdy k přírodě citlivější než kamenitá vymletá cesta rozježděná tisíci cyklisty. Přinejmenším ten asfalt směruje lidi pryč z ostatních cest, asfalt je pohodlnější.

honzak 12.9.2008 12:48

Re: Re: Re: Co chci na Šumavě?

opravdu? Znám borce, který jezdil po panelkách v Jizerských horách. Časovky s námi občas jezdí borci na tricyklech (díky postižení neudrží rovnováhu). Ale ze Všenor na náves v Černolicích vyjedou. Dost "zdravých" v tom úseku tlačí.... Nejprudší úsek má 10%.

vasekpav 12.9.2008 18:45

Re: Re: Co chci na Šumavě?

Nesnažte sem tahat soucit křiváku !!!

Šárí 15.9.2008 8:04

Re: Re: Co chci na Šumavě?

Na Čertovo jezero vede asfaltka už léta, až úplně k němu, přímo z Železné Rudy.

Ta, o které teď mluvím, končí v Jezerní stěně, a k jezeru je to ještě půlkilák po kořenech, takže pro vozíčkáře je to úplně k ničemu. Je to asfaltka úplně k h...u pro každého, podle mně je dobrá akorát pro lesáky.