16.1.2022 | Svátek má Ctirad


LIDÉ: Simmons král

13.1.2011

TOPlistVáhám, zda nemám Dana Simmonse (nar. 4. dubna 1948) po právu považovat za nejlepšího současného autora fantastiky. Přeháním? Ne.

Velikán Truman Capote vnímal u spisovatelů literatury jako takové "lehoučký, nicméně zásadní rozdíl" mezi dobrým psaním a skutečným uměním. "Thackeray je dobrý spisovatel," dává Truman příklad, "a Flaubert velký umělec. Trollope je dobrý spisovatel a Dickens… velký umělec. Colette je dobrá spisovatelka a Proust velký umělec. Katherine Anne Porterová byla vynikající, skutečně výjimečně dobrá spisovatelka, a Willa Catherová byla umělkyně."

Toto měřítko velikána jistě nelze mechanicky přenášet jako nelze přenášet žádná měřítka a z Capoteho hlediska by Dan Simmons možná byl "jen" dobrý spisovatel a kdo ví, jestli to, nicméně pokud se vztáhnu čistě k oblasti fantastiky a posunu o level níž, domnívám se, že rovněž Dan Simmons jest umělcem!

Dokončení úvahy...

Ivo Fencl


Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?
Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?

Stále více maminek touží po možnosti pracovat i s malými dětmi. Jak je to s mateřskou, rodičovskou a na co mají maminky podnikatelky nárok? Na to...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...