21.5.2024 | Svátek má Monika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr Vaňura 28.11.2006 9:28

Kritiku, kde jste sebral ty nesmysly že např. mě např. "špinění ovzduší

nevadí" nebo že se "není třeba zabývat čištěním odpdních vod." V současné době se např. zhoršuje kvalita ovzduší zejména v menších městech, protože lidé nemají na to, aby topili plynem nebo elektřinou. Pokud si myslíte že je můžete beztrestně nechat mrznout, připomínám zde osud soudruha Ceausesca na straně jedné a osud německé demokracie po ekonomické krizi počátku 30 let na straně druhé. Toto byste mohl udržet jen terorem dle Stalinova vzoru.

A je např mnohem rozumnější dotovat výstavdu čističek odpadních vod, než nesmyslné OZE.

Ty "mloky" dnes, stejně jako v 30 a pak znovu 50 letech představují salónní intelektuálové, papouškující právě módní snůšku nesmyslů, třeba ten o "sovětské demokracii" za Stalina (u nás např. S:K:Neumann o prolhaném Fučíkovi nemluvě) nebo o "udržitelném rozvoji dnes."

J. T. 28.11.2006 8:54

Dalo by se to napsat jednodušeji

Současný mýtus globálního oteplení se nemůže opřít o žádná reálně naměřená data, která by naznačovala, že změny klimatu jsou způsobeny činností člověka, resp. ani není jisté jaké změny vlastně probíhají. Jediným důkazem jsou počítačové modely, které se ovšem navzájem liší tak, že předpovídají změnu průměrné teploty o 1 až 6 stupňů, což je tak velký rozdíl, že zmíněné modely jsou evidentně zcela k ničemu. Navíc jsou změny klimatu zřejmě spojeny s chováním oceánů. A to je oblast o které ví věda velmi málo a nikdo není schopen to namodelovat.

  Velmi smutné ovšem je, že se z vědy stává politika. Přicházíme o to podstatné co nám věda přinesla, kritické myšlení. Místo toho aby vědci zpochybňovali tak agitují.

Mard 28.11.2006 9:28

Re: Dalo by se to napsat jednodušeji

Meterologové ani s využitím nejvýkonnějších počítačů nejsou schopni předvídat s dostatečnou přesností počasí ani na měsíc dopředu. Jak je tedy možné věřit předpovědi změny počasí (klimatu) s predikcí mnoha roků?

terra 28.11.2006 11:14

J.T. ujišťuji vás,

že v řadách zelených ekologistů všech odstínů a vyznání je jen mizivé promile odborníků, přírodovědců. Právě pro to kritické myšlení, o kterém píšete, a které se nehodí do krámu žádné ideologii.

zubr.z 28.11.2006 8:48

vážení přátelé,ano

nejlepším příspěvkem k oproštění Země od všech vlivů člověka by bylo jeho vyhlazení z povrchu zemského.Zelení ekologisté by měli jít příkladem,nemusí se střílet,stačí špagát.Jako krok k tomuto radikálnímu řešení by mohli bydlet v zemljankách,přesuny pouze per pedes,vody jen z potůčků a studánek,louče.Žádné mobily,TV,radia,auta a jiné výdobytky civilizace.Exempla trahunt-příklady táhnou.

Čorba 28.11.2006 8:48

Ekologie je seriózní věda

a vadí mi, když jsou ve sdělovacích prostředcích naivní a často někým (či něčím) zblbnutí adolescenti nazýváni "ekologové". Mám universitní vzdělání v oboru ekologie a NEJSEM vyznavačem víry v člověkem vyvolanou klimatickou apokalypsu. Desítky či stovky let trvající periody oteplení či ochlazení byly zaznamenány i v průběhu doby, kterou už lidstvo pamatuje a není důvod domnívat se, že tentokrát nejde o přirozený jev. I já si myslím, že mocní tohoto světa potřebují po rozpadu polarity východ - západ nového globálního strašáka, aby jejich "poddaní" drželi hubu a krok. Všem doporučuji nový román Michaela Crichtona "Říše strachu", který ovšem spíše připomíná vědecké pojednání se spoustou grafů a několika desítkami stran citací použité literatury.

Jarda 28.11.2006 8:46

Jestliže existuje důvodná obava z nějakého rizika, nebudu se tvářit, že riziko je ideologie

Článek i mnohé ohlasy na něj hrubě zkresují výsledky klimatologů a zjevná fakta (rostoucí frekvence teplých roků, úbytek ledovců, šiření živočišných a roslinných druhů do našich končin ze středomoří , trendy průměrných teplot atd.). Je známo, že některé plyny v atmosféře zabraňují úniku tepelného záření a že by tedy mohly mít vliv na oteplovaní. I pro to svědčí některá měření (viz vrty v Grónsku). Klima Země je natolik složité, že se souvislost mezi činností člověka (růstem koncentrace skeníkových plynů) a klimatem prokazuje obtížně, je však velmi důvodné podezření, že skutečně existuje. Důsledky oteplení mohou mí velmi katastrofální ráz. Označování výsledků klimatologogů za idelogii (a přetvařovat  se, jako to činí autorka článku, že je to na základě znalostí problému) je proto možné označit za tmářství a nezodpovědnost ještě horší než výstřelky ekologistů s jejich větráky. Připomíná to tak nejvíce výpady proti Darwinovi v 19. století. Jediné známá schůdná obrana proti zvyšování koncentrace skleníkových plynů je jaderná energetika s využitím množivých reaktorů a perspektivně jaderné fůze. Její rozvoj umožní, abychom ropu  měli o něco déle, mohli si zapnout elekrické spotřebiče, kdy se nám zachce, a aby ropa nestála už za pár let  majlant větší než 200 doláčů za barel.

Jarda 28.11.2006 8:49

Re: Jestliže existuje důvodná obava z nějakého rizika, nebudu se tvářit, že riziko je ideologie

Opravuji: Napsal jsem omylem, že článek napsala žena. Všem ženám se omlouvám.

honzak 28.11.2006 9:30

Re: Jestliže existuje důvodná obava z nějakého rizika, nebudu se tvářit, že riziko je ideologie

slušně sepsané. Jen bych rád věděl, odkud berete jistotu, že rozšíření druhů zhruba z roku 1960 je to správné, stejně jako velikost ledovců. Rok 1960 jsem zvolil proto, že přibližně v té době se na některých norských ledovcích začaly dělat čáry, ohraničující jeho velikost.

K těm druhům - za mého mládí žili ve Vršovicích chocholouši. Lze jejich zmizení považovat za katastrofu? Nebo je to jen rekce na fatální úbytek koní v pražských ulicích?

Mard 28.11.2006 9:33

Re: Jestliže existuje důvodná obava z nějakého rizika, nebudu se tvářit, že riziko je ideologie

Vážený Jardo, nikdo nezpochybňuje že k jakémusi mírnému oteplování dochází, ale odmítám to považovat za nějaký nový trend a ve světle dostupných faktů a důkazů to považuji je za jednu z dalších periodických vln. Možná víte, že sluneční aktivita probíhá v 12-ti letých cyklech, stejně jako jiné přírodní jevy s jinými periodami. Nevidím důvod aby najednou došlo k trvalému trendu změny teplot. Sám určitě víte, že během předchozích let na zemi byla období, kdy koncentrace CO2 byla vyšší než je v současnosti.

pozorovatel 28.11.2006 18:14

Re: Re: Jestliže existuje důvodná obava z nějakého rizika, nebudu se tvářit, že riziko je ideologie

A kam se ten CO2 poděl????

Petr Vaňura 28.11.2006 9:38

Jardo, pro rozvoj jaderné energetiky existuje mnoho

důvodů a samozřejmě je to ten nejlepší prostředek jak snížit emise CO2. JENŽE ekologistům vůbec nejde o nějaké redálné řešení problémů, oni primárně chtějí "nového človeka," klanějícího se zeleným věrozvěstům.

Např. se jedná o "venkovské komuny," a jiné šílené výmysly ve stylu Pol Pota, viz např. Jan Keller: Až na dno blahobytu, Hnutí DUHA, Brno 1993.

clavi 28.11.2006 8:41

ach jo

Většina diskutujících s autorem souzní. Co na tom, že ten člověk o podstatě problému nemůže nic vědět? Vzděláním je ekonom, navíc vzdělání získal za socialismu. Na VŠE. Bývalý svazák. To je skutečně výbava pro takovou diskusi. Jakákoliv diskuse a to i diskuse o odborných otázkách je dnes znehodnocena hordou "ekonomů", hordy polovzdělanců, výstavu těch nejméně náročných škol; ekonomie se dnes ostatně studuje skoro v každém okresním městě. Zažíváme éru enonomismu. Tvořeného tlupou polovzdělanců, která okupuje veškeré sdělovací prostředky. Se svými jednoduchými teoriemi o neviditelné ruce trhu, nenáviděném státu (avšak pozor, vetšina z nich je na stát nějak napojena, naposledy viz to, jak získal korýtko u ČSA známý komik Miroslav Ševčík, který i před tím celý život žil z veřejných peněz jako učitel VŠE-kde se za celou dobu nestal ani docentem) atd. atd. Je to únavné...

kritik 28.11.2006 8:46

Re: ach jo

právě se pokřižovala moje snacha, která znala Ševčíka jako asáka ....

q 28.11.2006 9:27

Re: ach jo

Novou éru ekonomismu - socialismus a komunismus jsou jeho variantami. Bývalý svazák? Nyní na slovo vzatý ekonom - zastánce kapitalismu? Ale jo, ono to vpodstatě sedí. Pořád tatáž redukce všech lidských problémů na problémy ekonomické....

Pozorovatel 28.11.2006 8:40

Není šprochu ...

Můžeme si o všem myslet, psát, učit a rozhodovat jak chceme. Konečné slovo o budoucnosti druhu "homo sapiens" vynese příroda. Myslím, že se nás nebude ptát, co si o tom myslíme a chceme-li se odvolat - prostě rozhodne. A těm namyšleným červíčkům nezbude nic jiného než ragovat - mají na to přec svoji inteligenci! Pokojné ráno, rozum do hrsti a hlavně aby nám z ní nevypad!

Zebra 28.11.2006 8:24

Ten čokl je snad fakt spíš nevidomej,

když sem pustí takovej blábol. Blackouty – kolapsy přetížené distribuční sítě elektrického proudu způsobené nezvládnutým zvýšením spotřeby téhož – připsat zelenému šílení (jak tolerantní autor mile nazývá působení ekologických aktivistů), které když už, tak šílí právě z té zvyšující se spotřeby, toť demagogie přímo učebnicová.

Z agitpropčického jazyka by měl další hezkou ilustraci Karel Čapek – když debaty, tak „zjitřené“, když změny, tak jen „údajné“, když sociální ekologie, tak „takzvaná“, když prorůstání, tak „plíživé“, da capo al fine.

Kdo by měl hezkou ilustraci čeho z popisovaného spiknutí plonkových pokrokářů, kterým ekologismus šťastně nahradil ztracenou půdu marxismu a nyní opět z temných koutů svých škol, úřadů, ústavů a sdružení opřádají svobodný svět pavoučí sítí nazeleno přetřené rdousivé ideologie, těžko říct.

Co lze autorovi závidět je nezviklatelné přesvědčení o mohutnosti vlastního ducha, které mu umožňuje zamést bývalého ekonoma Světové banky mezi třtinu intelektuálních parazitů ohýbajících se ve směru módně dujících větrů.

Lucius Malfoy 28.11.2006 8:31

Re: Ten čokl je snad fakt spíš nevidomej,

O blackoutech se spolu budeme moci bavit, až si nastudujete nějaké základní minimum o řízení distribučních soustav. Zaměřte se zejména na pojmy řízení napětí a řízení frekvence.

kritik 28.11.2006 8:47

Re: Re: Ten čokl je snad fakt spíš nevidomej,

a co spíš udržování napětí a kmitočtu?

 (kdyby kmitočet "řídili" tak bychom byli v sociálismu, kdy málokdy byl nad 49,5 Hz)

Lucius Malfoy 28.11.2006 8:59

Re: Re: Re: Ten čokl je snad fakt spíš nevidomej,

Hm, vy taky studujte. Představy nejsou to samé, co znalosti.

Mard 28.11.2006 9:40

Re: Re: Re: Re: Ten čokl je snad fakt spíš nevidomej,

Přesně tak. Pletou si pojmy s dojmy. A ani neví, že poslední české problémy s výpadkem skutečně byly založeny na problémech s přenosem energie od severoněmeckých větrných elektráren na jih. Prostě když vítr náhle začne foukat víc, tak je možné pár větrných elektráren odpojit, ale když vítr během krátké chvilky utichne, tak musí nahodit vodní elektrárny aby překryly okamžitý výpadek a současně postupně roztopit tepelné elektrárny, aby převzaly dlouhodobé nahrazení.

Robin 28.11.2006 13:30

Re: Re: Re: Ten čokl je snad fakt spíš nevidomej,

Přečtěte si prosím také něco o řízení a pak sem pište.

Zebra 28.11.2006 9:17

Á, pán bude asi odborník (a podle nicku zlej)

Z čeho usuzujete, že se s vámi chci bavit o řízení distribučních soustav a proč bych to měl dělat ? Vy jste zřejmě chtěl říct, že blackouty nezpůsobuje nezvládnuté zvýšení spotřeby proudu, jak jsem napsal. Rád se nechám poučit, co tedy ve skutečnosti za tím vězí a pokud mi prokážete, že skutečně zelené šílení, milerád se vám i Křížovi omluvím.

Lucius Malfoy 28.11.2006 9:23

Re: Á, pán bude asi odborník (a podle nicku zlej)

Usuzuji na to z jednoduchého přečtení Vašeho příspěvku, kde velmi volně nakládáte s pojmem blackout. A abychom se spolu mohli bavit o tom, jak může soustava spadnout do ostrovního režimu je zapotřebí, abyste měl(a) alespoň přibližnou představu o tom, jak se soustava řídí a jak reaguje na náhlé výpadky a nárazy generovaného výkonu, zapřičiněné právě fofrníky.

Zebra 28.11.2006 9:56

Re: Re: Á, pán bude asi odborník (a podle nicku zlej)

To usuzujete špatně, zlej elektrikáři. Zkuste se namísto úsudku (kterej máte slabej) a předvádění odbornického výraziva (neumím posoudit) soustředit na přímé dotazy - blackouty nezpůsobuje nezvládnuté zvýšení spotřeby proudu ? Co tedy ve skutečnosti za tím vězí ?  Skutečně zelené šílení ?

Lucius Malfoy 28.11.2006 10:10

Re: Re: Re: Á, pán bude asi odborník (a podle nicku zlej)

A tak je to s téměř všemi zelenými - nevědí, o čem mluví, ale o to víc se o to budou hádat a ještě ze své ignorace dělat přednost. No nic, ve formě vám dostupné blackouty způsobuje NEROVNOVÁHA generovaného (to je vyráběného, abychom si rozumněli, v takových kulatých krabicích, ve kterých se točí různá železa a měděné dráty, pohání se to vodou, párou nebo větrem, kupodivu ne přímo atomama ani vyřazenýma jadernýma hlavicema) a spotřebovávaného výkonu. Pomalu vznikající nerovnováha se dá uregulovat (uřídit, to je takový postup, jak něco udržet v mezích, které jsou nějak nastavené) zapínáním akumulačních (nahromaďovacích) spotřebičů nebo naopak najížděním záložních zdrojů, ale problém fofrníků je v tom, že během třicíti vteřin (jeden poryv větru) dokáží najet a shodit stovky megawatt (to je milión wattů, v tom se ten výkon měří. Pan Watt byl inženýr, ale to vám asi nic říkat nebude).Přetížení je jenom jedna z možných příčin blackoutu ...

Roy Boehm 28.11.2006 10:50

Re: Re: Re: Re: Á, pán bude asi odborník (a podle nicku zlej)

R^R^R^ Super! Ale jak znám zelené bezmozky, i toto prohlásí za odbornickou hatmatilku, kterou nelze selským rozumem uchopit! A tudíž, ergó kladívko, za fikaně maskovanou lež!

Roy Boehm 28.11.2006 11:14

Re: Re: Re: Re: Á, pán bude asi odborník (a podle nicku zlej)

Ááá... Teď mě napadlo, jak by se to dalo Zebře přiblížit jí srozumitelným termínem: jednou z příčin blackoutu může být...KRIZE Z NADVÝROBY ve větrných elektrárnách:-D.

Nojo,ale 1.12.2006 8:07

Ostrovní režim ČR= cca 1kWh/60 hal.

Nedostatek energie v Německu, kde šílení zelení mají větrníky , tak tohle zvyšuje ceny elektřiny i nám tady doma. Doplácíme na nezodpovědnost skopčáků. MImochodem, Merkelová už veřejně opustila myšlenku zavírání atomek....teče jim do bot. Jenže na to doplácíme tady s našimi platy na úrovni 20% platů TAM . Ostrovní provoz pro vlastní potřebu...nezní to tak špatně, špičky z vodních,trošičku rozprostřít ranní a podvečerní špičku, nevypínat dvojtarify na dvě hodiny, ale po půlhodinách, ekologičtější prostředí, lidi přestanou pálit odpadky, levnější proud a čistá země, dostavba Temelína....zní to příliš dobře, než aby to nějaký politik pochopil a realizoval....8-o;-P

J.Mach 28.11.2006 9:43

Re: Ten čokl je snad fakt spíš nevidomej,

Zebro, nadšení vám nechybí, ani expresivní slovník, ale co vám chybí jsou vědomosti. Alespoň vědomosti o tom, o čem je váš komentář. Asi se vám to nebude líbit, ale větrné elektrárny opravdu dokážou rozhodit rozvodnou síť a opravdu jsou velmi neekologické, protože bez špičkových zdrojů způsobují rozkolísání kmitočtu a napětí. A ty špičkové zdroje jsou velmi neekologické, pokud to nejsou hydroelektrárny. A to teda nyní už nejsou, další se totiž už stavět nedají, není kde.