27.11.2022 | Svátek má Xenie


Diskuse k článku

DISKUSE: Rozchod s Jordanem Petersonem

Jordan Peterson je přesvědčen, že v pozadí rusko-ukrajinské války je kulturní válka mezi zastánci tradičního pohledu na svět a „wokeismu“, tedy současné neomarxistické ideologie s jejími výstřelky, jako je ničení soch, genderová ideologie, tzv. cancel culture (umlčování lidí zastávajících odlišný názor) apod.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 13.8.2022 15:37

1) zásluha to není. Je to prostě fundament. Proto to není zpovhybňováno ani v Tom Súdánu či KLDR (jistě by bylo, pokud by měl Kim jednoho rána takový nápad)

2) Úkrok to pravda trochu je, ale jen k větší obecnosti. O tu totiž jde.

3) ta hlučná (doufejmežestáleještě) menšina je už dnes schopna prosadit zásadní věci (ekonomickou sebevraždu například). A indoktrinace dětí wokeismem jede na západě na vysoké obrátky.

4) ano, v Rusku nemají demokracii a svobodu. To už jsem psal

L. Kuča 13.8.2022 15:08

Jo, to je ohromná zásluha. Stabilní význam mají ta slova i v Súdánu a Severní Korei. To jen na západě si hlučná menšina prosazuje podobné úchylnosti, byť si většina namnoze myslí stejně svoje. Navíc je to úkrok stranou od původně probíraných termínů. Ty Vám asi nebyly tak pohodlné. Pokud se nezmění myšlení tamnějších lidí směrem k hebrejsko -(skutečně) křesťanskému hodnotovému systému, kde jedinec je věčný, zatímco stát, mocnost, říše jsou jen prchavé projevy lidské společenské organizace, tak raději budu žít o bramborech a mlíku v libovolné zemi, která se toho drží, než v takovém pseudostátě pochybného původu, jako je Rusko, i kdyby si tam každý řadový dělník každý večer v luxusním baru připaloval tisícidolarovkou kubánský doutník. Pokud to někoho neoslovuje, jeho věc ...

T. Hraj 13.8.2022 10:58

"Až do poloviny osmdesátých let byl statisticky druhou nejúspěšnější zemi".

Máte skutečně unikátní zdroje informací. Většině lidí toto zůstalo utajeno ;-D.

T. Hraj 13.8.2022 10:48

No, výrazy jako "muž", "žena", "matka", "manželství" a pod. jsou plastelína na letním slunci na západě, ne v Rusku.

P. Hák 12.8.2022 22:44

Jasněěě, když tam nejsou tanky, tak to není válka. Bombardování a vojáci přece s válkou vůbec nesouvisí!

P. Hák 12.8.2022 22:39

Ono jde taky o to, jaký je trend. Pokud někde něčeho rychle ubývá, je fajn se utěšovat, že pořád ještě zbývá o trochu víc než u sousedů.

P. Hák 12.8.2022 22:36

Copak auta, ale ty svolné blondýny.

Nedělám si srandu. Nakonec stejně jde o ty baby...

P. Hák 12.8.2022 22:34

Nicméně že jste to Vy, pane Valento, klidně ten dotaz zobecním. Můžete jmenovat jeden jediný větší stát dejme tomu od 17. do 21. století, který se nesnažil rozšiřovat (nebo nerozšiřoval sféru své dominance a vazalských států, což je totéž), když se cítil dost silný?

S výjimkou Německa a Japonska po 2. světové válce, ze zřejmých důvodů.

P. Hák 12.8.2022 22:33

Nicméně že jste to Vy, pane Valento, klidně ten dotaz zobecním. Můžete jmenovat jeden jediný větší stát dejme tomu od 17. do 21. století, který se nesnažil rozšiřovat (nebo nerozšiřoval sféru své dominance, což je totéž), když se cítil dost silný?

S výjimkou Německa a Japonska po 2. světové válce, ze zřejmých důvodů.

P. Hák 12.8.2022 22:27

Dobrá úvaha R^R^

P. Hák 12.8.2022 22:21

Pan Drápal zmiňuje dost letitou historii (1700-1721 a 1800-1809), používá ji jako argument. Tak se ptám, zda se tenkrát rozpínal jen jeden stát nebo to dělaly i jiné.

Pokud to dělaly i jiné, je argumentace historií irelevantní.

V. Církva 12.8.2022 21:39

No jo tak Rusko se až tak nezměnilo. To vy považujete Putina jen za stejného lháře jako západní politici.

Já tvrdím, že Rusko je samoděržaví řízené vorem v zakoně. Proti Rusku je Západ zatím pořád vzdáleným vzorem demokracie. I když padá na zem, zatímco Rusko nemá kam padat, to jen zůstává na zemi.

V. Církva 12.8.2022 21:33

Souhlasím s panem Drápalem. Progresivismus je hrozný mor a Peterson ví, že Západ je v rozkladu.

Nicméně ruský imperialismus a zem vedená vorem v zakoně jsou pořád mnohem horší. Peterson je s Ruskem mimo. Bohužel není sám. Ukázalo se že stádní dogmatismus se nevyhnul ani konzervativcům. Je ostuda jak tupě a přes kopírák sežrali ruskou propagandu. Komunismus byl zlem, ale nacismus byl vytloukání klínu klínem. Progresivismus je čím dál víc rozlezlý a nebezpečnější, ale řešením není ruský nacismus a imperialismus.

A dělení světa podle Jalty a toho co řekl o NATO Kohl (východní Německo na Západ a vy ostatní si trhněte) a o nás bez nás se mi taky dávno zajídá. To patří dogmatikům a zaostalcům ze středověku, stejně jako narážení na kůl.

P. Brecík 12.8.2022 20:50

Tak to, Hrdličko, řekni Bidonovi. ten pohrozil Číně, že pokud podepíše se Šalamouny dohodu a udělá si tam přístav, bude to považovat za svoje ohrožení 8-o Anebo rakety SSSR na Kubě ;-D Vždy mne baví, jak neználkové tvého typu komentují události. https://www.natoaktual.cz/v-mediich/usa-cina-salamounovy-ostrovy-zakladna.A220426_164355_na_media_m02

J. Hrdlička 12.8.2022 20:41

"Diskuse"

J. Hrdlička 12.8.2022 20:40

Diskmuase je zajímavá hlavně v tom, jaké nesmysly dokáže Putinova pátá kolona s vážnou tváří vyprodukovat. Těch "5 minut do Moskvy" je top.

Jestli někdo vážně věří, že by se zaútočilo na jadernou velmoc disponující tisíci jaderných hlavic, tak patří do ústavu.

J. Hrdlička 12.8.2022 20:36

Ukrajina je ruský majetek?

K. Křivan 12.8.2022 20:27

"...zmizení/zavraždění asi 200 novinářů za 15 let.."

No, jestli to byli stejní "novináři" jako ti v ČT, ....tak žádná škoda.

J. Ticháček 12.8.2022 20:22

Sakra, kdo si dnes vzpomene na to, že po Majdanu se znovu otevřely hranice. A ČR náhle začala ve velkém přijímat Volyňské Čechy. Protože národnostní politika nového ukrajinského režimu, přestože byl podle našeho státu dobrý, páč protiruský, ani vzdáleně neodpovídala naší tehdejší představě o lidských právech. Jenže časy se mění. Na tomto serveru jsem před několika lety čítával diskuse na téma minulého ukrajinského prezidenta. Každý, kdo se odvážil zmínit o tom, že nebude podruhé zvolen byl označován za ruského švába, kremroli, Putinova agenta a vůbec byl zhoubou pokroku. Dnes je ten samý chlap označován jako ruský šváb, kremrole a Putinův agent. Kupodivu, ta samá přízviska zůstávají. Byl’s kritikem protiruského Porošenka? Jsi pro Putina. Máš pocit, že ten Porošenko byl protiruský? Jsi pro Putina.

Víte, blížím se důchodovému věku. (Můj děda byl v tomto věku už v penzi). A během mého života se válčilo skoro po celém světě. A málokdy mi někdo řekl, kdo je můj nepřítel. A když mi to řekli, bylo to divné. Kdo byl přítelem ve Vietnamu? USA? Nebo druhá strana? Ani v USA se zatím nedohodli. Kambodža. Jako puberťák jsem zjistil, že nějaké nacistické Německo se všemi koncentráky bylo vlastně rájem na zemi. Kdo byl mým nepřítelem? Rudí Khmérové? Možná ano. Protože komunistické režimy byly proti. To je dobrá nápověda. Asi. Jenže to byla taková verbež, že jde hlava kolem. Takže znovu? Kdo byl mým spojencem? USA? Které tu hrůzu podporovaly jen proto, že to nedokázali zkousnout Vietnamci, Číňané a Rusové. Mám být nadšen z evropských filosofů, kteří ten masakr intelektuálně zaštiťovali? Mám nějak podporovat tu patrně nejznámější, a nejvýznamnější, část českého disentu, která za totality trpěla za tzv. levicovou úchylku.

A co ty války v Africe? V Asii? Kdo je můj nepřítel? A najednou, už zase, mi to někdo určuje. Lidi. Já jsem si vzal Ukrajinku. Takže k té Ukrajině mám dost blízkou vazbu. A má žena pětadvacet let tvrdí, že Ukrajinu by každý evropský soudce rozehnal.

K. Křivan 12.8.2022 20:16

Nejsem chemik.

K. Křivan 12.8.2022 20:12

Ty popravy byly ale až osm let po válce. V roce 1953 !

H. Lukešová 12.8.2022 20:03

Jenže tehdy byla jiná situace, Stalin bojoval Hitlerovi, který přikázal vyhladit všechny Židy, tehdy se holt Stalin jevil pro tyto židovské intelektuály přijatelnější alternativa, protože čím dříve nacismus jako takový padne, tím lépe pro tu hrstku Židů, která tehdy ještě žila.

L. Kuča 12.8.2022 19:41

Tak tu máme sice trochu nepochopitelný, ale přece jen nějaký exkurs do světa organické průmyslové chemie. S těmi termoplasty to máte správně, ovšem termosety (nikoliv Termodury, to je poddruh EPS), ty tuhnou víceméně chemicky. Pravda je, že v horku neměknou. Nicméně po čase začínají páchnout fenolem a drolit se. Jenom by mě ještě zajímalo, jak jste dal dohromady to významové spojení plastelíny a plastu ;-)

K. Křivan 12.8.2022 19:33

Stalin zúčtoval s židovskými intelektuály, kteří mu během 2. světové války přitom výrazně pomohli propagovat SSSR na Západě. Význační a ve světě známí židovští intelektuálové a umělci pak vyjížděli do USA, Británie či Kanady a organizovali pomoc pro SSSR, navazovali kontakty, pořádali sbírky, přesvědčovali a propagovali Sovětský svaz a jeho válečné úsilí.

Zahubilo je svinstvo, které podporovali. Že nevzali roha, když sméli vycestovat ? Dobře jim tak. Dopadli jako Slánsky, který řekl před popravou: "Dostal jsem co jsem zasloužil". Stalin zavraždil miliony lidí, a byli mezi nimi i oravdu nevinní. Určitě většina. Těm patří soucit.

K. Křivan 12.8.2022 19:23

Kdo tam tehdy jen trošku vyčníval z masy, ten to nepřežil.

K. Křivan 12.8.2022 19:20

Putin komouš není, asi ani nebyl. Byl v partaji, ale to bylo u nás mnoho. Všichni, kteří chtěli udělat karieru a báli se emigrovat. Já se nebál.

Ruský bolševismus ukázal svou nechopnost tak důkladně, že v něj po 1990 nemohl už nikdo věřit. Ani ten poslední mužík. ;-D

Putin chce obnovit ruské imperium, ale ne cccp. Nedivil bych se, kdyby z něj udělali báťušku cara.

K. Křivan 12.8.2022 19:09

Jsou různé plasty. Thermoplasty a thermodury. Jedny teplem méknou, druhé tvrdnou.

J. Ticháček 12.8.2022 19:05

Víte, je to složitější.

Z jakýchsi důvodu se čerstvě vzniklý SSSR dokázal držet na špici nejbohatších zemí světa. Až do poloviny osmdesátých let byl statisticky druhou nejúspěšnější zemi. Teprve v té době se západoevropským zemím podařilo vybrat se že škod druhé světové a opravdu fungovat. Nakonec se stačí podívat na filmy s Belmondem, nebo na Jamese Bonda. On se Londýn, Paříž, nebo Mnichov na pohled nijak nelišil od Žižkova.

Pak bylo utrum. Na pár let. A po Jelcinovi přišel Putin a náhle Rusko v těch statistikách vyskočilo opět nahoru. A přibližně v té době se stalo opět nepřátelskou mocností. A najednou Majdan. A faktický rozpad Ukrajiny. A protiruské sankce. A pád z první desítky mnohem níže. Ale ono to je už osm let. A kdo si dnes vzpomene, že ještě před Krymem (který na to měl ústavou zaručené právo, i když si tou ústavou Ukrajina vytirala), a před tzv. pruskými separatisty, se od Ukrajiny pokoušela trhnout jiná část. Tenkrát po Ozbrojeném převratu v Ukrajině požádali představitelé Lvovská oblasti Polsko, zda by se k němu nemohli připojit. Nakonec, jsou to sami Poláci. A nebýt maršála Pilsudského, který tu Ukrajinu vymyslel natruc Bolševikům, byli by v Polsku už sto let. Poláci se chytli za hlavu, EU jakbysmet. Protože na hranice statů se nesahá. Na to jsou přece dohody. A není radno připomínat, že jsou to dohody respektující feudální právo. Takže Poláci z Ukrajiny utřeli hubu. (Těch pár míst, která koukala na Slovensko, Maďarsko, nebo Litvu, nebudu připomínat. Poučeni Lvovskem se ani nesnažili, jen se tiše zmínili, a hlavně na budoucí vývoj neměli vliv. AŽ na ty Poláky. Poté, co je Evropa vyfuckovala zjistili, že na druhé straně toho Absurdistánu má naději na úspěch podobné snažení nějakých Rusů. A na povrch vylezly spory, které trvají pár set let. A do toho všeho Židé, národnostní směsice, a bůhví jaký správnému národu vadící póvl.

K. Křivan 12.8.2022 19:04

Ještě ne ? Možná, Ale ženeme se tím směrem a čím dál rychleji.

M. Šurgot 12.8.2022 18:52

Z Ruska nepochazela puvodni idea komunismu, ale byli to Rusove/soveti v cele s Leninem a Stalinem, kteri komunistickou ideu rozpracovali do praktucke politiky a do naprosto totalitniho statu...