25.6.2022 | Svátek má Ivan


LITERATURA: Československá knižní kuchyně 1/2010

17.2.2010 0:05

Albatros (www.albatros.cz)

TOPlistJako první v abecedě se představuje nakladatelství Albatros. Toto nakladatelství sice v nejbližších dnech připravuje pouze jeden titul, ale to vůbec nevadí. Protože jakmile prozradíme, že autorkou onoho díla je Vilma Kadlečková, srdce nejednoho fanouška české fantastiky jistě zaplesá. A co si pro nás slavná literátka připravila?

Na pomezí Eternaalu Vilma KadlečkováJejí nejnovější knihou je sci-fi román Na pomezí Eternaalu a anotace je víc než slibná:

Argenit. Pozůstatek dávných netechnických civilizací. Zdroj psychotronické energie, nástroj moci, brána poznání – a pro někoho smrt.

Na hranicích vesmírné říše Eternaal pátrají po krystalech argenitu tři dobrodruzi. Trosečník z pozemské generační lodi se snaží o návrat. Na zničené planetě vzdoruje vesmírným dobyvatelům poslední král. Velekněžka mimozemské Církve čelí intrikám kosmických Lodí... zatímco v hlubinách skal na planetě chladného rudého slunce se probouzí prastará bytost...

Reedice šesti příběhů o argenitu, které vznikaly postupně v posledních dvaceti letech, zavede čtenáře do blízké i vzdálené budoucnosti v blízkém i vzdáleném vesmíru.

Všichni fanoušci Vilmy Kadlečkové si v kalendáři povinně vyznačí datum 22. března 2010, kdy kniha vyjde.

Argo (www.argo.cz)

Hudba pro Anvillany Martin SichingerMartin Sichinger - Hudba pro Anvilany (16. marec 2010)

Praha 2030. Největší evropský gigant 21. století, ruská společnost EněrGaz, ovládla ČEZ a zahájila vysílání vlastní vesmírné televize. Zatímco její lodě úspěšně terifikují desítky planet a vysílání vesmírné televize sledují miliardy diváků, na Zemi se musí EněrGaz vypořádat s nečekaným problémem – v řídící místnosti jaderné elektrárny Temelín se objevuje elektrický přízrak, který přesně před sto lety spatřil v londýnské elektrárně inženýr Richard Eastman.

Nakolik souvisí tento jev s objevem otce Pellegrina Ernettiho, který ve Vatikánu představil nejpozoruhodnější přístroj lidských dějin? Sci-fi román o elektřině, hudbě a vesmíru.

Martinovi Sichingerovi, prekladateľovi a učiteľovi, vyjde začiatkom jari román Hudba pro Anvilany. Po Cukrovom klaunovi (Knižní klub, 2008), nasledujúca kniha zaujme scifistov pohľadom na blízku budúcnosť Prahy a lákavou trojkombináciou elektrina, hudba a vesmír.

Hvězdy české sci-fi (Ondřej Jireš ed.) (marec/apríl 2010)

V tomto neopakovatelném počinu se setkávají největší literární hvězdy, žijící klasikové české science fiction – Ondřej Neff (Lunární cyklus), Vladimír Šlechta (Oggerd), Jaroslav Velinský (Christy Bigs), Jiří W. Procházka (RoxnRoll) a Vilma Kadlečková (Legendy o argenitu). Každý přichází s krátkým románem nebo novelou, každý s dosud nepublikovaným příběhem spadajícím do jeho nejznámější románové série. Kniha Hvězdy české sci-fi dokazuje, že kvalitní fantastika u nás není jen otázkou historie a že Čapek nebo Nesvadba mají následovníky hodné jejich tradice.

Vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Triton-books. Vyjde cca v březnu/dubnu.

Už je tomu nejaký ten rok, odkedy Ondřej Jireš stvoril antológiu Legendy české fantasy (Triton 2006, Triton 2008) , ktorá uspokojila srdce nejedného milovníka fantasy zemi českej. V spolupráci Arga a Tritonu, pripravil pre čitateľov zbierku Hvězdy české sci-fi. Známe mená sľubujú kvalitné čítanie, na ktorom si pochutí nejeden scifista. O to viac poteší fakt, že sa jedná o doposiaľ nepublikované texty zo zavedených sérií.

Brokilon (www.brokilon.cz)

Nejlepší den pro umírání Vladimír Šlechta Likarijská trilogieVladimír Šlechta - Nejlepší den pro umírání (február/marec 2010)

Další drsné příběhy ze světa Pohraničí... Thompson a Čolek, Ri a Arietta... pro lidi půlelfové, pro elfy půlčlověci... nenávidění štvanci, žoldáci zabíjející za peníze... v krutém světě prastarých legend a čerstvé krve...
...právě nastal nejlepší den. Nejlepší den pro umírání.

  • Zimní zakázka
  • Největší záhada Orcigardu
  • Zkáza Thonnieriky
  • Čolkova výchova: Lekce z logiky
  • Prastarý nepřítel
  • Nejlepší den pro umírání (píseň)
  • Stříbrný roh

Čitatelia Krvavého pohraničí, tešte sa! Kroťte však svoje nadšenie, ak ste majiteľmi Nejlepšího dne (Straky na vrbě 2005), pretože táto kniha je jeho novým vydaním, doplneným o jednu vyradenú poviedku Zimní zakázka. Nejlepší den pro umíraní tak poteší najmä tých, ktorí beznádejne vypredaný Nejlepší den nezohnali, ako aj nováčikov v svete Vladimíra Šlechtu. Nezúfajte však, toto nie je jediný tohtoročný Šlechta.

Edice Pevnost (www.pevnost.cz)

Významným koněm na poli české fantastiky je magazín Pevnost se svojí knižní edicí. Debuty nadějných autorů, nová vydání starších knih, ale i zcela nové knihy zavedených autorů, s tím vším se již více než čtyři roky, měsíc co měsíc, pravidelně setkáváme na novinových stáncích. A jaké tituly se na nás chystají v únoru a březnu?

Vládci močálu Anna ŠochováKe konci února se můžeme těšit na fantasy Vládci močálu Anny Šochové:

Baron Sirgodon měl se svými dvojčaty, dívkou a chlapcem, vždycky trápení, až se nakonec rozhodl oba cvičit společně jako muže. Snad učinil dobře, vždyť zemí otřásají příběhy plné zrady a temných kouzel. O moc v nich bojují lidé i bytosti vládnoucí ohromnému močálu; vášně smrtelníků přitom využívají k hromadění takové síly, která překoná i zatracení. Dokážou stát dvojčata při sobě uprostřed bojů? Kolik je čeká obětí, zápasů a proher? Vždyť žena se nesmí plést do mužských záležitostí…

Anna Šochová není na poli fantastiky žádný nováček, jeden vydaný román, desítky povídek a tři vítězství v soutěži Cena Karla Čapka už přeci jen něco znamenají. Vládci močálu vypadají na temnou fantasy plnou akce, krve a hlavně perfektní zábavy.

Dračice Jan Hlávka Jana Vybíralová Pevnost ediceMožná ještě zajímavěji však vypadá následující román Dračice od Jana Hlávky a Jany Vybíralové:

Draci. Zlovolné plémě dštící oheň a zkázu kamkoliv přiletí. Když se navíc spojí pod velením své matky, království nemá šanci. Existuje jen jediná síla schopná drakům účinně vzdorovat. Jenže... je dobrý nápad pozvat si do země mocný řád nekromantů? O jeho představené se tvrdí, že je horší než všichni draci dohromady, navíc si klade podmínky. A princ Kelem sice není sladká, bezbranná panna, ale přesto brzy pozná, jaké to je, být předhozen skutečné Dračici.

Jana Vybíralová je prozatím v rybníčku české fantastiky zcela neznámým pojmem, nemalé očekávání ale vzbuzuje jméno Jana Hlávky. Zní vám to povědomě? Ano, to je ten spisovatel, který o svém talentu přesvědčil svými příspěvky do série Agent JFK, jmenovitě Zatměním a dvoudílnou Odplatou. JFK je ale přeci jen trochu jiné kafé než Dračice, která se tváří jako klasicky laděná fantasy. Jak si v tomto žánru povedou Hlávka s Vybíralovou? To se dozvíme už na konci března.

Straky na vrbě (www.straky.cz)

A co chystají odborníci na českou fantastiku Straky na Vrbě?

Na přelomu Března a Dubna nám přinesou Temné ilumináty, druhý román Jana Pohunka:

Blíží se konec roku 2012.

Blíží se i konec světa?

Co nám k tomu řekne hrdina příběhu, Jaroslav Malina řečený Generál:

Mnozí z vás mě neznají. Já jsem vás taky donedávna neznal, maximálně jsem o vás slyšel a nevěřil. Pak mi ovšem někdo zabil všechny lidi ze skupiny, poštval na mě dva psychopaty, o kterejch jsem si do tý doby myslel, že vražděj akorát trempskou píseň, řek mi, že realita je jenom to, co si z ní kdo udělá, změnil mýho nejlepšího kamaráda v chodící mrtvolu, unes vám krále a teď s nim určitě dělá něco hnusnýho, zřejmě se chystá zničit svět takovej, jakej ho známe, a taky mě vošukal, aniž by mi ráčil sdělit, že je to jednosměrná jízdenka do toho vašeho polosvěta...

...Eh. Nejedná se ve všech případech o stejnou osobu, upřesnil Generál zbytečně, když si všiml, že Biona rudne.

O osudu světa, tak jak ho známe, se rozhodne v České kotlině!

Hrad Houska se stává průsečíkem, kde se střetnou zájmy všech protihráčů.

Jan Pohunek před dvěma lety překvapil svou propracovanou prvotinou Polomené světy: Atlantský harc, kde nakousnul problematiku paralelních světů. To Temní ilumináti budou evidentně jiný šálek čaje, už z anotace je zřejmé, že se bude jednat o humoristickou fantasy říznutou detektivkou. Polomené světy trochu neprávem zapadly, nezbývá než doufat, že to Temní ilumináti napraví.

A na začátku dubna se dočkáme sborníku Žoldnéři fantazie, který po deseti letech nahradí Drakobijce coby souborný sborník deseti vítězných prací soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera. Uplynulý ročník byl nebezpečně upírský a tak se Žoldnéři fantazie 2010 budou moci pochlubit podtitulem Tango s upírem, ačkoliv trochu paradoxně o krvesajích pojednává pouze jedna z deseti vítězných povídek, Sluneční kruh od Jindřicha Rohlíka. Snad aby se to vykompenzovalo, napíše Leonard Medek dozadu do knihy stať o upírech v českém písemnictví. Když si k tomu připočtete Janu Šouflovou jako autorku obálky, vypadá celý projekt více než nadějně.

Triton-books (www.tridistri.cz)

Karolína Francová – Zlatý plamen (február/marec 2010)

Procitl v hrobce a nic si nepamatoval – neznal ani své jméno. Pouze zlatý šperk na zápěstí naznačoval jakési tajemství. Lidé takto označení byli vybíjeni – jak by mohl odolat téměř nahý mladík?

Medzi knihami blízkej budúcnosti sa nachádza Zlatý plamen Karolíny Francovej, ktorý aj napriek krátkej ukážke zostáva pod rúškom tmy a neznáma. V duchu „menej je niekedy viac“ už len dodám, že román získal cenu Trifid.

Ukážka z knihy:

Pak svět potemněl a vzápětí se rozzářil i přes temnotu noci. I slabý svit měsíce jeho novému zraku stačil, aby viděl každičký kamínek v trávě. A při pohledu do dáli se před ním krajina otevírala jako kniha, v níž mohl listovat podle své vůle. Viděl i skrze kmeny stromů, přes listí a skály.

Vztyčil se a nadechl se a i vzduch měl náhle jinou sílu. Proudil jeho tělem jako příjemné ledové bodání, které až pálilo, a jeho svaly pod tím dechem hrály, jen vyrazit. Rozběhl se a svět zešedl. Cesta mu pod nohama ubíhala jako letící břit. A stejně jako ostří dokázal svou pouť zastavit v jednom jediném okamžiku, na dohled zemínských hradeb. Na dohled démona, ne člověka, takže on mohl dobře vidět vše a oni ho ani nezaznamenali.

Petr Schink Století páry van HautenPetr Schink – Století páry (22. 2. 2010, ukázka z románu)

Svět se na okamžik zastavil a teď se váhavě jako ospalý kolos rozhoduje, na kterou stranu padne. Mocní metafyzikové si mysleli, že mohou přírodní zákony ohýbat dle libosti, teď se však na ně v oblacích páry žene průmyslová revoluce a hrne zažité pořádky na smetiště dějin.

Ani nově vzniklá industriální říše to nemá snadné. Trolové, sloužící jako pracovní otroci, se začali vzpouzet a bojovat o svá práva. Do těchto neklidných časů se narodil pistolník, nájemný ochránce i zabíječ nestvůr Fastynger van Hauten, kterému se zatím povedlo zklamat každého, kdo se k němu upnul. Vydává se do divokých pralesů, na opuštěná pohřebiště i do spletitých uliček, kde bojuje se svými nepřáteli i sám se sebou a každým svým skutkem rozhoupává misky vah osudu do bláznivého tance.

Nakladateľstvo Triton čoskoro vydá knihu, ktorá nás zavedie do veku pary, kde sú najsilnejšími argumentmi dve revolvery veľkého kalibru. Autorom je Petr Schink, ktorý pred štyrmi rokmi zaujal postapokalyptickou scifi v štýle americkej drsnej školy Špinavá práce (Wolf Publishing 2006) a ôsmym dielom Agenta JFK s názvom Kalibr .45 (Triton 2006). Století páry nie je medzi labužníkmi akčnej fantastiky neznáme, na Sardene ste si mohli nedávno prečítať ochutnávku zo sveta pištolníkov. Obálka Jana Doležálka je hneď vedľa, deň vydania je taktiež známy, ostáva nám len netrpezlivo odškrtávať dni v kalendári a šetriť korunky v prasiatku.

Tak a tím naše hostina prozatím končí. Ale nebojte se, brzy se vrátíme, abychom vám naservírovali další vydařené menu.

Michal Pavlič, Petr Vařák, Martin Stručovský


Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...