21.10.2021 | Svátek má Brigita


LITERATURA: Bleskovky 22

10.2.2009 12:05

TOPlistNakladatelství HarperCollins plánuje v květnu tohoto roku vydat dosud nepublikovanou převyprávěnou verzi norské báje o Siegfriedu Vőlsungovi z pera J. R. R. Tolkiena pod názvem The Legend of Sigurd and Gudrún. Tolkien text vytvářel ve 20. a 30. letech minulého století během doby, kdy vyučoval na Oxfordu (tedy před napsáním Pána prstenů). Editace dochovaného textu se ujal jeho syn Christopher Tolkien, díky kterému jsme se nedávno dočkali Húrinových dětí.

Nejčerstvější vítězové Zlatých glóbů jsou známi. Ze SFFH snímků můžeme jmenovat posmrtné ocenění Heatha Ledgera v roli Jokera v Temném rytíři. Jako nejlepší animovaný snímek se umístil Wall-E. Nejlepší herečkou v seriálu se stala Anna Paquin v hororově laděném True Blood. Určitě zaslouženou pozornost vzbudil snímek Milionář z chatrče... 

Ve věku 76 let podlehl v úterý 27. ledna 2009 rakovině plic americký spisovatel a básník John Updike. Dvojnásobný nositel Pulitzerovy ceny za dvě knihy "Králík je bohatý" a "Králík odpočívá". Každoročně patřil k horkým kandidátům na Nobelovu cenu za literaturu. Za život vydal více než 50 knih. K všeobecně nejznámějším patřil román "Čarodějky z Eastwicku" (1984), který byl o tři roky později zfilmován v hlavní roli s Jackem Nicolsonem. John Hoyer Updike se narodil 18. března 1932 v Pennsylvanii. (zdroj: BoboKing - Knihovnice.cz

Takto zval JWP na křest sbírky JFK: Vážení lidi, lidé a lidičky, oznamuji Vám tímto oficiálně, že 5. února v již známých prostorách knihkupectví Krakatit proběhne od 17:00 hodin křest povídkového sborníku JFK - Svůj svět si musíme zasloužit.
Mediální partner bude Tom Němec (stále nepíšící autor JFK) a otcové zakladatelé Mirek Žamboch a JWP. Pokud se nám podaří sehnat i další zúčastněné autory, budeme informovat na JFK Fans, na stránkáchAgent JFK a nebo na mém webu. (Vlado Ríša již přislíbil účast, a to o tom ještě ani neví :).
Po křtu se přesuneme do opět známých prostor restaurantu EVALD (200 m pěšky, výborné pivo, víno, vlastní salónek - od 18:00, žádná snobárna, ...), takže prosím - jste všichni zváni...
(JWP) 

Vyěel další svazek edice New Weird s názvem Novodobý svět od Steph Swainstonové v překladu Jiřího Žáčka.
Strhující závěr trilogie Hradební mýty nás zavede do doby vzdálené pět let po událostech z předchozího svazku. Na válečné frontě je budován neobvyklý bojový vynález, jenž by měl znamenat tolik očekávaný zvrat v boji proti neustále útočícímu Hmyzu. Kruh nesmrtelných si je jist jeho účelem, nepředpokládá však, že jde o nástroj, který na svět hrozí přivolat netušenou katastrofu. Zatímco vše zdánlivě směřuje vstříc k nastolení osvíceného věku, situace se pozvolna vymyká kontrole. Dokonce ani císař obdařený schopností předvídavosti netuší, co na Čtyřzemí vlastně čeká. Přesto však ví mnohem více, než dává najevo... Steph Swainstonová opět dokazuje, že patří k nejvýraznějším novým spisovatelkám fantastiky. (anotace)

Šestá kniha knižní řady Mistrovská díla fantasy vydal nakl. Laser. Jejím autorem není nikdo jiný než Michael Moorcock a název knihy zní Kníže mečů. Sami bohové poznali, co je strach! Byly to časy průniku milionu Plánů, a časy, kdy se mohlo stát cokoli. Byla to doba bohů, jejichž neustálou přítomnost bylo možno vysledovat ve všem, co ve všehomíru existovalo; doba obrů procházejících vodou, doba nerozumných trpaslíků a stvoření zbavených tvarů, která bylo možno přivolat neopatrnou nebo horečnatou myšlenkou a jež neodešla, aniž by způsobila utrpení nebo pokud jim nebyla složena krutá oběť. Byla to doba magie... Pod krvavými prapory Psa a Medvěda zamořili krutí Mabdeni Zemi. A všichni mystičtí Vadhaghové, až na jednoho, byli vyhlazeni. Jediný zbylý Vadhagh, je donucen vzepřít se krutému Osudu a pokusit se změnit nejenom svůj život, ... (anotace)

Chcete mít přehled o nejprodávanějších knihách? Nevíte, jakou knihu pořídit svým blízkým. Možná právě vám pomohou stránky Svazu českých knihkupců a nakladatelů, na kterých naleznete pravidelné týdenní žebříčky prodejnosti (v dětské literatuře boduje sága Stmívání). Třetí týden slavil úspěch v beletrii agent JFK se speciálem Svůj svět si musíme zasloužit. Předchozí to byl Židovský policejní klub M. Chabona. Přehledné stránky nabízejí množství dalších informací - zejména o nově vydaných knihách. 

Vítej v Epiku! Hra může začít...
Epic je víc než pouhá počítačová hra. Lidé v ní hrají o své společenské postavení, majetek i budoucnost. A mladý Erik Haraldson se vydává na výpravu, aby to celé změnil. Podaří se mu porazit všemocné Ústředí? Epic je dechberoucí a napínavý sci-fi thriller, který osloví děti i dospělé. Autor, Conor Kostick, je tvůrcem jedné z prvních fantasy her se skutečnými postavami hráčů (tzv. LARP hry) na světě. Jeho debut Epic získal ocenění v roce 2007 jako jedna ze sedmi nejlepších fantasy knih pro mládež a v roce 2006 ocenění IBBY.

Knihu 2. února vydal Albatros za 249 Kč v překladu Kláry Petříkové a rozsahu 360 stran.

Jednou mě požádal synek mého nejlepšího přítele, abych pro něj napsala příběh, řekla o této knize autorka Kate DiCamillo. „Ale ať v něm vystupuje nějaký opravdu neobvyklý hrdina,“ podotkl.
Tak vznikl příběh o myšákovi s náramně velkýma ušima, který miloval hudbu a princeznu, a také o krysákovi Rosvitovi, co žil v temnotě, ale horoucně toužil po světle, povídání o Drobince Sviňce, hloupoučké služebné s jednou utkvělou představou. Přečtete si, jak se jejich osudy budou proplétat v bludišti sklepení v podhradí i v nádheře hradních komnat...
Kate DiCamillo je úspěšná autorka celé řady dětských knih, které obdržely ocenění, z nichž vynikla kniha z roku 2005 Because of Winn-Dixie, jež získala Newbery Medal a byla zfilmovaná. Příběh o Zoufálkovi napsala Kate DiCamillo v roce 2003.
Příběh o Zoufálkovi vyšel v češtině v Albatrosu už v roce 2007 v překladu Milana Žáčka...

Jan Pechanec


Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...