7.2.2023 | Svátek má Veronika


RECENZE: Zdeněk Žemlička, Vlčice

28.10.2005 14:27

Boioemia, země Bójů v době, o které se mnohem později zjistilo, že byla počátkem křesťanského letopočtu, a Marobud, markomanský král - to jsou hlavní kulisy hutné historické fantasy zkušeného Zdeňka Žemličky.

Vlkodlakové - alespoň ti žijící v Údolí zrození - nejsou krvežíznivé bestie, ale bytosti rodu královského. Jenže Marobud nesnáší pohanu a vždycky se najde dost podlézavců, kteří jeho rozkazy převedou - ne do života, ale do smrti...

Malá Kroana masakr přežije a rozhodne se Marobudovi pomstít. Cesty její pomsty však vůbec nejsou přímočaré ani rychlé, a už vůbec ne bez problémů. Do cesty - to je už dospělou bojovnicí - se jí staví vlastní i cizí láska i nepřátelé a zrada. Přesto zůstává vlkodlačicí - a to vlkodlačicí ženského pohlaví, dívkou, se všemi dívčími touhami i problémy.

Vlčice je tak historickou fantasy - a to dobrou historickou fantasy. Příběh, zarámovaný skutečnými reáliemi a historickými postavami, je podložený věštbou, která stejně předurčuje Marobudův osud, jako dává ději volnost překvapovat čtenáře. Zásluhu na tom má i to, že autor se nebál nechat své postavy dospět a změnit se.

Ale i některé další momenty zaslouží pochvalu, především vyprávění není příliš zatěžováno vysvětlováním historických reálií a zvyků a autor se spíše soustředil na prvky budující zápletku a děj, než na popisné pasáže.

První titul nové edice Pevnost, který je k dostání jednak v rozšířeném vydání časopisu, jednak později i samostatně v knihkupectvích, je kvalitní a jeho výběr je třeba pochválit. Dalším plusem je to, že se cenu podařilo stlačit na neuvěřitelných 89 korun při 276 stranách vlastního textu.

K vydávání spojili své síly Pevnost (reprezentovaná Tomášem Němcem) a Wolf Publishing - Jiří Vlček, který má k dispozici celý svůj rozsáhlý archiv palmknih, a tak tomuto projektu nehrozí, že by mu v rozjezdové fázi došla šťáva.

Zdeněk Žemlička: Vlčice
obálka: Grigory Vyatkin
Jiří Vlček - Wolf Publishing, 2005
279 stran, 89 Kč, brožované
ISBN 80-239-5277-3

(pagi)


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...