22.10.2020 | Svátek má Sabina


MEJLEM: Jedno krásné PF

5.1.2007

 

Mejlová přeprška péefek potkala také Sarden. Tohle pour féliciter Zdenka Páva si zaslouží, abychom se o ně s vámi podělili. Pro ty, kterým jeho jméno nic neříká, připomínáme, že jde o plzeňského fana a navíc a především i jednoho z úspěšných účastníků CKČ - v letech 1985 a pak 1988 - 1991 se dostal mezi oceněné autory, v roce 1989 zvítězil v kategorii krátká povídka. A že krátké útvary mu jdou stále ještě dobře, dokazuje i tahle jeho novoročenka.TOPlist

Abraham Ortelius, Teatrum Orbis Terrarum

Pan trpný opatrně otevřel oči a rozhlédl se. Snažil se být co nejopatrnější a na nic nemyslet, aby neaktivoval všudypřítomná čidla pro automatizované uspokojování potřeb a tužeb.

Lehce zakroutil pravou rukou a rozvolnil svou konektivitu s absolutní celosvětovou sítí vědomostí, znalostí, schopností a dovedností - samozřejmě v mezích možných konvencí, slušnosti a společenské únosnosti.

Sáhl pod stůl, kde měl schovaný starý tlustý spis.

Otevřel ho. Ucítil podmanivý pach zatuchlé kůže a starého papíru.

Superhygienická čidla se rozkmitala a otěhotněla dezinfekčním roztokem. Pan trpný je mávnutím ruky zahnal, alespoň na čas.

Otočil pomalu, téměř s posvátnou úctou, několik stránek a zadíval se na barevný obrázek.

Byla to mapa. Mapa, kterou v šestnáctém století nakreslil a vytiskl holandský kartograf Abraham Ortelius a kterou zařadil do svého atlasu Teatrum Orbis Terrarum.

Byla na ní oblast severní části Atlantického oceánu ohraničená Skandinávií a Grónskem.

V této oblasti, jižně od Islandu, byl zakreslen ještě jeden ostrov - Frisland. Báječný, do všech podrobností vyvedený ostrov, který nikdy neexistoval a neexistuje. Pan trpný se usmál, a rukou přejel něžně po obrázku.

Pak se znovu připojil k síti a s nemalou jízlivostí si objednal dovolenou na neexistujícím ostrově Frisland. Se zadostiučiněním vnímal, jak se mezi čidly pro automatizované uspokojování potřeb a tužeb šíří panika,vybuchovala přebytkem zbytečných informací a zoufale se napojovala na další a další segmenty znalostních bází, kde marně hledala vhodný formát dovolené pro svého klienta.

Pan trpný se vítězoslavně ušklíbl, když se mu v hlavě objevil elektronický poslíček, spáchal rituální sebevraždu a řekl: "Omlouváme se, váš požadavek není možné splnit".

Otočil se na bok, knihu zavřel, přitiskl si ji na prsa, přimhouřil oči a začal zcela bezostyšně snít o výletech do neexistujících měst, o tůrách po neexistujících horách, o místech, která nejsou podrobně zmapována v databázích a na webech, o fotkách z těchto míst, které nejsou v žádném elektronickém archivu.

Frisland

O měsíc později propadl pan trpný beznaději a nekonečné depresi.

Dozvěděl se, že Frisland byl podle orteliovy mapy uměle vytvořen, a že největší cestovní agentury již zařadily zájezdy na tento ostrov do své nabídky.

 

Lepší další rok s nadějí, plný snů, tužeb a dlouhých, příjemných a nikdy nekončících cest k jejich uskutečňování!!

 

Zdeněk Páv


Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...