26.4.2024 | Svátek má Oto






RECENZE: Elisabeth Kostová, Historička

24.10.2006

 

HistoričkaŠifra mistra Drákuly

Vlastně je to moc pěkné počtení, ta Historička od Elisabeth Kostové. Záhady, upíři, Evropa dvacátého století, On a Ona prohrabující se dokumenty o Vladu Tepesovi, zvaném Dracula podle dračího řádu, do něhož patřil.

Kniha připomíná prázdninový bedekr, vždyť se odehrává v knihovnách a kavárnách v Oxfordu, Amsterdamu, Emoně (Ljublaň), západních Pyrenejích, v Istanbulu (sídlo Draculova dávného protivníka sultána Mehmeda), v Rumunsku (ó zajisté), v několika místech v Bulharsku, dosud existující Jugoslávii a Maďarsku (Dracula to tam měl jen kousek), ve Florencii, Benátkách, v Athénách, na Krétě - atakdál viz prospekt některé cestovní kanceláře. I Čechy a Východní Německo jsou přítomny alespoň v malé zmínce.

A to v rozmezí od třicátých do sedmdesátých let.

Při takové koncentraci knihoven a kaváren je statisticky vysoce pravděpodobné, že na vás vyjukne upírský knihovník a upírský číšník. Takže když se to stane, ani se neleknete. Hlavní zápletka tkví v tom, zda je pověst o Draculovi pravdivá. A jak ubíhají další a další stránky ze sedmisetstánkového románu, doufáte, že ano, že se hrabě dostaví osobně, neboť by bylo vysoce nefér, kdyby za tajemnými útoky na hrdinu a hrdinku i mizením písemností byla jen nějaká Tajná asociace Evropských a Istanbulských knihovníků či něco podobného.

A protože zákon o pohřební službě zakazuje pohřby v kavárnách a knihovnách, dočkáme se i trochu kostelů, klášterů a krypt (průvodce v jednom z klášterů je mnich Kiril). Vloženy jsou též střípky života Draculova a historické perličky typu, jak poznáme ze soch benátského lva na pevnostech a palácích, zda v té době Benátky válčily.

Ovšem je poněkud fádní, když už pošesté či posedmé hrdinové někoho potkají a on jim hned začne vykládat, že má takového dětinského koníčka, to jest vyhledávání historických informací a pověstí - no hádejte o kom? Zdá se, že stará dobrá Evropa (a Istanbul) už nemají jiného koníčka kromě Draculy.

Což je občas zpestřeno trochou patosu typu: umírám, viď, že se postaráš o mou dceru?

Na poslední chvíli se autorka po pozvolné vyprávěcí části přece jen dostane k rychlému a dramatickému závěru, který bude spolu s dramatem v knihovnách jistě malebně vypadat v případném zfilmování. Doufám, že též s Audrey Tautou a že nevynechají Istanbul.

Elisabeth Kostová: Historička
překlad: Veronika Volhejnová
obálka: Ivan Brůha
Euromedia - Knižní klub, 2006
712 stran, 299 Kč, pevná vazba
ISBN 80-249-0748-8

Jarka Pavlíková










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...