5.7.2022 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


RECENZE: John Ringo, Chorál před bitvou

29.11.2005

obalka Ringo Choral

Johna Ringa vám nemusím představovat, to nemohu říct. Další z amerických autorů posledních let, který se velmi dobře uvedl v roce 2000 právě románem A Hymn Before Battle. Rychle se vyšvihl na špici dnešní military sf a na několika knihách spolupracoval s Davidem Weberem (autor románů o Honor Harringtonové). Pojďme se podívat, proč právě Chorál před bitvou získal čtenářskou oblibu a autorův raketový start.

Po úvodním Prologu může čtenář získat dojem, že si z nás někdo utahuje a dalších několik stránek to jen potvrzuje. Mimomezemšťané, kteří nás chtějí využít, protože jsou sami neschopní násilí? Rodinný život Michaela O'Neala, externího internetového poradce? Čtěte ovšem ještě několik dalších stránek. Dozvíte se, že emzáci jsou přátelští, ale nedokáží odvrátit hrozbu krvežíznivých kentauřích Posleenů, drancujících planetu Federace za planetou. Navíc se blíží k Zemi. Zůstává zde lidská rasa, která jediná projevuje významné stránky agresivity a tak se spřátelení "ítý" odhodlají kontaktovat hlavy států světa.

John Ringo ukázal, že dokáže vytvářet napínavý příběh, nabírající otáčky zavratným tempem. Od poklidného života bývalého vojáka O'Neala, až po jeho povolání zpět do armády a zhroucení každodenního života Pozemšťanů ("Terranů"). K tomu využívá vše, co nám budování příběhu nabízí. Několik dějových linií, abychom mohli sledovat, co nejvíc aspektů globálního (vesmírného) problému. Pro větší srozumitelnost ilustruje dílčí operace na osudech několika hrdinů, které si oblíbíte. Ve třech (později ve čtyřech) dějových osách sledujeme postup ústředního hrdiny Michaela po služebním žebříčku, a jeho tažení k hvězdě Diess IV, kde poprvé stanou jednotky pozemských armád proti úhlavnímu nepříteli. Dostáváme se do konfrontace s jednotkami, které se připravují na obranu Země, hromadná mobilizace nováčků a nedostatek důstojníků ukazuje všechny nedostatky amerického vojenství. Se svou rotou zelenáčů se musí sžít šedesátiletý znovu-mladík seržant Pappas. A kdesi u slunce nazvaného Barwnhon V, trpí v nelidských podmínkách průzkumné komando v čele s rotmistrem Mosovichem.

Další epizodky rozsahu kapitoly poukazují na společenská, ekonomická, či jiná úskalí války. Země a tudíž lidé spolu musí spolupracovat, ale každá z vlád má své záměry, bravůrně ilustrováno na rozhovoru čínských důstojníků. Své pozemské zájmy dokáží oklikou prosazovat faktičtí vládci Federace Tchpthové. Ačkoli mírumilovné vesmírné společenství planet, má mnoho stinných stránek, ať už je to feudální postavení hloupoučkých vazalů Indowyjů (nejpočetnější populace), nebo složitý systém vládnoucí hierarchie.

Neutuchající zájem čtenáře podněcují nebozí Terrané konfrontování s vyspělými mimozemskými technologiemi, návrhy nových ničivých zbraní, atd. Přesto se však naplňují slova jednoho generála z Fantomase: "Jaké superzbraně? Základem všeho je pěchota." Černý humor v podobě nudícího se poddůstojníka, který zkouší, co by mohlo udělat, když zmáčkne tohle, a pak se jen dívat na svého spolubydlícího, jak bledne a nohy se válí v tratolišti krve pod postelí. Do hry vstupují AIDy, polointeligentní počítače s neomezenou pamětí a komunikačními schopnostmi. Po vzoru Heinleina se objevují bojové uniformy nečekaných možností, speciální pěchotní zbraně, těžké lasery, plazmové děla, antihmotové pohony. Fantazii se meze nekladou, ale veškeré technologie jsou vystavěny logicky na základě našich současných fyzikálních znalostí.

Posledním a zároveň základním kamenem příběhu, nemůže být nic jiného, než vojenská mašinérie. Arogance a namyšlenost některých velitelů, kteří nejsou ochotni používat ve světle nových skutečností mozek, může v bitvě stát tisíce životů. Člověk pění vzteky, nad hloupostí některých rozhodnutí, co pak může čekat podřízený? Základní premisa pro chod armády spočívá právě v poslouchání rozkazů a přísné disciplíně. Johu Ringovi se podařilo vytvořit ucelený obrázek o současném stavu US Army (nejspíš nejenom jí), protože se příběh odehrává během roku 2001-2002. Vypravěčský styl umožňuje laikovi zorientovat se a člověk, mající s armádou něco společného, dá autorovi určitě za pravdu.

Kromě velice vyspělých prvků hard sf, citlivému přístupu ke čtenářovi, pomocí charismatických hrdinů, kteří jsou na druhou stranu také pouze obyčejní lidé se svými chybami, se jedná o čistou military sf. Jednu z nejlepších military, které by hold složili takoví autoři jako Joe Haldeman, nebo již zesnulý Robert Anson Heinlein.

O překlad se velice dobře postarala Eva Nováková a mnohdy čtenáři ulehčila vysvětlujícími překladatelskými poznámkami. Kvalitní redaktorskou práci odvedl Robert Pilch a kniha nejen, že se výborně čte, ale také jsem nezaregistroval žádné překlepy, což v poslední době nepatří k pravidlům. Ilustraci na obálce nakreslil David B. Mattingly a drží se osvědčeného západního stylu, přesto si nejsem jistý, jestli bych ohromný tank dokázal v knize zařadit.

Knihu pro svou ucelennost, akční, ale přesto inteligentní pojetí, mohu doporučit nejenom milovníkům military sf, ale každému čtenáři fantastiky vůbec.

John Ringo: Chorál před bitvou
Překlad: Eva Nováková
Obálka: David B. Mattingly
nakladatelství Wales
Redakce: Robert Pilch
Počet stran: 433
Cena: 249,- Kč
(Cena Klubu čtenářů 174,- Kč)
ISBN: 80-86939-04-9

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...