27.5.2022 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

DOPRAVA: Ukončeme hon na českého řidiče

Současná mediální masírka pracuje postupně a vytrvale na očerňování řidičů. Dále lidí, co létají letadlem. Zakazují se a omezují se segway, drony, kamiony, Uber... You name it, we have it, we hate it.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novák 4.8.2016 23:59

Nevím jak ostatní, já se snažím být slušný řidič, i když rychlost ne vždy dodržuji, a to například při předjíždění, kdy dodržování povolené rychlosti považuji v mnoha případech za rizikový faktor. Co ale naprosto nesnáším jsou tak zvané elity. Nechápu arogantní drzost mnohých, kteří mají drzost se takto označovat nebo se tetelí tím, že je takto někdo označuje.

P. Harabaska 4.8.2016 21:30

Re: ha ha ha

Také vám dělá problém pochopit obsah přečteného. Nejsem etalonem rychlosti a nejedu pomalu proto, že chci někoho zdržovat. Jedu-li pomalu, mám pro to důvod, který vy neznáte, já ano, takže vám stejně nezbývá, než jet za mnou, dokud nemůžete předjet. Jedu-li v obci 50km/h (nebo mimo obec 90 km/h) a ten, kdo jede za mnou mi najíždí do kufru a bliká mi do zrcátka, protože se mu to zdá pomalu, pak je idiot on a ne já. Bohužel v takových situací obvykle policie nablízku nebývá.

P. Harabaska 4.8.2016 21:23

Re: no jistě,

Přečtěte si ten paragraf ještě jednou, a to celý. Mluví-li o bezdůvodně pomalé jízdě, nemluví o tom, že by se mělo jet rychleji, než to stav vozovky, dopravní situace atd. ... dovolují. Lidé jako vy se odvolávají na odstavec hovořící o bezdůvodně pomalé jízdě, ale sami obvykle nerespektují další odstavec hovořící o povolené rychlosti. Počty dopravních nehod a jejich příčiny mluví za sebe.

P. Harabaska 4.8.2016 21:13

Re: ha ha ha

Patrně vám činí problém pochopit obsah a smysl přečteného textu. Nikde jsem nenapsal, že "jedu jak chci bez ohledu na ostatní". Napsal jsem, že nemohu jet rychleji z nějakého důvodu, který vnímám já, např. považuji silnici za nebezpečně kluzkou nebo mám technický problém, kvůli kterému nemohu jet rychleji. Mám tedy jet na kluzké vozovce podle vás rychle a vozidlem ve smyku způsobit těžkou kolizi? Co když vidím na silnici olej, a to dříve než vy, protože jedu před vámi? Nebo mám-li technický problém, mám se s autem ze silnice vypařit či sublimovat, abyste vy mohl jet rychle dále? Problémem je idiot, který chce jezdit co nejrychleji, nejraději překračovat povolenou rychlost, byť to situace na silnici nedovoluje. Výsledky jízdy podle vašeho uvažování vidím na silnici bohužel velmi často. A já se jim, po těch padesáti letech, co řídím, chci vyhnout. A pokud jde o ten klobouk, myslím, že důležitější je, co má řidič v hlavě, nežli co má na hlavě. Hlavně ti debílkové, kteří rychleji jezdí, nežli přemýšlejí, by měli chtít dojet domů v pořádku, aby se dožili aspoň toho věku, který mívají ti, co nosí klobouk.

J. Novák 4.8.2016 18:20

Nevím jak ostatní, já se snažím být slušný řidič, i když rychlost ne vždy dodržuji, a to například při předjíždění, kdy dodržování povolené rychlosti považuji v mnoha případech za rizikový faktor. Co ale naprosto nesnáším jsou tak zvané elity. Nechápu arogantní drzost mnohých, kteří mají drzost se takto označovat nebo se tetelí tím, že je takto někdo označuje.

Z. Lapil 4.8.2016 10:34

Re: Závislost na automobilu je pro mnohé droga

Vzpomněl jsem si na Jahelku a jeho pohřebáka pod vlivem:

Řidič zvedl víko rakve/ Řek To máte těžký

No tak Vstávat Hybaj, babi/ Dál prej musíme pěšky.

J. Jurax 4.8.2016 0:59

Re: Závislost na automobilu je pro mnohé droga

To máte těžké. Je to případ od případu.

Před důchodem jsem byl zaměstnán v Brně. A jezdil jsem denně do práce se svou paní, i vycházelo nám, že je to vzhledem k hromadné dopravě finančně v benzínu ve dvou nastejno, časově i přes ucpaný střed Brna nejmíň o třičtvrtě hodiny lepší. Samozřejmě nesrovnatelně pohodlnějši - cesta nacpaný autobus-vlak-nacpaná šalina, vše s příslušnými čekačkami, není nic moc. A časová flexibilita je taky k nezaplacení - můžu jet kdy chci a potřebuju (a jak práce vyžaduje) a ne podle jízdního řádu, cestou si nakoupím etc.

Jistě - amortizace; jenže auto stejně mám a potřebuju; když nic tak na maloměstě nejezdí MHD co deset minut, ale jednou za hodinu a večer vůbec. A kupodivu je vzhledem k ceně jízdenky popojíždění po městě levnější, maloměsto má výhodu, že takměř vždy a všude zaparkujete.

J. Jurax 4.8.2016 0:39

Re: ha ha ha

Pozor! V zimních měsících také občas pokrývám hlavu kloboukem!

J. Jurax 4.8.2016 0:37

Re: ha ha ha

"Jak rychle jedu v úseku s povolenou rychlostí 90 km/h, je jen a jen moje věc.".

Není. Je-li provoz hustší, máte za sebou hned kolonu a pokud jedete bezdůvodně pomalu a silnice umožňuje bez problému jet rychleji, projevujete se jako bezohledné hovado; za chvilku Vás začnou bezohledně a riskantně předjíždět jiná hovada, což není bez nebezpečí ani pro Vás. A ti slušní za Vámi tiše trpí a nevybíravě Vám klnou.

Slušný řidič v podobném případě, nemůže-li či nechce jet rychleji, obvykle na vhodném místě uhne a kolonu pustí před sebe.

J. Jurax 4.8.2016 0:23

Re: ha ha ha

Nejste Vy takový ten, co jede tou stabilní skutečnou osmdesátkou furt? V dědině mi takový ujede a mimo dědinu zdržuje, ale je-li v protisměru jen trochu provoz, předjet se nedá. Takové mám rád!

J. Jurax 4.8.2016 0:15

Re: Zkušenosti za volantem

No, peníze nesmrdí ani státu. A stát chce jen naše dobro a taky nám je bere.

J. Jurax 4.8.2016 0:11

Re: Anarchie

Češi možná, Moravani a Slezané nikdy :-)))

J. Jurax 4.8.2016 0:10

No, hezké, autor to jistě myslel dobře

ale trošku takové nesouvislé jakoby odnikud nikam. Akorát že se furt oklešťují svobody.

Z. Frys 3.8.2016 22:37

Re: Anarchie

Máte něco proti anarchii? http://ankap.urza.cz/index.php?action=branch&id=36

Z. Frys 3.8.2016 22:34

Re: Vážený "svobodný"

Proč ne? Zkuste se zamyslet: http://ankap.urza.cz/index.php?action=branch&id=36

L. Písařík 3.8.2016 21:08

Všem rychlíkům

Ten pán, co jel 85 měl tachometr na stejném principu jako ten kamion a tak oba jeli podle tacheců 85. Kamion snad má jet na obyčejné silnici 80, kdyby tak jel, nikdy by nemohl auto toho pána dojet. Devadesátka není předepsaná rychlost, je to nejvyšší dovolená rychlost. Jestli byl kamioňák ve zpoždění nebo spěchal - jeho věc, na silnici platí jeden zákon pro všechny, bez rozdílu, prostě kamioňák už jen tou rychlostí dělal přestupek a asi trvale. Být na místě řidiče auta, umožnil bych mu předjet, bylo by to pro oba bezpečnější. Klobouk na hlavě vůbec v takové věci nehraje žádnou úlohu, pokud se klobouku i přesto bojíte, držte se od něj raději dál, co kdyby vám jednu vrazil - už ji neodpářete. Raději mějte jasný nezkalený zrak, pevnou ruku a vůz v dobrém technickém stavu a pamatujte, že zákon hned na začátku přikazuje řidičům chovat se ohleduplně. Znám země, kde to tak funguje.

P. Švejnoch 3.8.2016 18:17

Re: pane Szewcyku

Pane Šejno, jsem Vaším postojem překvapen, a máte u mne jedno nikoli bezvýznamné plus... ;-)

P. Švejnoch 3.8.2016 18:15

Re: Klobouk v autě má na hlavě ten,

Po tom, co jste tu dnes prezentoval, se snad ani nelze divit, že se k Vám někdo chová jako k idiotovi... :-)

P. Švejnoch 3.8.2016 18:13

Re: ha ha ha

1) Proč si pořizujete takové auto (a ještě se tu s ním prsíte, jak kdybyste ho sám vyrobil), když na to Vaše soplení se 75 km/h by Vám stačila škodivka 105? Potřebujete si léčit nějaký Minderwertigkeitskomplex, či tak něco?

2) Jestli nechápete rozdíl mezi ozbrojenou loupeží a chvátajícím řidičem, možná byste měl odevzdat i jiné doklady, nejen řidičák... :-)

P. Švejnoch 3.8.2016 18:04

Re: Anarchie

Nikoli - totalitu tady budujete Vy a Vám podobní. A to nejen v dopravě.

L. Novák 3.8.2016 17:54

Re: Dosavadní systém nefunguje?

Co to plácáte? Výměna lékárniček byla ryze úředním nesmyslem, tuším že dokonce podle nějakého doporučení EU... :-P

Mafiánský socialismus by asi byl přiléhavější.

L. Novák 3.8.2016 17:51

Re: Vážený "svobodný"

Hrbkovi? Neustále... :-)

R. Szewczyk 3.8.2016 17:21

Re: Klobouk v autě má na hlavě ten,

je zajímavé , že každý ví, že řidič v klobouku je neschopný, ale místo toho, aby se mu zdaleka vyhnul, na něj troubí blikaj najíždějí zezadu vybrždují a pod, tím ho ešče více znejistil a vystresoval, mám pocit , že tak se chová idiot k idiotovi

P. Kozelský 3.8.2016 17:19

Anarchie

Jak z příspěvků vyplývá berou Češi rychlost jako doporučení nikoliv jako právní závazek kterým ve skutečnosti je. Tento stav je z pohledu zákona neudržitelný a pouze ukazuje na to, že policie svou represivní funkci neplní. Anarchie v tomto státě dospěla do bodu kde nastupuje totalita.

R. Szewczyk 3.8.2016 17:17

Re: ha ha ha

VW sharan 1,8t , benzín, lehce poladěný řídící jednotky, turbo s naklápěcími lopatkami, LPG, modifikované vstřiky,plus nějaký upravy na výfuku a další maličkosti, 180kw,

vysvětlete, co je nebezpečného na jízdě rychlostí lehce pod limitem, tedy přízpůsobené okolnostem, např lehké mrholení, děti v autě, zapomněl jsem na psa, no takový ten jorkšírek,ano, třeba zoufale chtěl vydělat peníze tím, že někam dojede, ten kamijoňák, na ukor ohrožení života a zdraví minimálně moji rodiny,,,, jaký je rozdíl od loupeže se zbraní v ruce?

A. Hrbek 3.8.2016 17:09

Re: Dosavadní systém nefunguje?

Pan Novotný nepochopil, že v podstatě žijeme v období mafiánského kapitalismu. Čím častější výměna lekárniček, tím vyšší zisk výrobců, vyšší výběr daní a vyšší tempo růstu.

To plně platí i pro další aktvity, jako jsou pravidelné technické prohlídky, zimní a letní pneumatiky, měření emisí, povinné pojištění, přísady do pohonných hmot, reflexní vesty, náhradní pojistky, náhradní žárovky, výstražný trojúhelník, zvedák, náhradní kolo, atd., atd.

P. Selinger 3.8.2016 16:54

Klobouk v autě má na hlavě ten,

kdo se v autě necítí jako doma a podle toho taky jede. Zajímavý psychologický moment....

A. Hrbek 3.8.2016 16:50

Re: Vážený "svobodný"

"Celkový koncept oklešťování individuálních lidských svobod je postupný a

nedokonavý proces, který prostupuje všemi oblastmi našich životů. Závěr

neexistuje, boj za individuální svobodu je nikdy nekončící cesta".

Čili zavést úplnou individuální svobodu§ Proč jen nějaká a jaká dílčí zlepšení?

M. Vondráček 3.8.2016 16:50

Re: Vážený "svobodný"

Zdá se , že jste autora nepochopil. Stává se Vám o často ??

P. Švejnoch 3.8.2016 16:35

Re: Dosavadní systém nefunguje?

A Vy se domníváte, že fakt, že naši řidiči nejsou o tolik jiní než ti z blízkého zahraničí je zásluhou dosavadního represivního systému?

Já jsem přesvědčený, že to spolu nijak nesouvisí. Jsou nastavena jakási dopravní pravidla, no a ta zásadní z nich drtivá většina řidičů dodržuje. Z jednoduchého a prostého důvodu - protože chtějí ve zdraví a s pokud možno nepoškozeným autem dojet z bodu A do bodu B. Pár idiotů, kteří na předpisy kašlou bez ohledu na cokoli, se najde všude. A stejně tak všude se prostě občas přihodí havárie, za kterou tak nějak nikdo nemůže, protože maléry se prostě (přes veškerou dobrou vůli všech zúčastněných) občas stávají.

A to se "silničním fašismem" provozovaným naší čackou policií (která už má jinak vše hotovo, takže se musí realizovat v dopravně-buzeračních aktivitách) nijak nesouvisí. Jen to plodí vystrašené a nasrané řidiče - kteří, představte si, v obou případech dělají logicky více chyb, než kdyby jezdili bez stressu. No, a samozřejmě to přináší peníze do státní (obecní) kasy.

Takže autor má pravdu. Ten systém nefunguje. Ale Vy se zřejmě rád necháváte bezdůvodně holit, že?