Úterý 19. května 2026, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RECENZE: Ondřej Neff/Jules Verne, Pět neděl v balonu

Jan Pechanec
  0:05
diskuse (7)

Pět neděl v balonu Ondřej Neff VerneTOPlistRomán Pět neděl v balóně vyšel již v roce 1863 jako první Vernovo dílo u Pierre-Julese Hetzela, kterým si získal srdce nejenom Francouzů. Díky Janu Nerudovi jsme se v Rakousku-Uhersku dočkali roku 1874 českého překladu této Verneovy knihy. Po více než století, kdy máme možnost začíst se do upraveného vydání v přepracování Ondřeje Neffa, se neztratilo nic z nádherné doby viktoriánského světa a století páry se dostalo na dosah současným mladým čtenářům. Albatrosí projekt Verne/Burian navíc poskytuje souhrnný přehled úchvatných obrazů malíře Zdeňka Buriana, který zachytil dobrodružství několika Vernových románů.

Ondřej Neff opět předvedl bravurní práci s původním vydáním, ačkoliv sám tvrdí, že u Pěti neděl v balonu udělal minimum změn oproti třeba Dvaceti tisícům mil pod mořem. Od prvních stránek se čtenář ocitá v barvitém světě lordů a gentlemanů, kde morálka, čest a důstojnost nebyly prázdnými pojmy. Zápletka je jednoduchá a následující dobrodružství úchvatná. Královská zeměpisná společnost vypisuje "tendr" na objevitelskou výpravu za zmapováním slepých míst na mapě Černého kontinentu. Desítky dobrodruhů, cestovatelů a vynálezců představují své smělé plány, jak zmapovat neprobádaná území rovníkové Afriky. Největší šanci na úspěch pro obdržení grantu má Hyppolit James Morgan, jehož v následující diskuzi obviní doktor Samuel Fergusson jako zloděje, podvodníka a vraha. Fergusson je vykázán z jednacího sálu pro nesmyslná obvinění. Brzy na to se seznámí s Richardem Dickem Kennedym, který ví o podlostech Morgana své a společně se vydají do Afriky, aby dokázali svá tvrzení. Společníkem je jim sluha Joseph Joe Wilson.

Společně se vydávají do Zanzibaru, kde má jejich nezapomenutelná cesta začít. Pan Kennedy totiž vyprojektoval a sestrojil říditelný dvouplášťový balón pojmenovaný na počest královny Viktorie, který umožňuje bez problémů měnit výšku svého letu a využívat různých vzdušných proudů vanoucích rozličnými směry. Od počátku cesty však zjišťují, že otrokář Morgan má silné konexe a nemálo zdrojů, aby dokázal postavit arabské obyvatele nebo anglické úředníky do cesty pokroku a spravedlnosti. K tomu si připojte snahu najít kněze Martinera, který by mohl dosvědčit Morganovy nelidské hony na původní obyvatele. Cesta vzduchem plná napětí začíná ve východoafrickém Zanzibaru a pokračuje přes Měsíční hory na severu jezera Tangajika, přes Viktoriino jezero a pramen Nilu, přes džungli deštných pralesů v povodí Konga, Čadské jezero (které kdysi jezerem skutečně bylo) až do oblastí pod koloniální správou Francouzů za řekou Niger.

Když jsem srovnával původní vydání s novou verzí, musel jsem uznat, že Neffovo podání se zdá být akčnějším, zábavnějším a bližším současnému dětskému čtenáři. Dialogy jsou srozumitelnější a hlavně vtipné, obzvláště díky Joeovi, který plní úlohu opravdového hrdiny (po vzoru nejdřív jednej a až pak přemýšlej). K čtivosti napomáhá také to, že už Verne se věnoval zejména dobrodružné složce popsané za pomoci africké fauny a původních (i nepůvodních muslimských) obyvatel Afriky. O nezapomenutelné zážitky hrdinů se tak postaralo hejno supů, slon táhnoucí Viktorii pralesem, nocování na stromě plném hadů, sebeobětující se skok Joeho do vod jezera plného krokodýlů, zajetí otrokářem sloužícím Morganovi, atp.

Román nabízí zábavu pro všechny věkové skupiny. Ti starší se však budou nostalgicky uculovat při vzpomínkách na své dětství, kdy jedno z prvních dobrodružství Verneovy kariéry brali naprosto vážně. K dokonalosti knize pak nechybí nic, neboť i po fyzické stránce se jedná o nejvyšší kvalitu v pevné vazbě, bohatě ilustovanou Zdeňkem Burianem, s informačně nabitým doslovem Astona (přezdívka O. Neffa) a v neposlední řadě i přehlednou mapou putování Viktorie a její posádky, stejně jako perfekcionistickým nákresem balonu obsahujícím všechny podrobnosti. Ideální cesta pro děti školou povinné a všechny lidi milující dobrodružství okořeněná vůní dálek a exotiky.

Hodnocení: 70 %.

Pět neděl v balonu
Verne, Jules - Neff, Ondřej

Nakladatel: Albatros
Obálka: Zdeněk Burian
Redakce: Ondřej Müller, Alexandra Horová, Arnoštka Svobodová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 208
Rozměr: 170 x 245
Provedení: hardback
Cena: 279 Kč

Aston Ondřej Neff
19. 5. 2026

Po Řehkovi nastoupí generál Miroslav Hlaváč

Marian Kechlibar
19. 5. 2026

Čína a Amerika si navzájem mohou uškodit opravdu hodně.

Petr Kolman
19. 5. 2026

Spíš začátek nové odpovědnosti a příležitost podpořit je nejen gestem

Jan Bartoň
19. 5. 2026

V zásadě musím s tvrzením Kosatíka polemizovat.

Miloslav Grundmann
19. 5. 2026

Přijetí eura by nezměnilo jen peněženky a účetnictví.

Lidovky.cz, ČTK
19. 5. 2026

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) udělil záštitu festivalu Meeting Brno, jehož zástupci pozvali...

ČTK, Lidovky.cz
19. 5. 2026

Česká televize vznesla v rámci připomínkového řízení zásadní výhrady k návrhu zákona o médiích...

ČTK, kroc Tereza Krocová
19. 5. 2026

Národní protidrogový koordinátor Pavel Bém má na konci června při přesunu agendy z úřadu vlády na...

dtt Ditta Stein
19. 5. 2026

Ukrajinská armáda začala testovat vzdušnou evakuaci raněných z bojiště pomocí těžkých dronů. Záběry...

drev Martin Dřevínek
19. 5. 2026

Situaci si zkomplikovali a nyní čelí výrazné kritice. Ve Švédsku po prohře s Českem 3:4 roste...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz