29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

DOBA: Je Evropa v úpadku?

Přesto by bylo nepřesné mluvit proto o úpadku evropské civilizace, protože to všechno jsou následky dlouhodobé degenerace politické kasty. Od konce II. světové války až zhruba do 70. let minulého století byl západní svět v pořádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Svarda 3.9.2023 12:46

Evropa je v úpadku díky těm co si chytají signály a jenom chtějí Evropská řešení. Pokud si přejete aby vypadala jako zaminované, rozbité a absolutne nepřístupné jiným názorům.Tedy podle představ a pokynů vedení krále korupce tedy Ukrajiny a Ruska, královské:-P.imperialistické země od jeho založení.

J. Plzák 1.8.2023 15:45

..."zastupitelský politický model degeneruje do diktatury"...

Jediným lékem proti je přímá demokracie, tak jak ji má, ve svém volebním programu, okamurova SPD.

Nikdo se ale nestará o prosazení.

M. Pivoda 30.7.2023 20:05

Evropa není v úpadku. Naopak: Evropa je dnes vědecky na vzestupu (alespoň oproti době Řehoře Jana Mendela).

Viz Mendelovy zákony dědičnosti. Jeho experimentální data byla mnohokrát prověřována, protože se mnoha kritikům zdála až příliš přesná. Spíše než falšování dat ale lze Mendelovi vytýkat to, že ze svých mnoha tisícovek pokusů zveřejnil pouze ty, které nejlépe dokládaly jeho teorie. Tomuto závěru také napovídá to, že z mnoha znaků, které Mendel sledoval, nakonec popsal pouze ty, které jsou ovlivněny jediným genem a u kterých je dědičnost nejjednodušší. Dále je zřejmé, že aplikoval dnes nepřípustný postup, kdy pokusy, které nevyšly úplně přesně, nastavoval dalšími minipokusy tak dlouho, dokud nedostal přesně ten poměr, který chtěl. Faktem však je, že v tehdejší době, kdy statistika de facto neexistovala a Mendelova práce byla jedna z prvních, která aplikovala matematické metody na biologický výzkum, lze tento postup považovat za normální. Navíc se tím ani nijak zvláště netajil.

Gregor Johann Mendel (česky též Řehoř Jan Mendel, 20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl moravský přírodovědec německého původu, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti, biolog, matematik, botanik, zajímal se také o meteorologii. Byl učitelem, mnichem, knězem a později opatem augustiniánského kláštera na Starém Brně.

---------------

Autor článku Petr Robejšek vám rád vysvětlí, jak v Německu kdysi manipuloval s daty on sám.

L. Novák 30.7.2023 20:36

Agent StB "Akát" Pivoda se zase posral... Rv

M. Pivoda 31.7.2023 19:55

S takovým "vědeckým" tvrzením nelze diskutovat.

J. Ticháček 30.7.2023 20:55

No, od dob Jana Řehoře Mendela uplynulo minimálně třicet let, možná i o hodně více.

O dědičnosti toho mezitím i já, který se se zakládá biologie setkal naposledy na gymplu v polovině osmdesátých let vím tolik, že by se ten chlap asi šel schovat do sklepa.

Ale co máte proti jeho metodice, to fakt netuším. On ten fráter byl naopak jedním z průkopníků vědecké metodiky. Jeho výzkum a jeho metody byly v té době na takové úrovni, že Darwinovo stěžejní dílo je ve tomto srovnání sbírkou úvah čistě intuitivních.

Ten řeholník použil statistiku, to co mu nevycházelo neřešil dalšími pokusy vedoucímu k očekávané výsledku, ale naopak ty další pokusné linie používal k tomu, aby buď falsifikoval své předchozích výsledky, nebo z nich vytvořil nadstavbu původně hypotézy.

No a co se týče manipulace s daty? Něco jsem o tom v souvislostech s panem Robejškem kdysi četl. Spíše no podezření, nikoli o důkazech. Nějak jsem měl pocit, že šlo o nějakou natolik zanedbatelnou záležitostí, která mi nestála ani za náznak pokusu o ověření. Něco jako vzpomínky z vojny Pepa něco vypraví, Petr oponuje že to bylo jinak. A já se na ně koukáme a vím, že kecají oba. Protože si to úplně přesné vybavuji. A mohu to dokázat spoustou dalších indicií. Přesné vím, co jsem měl na sobě a jaké jsem měl boty. A jakou čepici.

Ale jsem rád, že jste to napsal. Již spoustu let od Vás čtu leccos o umělé inteligenci. A mám celé ty roky pocit, že píšete o umělecké inteligenci.

Dokonce jsem ochoten si myslet, že jste jedním z těch, kteří jsou ochotni těmi fakty manipulovat natolik, že už si toho nejste vědom.

Jo. Na vojně bylo hezky. A abiturientské večírky po desítkách let máji také své kouzlo. A za mlada jsem také byl děsný borec.

M. Pivoda 30.7.2023 22:00

Vše o J.G. Mendelovi pochází z veřejně dostupné Wikipedie:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gregor_Mendel

Takže já osobně Mendela nekritizuji.

M. Pivoda 30.7.2023 22:05

O umělé inteligenci v jazyce českém:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Um%C4%9Bl%C3%A1_inteligence

M. Pivoda 31.7.2023 20:31

Upozornění: Ve výše zmíněné Wikipedii je již značně zastaralý názor, ohledně expertních systémů.

Vězte, že expertní systém jsou shromážděné znalosti lidských expertů, zatímco systém vyvozování (jestliže-pak) z báze znalostí se vztahuje k počátkům oboru umělé inteligence, AI.

Pozor: Již s příchodem systému OLS doc. Václava Poláka (koncem 80.let) to mohlo být zcela jinak. Ten moravský systém AI doc. Poláka totiž nepoužíval pevná "mechanická" pravidla vyvozování (jestliže-pak), ale strukturoval svou bázi OLS znalostí tak, aby ta báze znalostí (včetně expertních znalostí) byla srozumitelná pro člověka. Šlo o lingvistický přístup k AI doc. Václava Poláka. Je třeba říci, že v té době moravská AI doc. Poláka stála na špici světového vývoje oboru AI. Jenže! Jenže v nevhodném prostředí (v srdci Evropy, v krajině oplývající mlékem a strdím).

Poučení:

Pamatujte, že dobré nápady mohou vzniknout kdekoliv na planetě Zemi v tvořivém lidském mozku. Nicméně pro praktické uplatnění (implementaci) těch tvůrčích nápadů, je ale třeba se přesunout do produktivnějšího prostředí. To udělal i inovátor Elon Musk, který se přesunul ze své rodné Jižní Afriky (přes Kanadu) do USA. Vězte, že v Jižní Africe by rakety Starship ani internetové družice Starlink inovátora Elona Muska určitě nikdy nevzlétly. Není třeba podrobněji vysvětlovat.

J. Jílek 30.7.2023 19:13

z dílny mamlase: Robejšek: Musíme razantně zdanit bohaté, věčný růst skončil:-P

https://i.imgur.com/jH0Ujwb.png

J. Kostelanský 30.7.2023 19:12

Co se týče Evropy, jisté je jen jedno: všechno dopadne jinak než kdokoli předpokládá.

Umím si představit i takové řešení, že západní Evropu zpod muslimského jha osvobodí Rusko. ;-D

J. Jílek 30.7.2023 19:10

Petr Robejšek: „Europa padne. Němci přestanou na líné Jižany platit do dvou let.“

2. duben 2012:-P

M. Pivoda 30.7.2023 16:30

Cituji závěr Robejškova článku: ... Ano evropské civilizaci hrozí úpadek, ale dá se odvrátit, když se v dosud převážně mlčící mase najde dost takových, kteří začnou žít vlastní společnost. ...

Komentář

Více hlav, více rozumu. (A proto policisté ČSSR kdysi dávno s sebou vodili i psa).

Robejšek ale, bohužel (!), neříká, který "expert" bude vybírat ty nejživotaschopnější nápady z praktických experimentů mnoha lidských tvořivých mozků, které pak většina společnosti přijme za své (úvahou svého kritického myšlení, či autoritou k expertům).

P. Sura 30.7.2023 17:30

Pane Pivodo, když nerozumíte, o čem je řeč, nezačínejte debatu ani oklikou .....

M. Pivoda 30.7.2023 17:45

Totéž můžu já říci diskutujícímu P. Surovi. Závěrečný Robejškův odstavec totiž začíná takto:

Jak z toho ven? Příznaky skutečného úpadku Západu můžeme pozorovat ve velkoměstech. ...

Robejšek si tedy klade otázku "Jak z toho ven"?

F. Žůrek 30.7.2023 15:46

Úpadek zde je a řekněme si přibližně, proč asi tomu je: média, internet, sociální sítě mají větší sílu než politikové. Pravdu mají potom třeba tiskoví magnáti a nikoliv politici. Ti jsou pod vlivem již odstaveni. Větší sílu u občanů mají média, než jsou samotná slova politiků... Pouze ještě na komunální nám politika funguje... Aspoň to.

Dnes na místo rudých stranických knížek vládnou peníze. A to velkou silou. Pro peníze je dnes... již možná každá špatnost dobrá! Takže se překračuje... lidská... ctnost. Což je... příčina úpadku.

Ano. Přestává platit... etika. Takže potom: kdo je slušný a pravdivý... tak takovému člověku... se dokonce... posmíváme! Tož autore, kde to jsme!

Malá krádež bývá ještě u soudu někdy trestná, ale když se kradou velké peníze, tak tomu se raději soudy vyhnou anebo se samy... raději... přiživí. A začíná potom... taková... společensko-politická hra bez pravidel... Nu, a kam to potom vede...

Máme potom hru bez pravidel a to je možná... úpadek...

P. Diviš 30.7.2023 17:24

Bylo, je a bude, nic nového.

J. Ráž 30.7.2023 15:29

Na otázku v nadpisu je jednoduchá odpověď: V úpadku Evropa, respektive její západní část dnes je a už nezadržitelně!

L. Novák 30.7.2023 15:26

Výstižný popis upadající Evropské unie a její politiky. :-) R^

F. Kusák 30.7.2023 8:52

Tak já, poučen přírodou, upřednostňuji diverzitu. Proto mají smysl elektromobily i větrné elektrárny a bez tvořivé AI se neobejdeme. Žádný národ není ani příliš chytrý, ale ani příliš hloupý, jen v genech mají zakódované různé přístupy. Důležitým faktorem je ovšem vyváženost, a to platí jak o politice tak o ekonomice. A že ekonomika je kvantitativní sociologií a peníze jsou jen určitým vyjádřením vztahů mezi ekonomickými subjekty, řekli už dávno velikáni vědy. Takže pripusťme a respektujeme také jiné názory a jiné vidění světa. To můžeme udělat i v naší malé komunitě čtenářů NP.

P. Diviš 30.7.2023 9:18

Elektromobily i větrné elektrárny mají smysl a bez tvořivé AI se neobejdeme. Až potud jo. Problém ovšem je, pokud se něco začne ideologicky vnucovat a dotovat, případně něco jiného zakazovat. To je pak těžké, vybrat si to dobré.

V. Mokrý 30.7.2023 9:50

A O TOM,

to celé je, že !

P. Sura 30.7.2023 17:34

Tvořivá AI podle jiného článku (Novinky ) začíná vykládat něco o nepodmíněném příjmu. Dost mě zajímá, kde si AI myslí, že na to vezme .....

L. Novák 30.7.2023 15:10

Pane Kusáku, vy jenom opakujete propagandu, kterou vám před tím někdo natřískal do hlavy...Rv :-P

B. Liborek 30.7.2023 8:20

Už ta první věta je blábol. Kdyby nechtěli sověti mít více soukromého vlastnictví, impérium by nebořili, Snad to někdy lidé pochopí;-D

V. Církva 30.7.2023 12:18

Jenže, ono se to ruské imperium SSSR samo rozpadlo. Prostě proto, že bylo postavené na špatných základech. Západ tehdy fungoval na poměrně dobrých základech. Ty se ale postupně k špatým rovnostářským (i ekonomický liberální dogmatismus je rovnostářství) a neefektivním ekonomickým i politickým přístupům a sociálnímu inženýrství. Dnes proto Západ upadá. Možná ne tak jak tehdejší SSSR jenže zas je tu silná Čína a prorůstající islám. A to může být horší než komunismus, který nebýt Ruska, mohl být u nás snadno vytlačen či reformován.

I. Patta 29.7.2023 23:22

Úpadek Evropy odstartoval německý kancléř Konrád Adenauer, když v roce 1957 podepsal, údajně se slovy: „Děti budou mít lidé vždycky“, nový důchodový zákon. Zákon, který rodičům vnutil roli pozitivních externalit, z nichž profitují jejich bezdětní vrstevníci. Bezdětní, kterým se zajištění na stáří dostává zdarma od dětí jiných lidí, aniž by oni sami nesli břemeno spojené s výchovou dětí. Navíc, díky tomu že nový důchodový systém byl, navzdory veškerým evidentním parametrům označen za „pojištění“, přestali jeho účastníci vidět rozhodující skutečnost, a sice že klíč k zabezpečení na stáří je výhradně v rukou generace dětí. Důsledek: V Německu se snížila porodnost z 1 milionu 400 tisíc dětí na pouhých 660 tisíc dětí. Nedostatek dětí v domácí pracující populaci s časovým odstupem jedné generace podnítil tlak podnikatelské sféry na přijímání migrantů.

I. Patta 29.7.2023 23:48

U nás odstartoval ministr financí a následně premiér V. Klaus k 1. 1. 1993 holokaust pracujícího obyvatelstva tím, že prosadil v rámci přístupových rozhovorů daňové a sociální zákony převzaté z hromadně vymírajících zemí EU. Podrobnosti v kapitole Holokaust včera a dnes v knize Ekonomům to myslí černobíle. Knihu si můžete vypůjčit v městské knihovně. Daňové zohlednění nákladů na výchovu dětí kleslo z 50 % v roce 1992 na 12,5 % v roce 1993. Výsledkem byla do tří let porodnost 8,9 ‰ místo potřebných 15,4 ‰. Díky tomu za posledních 30 let: 1/ Zadlužení státní pokladny stouplo z 0,- Kč na 3 biliony korun. 2/ Do VYROVNANÉ populační bilance se nenarodilo každé třetí dítě, které se mělo narodit. Chybí, mám 1 300 000 dětí. 3/ Nedostatek našich dětí - budoucích plátců daní se promítl do růstu Implicitního (skrytého), dluhu ve státním důchodovém systému z 0,- Kč v roce 1991, na 4 biliony korun v roce 2023. Ty 4 biliony korun je třeba přičíst k 3 bilionům korun státního dluhu. To ve výsledku znamená skutečné zadlužení státu ve výši 7 bilionů korun, což převyšuje 100 % roční HDP Česka. Každoročně nám chybí 60 000 nových kvalifikovaných pracovníků a podnikatelé začínají tlačit na přijímání migrantů.

P. Diviš 30.7.2023 0:01

Celkem souhlas, ale to státní sociální zabezpečení je celosvětový trend, od šedesátých let minulého století na dluh, tomu se mohl Klaus těžko bránit.

I. Patta 30.7.2023 0:31

To neznamená, že když všichni vyskakují z okna, já, resp. V. Klaus, musím vyskočit také. Navíc Klaus u nás holokaust nevyvolal změnou státního sociálního zabezpečení (tam nastaly změny až po roce 1995), ale snížením daňového odpočtu nákladů na výchovu dětí o tři čtvrtiny. Více v auditu státního rozpočtu 2018 na adrese: slideserve.com/ivopatta/soci-ln-ekonomick-audit-st-tn-ho-rozpo-tu-2018-powerpoint-ppt-presentation