LITERATURA: Ikarie 4/2010
-
Vydavatel: Mladá fronta a.s.
-
Titulní strana: Milan Fibiger
Rozlet a SF Kavárna
Nemoci ve sci-fi - Z Vlada Ríši tentokrát ke čtenářům promlouvá angína. Zcela bezostyšně našeptává, že by vůbec nemusel být špatný jeden díl Conana, ve kterém by proslulý Cimmeřan místo hordy nepřátel musel zdolat zákeřné bacily. Také ublíženě konstatuje, že pokud statečný rek sahá místo po meči po kapesníku, je zesměšněn a zneuctěn, přestože jde zcela jistě v obou případech o život. Zkrátka, o běžných nemocech slavných hrdinů spisovatelé nejraději mlčí, což zcela jistě svět sci-fi ochuzuje o jeden významný prvek. Ach, ta prostořeká angína!
Zemřel William Tenn - Americký spisovatel, vlastním jménem Philip Klass, zemřel 7. února 2010.
Malé cony v knihovně - V pátek 9. 4. 2010 se v Knihovně Smíchov uskuteční malý tematický con s názvem Con na vrbě. Na Vaše otázky bude odpovídat Michael Bronec, Honza Kantůrek a další milí hosté.
SOLARIS ožila na divadelních prknech BURANTEATRu - Česká premiéra dramatizace známé knihy Stanislava Lema se uskutečnila 12. února 2010 pod režijním vedením Matěje T. Růžičky.
TERRY PRATCHETT je zastáncem eutanazie - Před britským královským lékařským kolegiem obhajoval známý spisovatel velmi zaníceně zřízení speciálních soudů pro povolování eutanazie. Sám se staví do první řady zájemců o tento soud, protože je postižen Alzheimerovou chorobou.
Světová SF
Ian R. MacLeod: ŠOTKOVSKÝ KOBEREC
Šotkové už od nepaměti slouží lidem. Vypravěč tohoto příběhu vzpomíná na doby svého mládí, kdy se roční období ještě pravidelně střídala, a život v rodině obchodníků byl idylkou. Zranění, které mladému muži neumožnilo zimní odjezd s ostatními do teplejších končin, bylo příčinou změn v jeho chování, myšlení a ve vztazích s podřízenými šotky. V dávných dobách mohli být lidé a šotci přátelé, protože jejich původ je společný. Za takové myšlenky však bohové prostřednictvím svých kněží těžce trestají…
Britský autor nás zavádí do fantaskního světa, tak podobného a blízkého tomu našemu, přesto však cizího. Hlavní hrdina je nejprve naprosto odlišný, později začínáme chápat jeho myšlenky a pohnutky v kontextu prostředí a času. Získává si naši přízeň úvahami a laickými výzkumy, které jej odvádějí od obecně platných pravidel a přinášejí mu problémy. Ústy své postavy nás autor v nových úhlech pohledu oslovuje současnými problémy naší společnosti, které však působí zcela nově a zajímavě.
Jaroslaw Grzedowicz: VLČÍ VÁNICE
Udo Reinhardt je prvním důstojníkem na válečné ponorce SS U-780.Nemá jednoduchou pozici: kapitánem je neschopný fanatický nacista, většina mužstva jsou mladíčci do 18 let a po několika měsících válečných operací na moři je původně supermoderní plavidlo z velké části nefunkční. Všichni se už těší do přístavu a počítají s tím, že se na moře nevrátí – válka jej již rozhodnuta a spěje k neodvratnému konci. Náhle však přichází rozkaz k poslední plavbě – na palubu vstupují civilisté s tajemným nákladem a podle jejich náznaků získá říše toho nejmocnějšího spojence. Ponorka se vydává na pouť do Valhaly…
Polský spisovatel, redaktor a překladatel nám představuje povídku, která získala vítěznou Cenu Janusze A. Zajdela ve své kategorii. Zdánlivě nepřináší nic nového: o pátrání nacistů po mytických postavách historie jsou dobové doklady a jejich hledání původu čisté rasy se také opírá o pátrání v dávné minulosti. Napínavý a poutavý děj má však naprosto rovnocenného konkurenta: hlavní postavu prvního důstojníka. Uchvacujícím způsobem vykreslená postava pravého námořního vlka je až neskutečně pravdivá a v závěru se stává výstražným mementem. Je nutné zmínit výtečný překlad R. Pilcha s odbornými radami F. Novotného.
Česká SF
Ivan Mls: JEDNOSMĚRKA (Soutěž IKAROS – finále)
Tři pracovníci PRDLu jsou první lidé, kteří zamíří do vesmíru v kosmické lodi, poháněné hyperprostorovým motorem vyvinutým Akademií věd. PRDL je dceřinou společností gigantu CZ, který vlastní otec a syn Kuneshovi. Podle jejich přání bude první výprava směřována k Proximě Centauri, které dosáhne za pár týdnů. Kupodivu kosmonauti nacházejí v soustavě jednu planetu pozemského typu a ještě více jsou překvapeni, když na ní narazí na Pepu Koubu, který sem doletěl před pár měsíci se zvláštním posláním…
Humorná povídka zvýrazňuje důležité postavení Česka v budoucnosti a dovádí ad absurdum dnešní obavy lidstva z vesmírných vetřelců a globálního oteplování. Ve svižně napsaném dílku si autor dokázal udělat legraci z vážných věcí a naznačil tak, že všechno může být jinak, než se zdá.
David Šenk: STOPY PRACHU (Soutěž IKAROS – finále)
Josef Jarovič je abstraktní malíř. Po dvaceti letech se právě vrátil do Prahy, aby se ucházel o zakázku Výboru ke stému výročí založení České republiky. Jen jeden světový umělec českého původu bude vybrán, aby jeho dílo vévodilo pavilonu výtvarného umění ve společnosti děl českých klasiků. Josef je velmi smutný: Výbor jej asi nevybere a navíc mu na Měsíci zemřel otec, se kterým se už dlouho neviděl. Rozhodne se odcestovat k poslednímu rozloučení, při kterém se dovídá, že otec byl zavražděn. Proč, to musí odhalit ten, kdo jej znal nejlíp…
Autor se zaměřil na hlubokou sondu do rozporuplné osobnosti umělce budoucnosti, doplněné prostředím staré Prahy, kosmické lodi i měsíčního habitatu. Technologie budoucnosti doplněná o drogu, která umožňuje splynutí myslí, dokresluje hledání sebe sama a vztahu k předkům.
Publicistika
Boris Hokr: Proměny domácí fantastiky: část první – historická fantasy
Autor si přizval k rozhovoru nejvýznamnější osobnosti české fantastiky: Františku Vrbenskou, Janu Jůzovou, Juraje Červenáka, Leonarda Medka, Mílu Lince a Ondřeje Jireše.
V první části se znalecky zabývají tím, co je základem české fantasy, odkud vychází a kam směřuje. Ve druhé části se osobnosti vyjadřují z pozice autora a svěřují se s tím, které historické období je jejich nejoblíbenější, která díla považují za své vzory a jakým způsobem tvoří.
Na závěr je připraven žebříček pěti nejlepších děl historické fantasy a historické prózy.
Ondřej Čížek: Komiks rockuje
Jsou si blíž, než se na první pohled může zdát. Proplétají se a doplňují. Začneme českou současnou kapelou Charlie Straight s jejich videoklipovým singlem Platonic Johny. Následuje Arctic Monkeys s obalem, který burcuje představivost těch, kteří na to mají. Pokračujeme Toddem McFarlanem, kreslířem, jehož náklonnost k muzice vyjadřuje spolupráce s Kornem, Kiss a Pearl Jam. Posledně jmenovaní mají své poslední album vyšperkované Danem Perkinsem (Tom Tomorrow). Dále se zastavíme u bratrů Wayových. Hrají v My Chemical
Romance a kromě toho se významně věnují komiksu – Mikey loni debutoval Batmanem a zkušený Gerard sklidil ovace za The Umbrella Academy. Závěrem se dostáváme k Linkin Parku, jejichž video k vlezlému singlu Breaking The Habit je ukázkou vrcholné rotoskopie. Tady je třeba zmínit přínos Kazuto Nakazawy, který spolu s Joe Hahnem stvořil opravdu zajímavé dílko.
Digitální aréna: Mass Effect 2
První část chystané trilogie před třemi lety všechny hráče RPG nadchla. Nyní přichází ponuřejší dvojka s několika změnami. Tou první je výrazný příklon k boji a střílečce, což souvisí s lepším krytím postav a nutností taktického myšlení. Přibyla těžba na planetách, která však není až tak účelná. Grafika je dobrá, hudba a ozvučení je na vynikající úrovni. Novinkou je i možnost ovládat společníky a autoři slibují ještě další přídavky. Oproti jedničce působí hra jako chudý příbuzný, přesto se však jedná o nadprůměrnou hru.
Na čtenáře čeká za správné odpovědi na tři soutěžní otázky odměna.
Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA
-
Tutanchamónova záhada rozřešena? V rámci projektu „Rodina krále Tutanchamóna“ prozkoumali vědci různých vědních oborů 11 mumií z 18. dynastie. Je jistě pravdou, že byl tento významný rod faraonů postižen mnoha dědičnými chorobami, které byly umocněny vzájemnými svazky, ale smrt samotného Tutanchamóna byla velmi prozaická – vlivem degenerativní choroby špatně chodil, což mu způsobilo pád, při kterém si přivodil otevřenou zlomeninu. Do rány se mu dostala infekce, což spolu s malárií bylo důvodem smrti. Některé další spekulace se nepotvrdily, avšak ani genetická vyšetření nevnesla úplné jasno do všech záhad.
-
Jak tabák napálil lišaje – tabák kvete v noci a nabízí lišajům za opylení sladký nektar. Lišajové však kladou na rostlinu vajíčka a housenky tabák nebezpečně poškodí. Proto se rostlina přenastaví do denního režimu, kdy ji opylují kolibříci a lišajové už nemají šanci škodit. Zároveň funguje biologická a chemická ochrana proti housenkám, která zajistí přežití rostliny.
-
Jak „prská“ černá díra – to, co se dostane do černé díry, se mění na energii. Vědci se zaměřili zejména na gama záření, které je formováno magnetickým polem v okolí díry. Pečlivým sledováním zjistili, že proud energie, generovaný černou dírou, vzniká až ve vzdálenosti jednoho světelného roku. Proč k tomu dochází se hned tak nedozvíme, protože potřebné výpočty jsou velmi složité a náročné.
Filmová soutěž: Cesta
Filmfaroniáda
Postkatastrofický a hororový příběh muže a chlapce, kteří přežili zkázu světa a putují se svým nákupním vozíkem za nadějí. V režii Johna Hillcoata hrají v hlavních rolích V. Mortensen a K. S. McPhee. Premiéra filmu bude 29. 4. 2010.
Pro 10 čtenářů, kteří správně odpovědí na 3 otázky, jsou v redakci připraveny hodnotné ceny.
Filmové premiéry
-
Duncan Jones: Moon – 1. 4. 10 (Pavel Žďárek *****)
-
Louis Leterrier: Souboj Titánů - 8. 4. 10 (Pavel Žďárek ***)
-
John Hillcoat: Cesta – 15. 4. 10 (Pavel Žďárek ***)
-
Jon Favreau: Iron Man 2 – 29. 4. 10 (Pavel Žďárek ****)
Kino
-
Terry Gilliam: Imaginarium Dr. Parnase (Jiří Pavlovský ***1/2)
-
Peter Jackson: Pevné pouto (Jiří Pavlovský ***1/2)
-
Chris Columbus: Percy Jackson: Zloděj blesku (Jiří Pavlovský ***)
-
Scott Steward: Legie (Pavel Žďárek ***)
-
Richard Kelly: The Box (Jiří Pavlovský ***1/2)
-
Joe Johnson: Vlkodlak (Jiří Pavlovský ***1/2)
DVD
-
Nick Lyon: Beowulf & Grendel (Pavel Žďárek ***)
Kniha pod lupou: Hodinové strojky, divy a andělé
Vivisektor
Boris Hokr si tentokrát vzal na mušku čtvrtý svazek z řady Moderní díla fantasy nakladatelství Laser-books s názvem Srdce světa.
Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Zabíječ elfů, JFK 22: Vincent Vega a Wyrmlingské hordy.
Čtenáři čtenářům doporučují Město a město, Za každou cenu a Hořící přízraky, naopak varují před Cenou krve, Pandořinou dcerou a Proroctvím.
TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!
-
José Saramago: Slepota (Milan Pohl ****1/2)
-
Karen Dionne: Bod mrazu (Ivan Mls **1/2)
-
Jane Johnson: Desátý dar (Kamila Vozáková **)
-
Viktor Gischler: Upíří pasti (Pavel Vinický ***)
-
Robert E. Howard: Krok ze tmy (Gabriela Šlapáková ***1/2)
-
Slawomir Mrozek: Kohout, Lišák a já (Františka Vrbenská *****)
-
Josef Pecinovský: Stín mrtvého (František Ryčl ***)
-
Leoš Kyša: Poutník z Mohameda (Filip Gotfrid ***)
-
Gabrielle Lord: Spiknutí 365 – Leden (Jakub Marek *)
-
Kolektiv autorů: Stíny popela (Martin Čermák ***)
Komiks:
-
Bill Willingham: Mýty 2: Farma zvířat (Filip Gotfrid ****)
-
Jordan Mechner: Princ z Persie (Jana Labíková **)
A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňků.