24.10.2020 | Svátek má Nina


LITERATURA: Ikarie 5/2009

6.5.2009 0:05

 • Ikarie 5/2009TOPlistŠéfredaktor: Vlado Ríša
 • Vydavatel: Mladá fronta a.s.
 • Titulní strana: Jan Štěpánek

Rozlet a SF Kavárna

 • Filmy, hlášky a já… - Občas si takhle po ránu zatočí Jiří Walker Procházka klikou lanovky (nebo rumpálu) a po filmu si řve: Jupí! Samozřejmě k tomu má pádný důvod, protože parádní hlášky ze starých filmových pecek jej přivádějí do stavu naprostého vytržení. Kdyby jen starých - ono i v nových filmech je jich dost a svědčí o tom, že stále ještě existují filmy, které píší scénáristé, nikoliv producenti…
 • Novotného křtiny - V úterý 31. 3. 2009 proběhl v kavárně a knihkupectví Řehoře Samsy křest knihy Plachty v ohni, kterou vydalo nakladatelství Albatros v edici Plus pro dospělé čtenáře. Autor v ní shrnuje téměř tisícíletou historii námořních bitev a poutavý text doplňuje spousta tabulek, schémat a ilustrací.
 • CRWECON - Setkání komiksových fandů se tentokrát uskuteční 30. 5. 2009 v pražském klubu Cross.
 • JFK CON - Další z malých knihovních conů se uskuteční 29. 5. 2009 v knihovně Smíchov. Neváhejte a poznejte blíže svého oblíbeného hrdinu!

Světová SF

Elizabeth Bearová: VOSK

Detektiv královský vyšetřovatel Abigail Irene Garrettová musí najít pachatele ohavného zločinu a současně velmi obratně manévrovat mezi politickými a zájmovými skupinami, které se snaží využít smrti Železné královny a získat v britské kolonii na americkém kontinentě co největší vliv…

Americká autorka, s jejíž tvorbou jsme se už měli možnost seznámit, rozvíjí svůj příběh v několika rovinách a všechny jsou zajímavé a poutavé. Stane se tak, že ne všechny jsou zakončeny naráz a přesto čtenář nemá pocit, že by byl o něco ošizen. Po právu tak byla tato autorka oceněna cenami nejvyššími.

Sarah Monetteová: NÁHRDELNÍK VENEBRETTIOVÝCH

Zaměstnanec Parringtonova muzea pan Booth provádí s kolegou inventuru, kterou nařídil nový ředitel. V ponurém sklepení nepracuje nikdo rád a pokud se navíc za odloupnutým kouskem zdiva objeví lidská ruka, je o záhadu postaráno. Archeoložka Coburnová však podporuje úsilí pana Bootha o rozluštění záhady bez účasti policie, což je však, s ohledem na přítomnost dávné kletby, dost těžké…

Americká autorka, mimochodem přítelkyně E.Bearové, se specializuje na anglickou literaturu období renesance. Snad proto je její hlavní hrdina, muzejní kurátor Booth, jako z doby dávno minulé, ale za účasti jistých osob dokáže podávat pozoruhodné výkony. Jistě proto se stal tento zakřiknutý a nesmělý muž s talentem k řešení záhad hrdinou celé série povídek.

Česká SF

Vladimír Zábrodský: MORAVSKÝ PLUK

Na začátku příběhu je malá dívenka nadšena tím, že už dostala svého komíka (komunikátor), který jí usnadňuje orientaci ve světě dospělých. Podvědomě však cítí, že to ještě stále není ono a je mnoho věcí, které před ní dospělí dokáží skrýt. Obzvlášť když jedou s tátou a strýcem na Moravu, kde se chystá už třiatřicátá vesmírná válka. Samozřejmě bude Morava zastoupena především vesmírnými žoldáky, ale chuť bojovat nechybí ani místním rodákům. A tak z pohledu několika zúčastněných sledujeme válečné přípravy, dozvídáme se také něco o supermoderní výzbroji, cestujeme vtříc nepříteli a nakonec poznáváme, že všechno je úplně jinak…

Autor nás velmi dovedně staví před příběh, který se zpočátku nezdá být ničím výjimečný. Snad jen humor a nadsázka dává tušit, že se dobře pobavíme. Postupně však dochází k posunu děje do roviny vážné až tragické s překvapivým a velmi silným poselstvím v závěru.

Julie Nováková: ARKÁDIE

To, že jsou Adam a Claire v Arkádii, znamená jediné – v reálném životě přestali existovat. Někdo se dokáže s náhradním životem ve virtualitě smířit a spokojit, Claire se to však nedaří, propadá beznadějné depresi a chce umřít, protože ví, že tenhle bezstarostný a šťastný svět není skutečný. V tom skutečném se totiž zvedá vlna odporu a protestů proti tomu, aby jen bohatí mohli po smrti nerušeně a spokojeně žít ve virtualitě. Nezůstává jen u protestů – radikálnímu křídlu odpůrců se daří systém Arkadie zničit a vymazat, takže se Claire její přání plní…

Autorka nám předvádí jednu z variant budoucnosti, kde dochází k rozporu mezi světem virtuality a skutečnosti v takovém rozsahu, že zvítězit může jen jeden z nich. Zároveň je povídka hlubokou sondou do osobnností hlavních hrdinů z níž vyplývá, že proklamovaná plytkost a povrchnost nebudou hlavním rysem lidí budoucnosti.

Publicistika

Františka Vrbenská: Ježíš Kristus

Závěrečné a netradiční povídání cyklu Bojovníci ze ztracených příběhů pojednává o záležitosti nadmíru pozoruhodné a komplikované ve všech svých aspektech. Pochybnosti o existenci Ježíše z Nazaretu vládly velmi dlouho a nezbývá než vycházet z nejstarších nalezených textů, což jsou listy Pavlovy z novozákonních biblických knih, vzniklých celou generaci po Golgotě z vyprávění nepřímých účastníků. Nikdo neví, kolik dokumentů bylo zničeno při plenění knihoven ve válkách a kolik jich ještě neprobádaných odpočívá v nedostupných zákoutích. Evangelia byla zaznamenána v řečtině a zobrazují především vztah pisatele k postavě Mistra se zřetelem na nutnost předání poselství době a věřícím. Bičování a následné ukřižování je jedním z nejhroznějších způsobů odchodu ze života. V té době odešly ze světa tímto způsobem statisíce lidí. Na smrti Ježíše však muselo být něco, co ji odlišilo od těch ostatních zástupů, něco, co způsobilo, že se z maličké sekty mohlo stát světové náboženství…

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

 • Klouby na míru připravují britští vědci pro budoucí pacienty. Drobné problémy s nepadnoucím kloubem mohou mít dalekosáhlé následky v podobě snížení životnosti kloubu a menšího komfortu. Nové klouby budou respektovat i míru a způsob zatížení.
 • Život přežil „v krytu“ vesmírné bombardování před téměř čtyřmi miliardami let. I když byl povrch Země plný tekutých hornin, v hloubce pod 300 metrů mohly mikroorganismy přežít a brzy se opět dostaly na denní světlo.
 • Gen vstal z mrtvých, protože v době, kdy se předkové opic, lidoopů a lidí oddělili od ostatních savců, byl poškozen. Gen, důležitý pro imunitní ochranu, se však později sám spravil, což svědčí o tom, že zkáza genu není definitivní, dokud ještě existuje.
 • Kůň zdomácněl v Kazachstánu už v době před pěti a půl tisíciletími. Lidí tzv. botajské kultury chovali koně k jízdě, pro maso i mléko.

Fandománie

Soutěže:

 • Ikaros – propozice byly v březnovém čísle, uzávěrka je 31. 5. 09.
 • Zlatá zebra 2009 – vyhlašuje Sci-fi & Fantasy klub ZEBRA, uzávěrka je 15. 6. 09.

Pozvánky:

 • BUDEcon – pořadatelé se omlouvají, ale další ročník se uskuteční až v roce 2010.
 • ANIMEFEST – 8. – 10. 5. Brno
 • Svět knihy – v rámci doprovodného programu můžeme navštívit přednášky našich předních spisovatelů – 14. – 17. 5.
 • Eroticon – 23. 5. Praha
 • Festival Járy Cimrmana – 3. – 6. 7. Chotěboř
 • AVALCON – 3. – 6. 7. Chotěboř
 • Festival Fantazie – 2. – 12. 7. Chotěboř
 • GameCon – 16. – 19. 7. Pardubice
 • Parcon – již sedmadvacátý ročník se uskuteční ve dnech 21. – 23. 8. v Plzni.

Ondřej Čížek: Trailerová noc

Divák přichází do kina. Nevadí mu, že je v kinosále jediný, přišel si hlavně odpočinout. A přesto se zaujetím hledí na upoutávku, které jej vtahuje do děje filmu, jehož promítání se teprve plánuje. Trailer musí být krátký, výstižný, vtipný a věrný a pak se může ucházet o cenu Golden Trailer Award, která se nejzdařilejším upoutávkám uděluje od roku 1999.

První filmová upoutávka spatřila světlo světa v roce 1913 a byla pozvánkou na broadwayský muzikál – film vypomáhal divadlu. Později už byly upoutávky hlavně filmové a jednotlivá studia si uvědomila, že si divák začíná vybírat, na co do kina půjde. To bylo podnětem ke vzniku specializované firmy na filmové upoutávky a reklamu, která vznikla roku 1919 v New Yorku. Tato firma pak delší dobu diktovala to, jak filmová upoutávka vypadala. Až v šedesátých letech S.Kubrick rozmetal dané šablony a tvořil trailery ke svým filmům. Významným podílem se na úspěchu upoutávek podílel „Hlas boží“ – Don LaFontaine, který svůj hlas propůjčil více než pěti tisícům upoutávek, reklam a ukázek. Retrailery, přestříhané a upravené upoutávky, se na plátnech objevily v roce 2003, ale až o dva roky později přichází ta největší změna, kdy je obsah a význam filmu zcela přestavěn a často zesměšněn. Jako poslední může divák na plátně uvidět teaser – upoutávku na doposud neexistující film, v níž je často žádán o spolupráci a sponzoring.

Divák odchází z kina nespokojen s délkou trailerové noci, ale nakonec je příjemně překvapen pozvánkou na další večer…

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: STAR TREK 11

Fanoušci tohoto fenoménu už ani nedoufali v návrat kultu na filmová plátna. J.J.Abrams však natočil poutavý příběh ze života mladíků Kirka a Spocka na Hvězdné akademii a jejich první výpravu na lodi U.S.S.Enterprise.

Z těch čtenářů, kteří správně odpoví na tři soutěžní otázky, si deset výherců odnese ceny firmy BONTON FILM.

Filmové premiéry

 • J.J. Abrams: Star Trek - 7. 5. 09 (Pavel Žďárek ***)
 • Shawn Levy: Noc v muzeu 2 – 21. 5. 09 (Pavel Žďárek ***)

Kino

 • Zack Snyder: Strážci - Watchmen (Jiří Pavlovský ****)
 • Marcus Nispel: Pátek třináctého (Pavel Žďárek ***)

DVD

 • Tarsem Singh: Pád (Pavel Žďárek ****)
 • Pierre David: Scanner policajt (Pavel Žďárek ***)
 • Alex Turner: Rudý písek (Pavel Žďárek **)

Vivisektor

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Bivoj válečník, Zabíječ lidí a Svůj svět si musíme zasloužit.

Čtenáři čtenářům doporučují Knihu hřbitova, Svůj svět si musíme zasloužit a Válečnou lest, naopak varují před Znamením run, Válečnou sekyrou a Ježíšku, já chci plamenomet 2004.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

 • Ludmila Freiová: Spiknutí proti času (Tomáš Javůrek *****, Vlado Ríša ***)
 • Štěpán Kopřiva: Asfalt (Filip Pivoňka ***1/2, Vlado Ríša ***1/2)
 • Conor Kostick: Epic (David Hlušička **1/2)
 • Stephen Gallagher: Království kostí (Ivan Mls ***1/2)
 • Ray Faraday Nelson: Muž z Prométhea (Ondřej Tomášek ***1/2, Vlado Ríša **)
 • Ian C.Esslemont: Noc nožů ( Kamila Vozáková ****)
 • Tom Martin: Pyramida (Jan A.Novák ***)
 • David Glockner: Satanovo vejce (Pavel Vinický ****)
 • Vlastislav Toman: Třetí výprava (Petr Šimáček ****1/2)
 • David Weber: Ve stínu Saganamiho (Albert Čuba **)

Komiks

 • Jan Bažant: Krakatit (Filip Gotfrid ***1/2)

A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a her.

Alča


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...