24.4.2024 | Svátek má Jiří






Počátky Zlatého věku 03: Stanley G. Weinbaum (1902-1935)

2.2.2010 0:05

Předchozí díl: Počátky Zlatého věku 2: Úvod chronologický.

Stanley Grauman WeinbaumTOPlistDeset povídek, které Stanley G. Weinbaumovi v češtině vyšly, sice nedovoluje udělat si ucelený obrázek o jeho povídkové tvorbě, nicméně postačí k učinění závěru, že Weinbaum byl v kontextu své doby mimořádný spisovatel. Přestože žil pouze 33 let, stačil zanechat nesmazatelnou stopu v dějinách žánru science fiction.

Své hrdiny nevysílá k jiným galaxiím, kde by sváděli urputný boj s mimozemskými příšerami, Weinbaumovi zcela postačí rámec Sluneční soustavy. V autorově fantazii však na Venuši, Marsu či na Jupiterově měsíci Io existuje život nejen rostlinný, ale i živočišný, a to dokonce inteligentní. Ba i na Plutu existuje jakýstakýs život na bázi krystalů, nehledě na to, že na Marsu žije živočich, který se živí pískem a jako odpadní produkt vytváří křemíkové cihličky.

Velkým kladem Weinbaumovy tvorby je přesvědčivé vylíčení mimozemského života, který autor popisuje komplexně jako celý ekosystém. Nejpřesvědčivější je pak v zobrazení mimozemšťanů - oni nejsou ani primárně přátelští ani primárně nepřátelští, oni jsou prostě jiní. Ve Weinbaumových dílech se ani tak nejedná o fyzickou odlišnost mimozemšťanů, ale o jejich naprosto odlišné uvažování. Navíc autor je popisuje s dobromyslným humorným nadhledem, čemuž pak odpovídají české překlady jejich názvů – na Venuši se setkáme s těstounem, na měsíci Io žijí papouškocouři, krysáci a cvokýšové, na Marsu žije pštrosu podobný tvor nazývaný Ťuíl.

Odyssea na MArsu Stanley G. WeinbaumČeský čtenář má neuvěřitelné štěstí, že v roce 1992 vyšla v češtině povídková sbírka Odyssea na Marsu. Tato obsahuje celkem osm povídek, a z toho šest se odehrává ve vesmíru.

Nalezneme v ní vůbec první autorovu publikovanou povídku "Odysseia z Marsu", resp. "Odyssea na Marsu". V listopadu 1934 k ní přidal volné pokračování "Údolí snů". Autor v nich popisuje průzkum Marsu prováděný prvními pozemskými kosmonauty, kteří na Marsu přistáli. Je na místě dodat, že když v roce 1967 členové SFWA vybírali nejlepší krátké SF povídky vyšlé před rokem 1965 (tedy před rokem, za který byla poprvé udělována cena Nebula), umístila se "Odyssea na Marsu" na krásném druhém místě.

Na Venuši se odehrává děj dvou povídek, jejichž hrdinou je pozemšťan Ham Hammond, který na Venuši od domorodého obyvatelstva vykupuje vzácnou rostlinu obsahující léčivé látky. Názvy těchto povídek jsou "Cizopasná planeta" a "Lotofágové".

Obdobný děj má i samostatná povídka "Šílený měsíc" – ta se odehrává na Jupiterově měsíci Io, kde pozemský obchodník Grant Calthorpe vykupuje od domorodého obyvatelstva rostlinu rovněž pro lékařské účely.

Astounding The Red Peri WeinbaumÚspěšnosti těchto povídek nepochybně nahrává i skutečnost, že v nich Weinbaum oprašuje mýtus dobývání Divokého západu. Jeho hrdinové žijí na Venuši či na měsíci Io ve srubu uprostřed divočiny, a svádí tam boj s nehostinnou přírodou a občas i s nepřátelsky naladěnými mimozemšťany.

Poslední povídkou odehrávající se ve vesmíru je "Rudý Peri" – tato povídka je v kontextu ostatních Weinbaumových povídek velmi slabá a naivita z ní tryská na všechny strany. Mladý sympatický hrdina je zajat vesmírným pirátem zvaným Rudý Peri, nakonec se však ukáže, že oním obávaným pirátem vylupujícím vesmírné lodě je mladá krásná dívka, do níž se samozřejmě hlavní hrdina zamiluje. Pokouší se ji přivést na správnou cestu (rozuměj přihlásit se spravedlnosti, aby si tak odseděla maximálně tři roky), a pak by mohli spolu žít šťastně až do smrti. Pirátka naštěstí není blondýna (má zářivě rusé vlasy), a tak na hloupé nápady zamilovaného mladíka neskočí. Povídka má šťastný konec – oba se rozejdou a pirátka dále pokračuje ve vylupování vesmírných korábů.

Na úsvitu Zlatého věku Isaac AsimovZbylé dvě povídky jsou o potrhlém profesorovi van Manderpootzovi a jeho podivných vynálezích.

Mimo osmi povídek vyšlých ve sbírce Odyssea na Marsu má český čtenář k dispozici ještě další dvě povídky, které jsou překvapivě aktuální a nadčasové. "Próteův ostrov" popisuje důsledky genových manipulací a ozařování buněčných jader tvrdým zářením, a povídka "Přesunutá moře" je vlastně polit-fiction zabývající se možnými politickými a vojenskými důsledky, které by vyvolala změna proudění Golfského proudu.

Rád bych se ještě zmínil o unikátnosti vyšlé sbírky Odyssea na Marsu. V češtině vyšly v minulosti pouze tři knihy ucelenějším způsobem se zabývající science fiction povídkami 30.let minulého století. Byly to jednak dvě antologie – Úžasné příběhy (1) a Na úsvitu Zlatého věku (2) – obě byly sestaveny zahraničními editory a navíc v češtině vyšly oproti originálům ve velmi okleštěné podobě. Naproti tomu povídková sbírka Odyssea na Marsu je domácí provenience – sestavil ji Jaroslav Olša, jr. Tato sbírka nemá v tuzemské vydavatelské produkci obdoby.

Pokud by se Vám podařilo na tuto povídkou sbírku v antikvariátu nebo na burze náhodou padnout (v což však nelze příliš doufat, protože zázraky se nedějí), pak ji zakupte za jakoukoliv cenu, protože se k povídkám v ní obsaženým budete opakovaně vracet.

(1) Forrest J.Ackermann: ant. Úžasné příběhy (Gosh! Wow! /Sense of Wonde/ Science Fiction; 1982), AFSF 1992 (pouze výběr)

(2) Isaac Asimov: ant. Na úsvitu Zlatého věku (Before the Golden Age; 1974), Mustang 1995 (pouze výběr)

BIBLIOGRAFIE ČESKY VYŠLÝCH DĚL S. G. WEINBAUMA

P o v í d k o v é  s b í r k y

  • Odyssea na Marsu, AFSF 1992 – sestavil Jaroslav Olša, jr.

obsahuje:

  • CYKLUS ŤUÍL
    • "Odyssea na Marsu" (A Martian Odyssey; mag. Wonder Stories, červenec 1934)
    • "Údolí snů" (Valley of Dreams; mag. Wonder Stories, listopad 1934)
  • sam. povídka: "Šílený Měsíc" (The Mad Moon; mag. Astounding, prosinec 1935)
  • CYKLUS PROFESOR VAN MANDERPOOTZ
    • "Světy, kde platí kdyby" (The Worlds of If; mag. Wonder Stories, srpen 1935)
    • "Ideál" (The Ideal; mag. Wonder Stories, září 1935)
  • sam. povídka: "Rudý Peri" (The Red Peri; mag. Astounding, listopad 1935)
  • CYKLUS HAM HAMMOND
    • "Cizopasná planeta" (The Parasite Planet; mag. Astounding, únor 1935)
    • "Lotofágové" (The Lotus Eaters; mag. Astounding, duben 1935)

P o v í d k y ( s a m o s t a t n ě  v y š l é )

  • "Dravá planeta" (The Parasite Planet; mag. Astounding, únor 1935), in Exalticon č. 1/1991
  • "Lotofágové" (The Lotus Eaters; mag. Astounding, duben 1935), in Exalticon č. 2/1991
  • "Odysseia z Marsu" (A Martian Odyssey; mag. Wonder Stories, červenec 1934), in ant. Těžká planeta, Mladá fronta 1979; jako "Odysea z Marsu", in ant. Těžká planeta, Triton 2002; in ant. Síň slávy: nejlepší SF povídky 1929-1946, Baronet 2003
  • "Próteův ostrov" (Proteus Island; mag. Astounding, srpen 1936), in Základna č. 6
  • "Přesunutá moře" (Shifting Seas; mag. Amazing, duben 1937), in ant. Nejmenší vesmír, Polaris 1992
  • "Šílený měsíc" (The Mad Moon; mag. Astounding, prosinec 1935), in Ikarie č. 7/1990

Příště: John Wood Campbell, Jr.

Jiří Halama










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...