Čtvrtek 27. března 2025, svátek má Dita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Počátky Zlatého věku 04: John Wood Campbell, Jr. (1910-1971)

Jiří Halama
  0:05

TOPlistPředchozí díl: Zlatého věku 03: Stanley G. Weinbaum.

John W. Wood Campbell Jr.John Wood Campbell, Jr. svoji první povídku publikoval v roce 1930. Z jeho nepříliš bohaté literární tvorby, když tuto výrazně omezil po svém nástupu do Astoundingu, má český čtenář k dispozici celkem 5 povídek.

Campbell psal povídky dvojího druhu. Jednak klasické "dobrodružky" srovnatelné se science fiction produkcí jiných v tu dobu působících autorů (tyto publikoval pod svým jménem), a jednak myšlenkově i literárně náročnější povídky, které jako by předznamenávaly jeho vyšší požadavky na literární produkci později uplatněné v Astoundingu (tyto publikoval pod pseudonymem Don A. Stuart).

Z "dobrodružek" má český čtenář k dispozici jedinou povídku, a to "Marťanští zloději mozků". Tato patří do cyklu celkem pěti příběhů o Pentonovi a Blakeovi – chlápcích ze Země, kteří objevili způsob pohonu meziplanetárních lodí za pomoci kontrolovaného využití atomové energie. Na Zemi je ovšem atomová energie tabu, a tak oba hrdinové museli Zemi opustit a ve své raketě prozkoumávají různé planety či měsíce Sluneční soustavy. V našem příběhu navštíví Mars, kde objeví živočichy schopné telepatie a napodobování jiných forem života.

Thrilling Wonder Stories Brain Stealers of MarsZbývající čtyři česky vyšlé povídky patří do těch myšlenkově a literárně náročnějších. V povídce "Soumrak" (Campbellova vůbec první povídka publikovaná pod pseudonymem Don A. Stuart) se pozemský cestovatel v čase dostane do daleké budoucnosti, kdy se o všechno starají stroje a lidstvo zdegenerovalo, protože ztratilo hybnou sílu pokroku – zvědavost. V povídce "Noc", která je volným pokračováním povídky "Soumrak", se pozemský cestovatel dostane ještě dále, až na samý konec času, do "mrtvého světa v mrtvém vesmíru, kde i sám čas umíral", a kdy stroje nechaly lidstvo vyhynout, aby zabránily jeho pádu do barbarství.

V povídce "Sebevražda" řeší Campbell morální problémy spojené se smrtelnou nákazou a se zabráněním jejího šíření.

Nejvýznamnější a pravděpodobně i nejznámější Campbellovou povídkou je "Věc", resp. "Kdo je tam?". Skupina vědců nalezne v Antarktidě havarovanou mimozemskou loď i se zmrzlým mimozemšťanem. Rozmrazí jej, ovšem on obživne a protože ovládá schopnost měnit svůj tvar včetně buněčné struktury a je schopen i telepatie, začne napodobovat jednotlivé vědce ve snaze je všechny zlikvidovat. Isaac Asimov se o této povídce později vyjádřil, že je pravděpodobně tím nejlepším, co bylo v žánru science fiction napsáno (1).

John W. Campbell Věc PoutníkNa motivy této povídky byl v roce 1951 natočen film The Thing from Another World, v roce 1982 pak John Carpenter natočil remake "Věc", a nová verze režiséra van Heijningena je avizována na rok 2010.

O významu šéfredaktorské práce J.W.Campbella, Jr. v Astoundingu bylo již hovořeno v předchozích dílech. Snad je ještě na místě dodat, že Astounding se v roce 1960 přejmenoval na Analog, a Campbell setrval na šéfredaktorském postu i takto přejmenovaného magazínu až do své smrti, k níž došlo 11. července 1971.

Byť je to trošku mimo rámec zaměření tohoto cyklu, rozkošatělost Campbelovy osobnosti se dle mého soudu nedovoluje nezmínit o jeho zásadním vlivu i na žánr fantasy.

Pod Campbellovým vedením totiž v březnu 1939 začal vycházet magazín zaměřený výlučně na fantasy, jehož název zněl Unknown. Od doby svého vzniku se dvakráte přejmenoval (v únoru 1940 na Unknown Fantasy Fiction, a v říjnu 1941 na Unknown Worlds – pro potřebu tohoto cyklu článků budu nadále pro zmíněný magazín používat zkrácený název Unknown). Pokud se týče periodicity tohoto magazínu, tak v letech 1939 a 1940 vycházel jako měsíčník, od roku 1941 až do svého zániku v říjnu 1943 vycházel jako dvouměsíčník. Je však na místě dodat, že tento magazín nezanikl z důvodu nezájmu čtenářů, ale z důvodu nedostatku papíru zapříčiněného druhou světovou válkou.

Magazín Unknown měl být jakousi alternativou magazínu vycházejícímu již od března 1923, kterým byl Weird Tales, jež byl zaměřen na příběhy "meč a magie" a velký prostor v něm byl dán také hrůzostrašným povídkám (většinu svých prací v něm otiskl R.E.Howard a H.P.Lovecraft, ale začínal v něm i Ray Bradbury, Robert Bloch a kupodivu kupříkladu i Henry Kuttner).

Lze v podstatě říci, že titíž autoři, kteří psali science fiction příběhy pro Astounding, vydávali své fantasy příběhy v Unknownu. V krátké době se Campbellovi podařilo i z Unknownu udělat z hlediska kvality mimořádný magazín, který maje odlišné zaměření od Weird Tales neměl na trhu konkurenta. Nevýhodou Unknownu pro přispívající autory bylo, že to byl jediný časopis svého druhu – pokud tedy odmítl nějakou povídku zveřejnit, neexistovala pro autora žádná jiná alternativa, kam by svoji práci mohl nabídnout (2).

Pro přiblížení toho, jak kvalitní povídky v Unknownu vycházely, uvedu namátkově několik prací (zdaleka ne všechny), které jsou dostupné v českých překladech.

Už v prvním čísle magazínu z března 1939 vyšla nádherně hravá a humorná povídka Horace L. Golda "Potíže s vodou" (3), v níž prostý americký občan urazí vodního skřítka majícího na starosti zásobování východního pobřeží USA vodou, a samozřejmě se zlou se potáže. V témže roce v květnovém čísle vyšla Blochova poetická upířína "Plášť" (4), v srpnovém čísle pak vyšel Leiberův vůbec historicky první příběh o Fafhrdovi a Šedém Myšilovovi "Poklady uprostřed lesa" (5), ovšem pod jiným názvem. V povídce L. S. de Campa "Vše podle pravidel" (6) vyšlé v červencovém čísle roku 1939 sledujeme plavecké závody, jichž se účastní mořská panna. A  C. L. Mooreová v povídce "Zakázané ovoce" (7) podává svoji verzi prvního hříchu.

Pokud se týče strašidelnějších příběhů, pak v lednovém čísle roku 1940 publikuje van Vogt povídku "Přízrak z hlubin", resp. "Netvor z hlubin" (8), o žraločím bohu schopném brát na sebe lidskou podobu. Pravidelným přispěvatelem magazínu Unknown byl L. Ron Hubbard, jemuž mimo jiné v červencovém čísle roku 1940 vyšel scifi horor "Děs" (9). Když už jsme u hororových příběhů, v dubnovém čísle roku 1941 publikuje Heinlein povídku "Oni" (10), Sturgeon v srpnovém čísle roku 1940 vydává nádhernou poeticky hrůznou povídku "Ono", resp. "To" (11), a v dubnovém čísle v roce 1943 vychází Boucherův horor "Ostré zuby" (12).

Za zmínku i stojí, že v listopadovém čísle v roce 1939 vyšla i fantasy povídka světoznámého autora detektivních příběhů Raymonda Chandlera.

Ostatně o mimořádném významu magazínu Unknown nejlépe svědčí to, že když v roce 1992 členové SFWA vybírali nejlepší fantasy povídky všech dob, z období let 1939 až 1943 byly vybrány 4 povídky, které všechny vyšly v Unknownu – vedle již zmíněných povídek Golda, de Campa a Mooreové to byl ještě "Dokonalý vlkodlak" (13) Anthony Bouchera.

1) Isaac Asimov: Já, Asimov (I, Asimov: A Memoir; 1994), Český spisovatel a Arcadia 1996; str.91

2) Isaac Asimov: Neznámý Asimov I. (Early Asimov; 1972), Triton 2003; str.345

3) Horace L.Gold: "Potíže s vodou" (Trouble with Water; mag.Unknown, březen 1939), in ant. Síň slávy mistrů fantasy I., Baronet 2004

4) Robert Bloch: "Plášť" (The Cloak; mag. Unknown, květen 1939), in ant.Tichá hrůza, Mladá fronta 1967, Mladá fronta 1970 a Toužimský & Moravec 2008

5) Fritz Leiber: "Poklady uprostřed lesa" (The Jewels in the Forest; mag. Unknown, srpen 1939 pod názvem Two Sought Adventure), in pov. sb. Meče proti smrti, Triton 2006

6) Lionel Sprague de Camp: "Vše podle pravidel" (Nothing in the Rules; mag. Unknown, červenec 1939), in ant. Síň slávy mistrů fantasy I., Baronet 2004

7) Catherine L. Mooreová: "Zakázané ovoce" (Fruit of Knowledge; mag. Unknown, říjen 1940), in ant. Síň slávy mistrů fantasy I., Baronet 2004

8) A.E.van Vogt: "Přízrak z hlubin (The Sea Thing; mag.Unknown, leden 1940), in ABC č.15-20/XII. ročník; jako "Netvor z hlubin", in ant. Hlas krve, Najáda 1996

9) L. Ron Hubbard: "Děs" (Fear; mag.Unknown, červenec 1940), Svoboda-Libertas 1993 (sam. vydání) a Deus 2008 (sam. vydání)

10) Robert Heinlein: "Oni" (They; mag. Unknown, duben 1941), in ant. Hrůzný čas, Mustang 1996

11) Theodore Sturgeon: "Ono" (It; mag. Unknown, srpen 1940), in ant. Strašidla nejstrašnější, ABR 1996; jako "To", in pov. sb. Bůh v zahradě a jiné vize, Epocha 2004

12) Anthony Boucher: "Ostré zuby" (They Bite; mag. Unknown, srpen 1943), in ant. Má oblíbená strašidla, ABR 1995

13) Anthony Boucher: "Dokonalý vlkodlak" (The Compleat Werewolf; mag. Unknown, duben 1942), in ant. Síň slávy mistrů fantasy I., Baronet 2004

BIBLIOGRAFIE ČESKY VYŠLÝCH DĚL J. W. CAMPBELLA, Jr.

P o v í d k y ( s a m o s t a t n ě  v y š l é )

  • "Marťanští zloději mozků" (The Brain Stealers of Mars; mag. Thrilling Wonder Stories, prosinec 1936),  in ant. Na úsvitu Zlatého věku, Mustang 1995
  • "Noc" (Night; mag. Astounding, říjen 1935), in ant. Těžká planeta, Triton 2002
  • "Sebevražda" (…), in Poutník č. 4 (1992)
  • "Soumrak" (Twilight; mag. Astounding, listopad 1934), in ant. Úžasné příběhy, AFSF 1992 a in ant. Síň slávy: nejlepší SF povídky 1929-1946, Baronet 2003
  • "Věc" (Who Goes There?; mag. Astounding, srpen 1938), in Poutník č. 3 (1991); jako "Kdo je tam?", in ant. Hrůzný čas, Mustang 1996 a in ant. Síň slávy 2A (nejlepší SF novely), Baronet 2006

Příště: Triumvirát titánů.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Obě strany, zosobněné Babišem a Fialou, usilují o neuskutečnitelné.

Gita Zbavitelová
27. 3. 2025

Trumpova vláda zasahuje proti propalestinským aktivistům.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Příběh kosmické stanice nikoho moc nezaujal.

Lubomír Stejskal
27. 3. 2025

Jennifer Melleová pracuje v Anglii jako vrchní sestra.

Aston Ondřej Neff
24. 3. 2025

Kdyby Češi přešli na islám, z Babiše by se stal muftí.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Obě strany, zosobněné Babišem a Fialou, usilují o neuskutečnitelné.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Ai GROK
24. 3. 2025

Ptáme se AI GROK3, co se stane, když odmítneme emisní povolenky na benzín a plyn

lupr Lucie Procházková
27. 3. 2025

Spisovatelka Lisa Jane Smithová podlehla vleklé a vážné nemoci. Zemřela pokojně ve po dlouhém boji...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Britský král Karel III. byl dnes krátce hospitalizován kvůli dočasným vedlejším účinkům léčby...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Provoz vlaků na železničním koridoru u Pardubic dnes večer komplikují výpadky zabezpečovacího...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Spojené státy ochrání celistvost a suverenitu Guyany, která vede územní spor s Venezuelou o oblast...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Chorvatská lyžařka Zrinka Ljutičová získala poprvé v kariéře malý glóbus za hodnocení Světového...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz