21.1.2022 | Svátek má Běla


Diskuse k článku

DOPRAVA: Ukončeme hon na českého řidiče

Současná mediální masírka pracuje postupně a vytrvale na očerňování řidičů. Dále lidí, co létají letadlem. Zakazují se a omezují se segway, drony, kamiony, Uber... You name it, we have it, we hate it.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Švrček 3.8.2016 10:13

Mediální návyky

Problematika řidičů (zlý řidič - zpřísnit zákon) patří do každodenní mediální rutiny u televizních zpráv stejně, jako problematika zdravotnictví (jehla jede do žíly - lékařům je třeba přidat). V obou případech je znám předem jak lump, tak i hrdina. Obzvláště odporně se projevuje tato madiální povrchnost a senzacechtivost u kriminálních případů, kdy novinář již předem obžalovaného odsoudí a v případech, kdy se nakonec po letitých tahanicích prokáže marginálnost případu, nebo nevina, dotyčnému to stejně zničí život. Jsou mnohé kausy, kdy novináři s oblibou doplňují například osvobozující rozsudek výčtem všech obvinění ( krajský sou dnes potvrdil osvobozující rozsudek pro pana /paní X.Y. která bala obžalována že ...... následuje výčet původních hříchů, či že se "udajně dopustila"... následuje totéž). Vždy to čtu tak, že sice došlo k osvobození, či rekvalifikaci skutku, ale ON novinář, si o tom stejně myslí svoje. je ale spousta případů, kdy si noviny, či televize podobného rozsudku už ani nevšimnou, natož aby se omluvily.

M. Šejna 3.8.2016 9:10

celkem trefný článek

Pokud řidič jede na červenou a chytí ho policajt, je to za mastnou pokutu, stržené body a možná i zákaz řízení.

Pokud chodec přejde na červenou, většinou se nic nestane. Vlastně někdy ano, protože jednou dostala moje kamarádka pokutu 200 Kč za chůzi na červenou. Body jí nestrhli, protože žádné nenosí a zákaz chůze se také nekonal.

L. Novák 3.8.2016 9:23

Re: celkem trefný článek

Ono to přecházení na červenou vyřešit jde. Na přechodu, kde lidé chodí od/(k) zastávky(ce) tramvaje a staly se tam nepěkné nehody opakovaně díky idiotskému nastavení automatiky semaforů, pomohlo, když spustili synchronizovanou zelenou na přechodu krátce po příjezdu tramvaje. Zřejmě podle jízdního řádu. A najednou bylo po problému! Lidi si počkají, když to netrvá zbytečně dlouho u přechodu, kde zrovna v tu chvíli jezdí navíc i hodně aut. :-P

J. Lepka 3.8.2016 10:23

Re: celkem trefný článek

To řekněte tomu maníkovi z Pardubic !

Z. Lapil 3.8.2016 10:56

Re: celkem trefný článek

Chodci nebo policajtovi?

Já se na ten semafor byl podívat, pravda, pár dní poté, takže už mohl být přestaven, ale prostor "auta už mají červenou, chodci ještě taky", čímž argumentoval ten přecházející (spíš novináři) tam byl možná vteřinu, spíš ani tu ne.

Nechci zabřednout do úvah, jednal-li policajt v civilu správně, ale přecházející do novin nejspíš lhal. Úplná taškařice pak je, že si to novináři neověřili. Nemuseli tam jezdit z Prahy, kolem je spousta obchodů a hospod, stačí zavolat, slušně požádat a většina lidí jistě bude ochotná za jméno v novinách vystrčit nos a juknout se.

R. Szewczyk 3.8.2016 9:01

ha ha ha

ne uplně od tématu: Onehdá se na mně nalepil kamion, cca necelý metr od zádi, troubil a blikal na mně, asi proto , že jsem v devadesátce jel tachometrovejch 85, otázka zní : Můžu takové jednání považovat jako bezprostřední utok na život posádky, tedy dvě vnučky kolem šesti let, dcera cca 30 , manželka, zeťák, moje už skutečně seniorní matka, mit u sebe zbraň, praděpodobně bych jej zastřelil, tedy toho kamijoňáka, takové zcela umyslné jednání na silnici bych hodnotil jako teroristický čin vůči skupině obyvatel,

Druhak , byla u nás instalována taková ta tabule s měřením rychlosti, a to v obci, během patnácti minut projelo cca 30aut, hádejte, kolika se objevilo to děkuji na tej tabuli, ano správně, nikomu, no a polycyjy s radarem jsem tam taky nikdy neviděl,

M. Šejna 3.8.2016 9:17

pane Szewcyku

mohl byste zdejšímu publiku sdělit, jakým vozidlem jste se ploužil tachometrovou rychlosti 85 Km/h po silnici? Ve skutečnosti jste totiž jel jen něco kolem 80 km/h a zpomalil jste třicetitunový kamion.

Ale hlavně ten počet posádky Vašeho vozu v počtu 7 kusů mě opravdu zaujal. Hlavně v souvislosti s tím, kdo vlastně v té chvíli byl tím silničním teroristou.

R. Szewczyk 3.8.2016 9:41

Re: pane Szewcyku

přesně, vy patříte k těm, kteří by měli být zbaveni privilegia řídit automobil, už to, že ten kamion překročil svou povolenou rychlost, je na zvážení, to ostatní jste nepochopil, nevadí, vy jste ten genius, který nemusí dodržovat zákony, vy si je určujete sám,

Se divím , že neznáte SAG, například,

M. Šejna 3.8.2016 12:02

pane Szewcyku

takže na dotaz, jakým jste jel vozidlem, jste neodpověděl.

Každopádně každý zkušený řidič ví, že tachometry ukazují víc, než je skutečnost. Podle nedávných testů, které prováděli novináři za asistence policejních radarů byly výsledky opravdu zajímavé:

tachometr ukazoval 50 km/h - skutečnost byla 43,9 km/h. Tachometr ukazoval 90 Km/h, skutečnost byla 79 km/h. Tachometr ukazoval 130 km/h, skutečnost byla pouhých 116 Km/h.

Já mám zcela nový vůz KIA Optima a pokud mi radar naměří 50 km/h, tak na tachometru mám kolem 56 km/h. Na dálničním okruhu kolem Prahy, kde je omezená rychlos na stovku, jedu 100 km/h jen tehdy, když mám na tachometru 110 km/h.

Vy jste tedy při Vaši tachometrové rychlosti 85 km/h jel ve skutečnosti kolem 75 km/h. Já bych Vás ve svém autě předjel. Ale ten kamion to tak jednoduché nemá a hlavně on musí dojet včas do místa určení a tak ho nejspíš serou klouboukáři za volantem, co mají času dost a nedochází jim, že ostatní řidiče tím okrádají o drahocenný čas.

S. Donát 3.8.2016 12:35

Re: pane Szewcyku

Nestává se mi to často, pane Šejno, ale tentokrát s Vámi musím souhlasit. S tou výhradou, že ten kamioňák se mu neměl co lepit na zadek a troubit a blikat. Nemohl vědět, jestli řidič před ním nejede například s poruchou na vozidle k nejbližšímu výjezdu z dálnice.

R. Tesařík 3.8.2016 15:31

Re: pane Szewcyku

v tom případě měl dát blikačky.

P. Švejnoch 3.8.2016 18:17

Re: pane Szewcyku

Pane Šejno, jsem Vaším postojem překvapen, a máte u mne jedno nikoli bezvýznamné plus... ;-)

L. Novák 3.8.2016 9:26

Re: ha ha ha

A měl jste na hlavě při řízení vozidla klobouk? :-D

R. Szewczyk 3.8.2016 9:53

Re: ha ha ha

čoveče měl, máte s tím potíže, například nenávidíte seniory? patrně vás matka v outlým věku pohodila k popelnici, páč se neráčila dojíti k bejbyboxu, k strejčkovi, který se vás ujal, jste taky nepřilnul, patrně proto, že vám tak rád utíral zadeček od hovínek, odtudy pramení vaše nenávist ke starším v klobouku, bo onen strejček vám při onom aktu utírání zadečku zakryl kloboukem tvářičku, nenávist k autoritám jste dozajista pochytil v pasťáku, když vás přichytili při samohaně, a donutili moudí omývat studenou vodou, nyní se vaše frustrace projevuje patologickou nenávistí vůči starším za volantem, jako jakýsi vzdor vůči autoritám,

P. Harabaska 3.8.2016 10:16

Re: ha ha ha

Idiotům a hovadům jen těžko vysvětlíte to, co obvykle snadno pochopí průměrně inteligentní člověk. Jak rychle jedu v úseku s povolenou rychlostí 90 km/h, je jen a jen moje věc. Ten za mnou je povinen tomu svoji rychlost přizpůsobit. Možná vnímám, že silnice je kluzká, možná z technických důvodů vozidlo rychleji nejede. Takový idiot za volantem vás předjede přes plnou čáru nebo zebru, třebaže vzápětí před vámi zůstane stát kvůli červené na semaforu. Před časem u nás dlouho před soudem otravovali automobilistu odbočujícího vlevo, kterému rychlostí prokazatelně přesahující 100 km/h v obci zkřížil cestu mladý motocyklista. Ten srážku nepřežil. Vše se točilo na tom, že odbočující řidič má dát protijedoucímu vozidlu přednost. Ať to už jede jakkoli rychle? Znalec došel ad absurdum a předestřel, že jedou-li protijedoucí vozidla rychlostí blížící se rychlostí světla, auto doleva nezabočí nikdy. Nakonec to soudce pochopil a obžalovaného "viníka" obžaloby zprostil.

L. Novák 3.8.2016 11:25

Re: ha ha ha

Víte, ono to s tím "jedu jak chci bez ohledu na ostatní" (to vyplývá z vašeho postoje a výkladu předpisů), je trochu složitější. Na úzké silnici, kde se špatně předjíždí, váš BEZDŮVODNĚ pomalý způsob jízdy vytvoří kolonu aut, která by chtěla jet rychleji, ale nemůžou vás předjet, protože to je nebezpečné. Takže vy jste problém, ne ti řidiči, kteří chtějí jet rychleji a bezpečněji mimo kolonu aut.

Jsem rád, že tyhle problémy teď nemusím řešit auta nemaje, třeba na trase Brno - Znojmo, která je silně přetížená provozem a má pouze dva pruhy. Tam je řidič s vaší mentalitou velkým nebezpečím pro ostatní. Pokud ale máte nějaký problém, jedete pomalu a uhýbáte co nejvíc vpravo, abyste předjíždějícím vytvořil dostatek místa, jistě vám nadávat nebudou. Pochopí to.

P.S.: Řidiče v klobouku zdravím :-), klobouk na hlavě řidičově se stal za dlouhá desetiletí českého poválečného automobilismu varovným signálem pro ty, co jedou "vzadu".

:-D

P. Harabaska 4.8.2016 21:13

Re: ha ha ha

Patrně vám činí problém pochopit obsah a smysl přečteného textu. Nikde jsem nenapsal, že "jedu jak chci bez ohledu na ostatní". Napsal jsem, že nemohu jet rychleji z nějakého důvodu, který vnímám já, např. považuji silnici za nebezpečně kluzkou nebo mám technický problém, kvůli kterému nemohu jet rychleji. Mám tedy jet na kluzké vozovce podle vás rychle a vozidlem ve smyku způsobit těžkou kolizi? Co když vidím na silnici olej, a to dříve než vy, protože jedu před vámi? Nebo mám-li technický problém, mám se s autem ze silnice vypařit či sublimovat, abyste vy mohl jet rychle dále? Problémem je idiot, který chce jezdit co nejrychleji, nejraději překračovat povolenou rychlost, byť to situace na silnici nedovoluje. Výsledky jízdy podle vašeho uvažování vidím na silnici bohužel velmi často. A já se jim, po těch padesáti letech, co řídím, chci vyhnout. A pokud jde o ten klobouk, myslím, že důležitější je, co má řidič v hlavě, nežli co má na hlavě. Hlavně ti debílkové, kteří rychleji jezdí, nežli přemýšlejí, by měli chtít dojet domů v pořádku, aby se dožili aspoň toho věku, který mívají ti, co nosí klobouk.

M. Šejna 3.8.2016 12:17

no jistě,

někteří idioti zas neznají §18 zákona o silnicním provozu, a tak si tihle idioti myslej, že si mouhou po silnici jezdit, jak pomalu se jim zlíbí.

P. Harabaska 4.8.2016 21:23

Re: no jistě,

Přečtěte si ten paragraf ještě jednou, a to celý. Mluví-li o bezdůvodně pomalé jízdě, nemluví o tom, že by se mělo jet rychleji, než to stav vozovky, dopravní situace atd. ... dovolují. Lidé jako vy se odvolávají na odstavec hovořící o bezdůvodně pomalé jízdě, ale sami obvykle nerespektují další odstavec hovořící o povolené rychlosti. Počty dopravních nehod a jejich příčiny mluví za sebe.

P. Manda 3.8.2016 13:26

Re: ha ha ha

jak jste na to přišla, že vy jste etalon rychlosti. A že je někdo povinen se VAM přizpůsobit ?????

P. Harabaska 4.8.2016 21:30

Re: ha ha ha

Také vám dělá problém pochopit obsah přečteného. Nejsem etalonem rychlosti a nejedu pomalu proto, že chci někoho zdržovat. Jedu-li pomalu, mám pro to důvod, který vy neznáte, já ano, takže vám stejně nezbývá, než jet za mnou, dokud nemůžete předjet. Jedu-li v obci 50km/h (nebo mimo obec 90 km/h) a ten, kdo jede za mnou mi najíždí do kufru a bliká mi do zrcátka, protože se mu to zdá pomalu, pak je idiot on a ne já. Bohužel v takových situací obvykle policie nablízku nebývá.

J. Jurax 4.8.2016 0:37

Re: ha ha ha

"Jak rychle jedu v úseku s povolenou rychlostí 90 km/h, je jen a jen moje věc.".

Není. Je-li provoz hustší, máte za sebou hned kolonu a pokud jedete bezdůvodně pomalu a silnice umožňuje bez problému jet rychleji, projevujete se jako bezohledné hovado; za chvilku Vás začnou bezohledně a riskantně předjíždět jiná hovada, což není bez nebezpečí ani pro Vás. A ti slušní za Vámi tiše trpí a nevybíravě Vám klnou.

Slušný řidič v podobném případě, nemůže-li či nechce jet rychleji, obvykle na vhodném místě uhne a kolonu pustí před sebe.

J. Kavalír 3.8.2016 10:55

Re: ha ha ha

Měl jte klobouk? Pak to tedy vysvětluje všechno. Ona stačí i čpice, ale u klobouku je jistota, že ten, kdo za volantem sedí (na věku nezáleží) patří do kategorie řidičů, od kterých je možné očekávat cokoli a je nutné je buď při první příležitosti rychle předjet nebo si od nich udržet větší odstup. :-)))

Z. Lapil 3.8.2016 11:01

Re: ha ha ha

To na klobouku nezávisí, VŽDYCKY musíte počítat s tím, že člověk udělá cokoliv. Já se cítím být hodně zkušeným řidičem (přinejmenším jsem toho dost najezdil) a taky už mám na svědomí věci, při kterých mrazí.

J. Jurax 4.8.2016 0:39

Re: ha ha ha

Pozor! V zimních měsících také občas pokrývám hlavu kloboukem!

P. Manda 3.8.2016 13:04

Re: ha ha ha

typické pro duchem malé lidi. Sewcziku.

R. Szewczyk 3.8.2016 13:16

Re: ha ha ha

souhlasím , že jsem duchem malý, nicméně se domnívám, že proto mi náleží jaxi větší ochrana, a to od těch duchem velikých velikánů ducha, například od těch, co mně pro pár setinek sekundy chtějí zabít,

P. Manda 3.8.2016 13:38

Re: ha ha ha

neměl byste řídit. Vytváříte velmi nebezpečné situace a pak se divíte. Ten kamiońák vás těžko chtěl zabít. Jen zoufale potřeboval jet aby např. našel místo kde udělá bezpečností přestávku než mu dojde čas na kartě. O tom vy nic nevíte a tak hloupě soudíte. zatím jste neodpověděl na otázku jaké jste řídil auto ?

R. Szewczyk 3.8.2016 17:17

Re: ha ha ha

VW sharan 1,8t , benzín, lehce poladěný řídící jednotky, turbo s naklápěcími lopatkami, LPG, modifikované vstřiky,plus nějaký upravy na výfuku a další maličkosti, 180kw,

vysvětlete, co je nebezpečného na jízdě rychlostí lehce pod limitem, tedy přízpůsobené okolnostem, např lehké mrholení, děti v autě, zapomněl jsem na psa, no takový ten jorkšírek,ano, třeba zoufale chtěl vydělat peníze tím, že někam dojede, ten kamijoňák, na ukor ohrožení života a zdraví minimálně moji rodiny,,,, jaký je rozdíl od loupeže se zbraní v ruce?

P. Švejnoch 3.8.2016 18:13

Re: ha ha ha

1) Proč si pořizujete takové auto (a ještě se tu s ním prsíte, jak kdybyste ho sám vyrobil), když na to Vaše soplení se 75 km/h by Vám stačila škodivka 105? Potřebujete si léčit nějaký Minderwertigkeitskomplex, či tak něco?

2) Jestli nechápete rozdíl mezi ozbrojenou loupeží a chvátajícím řidičem, možná byste měl odevzdat i jiné doklady, nejen řidičák... :-)