7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

DISKUSE: Rozchod s Jordanem Petersonem

Jordan Peterson je přesvědčen, že v pozadí rusko-ukrajinské války je kulturní válka mezi zastánci tradičního pohledu na svět a „wokeismu“, tedy současné neomarxistické ideologie s jejími výstřelky, jako je ničení soch, genderová ideologie, tzv. cancel culture (umlčování lidí zastávajících odlišný názor) apod.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kuča 13.8.2022 15:08

Jo, to je ohromná zásluha. Stabilní význam mají ta slova i v Súdánu a Severní Korei. To jen na západě si hlučná menšina prosazuje podobné úchylnosti, byť si většina namnoze myslí stejně svoje. Navíc je to úkrok stranou od původně probíraných termínů. Ty Vám asi nebyly tak pohodlné. Pokud se nezmění myšlení tamnějších lidí směrem k hebrejsko -(skutečně) křesťanskému hodnotovému systému, kde jedinec je věčný, zatímco stát, mocnost, říše jsou jen prchavé projevy lidské společenské organizace, tak raději budu žít o bramborech a mlíku v libovolné zemi, která se toho drží, než v takovém pseudostátě pochybného původu, jako je Rusko, i kdyby si tam každý řadový dělník každý večer v luxusním baru připaloval tisícidolarovkou kubánský doutník. Pokud to někoho neoslovuje, jeho věc ...

T. Hraj 13.8.2022 15:37

1) zásluha to není. Je to prostě fundament. Proto to není zpovhybňováno ani v Tom Súdánu či KLDR (jistě by bylo, pokud by měl Kim jednoho rána takový nápad)

2) Úkrok to pravda trochu je, ale jen k větší obecnosti. O tu totiž jde.

3) ta hlučná (doufejmežestáleještě) menšina je už dnes schopna prosadit zásadní věci (ekonomickou sebevraždu například). A indoktrinace dětí wokeismem jede na západě na vysoké obrátky.

4) ano, v Rusku nemají demokracii a svobodu. To už jsem psal

P. Hák 12.8.2022 22:39

Ono jde taky o to, jaký je trend. Pokud někde něčeho rychle ubývá, je fajn se utěšovat, že pořád ještě zbývá o trochu víc než u sousedů.

L. Novák 12.8.2022 10:52

No ale Putin svým způsobem "konzervativec" je. :-) Narodil se za hluboké komunistické totality, vychovala ho komunistická KGB (analogie české StB) a vytvořila z něj spolehlivého důstojníka oddaného komunistickému totalitnímu režimu. Na těchto "konzervativních hodnotách" Putin setrval dodnes.

Nakonec, pojem "konzervativec" byl u nás používán ještě dávno před pádem Železné opony pro zabedněné komunisty, kteří tvrdošíjně trvali na zachování stalinistických poměrů vládnutí jedinou vyvolenou "vedoucí silou společnosti" - komunistickou stranou.

Dochází ke zjevnému střetu různých obsahů určených pro jeden název - konzervatizmus... ;-)

K. Křivan 12.8.2022 19:20

Putin komouš není, asi ani nebyl. Byl v partaji, ale to bylo u nás mnoho. Všichni, kteří chtěli udělat karieru a báli se emigrovat. Já se nebál.

Ruský bolševismus ukázal svou nechopnost tak důkladně, že v něj po 1990 nemohl už nikdo věřit. Ani ten poslední mužík. ;-D

Putin chce obnovit ruské imperium, ale ne cccp. Nedivil bych se, kdyby z něj udělali báťušku cara.

V. Cícha 12.8.2022 10:34

I když i mistr tesař se někdy utne, nemyslím, že to se přihodilo J.Petersonovi. Není docela pravda, že Putin jakákoli jednání odmital. na vlastní uši jsem slyšel jeho projev, myslím v roce 2020, kdy navrhoval schuzku s evropskými potentáty a to myslím, ohledně již po léta trvající rusko-ukrajinské války. Ač Putinův čin je zločinný, EU a USA svým vysloveně nepřátelským postojem k němu nijak poměrům nepmohly. Ne zcela pochybný je i názor, že .kdyby v Bílém domě zůstal místo mamlasa Bidena zůstal D.Trump, situace by byla dnes jiná., tedy rozhodně ne horší.

M. Valenta 12.8.2022 10:46

Kdyby dnes místo slabého Bidena seděl v Bílém domě Trump, tak už v Kyjevě sedí pro-putinovská vláda nebo což je snad méně pravděpodobné, tu máme jaderný konflikt.

T. Hraj 12.8.2022 11:08

Z čeho usuzujete, že Trumpovi je nějak blízké Rusko nebo Putin? Z Russian collusion hoaxu, který byl více než 3 roky s neuvěřitelnou intenzitou tlačen médii, nejrůznějšími elitami i "elitami" a také vysokými státními zaměstnanci, nevolenými představiteli deep state?

Biden má k Rusku a Putinovi mnohem blíže, pokud mu není rovnou zavázán (vzhledem k míře nadnárodní korupce jeho rodiny, do které je zapleten). Ještě horší ale je, že je to nekompetentní, zcela bezpáteřní slaboch, což militantní autokraty logicky provokuje k akci. Lze dobře říci, že Putinova invaze na Ukrajinu je přímým důsledkem této Bidenovy slabosti nejexplicitněji demonstrované katastrofickým provedením stažení z Afghanistánu.

M. Sedláček 12.8.2022 12:18

Z ničeho neusuzuje, jen měl potřebu si plivnout na trumpa. Sice lže, jak když tiskne, ale aspoň se mu uleví ;-D

M. Valenta 12.8.2022 12:26

Usuzuji tak z Trumpovy orientace na čistě ziskovou (pro sebe) stránku věci (někdy přínosnou pro společnost někdy ovšem ne), jinými slovy, je mu zcela jedno s kým má co dočinění, hlavně, že to vede k cíli (přítel Kim, přítel Putin, nejradikálnější náboženské pozice....).

T. Hraj 12.8.2022 14:56

"Přítel" Kim či "přítel" Putin jsou pouze vyjednávací pozice, které podle potřeby používal. Stejně jako "little rocket man" Kim, (u Putina nevím, jestli Trump použil nějakou přezdívku). Rozhodně nelze říci, že by těmto lidem nebo režimům byl jakkoli přátelštější, než Biden.

Ano politika bývá pragmatická. Hraničí-li to s cynismem, bývá to kritizováno. Cynismu a pokrytectví můžeme pozorovat u "tradičních, demokratických" politiků západu dost a dost. Trump byl právě v tomto ohledu naopak často občerstvující vánek principiálnosti.

V. Kuhaj 12.8.2022 11:42

R^!

L. Zídek 12.8.2022 10:30

Že tu budeme mít ještě nějakou chvilku více svobody slova než v Rusku, nebo západní části Eurosojůzu a v Británii, do doby než si v Bruseli odhlasují většinové hlasování místo jednomyslného je jen těšínské jablíčko.

M. Valenta 12.8.2022 10:49

Více takových jako Vy a máme tu opět rusácké poměry.

L. Zídek 12.8.2022 10:57

O kolik je asi berlínská totalita lepší než moskevská ?

L. Novák 12.8.2022 11:16

Poznali jsme obě, máme možnost srovnání a výběru. Z kremelské totality jsme utéct nemohli. Teď ji Putin obnovil. Děkuji, nechci.

L. Zídek 12.8.2022 11:45

Souhlas. Z té berlínské to ale taky nejde.

K. Křivan 12.8.2022 14:47

On ti někdo "kremelskou autoritu" vnucuje ? Rusům se Putinův režim líbí, většině Rusů, a na tebe se.re pes.

V. Patrik 12.8.2022 9:49

Putin je jako zhrzený nápadník, co si myslí, že poté, co dostal košem, může svou vyvolenou seřezat, aby mu byla po vůli. Nikdy nepochopí, že Ukrajina má právo si své spojence a partnery vybrat sama. V tom se Putinovy zaostalé orientální představy liší od civilizovaného Západu.

Do NATO/EU vstoupily státy na základě vlastní vůle a každý může svobodně odejít. Zatímco když hrozí, že by nějaká gubernie chtěla opustit ruskou sféru vlivu, přijedou zelení mužíčci, vojáci na dovolené včetně výzbroje, tanky s bílým pruhem nebo písmenem Z. Takže je třeba si dávat majzla, abychom do té ruské sféry vlivu zase nespadli.

L. Zídek 12.8.2022 10:33

Co kdybys nám napsal, jakpak by asi zareagovali v Bruseli na exity z Eurosojůzu ? To by bylo počteníčko !

L. Novák 12.8.2022 10:42

Tak, jak zareagovali na Brexit. Stačí? :-P

T. Hraj 12.8.2022 11:26

Bylo by dobré, kdybyste měl pravdu. Bohužel je tu několik precedentů, které tento západní principiální postoj kazí. Kosovo a "humanitární bombardování" Srbska, druhá válka v perském zálivu (postavená na falešné zámince), intervence v Libyi, ...

M. Matura 12.8.2022 11:29

USA tedy není podle vás civilizovaný západ, když ve svém okolí uplatňuje tytéž zásady, která připisuje Rusku?

https://svobodny-svet.cz/monroeova-doktrina-dve-ste-let-stary-dokument-o-sferach-vlivu/

V. Patrik 12.8.2022 12:43

USA neposílají do cizích zemí tanky, aby jim zabránily opustit jejich sféru vlivu.

R. Gramblička 12.8.2022 12:55

dříve posílali komanda, dnes to povětšinou zvládají přes různé nátlakové, vládou financované "mimovládky", třeba USAID

A tanky posílají, né že né (Irák, Sýrie, Líbye)

V. Patrik 12.8.2022 13:59

USAID působí v dané zemi s jejím souhlasem. A když je tamní vládou ze země vykázána, odejde. Což se ruských tancích rozhodně říct nedá.

Irák napadl s USA spřátelený stát, v Sýrii ani Libyi americké tanky nebyly.

J. Jurax 12.8.2022 14:18

No, v Sýrii byli (nejen) US "instruktoři" podporující "demokratickou" opozici, z níž se vyvinuli fanatičtí islamisté a taky tam padaly tomahawky ...

A v Libyi se zas bombardovalo, když Francouzům, co to kvůli naftě rozvrtávali, dosly bomby ...

J. Ticháček 12.8.2022 18:12

Ale prdličky.

Irák nenapadl žádný s USA spřátelený stát. Napadl diktaturu, ve které se už osm let děly takové zmatky, že z toho šla hlava kolem i náhodnému kolemjdoucímu. Jenže tam je tolik nafty, že i Saúdové kvůli tomu po nocích tajně poplakávají.. a brzy poté se ten Kuvajt stal věrným partnerem Číny. Takže kámoši USA to fakt nebyli nikdy.

Ale ještě k tomu si pletete dvě války. To napadení děsně dobrých kamošů USA a první válka v zálivu, to byl rok 1990. A ta druhá sranda, to je rok 2003. To ten Irák nikoho nenapadl. To se jen šlo válčit do pouště.

P. Hák 12.8.2022 22:44

Jasněěě, když tam nejsou tanky, tak to není válka. Bombardování a vojáci přece s válkou vůbec nesouvisí!

J. Jurax 12.8.2022 14:11

A Grenada ...