LITERATURA+WEB: Forbidden Planet = Dovolená planeta
V roce 1956 měl v kinech premiéru film Forbidden Planet - Zakázaná planeta. Asi tak o dvě desítky let později se název Forbidden Planet objevil nad místem, které naopak potřebovalo být velmi ne-zakázané: bylo tak pojmenováno knihkupectví v těsné blízkosti centrálního Londýna. V průběhu osmdesátých let fungovala londýnská Zakázaná planeta způsobem, který dvacet let poté intuitivně zopakovalo pražské knihkupectví Krakatit (nyní Netopejr) - jako největší a hlavní SF speciálka v Londýně se stala centrem londýnského a víceméně i celého anglického potažmo britského fandomu.
Všechno vlastně začalo někdy v roce 1978 pod hlavičkou Titan Comic Distributors v nepříliš velké uličce Denmark Street v blízkosti stanice metra Tottenham Court Road, kousíček od Oxford Street a Charing Cross Road. Obchod se postupně transformoval, rostl, měnil, a - alespoň z pohledu občasného návštěvníka - především se stěhoval. Skupina vlastníků FP se postupně měnila, ale víceméně stále se drželi několika zásad. Jednou z nich bylo, že lidé by měli FP najít i po přestěhování - a skutečně za tři desítky let své existence se londýnský obchod posouval jen o stovky metrů a stále se držel blízkosti metra Tottenham Court Road. Byly to třeba St Giles High Street, New Oxford Street či 179 Shaftesbury Avenue, což je současná adresa tohoto obchodu v Londýně.
Půtky a vády se nevyhnuly ani tak chladnokrevnému a flegmatickému národu, jako jsou Britové. Forbidden Planet se rozdělila na dvě části, první si ponechala původní název, druhá se nejprve pojmenovala Forbidden Planet Scotland - ale to bylo příliš omezující a málo podporující separatistické tendence skalnatých kopců na sever od Kaledonského průplavu. Proto byla tato firma přejmenována na skromně znějící Forbidden Planet International, spadají pod ní filiálky ve Walesu, v Midlands, v Irsku a také významný podíl na prodejně v Neff Yorku.
Než raději opusťme složité majetkové vztahy FP a jejích klonů. Podle Wikipedie pod hlavičkou FP (a bez dalšího rozlišení mezi obě vlastnické skupiny) fungují po světě tři desítky obchodů, což je velmi úctyhodné číslo. Samozřejmě se hlavní zájem postupně přesunul k ekonomicky zajímavým komoditám - komiksu a grafickým novelám, ke hračkám a hrám všeho druhu. Ale dokud se v těchto obchodech najde dost místa i pro knižní produkci, nežehrejme na jejich herní substanci. To bychom museli už hodně dávno zanevřít na bratislavský Brloh.
K obchodům patří také webové stránky - ty jsou odděleně pro FP a pro FP International, najdete tam velmi slušný přehled o položkách, za které můžete ve FP směňovat své oběživo. Knihy, komiksy, hračky, hry, DVD, trička, plastové záležitosti - můžete si vybrat z řady produktů, spousty žánrů, davu postav a postaviček. Pokud se někdy dostanete do Londýna, projděte se po Shaftesbury Avenue a hledejte Forbidden Planet. Určitě se nebudete nudit - ne že by hledání prodejny FP bylo tak dramatické, to nenudění se vztahuje na dobu, kdy se budete potulovat obchodem.
Tahle Zakázaná planeta je tak nakonec ze všeho nejvíc planetou vůbec nezakázanou...