30.5.2023 | Svátek má Ferdinand


RECENZE: Vladimír Šlechta, Zahrada sirén

21.8.2006

Zahrada sirénPřed vlastním dějem, jako prolog, najdeme několik příběhů, uvádějících postavy a události vlastního románu. Nejkrásnější charakterizaci najdeme u jména Floyda Barrtletta - stal se nesmiřitelným obhájcem pravdy a spravedlnosti, aniž si předem ujasnil, co pravda a spravedlnost znamenají. Ale později se ukáže, že podobný problém mají i jiné postavy.

Děj je spletený jako cop z několika příběhů, které se postupně sbližují a protínají v závěrečném finále - ale to, jak je zřejmé nejenom z poznámky Konec prvního dílu, je otevřené. Vedle konfliktů, které již byly rozehrány nebo zmíněny v předchozích příbězích, se tu objevuje nový - Mořští lidé začínají expandovat do světa Krvavého pohraničí, mimo jiné do Gordonovy země. Složité vztahy Barro a Arkastie gradují a mocné Impérium na to hledí s očekáváním.

Tyto makropolitické záležitosti prosvítají příběhem, v němž - jak již je u Krvavého pohraničí zvykem - najdeme další hlavní jednající postavy. Jednou z nich je Andres Larache, lodivod, který se snaží žít pokojný a pracovitý život, ale kterého události ženou úplně jiným směrem. Není však sám. Lovcova vdova se chystá na porod - a místo klidu putuje lesem i bažinami, aby se zúčastnila závěrečného finále v Zahradě sirén. Konflikty ale kříží plány mnoha dalším, dosud definovaná přátelství a nepřátelství jsou vystavena těžkým zkouškám a mnohdy dochází k překvapivým zvratům.

Vladimír Šlechta se po mnoha stech stránkách příprav propracoval k tomu, co vlastně chtěl napsat od samého začátku - k příběhu Gordonovy země. Svět, ve kterém se děj odehrává, je již hluboce propracovaný, autor i čtenáři se v něm pohybují stejně jistě, jako australský domorodec v buši. Příběhy tu jsou ale nové, tak, jak se čas, do nichž jsou zasazeny, posouvá.

Široce vybudovaná zápletka probíhající na řadě míst nenechá čtenáře odpočinout. Nově vnesené motivy navíc přinášejí další a další možnosti tvorby děje, a Vladimír Šlechta je využívá do sytosti. Zahrada sirén se zařazuje do stoupající linie jeho tvorby jak trajektorií příběhu, tak jeho kvalitou.

Vladimír Šlechta: Zahrada sirén - Gordonova země
obálka: Jan Patrik Krásný, ilustrace: Ladislav Hrdina, grafické zpracování: Mirek Dvořák
Straky na vrbě, 2006
453 stran, 225 Kč, brožované
ISBN 80-86428-64-8

pagi


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...