Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RECENZE: Legenda slávy zbavená

  0:05
diskuse (2)
Nedávno jsme si přečetli recenzi na Šílený les Vladimíra Šlechty, dnes se podíváme na recenzi Krvavého pohraničí. "Je radost sledovat, jak se Floyd z mladíka, kterému pořád ještě zbývá špetka naivity, mění v člověka, jehož zocelil čas a zkušenosti (bledépanížel převážně ty negativní). Žádné velké sondy do nitra hrdiny se ale nebojte. Pravda se skrývá až na posledních stránkách."

Krvavé pohraničí Vladimír ŠlechtaTOPlistZlomág Touraine je už několik měsíců po smrti a jeho magické sloupy padají. Zem zamořují uměle vytvořené stvůry, jejichž úkolem původně bylo mágovy sloupy střežit. Šance pro lovce hlav nastala. Orčím klanům, které držela moc temného čaroděje na řetězu, nic nebrání se do sebe pustit. Věci se mění. Rudenrog se za ten čas, který strávil Floyd Barlett na dobrodružné výpravě, rozrostl a zbobtnal. Lidé se stali otrlejšími a je jich víc. Floyd své rodiště nepoznává. V domě mnichů misionářů, kde vyrostl, je bordel, jemuž šéfuje vůdce jednoho ze dvou místních gangů. Město vede jakýsi Backer, přičinlivý mladík (lze-li třicátníkovi tento status ještě uznat), který se ohání právem. Snaží se problémy řešit odborně, ale pět mužů, z nichž se rudenrogská hotovost skládá, těžko dokáže udržet městskou mafii na uzdě.

Floydovu družinu tvoří slepý zwerk, zkamenělá dívka s potměšilým výrazem a vybledlá hlava naložená v kořalce. Dle Floydových vlastních slov jde o hlavu zlomága Touraina, ale Barker mu za ní stejně slušný obnos nezaplatí. Aspoň, že nějaké penízky Floyd trhne na kořalce, kterou rozprodá žíznivým pobudům. Přesněji mu ji pobudové takřka seberou násilím. Šnaps s naloženým zlomágem se jen tak nepodává. Touraine zaživa natropil pěknou paseku (pitval elfy a tvořil ostnaté potvory, s kterými má Šlechta několik pěkných akčních scének), ale jak je po smrti, neštěkne po něm pes. A právě jeho smrt rozpoutá řetězec událostí...

Spolu s Floydem se měl vrátit jistý Gordon Fee. Zdá se, že Rudenrog na tohoto muže čeká a slibuje si, že on jediný dokáže nastolit pořádek. Kdo byl člověk, který se už za svého života stal legendou, můžeme jen hádat. Polobůh nebo hrdina s přídomkem ,,anti“? Ani heslo v kronice nám nedá poctivou odpověď. A podobný problém je i s baronem Lecterem. Hodně se o něm mluví, kde kdo pro něj pracuje, ale nikdo ho nikdy neviděl.

Čtenář nemusí být žádný Einstein, aby mu hned po přečtení počátečních stránek bylo jasné, že tady se něco strašně podělalo. Náš hrdina Floyd je na informace skoupý, nesvěří se ani svému kamarádovi z misie, a když nechce lhát, tak prostě mlčí. Zwerk toho také moc nenamluví, ač přes svou indispozici dokáže dát zlounům pěknou nakládačku. Zkamenělá dívčina hledí před sebe, a jen občas změní výraz.

Krvavé pohraničí Vladimír ŠlechtaJe radost sledovat, jak se Floyd z mladíka, kterému pořád ještě zbývá špetka naivity, mění v člověka, jehož zocelil čas a zkušenosti (bledépanížel převážně ty negativní). Žádné velké sondy do nitra hrdiny se ale nebojte. Pravda se skrývá až na posledních stránkách.

Pozitivem knížky je, že se pěkně čte, nezadrhává a plní primární účel, tedy baví. I přesto, že děj je odkrýván po kouskách a my se zpětně dozvídáme, o co tu celou dobu běží, všechny dílky nakonec do sebe zapadnou. Lehkým negativem je předvídatelnost děje, i když v závěru se schovává několik nejapných překvápek. Fantasy potvor je tam jen pár - ač dosti tuhých – třeba Tylda Floydovi pěkně zatopí. Je tam nějaký ten ork, ušatý elf, ale jinak jsou aktéry převážně lidé. Zajímavé jsou poznatky ze života zwergů a elfů. Osobně mi ale příliš nesedly výňatky z kronik, které neřekly nic, co by nevyplynulo z děje. Spíš jen rozvláčně kupily informace okolo. (V Šíleném lese, který na Krvavé pohraničí volně navazuje, nic takového není.)

Krvavé pohraničí je dějištěm událostí, jež vyústí v to, co se odehraje v Šíleném lese. Také tu najdeme dost informací, které se pak v Šíleném lese objevují, jako by byly nové. (Ale nejsou, pokud jsme jen s malým časovým odstupem předtím četli Krvavé pohraničí.) Proto doporučuji těm, kdo to čtou poprvé (je-li někdo takový), schválně přelouskat jako první Šílený les, a až teprve potom Krvavé pohraničí.

Krvavé pohraničí
Šlechta, Vladimír
Nakladatel:
Straky na vrbě
Obálka: Jan Patrik Krásný
Redakce: Michael Bronec, Jana Kopečková
Rok vydání: 2007
Počet stran: 296
Rozměr: 105 x 165
Provedení: paperback
Stav: nové vydání
Cena: 170 Kč

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý, přítel, je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Jiří Čihák
15. 7. 2024

Jestli si po střídání ze speciální vestičky, kterou fotbalisté nosí pod dresem, nestihl vyndat čip,...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Sportovní lezec Adam Ondra obsadil na Světovém poháru v Chamonix šesté místo v obtížnosti. Závod...

Miloslav Novák
14. 7. 2024

Fotbalové mistrovství Evropy vyhrálo Španělsko. Na rekordní čtvrtý titul v historii dosáhlo na...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Ráno u snídaně jsem se ve zpravodajství dočetl, že poslankyni ODS Evu Decroix na Malostranském...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz