5.7.2024 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
spaldings 12.5.2006 8:50

Re: Typicka demagogie kamionove lobby

každý rudozelený ekoterorista, který se někde snaží něco omezovat mimo optimální stav je darebák. Preferuje totiž neoptimální provoz a tím pádem i větší side-efekty takového provozu. A Vy si zkuste prodsadit obchvat takové obce. Ta banda neskutečných darebáků co se podepsali na zdraví občanů například Plzně, by měla jít do kriminálu !

Jouda ze Lhoty 12.5.2006 14:18

Re: Re: Typicka demagogie kamionove lobby

Kdyz zminujete obchvat Plzne: zeleni to zacali a pote je mistni politici nechali tak dlouho protestovat az je vsichni nenavidi...

Hovorka 12.5.2006 8:16

Je to jen

lingvistický souboj dvou dementních demagogů. Vše se racionálně vyřeší teprve tehdy, až se vyčerpají zásoby ropy :-)

Joen 12.5.2006 10:56

Re: Je to jen

Souhlas, ale netěším se na to. Budeme ještě rádi, že máme tak hustou železniční síť, osobní auto bude zase doménou bohatých a splní se sen ekologistů: do práce vlakem, chleba za 500,- Kč. A snížení emisí CO2 o 100 procent ;-), pak bude naše životní úroveň trvale neudržitelně klesat a klesat ...

Čumil 12.5.2006 8:12

No ano, Česmad si proloboval víkendový provoz svých silničních oblud

a nerade by o tohle zvěrstvo přišel. Tak za další růst víkendové přepravy rychle se kazícího koksu a uhlí po všech českých vozovkách...:-/

kapitán 12.5.2006 7:58

Co všechno si jako stát vypěstujeme SAMI ?

Když to bude životně nutné, tak téměř cokoliv - takže tyto známé připomínky znějí jakoby rozumně. Ale KDO určí "rozumnou" hranici samozásobování ??? Někteří zelení doporučují návrat k rodinným zeleninovým zahradám ... atd.

Akai 12.5.2006 8:25

Re: Co všechno si jako stát vypěstujeme SAMI ?

Sákryš, letos jsem to nestihl, ale příští rok dám na balkón brambory. Hned vedle jahod a celeru. A stanu se samozásobitelem. Jen teď nevím jestli se mi ujme i jabloň. Ale co, jen když odbourám kamionovou dopravu. ;-D

Lapil 14.5.2006 11:08

Re: Co všechno si jako stát vypěstujeme SAMI ?

JÁ to určím, pane kapitáne! Přes prachy! Španěl mi vypěstuje kilo pomerančů za desetikorunu, kamión doveze za další, na pultě budou za dvacku (nepočítám "paušál" pro obchod, daně...). V Čechách ve skleníku je vypěstujete za 50,-, na pultě rovněž za 50,-. Nevím, jak vy, já si koupím ty španělské levnější.

Pšenice španělská za 5,- za kilo, česká klidně za 10,-. Doprava ze Španělska opět 10,-. Cena na pultě španělská 15,-Kč, česká 10,-Kč. Nikde žádná dotace, žádný stát, žádný úřad.

Až jednoho dne zdraží ropa natolik, že dovezené pomeranče budou za 10,- plus 50,- je víc než české skleníkové, možná se vyplatí v Čechách pěstovat pomeranče v atomově vytápěných sklenících. A protože to bude drahá sranda, přejdu z pomerančů na jablka a přestanou brečet majitelé jabloňových sadů, že nemají odbyt.

Jediný, kdo na tom tratí, jsou španělští producenti pomerančů. Španělé naštěstí nejsou o nic větší troubové než kdokoliv jiný, takže rychle přijdou na to, že místo pomerančů lze chovat ovce, protože v Čechách je skrz velkou spotřebu ve sklenících drahé topení a místní dobře zaplatí za vlněné přikrývky.

Jenže to by musel fungovat aspoň jakýs takýs trh. Jakmile začnete výrazně platit nezaměstnaným pěstitelům pomerančů, klepou Češi kosu a na jihu máte další sociálně slabý region. O řidiče kamiónů strach nemám. Ve stejném počtu budou muset obstarávat místo vzdáleností Praha - Madrid vzdálenosti Horní Lhota - Dolní Lhota, a protože zároveň ušetří za kamióny, zvládnou veškerou dopravu ekologičtěji a zdravěji na šlapacích trojkolkách. Při dnešní hi-tech možná s motorkem a akumulátorem, který cestou z kopce a s nákladem dobijou a ušetří tak nějaké šlapání cestou zpátky na pole.

Sherry 12.5.2006 7:51

Silniční daň? Chacháááááááááá

Průjezd kamionu mechanicky opotřebí silnici stejně jako průjezd 60000 osobních aut. Zaplatí majitel naloženého náklaďáku státu na DPH, spotřební a silniční dani 60000x víc za ujetý km než majitel osobního auta?!?!

Pokud by Česmad neměl obšlápnutou Sněmovnu i Vládu a skutečně existovala vůle zavést férové podmínky v dopravě, to by se poptávka díky férovým cenám stěhovala!

eTony 12.5.2006 8:17

Sherry,

definujte mi férové podmínky v dopravě, jak si je představujete ?

Sherry 12.5.2006 10:06

Férové podmínky v dopravě

Je to určitě těžké, netvrdím, že ne. Ale podnikání založené na tom, že 90% skutečných nákladů (tj. včetně škod / opotřebení cizího matku, byť je státní) hradí někdo jiný než podnikatel, přináší obrovskou konkurenční výhodu vyplývající z nižších cen (tyto tzv. "externí" náklady do nich nejsou promítnuty) a v konečném důsledku deformuje trh.

Četl jsem - není to tak dlouho - studii, že se ekonomicky nevyplatí převážet po silnici zboží, jehož koncová prodejní cena za 1 kg nedosáhne alespoň 7 Kč (studie započítávala i amortizaci silniční infrastruktury, náklady na zimní údržbu, dopravní značení, dopravní policii atd.).

Praxe je však taková, že cihelné bloky na stavbu našeho domu putovaly přes 200 km po silnici, přitom jejich jednotková cena nepřesahuje 2 Kč/kg. Cihelna však tvrdila, jak je to supervýhodný způsob dopravy (samozřejmě, pro ni: faktickou nevýhodnost totiž přenesla přes dopravce na stát a na nás - nemohli zaručit, aby všech 5 kamionů přijelo na stavbu v jediný den, takže jsme museli na 5 dní objednávat a platit za přistavení vysokozdvižného vozíku na vykládku,... - přitom operativnost kamiónové dopravy je opředena legendami, ale v tomto případě ve srovnání se železniční prohrála na celé čáře).

Akai 12.5.2006 8:21

Re: Silniční daň? Chacháááááááááá

Neber to jako útok, ale to číslo (60000x) vychází z čeho ?

Ladislav N. 12.5.2006 8:39

Re: Re: Silniční daň? Chacháááááááááá

Já slyšel od specialisty na dopravní cesty (rozhovor v ČRo pár let zpátky) číslo AŽ 50.000x vyšší opotřebení, oproti osobním automobilům. Rozválcované silnice a dálnice s vyjetými kolejemi po kamionech a nákl. automobilech jsou toho jasným důkazem. Kontroly zatížení nákl. vozidel nebyla schopna řešit už Klausova vláda, ač tento problém je znám NEJMÉNĚ 10 let.

Ladislav N. 12.5.2006 8:41

Re: Silniční daň? Chacháááááááááá

Pro politiky je vždy jednodušší napařit vysoké daně "z používání silnic" přímo občanům, než těm, kdo je skutečně ničí (typicky zvýšení dálniční známky pro os. automobily ze 400 na 800 Kč Klausovou koaliční vládou)

Akai 12.5.2006 9:10

Re: Re: Silniční daň? Chacháááááááááá

Samozřejmě, osobáků je přece mnohem víc než kamionů. Netroufám si odhadnout kolikrát, ale dejme tomu že na jeden kamion připadá 100 osobáků. Cena  dálniční známky za os. automobil je 400 (1.1.1995). Cena za nákladní automobil je 2000 (1.1.1995) Nyní jsou tyto částky 900 a 14000 Kč. takže na 100 osobních automobilech je vybráno o 50000 více než v r. 1995, zatímco na kamionu je vybráno pouze o 12000 více než v roce 1995. Z něčeho se ČD, VZP a další sociální experimenty hradit musí. :-D

eTony 12.5.2006 9:41

Ano,

stejně tak můžu argumentovat : zatímco pro osobní automobily je cena za dálniční známku 2,5 x vyšší oproti roku 1995, tak u kamionů 7 x.

Akai 12.5.2006 10:48

Re: Ano,

No jasně ale při 50-60000x vyšším opotřebení jen sedminásobný nárust ? ;-) :-P

spaldings 12.5.2006 8:55

Re: Silniční daň? Chacháááááááááá

no, jen se nabízí otázka, zda ony horentní sumy, které by pak kamiony platily by šly zpět do těch dálnic. Ono by to stačilo už dnes.

Trotl 12.5.2006 20:14

Re: Silniční daň? Chacháááááááááá

Něco mě říká, že když budu pravidelně v osobáku vozit 2t nákladu, tak bude opotřebení vozidla asi 100.000x vyšší než když se budu vozit sám. Někde je chybka.

eTony 12.5.2006 6:39

Zdeňku,

To, že se stále něco převáží v EU není  "choutkou" silničních dopravců, ale poptávkou jejich zákazníků. Je to obchod a pokud máte dojem, že silniční nákladní doprava potřebuje regulaci, proč se tedy také nezmiňujete o regulaci individuální osbní silniční dopravy ? To se ale nehodí nebo by to bylo popřením svobody občana, že.

K přetíženým kamionům bych se zmínil krátce asi takto : ano dochází k přetěžování kamionů, v jednotlivých případech k překročení celkové povolené hmotnosti ( 40 tun ), ale ve většině případů se jedná o překročení tzv. nápravových tlaků. A ty řidič nedokáže ovlivnit, pouze přibližným odhadem v uložení nákladu. To by musely být u všech nakládek váhy na nápravové tlaky ( nebo pro více míst nakládek může být společná takováto váha ), ale ve skutečnosti jsou váhy pouze na celkovou tonáž, kde se chyby v nápravových tlacích neprojeví. Samozřejmě za přetěžování kamionů postihy jsou. Pro vaši představu všichni uživatelé silnic platí spotřební daň z nafty a benzínu + DPH, dálniční známky ( později mýtné ), navíc dopravci ještě silniční daň. Z těchto vybraných peněz se vrací na opravu silnic kolem 20% prostředků.

Pokud si myslíte, že výhodnost silniční nákladní dopravy spočívá na podplácení policie, v nedodržování dopravních předpisů apod., jste na velice velkém omylu.

Jestliže poroste ekonomika, jako že předpoklad je, zintenzivní se i sil. nákladní doprava a bude nezbytností vybudovat kvalitní a hustá dopavní infrastruktura, hlavně silniční síť. Pokud někdo tvrdí opak, neví o čem mluví a žije pouze ve svých snech, realita jej nemile probere.

A.S. Pergill 12.5.2006 7:39

Re: Zdeňku,

Zdeněk má ovšem pravdu v jedné věci: Spousta nákladů se dopravuje v rámci EU zcela zbytečně, a to jen "díky" deformacím, vytvořeným regulacemi z Brusele. Vyplatí se k nám např. vozit silně dotované francouzské a špaělské zemědělské produkty, z nichž bychom si dokázali valnou část vypěstovat sami, ale ty dotace jsou tak vysoké, že jejich cena i s cenou za dopravu se dostanou pod úroveň místně vyráběných a buď nedotovaných nebo výrazně méně dotovaných komodit. Podobná je i situace v dalších oblastech (Zdeněk ještě zmiňuje cukr, kde jsme se stali, "díky" zásahům unie, ze světového exportéra dovozcem.)

Cestou k nápravě není ovšem další regulace - omezování kamionové dopravy, ale omezení nebo totální zrušení dotací a kvót, které takto nesmyslně deformují trh a činí převážení místně snadno vypěstovatelných a vyrobitelných komodit ekonomicky lukrativním. Po jejich zrušení se zcela jistě budou dál z toho Španělska vozit třeba pomeranče, ale už ne pšenice, brambory nebo kuřata.

eTony 12.5.2006 8:14

A.S. Pergille,

silniční nákladní doprava pouze reaguje na poptávku přeprav dle zákazníků. Nikdo nemůže vědět ( jen předpokládat ) dopředu, jak by vypadala situace v obchodu a výrobě po zrušení všech regulací Bruselí a tím i situace v silniční dopravě. Já si troufám tvrdit, že by se třeba změnila skladba zboží v dopravních proudech a možná by se trochu pozměnila intenzita v těchto proudech.

spaldings 12.5.2006 8:59

Re: Re: Zdeňku,

jojo, asi jo. Máte pravdu, soudím.

Akai 12.5.2006 9:22

Re: Zdeňku,

Jezdím do práce autem, ale ... Opět jsme u pojmu regulace / deregulace. tentokrát osobní dopravy Pokud mi bude nabídnuta alternativa, zvolím si ekologičtější způsob dopravy, jenže když mi cesta do práce trvá v optimálním případě hodinu, zatímco autem jsem tu za 20 minut, tak při představě stání v narvaném ekologickém tykadloidním korábu neváhám. ZKoušel jsem to teď začátkem roku, dva měsíce jsem jezdil MHD ale když si k tomu ještě připočítám "ohleduplnost" ostatních cestujících, kašlu na ohledy a raději si budu v zácpě poslouchat rádio a krokem se ploužit po městě, než s nimi sdílet společný prostor socky.

zdeněk 12.5.2006 0:26

"by znamenalo 50% (hypotetické) zvýšení kapacity železniční dopravy úbytek v nákladní silniční dopravě o pouhá 3 %."

Ono je to taky o tom že EU zakázala aby ČR byla vývozcem cukcu a nyní ji dovážíme z brazílie, kde je prý levnější. Neustále se v EU něco převáží, ze Španbělska do Finska, z Maďarska do VB, protože se to zatím vyplatí. Kdyby autodopravci museli platit opravu a stavbu silnic, kdyby byli velké postihy za přetížení kamionu, za nedodržování dopravdních předpisů, za překračování povolené doby jízdy, kdyby padlo to co je teď, kdy se některým dopravcům vyplatí platit přestupky nebo podplácet policii, než aby jednali podle pravidel, pak by výhody kamionu nebyly tak zřejmé.

Současná situace je pouze dočasná, není možné aby počet kamionů neustále stoupal, stavěli se další a další dálnice a ty byli za pár let zničeny přetíženými kamiony.

zdeněk 12.5.2006 0:27

znova

Ono je to taky o tom že EU zakázala aby ČR byla vývozcem cukru a nyní ji dovážíme z Brazílie, kde je prý levnější. Neustále se v EU něco převáží, ze Španělska do Finska, z Maďarska do VB, protože se to zatím vyplatí. Kdyby autodopravci museli platit opravu a stavbu silnic, kdyby byli velké postihy za přetížení kamionu, za nedodržování dopravních předpisů, za překračování povolené doby jízdy, kdyby padlo to co je teď, kdy se některým dopravcům vyplatí platit přestupky nebo podplácet policii, než aby jednali podle pravidel, pak by výhody kamionu nebyly tak zřejmé.

Současná situace je pouze dočasná, není možné aby počet kamionů neustále stoupal, stavěli se další a další dálnice a ty byli za pár let zničeny přetíženými kamiony.

Vaněk 12.5.2006 0:39

Re: znova

Opakováním se blbost toho, co jsi napsal nezinteligentní.

Silnice by měly být především hrazeny z dálničních známek a zejména ze spotřební daně na paliva. Na to existují.

Možná sis to nevšiml, že navíc budou dopravci platit mýtné.

Železnice je naprosto neefektivní, ztrátová a subvencovaná.

Nevím o tom,že ztráty by byly ekologické, subvence užitečné.

Jenda 12.5.2006 0:40

Re: "by znamenalo 50% (hypotetické) zvýšení kapacity železniční dopravy úbytek v nákladní silniční dopravě o pouhá 3 %."

jen par terminu: silnicni dan, spotrebni dan z pohonych hmot

Na copak byly asi tyhle dve dane zavedene Zdenecku?

Jarda C. 12.5.2006 1:31

Re: Re: "by znamenalo 50% (hypotetické) zvýšení kapacity železniční dopravy úbytek v nákladní silniční dopravě o pouhá 3 %."

Nejsem sice Zdeněček, ale mohu odpovědět. Tyhle daně byly zavedeny proto, aby vládcové měli kam hrábnout - a použít od dopravců vybrané penízky na cokoli (samozřejmě kromě oprav silnic). Jestli se nepletu, tak zrovna před týdnem zmínil Šimonovský něco v tom smyslu, že mu sebrali značnou částku (snad 500 mil.) pro pana Ratha - na zaplácnutí dluhů státních nemocnic.