2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

DISKUSE: Rozchod s Jordanem Petersonem

Jordan Peterson je přesvědčen, že v pozadí rusko-ukrajinské války je kulturní válka mezi zastánci tradičního pohledu na svět a „wokeismu“, tedy současné neomarxistické ideologie s jejími výstřelky, jako je ničení soch, genderová ideologie, tzv. cancel culture (umlčování lidí zastávajících odlišný názor) apod.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 12.8.2022 14:36

Likvidace komunistů na Granadě bylo v pořádku.

J. Jurax 12.8.2022 15:28

Jistě.

Politicky, Křivan, myslet politicky! A třídně! A hned je vše křišťálově jasné.

Když dva dělají totéž, není to totéž.

P. Hák 12.8.2022 9:08

Pane Drápale, když už píšete o 17. a 18. století, můžete jmenovat jeden jediný větší stát, který se tehdy nerozpínal, když mohl?

Anebo je to tak, že u ostatních to bylo v pořádku?

M. Valenta 12.8.2022 10:52

Neměly by nás mnohem více zajímat státy co se rozpínají dnes?

L. Zídek 12.8.2022 11:00

Proč zase mluvit o Německu a USA ?

L. Novák 12.8.2022 11:21

Typické: L. Zídek jako správný propagandista zamlčel rozpínavost Ruska.

L. Zídek 12.8.2022 11:48

Na tu jste tu vy a já s vámi souhlasí. To vy ale zapomínáte na německou totalitu dneška. Jakakákoliv totalita je zločin.

P. Hák 12.8.2022 22:21

Pan Drápal zmiňuje dost letitou historii (1700-1721 a 1800-1809), používá ji jako argument. Tak se ptám, zda se tenkrát rozpínal jen jeden stát nebo to dělaly i jiné.

Pokud to dělaly i jiné, je argumentace historií irelevantní.

P. Hák 12.8.2022 22:33

Nicméně že jste to Vy, pane Valento, klidně ten dotaz zobecním. Můžete jmenovat jeden jediný větší stát dejme tomu od 17. do 21. století, který se nesnažil rozšiřovat (nebo nerozšiřoval sféru své dominance, což je totéž), když se cítil dost silný?

S výjimkou Německa a Japonska po 2. světové válce, ze zřejmých důvodů.

P. Hák 12.8.2022 22:34

Nicméně že jste to Vy, pane Valento, klidně ten dotaz zobecním. Můžete jmenovat jeden jediný větší stát dejme tomu od 17. do 21. století, který se nesnažil rozšiřovat (nebo nerozšiřoval sféru své dominance a vazalských států, což je totéž), když se cítil dost silný?

S výjimkou Německa a Japonska po 2. světové válce, ze zřejmých důvodů.

J. Vágner 12.8.2022 8:09

Peterson má jako obvykle pravdu a na tom ani ň nemění, že Putin je darebák a hlupák. Na Ukrajině nám plane první světová, na kterou woke revolucionáři s touhou čekali (a tak trochu ji pomáhali), mají z ní velikanskou radost a použijí pro svoji Velkou říjnovou s radostnou rozhodností. Jak přesně utahování šroubů bude postupovat popsat neumím. Ale cílový stav bych, kdybych měl čas a nemusel už jít makat, mohl popsat digitálně. Ony se totiž totality zase tak v principech svého fungování neliší, v kecech a ideologiích do, kterých se balí ano, v principech jsou, ale nudně stejné.

R. Gramblička 12.8.2022 8:14

Darebák klidně ano, ale hlupák ani omylem. Jinak by 20 let nebyl tam, kde je

V. Machálková 12.8.2022 9:26

Darebák pouze pro tzv. Západ, protože mu zarazil rozkrádání Ruska.

L. Novák 12.8.2022 10:57

Já měl zato, že Rusko je rozkradené ruskými oligarchy převtělenými z bývalých funkcionářů komunistické strany oddaných režimu. Takovými, jako třeba Babiš v Česku... :-P

T. Hraj 12.8.2022 11:35

Máte v podstatě pravdu. Problém je, že Rusové to (většinově) vidí jinak. Jediná dekáda "demokracie", kterou zažili, tj. ́90 léta, jsou pro ně nejtemnějším obdobím (nejen oligarchizace, mafianizace, rozkradení všeho, ale především masívní snížení životní úrovně a obrovská nejistota). Demokracie je tak dnes pro mnohé vyloženě pejorativní slovo. A lze to chápat, protože se od té doby opravdu mají mnohem lépe (tedy materiálně).

Volání západu směrem k Ruskému obyvatelstvu: "Uvědomte si, že se máte špatně, protože nemáte demokracii!" je tedy absurdní a Rusové ho tak evidentně berou.

V. Machálková 12.8.2022 12:40

Pane Hrají, potvrzujete že, že Rusko rozkradli oligarchové. A v či prospěch kradli - Clinton jako jediný měl přebytkový rozpočet a Rusi v devadesátkach umírali hlady.

Správně říkáte, že se Rusům za posledních dvacet let zvedla životní úroveň. Je těžké přiznat, že je to Putinova zásluha?

T. Hraj 12.8.2022 15:02

Není to těžké přiznat. Ačkoli ty peníze jsou bohužel převážně z prodeje surovin a ne výrobků s nějakou přidanou hodnotou (nejedná se tedy v podstatě o rozvoj). Putin se skutečně v jistém smyslu stará o Rusko. Tento relativní blahobyt má ale svoji cenu: zmizení/zavraždění asi 200 novinářů za 15 let a vedoucí představitelé jakékoli opozice buďto v kriminále nebo rozstříleni samopalem za bílého dne v Moskvě na ulici (Němcov).

J. Ticháček 12.8.2022 19:05

Víte, je to složitější.

Z jakýchsi důvodu se čerstvě vzniklý SSSR dokázal držet na špici nejbohatších zemí světa. Až do poloviny osmdesátých let byl statisticky druhou nejúspěšnější zemi. Teprve v té době se západoevropským zemím podařilo vybrat se že škod druhé světové a opravdu fungovat. Nakonec se stačí podívat na filmy s Belmondem, nebo na Jamese Bonda. On se Londýn, Paříž, nebo Mnichov na pohled nijak nelišil od Žižkova.

Pak bylo utrum. Na pár let. A po Jelcinovi přišel Putin a náhle Rusko v těch statistikách vyskočilo opět nahoru. A přibližně v té době se stalo opět nepřátelskou mocností. A najednou Majdan. A faktický rozpad Ukrajiny. A protiruské sankce. A pád z první desítky mnohem níže. Ale ono to je už osm let. A kdo si dnes vzpomene, že ještě před Krymem (který na to měl ústavou zaručené právo, i když si tou ústavou Ukrajina vytirala), a před tzv. pruskými separatisty, se od Ukrajiny pokoušela trhnout jiná část. Tenkrát po Ozbrojeném převratu v Ukrajině požádali představitelé Lvovská oblasti Polsko, zda by se k němu nemohli připojit. Nakonec, jsou to sami Poláci. A nebýt maršála Pilsudského, který tu Ukrajinu vymyslel natruc Bolševikům, byli by v Polsku už sto let. Poláci se chytli za hlavu, EU jakbysmet. Protože na hranice statů se nesahá. Na to jsou přece dohody. A není radno připomínat, že jsou to dohody respektující feudální právo. Takže Poláci z Ukrajiny utřeli hubu. (Těch pár míst, která koukala na Slovensko, Maďarsko, nebo Litvu, nebudu připomínat. Poučeni Lvovskem se ani nesnažili, jen se tiše zmínili, a hlavně na budoucí vývoj neměli vliv. AŽ na ty Poláky. Poté, co je Evropa vyfuckovala zjistili, že na druhé straně toho Absurdistánu má naději na úspěch podobné snažení nějakých Rusů. A na povrch vylezly spory, které trvají pár set let. A do toho všeho Židé, národnostní směsice, a bůhví jaký správnému národu vadící póvl.

J. Ticháček 12.8.2022 20:22

Sakra, kdo si dnes vzpomene na to, že po Majdanu se znovu otevřely hranice. A ČR náhle začala ve velkém přijímat Volyňské Čechy. Protože národnostní politika nového ukrajinského režimu, přestože byl podle našeho státu dobrý, páč protiruský, ani vzdáleně neodpovídala naší tehdejší představě o lidských právech. Jenže časy se mění. Na tomto serveru jsem před několika lety čítával diskuse na téma minulého ukrajinského prezidenta. Každý, kdo se odvážil zmínit o tom, že nebude podruhé zvolen byl označován za ruského švába, kremroli, Putinova agenta a vůbec byl zhoubou pokroku. Dnes je ten samý chlap označován jako ruský šváb, kremrole a Putinův agent. Kupodivu, ta samá přízviska zůstávají. Byl’s kritikem protiruského Porošenka? Jsi pro Putina. Máš pocit, že ten Porošenko byl protiruský? Jsi pro Putina.

Víte, blížím se důchodovému věku. (Můj děda byl v tomto věku už v penzi). A během mého života se válčilo skoro po celém světě. A málokdy mi někdo řekl, kdo je můj nepřítel. A když mi to řekli, bylo to divné. Kdo byl přítelem ve Vietnamu? USA? Nebo druhá strana? Ani v USA se zatím nedohodli. Kambodža. Jako puberťák jsem zjistil, že nějaké nacistické Německo se všemi koncentráky bylo vlastně rájem na zemi. Kdo byl mým nepřítelem? Rudí Khmérové? Možná ano. Protože komunistické režimy byly proti. To je dobrá nápověda. Asi. Jenže to byla taková verbež, že jde hlava kolem. Takže znovu? Kdo byl mým spojencem? USA? Které tu hrůzu podporovaly jen proto, že to nedokázali zkousnout Vietnamci, Číňané a Rusové. Mám být nadšen z evropských filosofů, kteří ten masakr intelektuálně zaštiťovali? Mám nějak podporovat tu patrně nejznámější, a nejvýznamnější, část českého disentu, která za totality trpěla za tzv. levicovou úchylku.

A co ty války v Africe? V Asii? Kdo je můj nepřítel? A najednou, už zase, mi to někdo určuje. Lidi. Já jsem si vzal Ukrajinku. Takže k té Ukrajině mám dost blízkou vazbu. A má žena pětadvacet let tvrdí, že Ukrajinu by každý evropský soudce rozehnal.

P. Hák 12.8.2022 22:27

Dobrá úvaha R^R^

T. Hraj 13.8.2022 10:58

"Až do poloviny osmdesátých let byl statisticky druhou nejúspěšnější zemi".

Máte skutečně unikátní zdroje informací. Většině lidí toto zůstalo utajeno ;-D.

K. Křivan 12.8.2022 20:27

"...zmizení/zavraždění asi 200 novinářů za 15 let.."

No, jestli to byli stejní "novináři" jako ti v ČT, ....tak žádná škoda.

R. Gramblička 12.8.2022 13:00

vy máte mylný dojem tak nějak kontinuálně. Putinovi se povedlo pozvednout Jelcinovské Rusko z velké bídy, výrazně omezit rozkrádání Ruska oligarchy a vrátit Rusko mezi respektované světové mocnosti. Že to rozkrádání pokračuje, je bez debaty, koneckonců, kde ne, nicméně v o dost menší míře.

V. Machálková 12.8.2022 14:04

R^

R. Valkovič 12.8.2022 8:07

Ukrajina má minimální vinu. O jejím vstupu do NATO se nikdy vážně neuvažovalo, hlavně kvůli ohledům vůči Rusku, dalším důvodem bylo odhadované množství ruských špionů a zkorumpovaných na Ukrajině (únik tajných informací do Ruska a Číny). Jenže když byla Ukrajina kvůli Majdanu v nouzi, Putin ji bodl do zad, vyvolal chaos únosem Janukovyče (parlamentu tak nezbylo než ho odvolat, protože byl nezvěstný a v moci cizího státu). Vzápětí Putin vyvolal válku na Donbase a ukradl Krym. Od té doby není šance, že by Ukrajina byla kamarád s Ruskem. Putinovi to ale nestačilo, jeho geniální odhad Ukrajiny v rozvalu a impotentního (koupeného) Západu vedl k oficiálnímu ukradení Donbasu 21.2.22, když Ukrajina nereagovala násilím jak očekával, myslel si, že to potvrzuje rozvrat Ukrajiny a poslal armádu - těšil se na snadné vítězství. Jenže selhal, Ukrajina se sjednotila v odporu a tvrdě bojuje doteď. Takže je třeba aktivovat zrádce a užitečné idioty, aby nás přesvědčili, že Rusko nemůže být poraženo. Jenže to je nesmysl, jak dokazuje Vietnam - o USA se to tehdy taky říkalo - a ve Vietnamu sloužily sovětské obsluhy PVO, sovětští instruktoři. V Afghánistánu se to potvrdilo taky - pro SSSR. Ukrajina může zvítězit, stačí ji podporovat dál a ještě víc, víc zbraní, víc munice, letadla střely dlouhého dosahu. A klidně poslat instruktory, dobrovolné prapory, zelené mužíčky spevciálních jednotek. Ať Rusko pochopí, že prostě nevyhraje. [UA]

V. Humble 12.8.2022 9:33

USA prohraly ve Vietnamu diky vlastnim mediim ktere se staveli proti vlade a levicove mladezi ktera plivala na vracejici se vojaky. Nic takoveho v Rusku neexistuje. Rusku je na rozdin od USA jedno jesti na Ukraijne zarve 100 000 nebo 10 000 000 vlastnich vojaku protoze to neni svobidna Ruska populace kdo o tom rozhoduje. Diktator namluvi ze umirani je v jejich vlastnim zajmu a k zachrane naroda ci sveta. Stejne vysvetli i jaderne zbrane kdyz to s valkou pujde do kelu.

M. Vlasák 12.8.2022 10:02

Přesně tak, U.S.A. těžce oslabilo ruSSkem podporované tzv. "mírové hnutí". A Reagan měl bohužel málo času na to, aby svou zemi přivedl k rozumu. Reagan a sv. Jan Pavel II. nám dnes velice chybí.

J. Jurax 12.8.2022 14:28

Ano, u Vietnamu by se dalo říct, že vhodně zmanipulované veřejné mínění prohrálo USA vojensky vyhranou válku.

V Rusku ovšem masové protesty proti speciální operaci nejsou - nejen proto, že eventuální protestující čelí nesrovnatelně tužším státním represím než dávní odpůrci vietnamské války v USA - a média hudou víceméně jedním tónem - denacifikujeme Ukrajinu.

R. Kováč 12.8.2022 16:35

Rusko lze rozložit zevnitř. Navíc sankce fungují. Dnešní mladí Rusové už nechtějí trpět jako jejich rodiče. Čuchli k západnímu stylu života.

J. Brei 12.8.2022 8:01

Pro pana Drápala a další ha-Nocrím (křesťany) pár biblických textů pro meditaci (z Českého studijního překladu, na němž se pan Drápal podílel):

„Slyšeli jste, že bylo řečeno: ‚Oko za oko a zub za zub.‘ Já však vám pravím, abyste neodporovali zlému člověku, ale když tě někdo udeří do tvé pravé tváře, nastav mu i druhou tvář. A tomu, kdo se s tebou chce soudit a vzít ti košili, nech i plášť. A když tě někdo bude nutit k službě na jednu míli, jdi s ním dvě.“ (Evangelium Matouše 5:38-41)

„Snášej spolu se mnou útrapy jako dobrý voják Krista Ježíše. Žádný voják ve službě se nezaplétá do záležitostí každodenního života, aby se zalíbil tomu, kdo ho na vojnu najal. (2. List Timoteovi 2:3.4)

„Jděte tedy a čiňte učedníky ze všech národů, křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha Svatého a učte je zachovávat všechno, co jsem vám přikázal. A hle, já jsem s vámi po všechny dny až do skonání tohoto věku. Amen. “ (Evangelium Matouše 28:19.20)