KOMIKS: Zemřel komiksový fanoušek Michael Jackson
Už jsem to tu kdysi naznačoval, Michael Jackson byl vášnivým čtenářem a sběratelem komiksů. Když se muzikant dostal do finančních potíží, několik pozoruhodných položek z jeho soukromé sbírky se dostalo i na veřejně probíraný dražební seznam. Další spojení „krále popu“ s komiksem lze najít v komiksových parodiích v časopisech MAD, Spoof a Disney Adventures nebo v minisérii Longshot. Ke skutečnému zápisu do komiksové historie měl nejblíže na začátku 90. let, kdy se sešel s legendárním komiksářem Stanem Lee a kdy spolu vážně přemýšleli o koupi zábavního gigantu Marvel Comics.
Navzdory zneklidňujícímu stavu japonských veřejných financí trvá tamní premiér Taro Aso na tom, že nechá za 150 milionů dolarů postavit Manga muzeum. Komiks se tak v Japonsku stal nejen masovým sociálním jevem (Japonci utratí za komiksy ročně miliardy dolarů), ale i vážnou rozbuškou na politické scéně.
V Indii se naopak různými zákazy snaží utlumit enormní zájem svých občanů o nepříliš vkusný webkomiks Savita Bhabhi. Pochopitelně tím naopak komiksu o sexuálních dobrodružstvích indické nymfomanky výrazně pomáhají, protože se fanoušci halasně brání, slézají se na Twitteru a Facebooku a bijí na poplach za svobodný internet.
Německá kancléřka Angela Merkelová rozšířila řady světových politiků, kteří si o vlastním životě můžou přečíst satirický komiks. Postarala se o to scénáristka Miriam Hollsteinová a kreslíř Heiko Sakurai. Po jejím boku v knize Miss Tschörmänie defilují i kolegové Kohl, Stoiber, Schröder i Obama s Bushem.
Newyorský Asian American ComicCon proběhl bohužel poněkud ve stínu blížícího se megalomanského Comic-Conu International v San Diegu. Kdo se na něm bude letos radovat z Will Eisner Awards, pochopitelně zmíním příště, zatím se můžeme podívat na výsledky Inkwell Awards. Jednu z hlavních cen si odnesl Mike Mignola za hellboyovský příběh In the Chapel of Moloch. Cenu francouzských komiksových kritiků a novinářů Prix Asie-ACBD pro nejlepší mangu letos dostal Tetsuya Toyoda za Undercurrent.
Britská komiksová legenda Bryan Talbot dostal v pátek na Sunderland University čestný doktorát za mimořádný přínos světovému umění. A zcela mimořádné taky je, že zatímco komiksový svět očekává vydání jeho nejnovějšího díla Grandville až v říjnu, v češtině tahle kniha vyšla už v červenci! Ve dvou variantách obálky a vazby. Talbot tentokrát překvapuje antropomorfizovanými zvířaty a steampunkovým detektivním thrillerem z alternativního světa, v němž Napoleon nebyl poražen a Francie vládne Evropě. Autor svým nejnovějším počinem vysekl poklonu J. J. Grandvillovi a Albertu Robidovi.
Poklonou Freddiemu Mercurymu je pak komiksový debut Mikea Dawsona Freddie a já. Autor na vlastním příběhu ukazuje, jak hudba Queen provázela celý jeho život a tvoří tak k němu jakýsi soundtrack. Jaká muzika by hrála na vašem soundtracku?
Třetí simpsonovská knížka Simpsonovi: Komiksový nářez nabízí znovu to, co seriáloví fanoušci od žluté rodinky očekávají – oddechovou zábavu. Líza konečně udělá se saxofonem díru do světa, pan Burns vám ukáže svoje vnitřnosti a Bartova učitelka se stane královnou Konga. Celkem vás čeká osm nových barevných komiksů.
Že Obelix v dětství spadl do kotle s kouzelným lektvarem, není žádným tajemstvím ani pro čtenáře, kteří znají Asterixe jen z rychlíku. Jak to ale tenkrát všechno proběhlo, vypráví knížečka Jak Obelix spadl do druidova kotle, když byl malý – nekomiksová perlička pro fanoušky slavných Galů od René Goscinnyho a Alberta Uderza.
Čtyři roky trvalo, než na komiks Vycházející hvězdy 1: Zrozeni z ohně navázala kniha Vycházející hvězdy 2: Síla. Uzavře se tak příběh sto třinácti neobyčejnou mocí obdařených dětí, v němž J. Michael Straczynski nešetřil překvapeními a dějovými zvraty.
Komplet čtyř punisherovských speciálů Gartha Ennise mapující život Franka Castla vychází ve sbírce Punisher: Od koléby do hrobu. Podíváte se v nich na řádění newyorské mafie, do vietnamské džugle nebo do přísně střežené věznice a taky na to, jak by vypadal svět po atomové katastrofě.
Další manhwou, tedy komiksem jihokorejské provenience, na českém trhu je Ohnivý inferno. Vypráví příběh středoškolského studenta, do něhož se vtělí mocný démon. Vyšly hned tři díly najednou. A mimochodem – kreslíř série Kim Kwang-Hyun slaví tento týden teprve jedenadvacáté nerozeniny.
Japonskou mangu pak představuje povídková publikace Padlý měsíc. Jde o žánr shounen-ai, kde „shounen“ znamená chlapec a „ai“ láska. Sedm povídek představuje lásku mezi chlapci v nejrůznějších fantaskních podobách. Grafická úprava je ponechána podle japonského orginálu, tudíž se čte zprava doleva.
Letní filmová škola v Uherském Hradišti láká na speciální komiksovou sekci Zamrzlý obraz – Film a komiks. Připraveny jsou přednášky a besedy o Tintinovi, Čtyřlístku i Kájovi Saudkovi, promítání komiksových filmů (Batman, Watchmen, Sin City či Persepolis) i výstavy (Skála, Jerie, Kučerovský, Plachý…).
A pojďme zpátky na začátek. Kromě Michaela Jacksona přišlo komiksové univerzum o dalších několik pozoruhodných persón. Třiadevadesátiletý multitalentovaný William Stanton Hume známý jako Bill Hume, nejen komiksový kreslíř, ale i animátor, herec, dramatik, fotograf a břichomluvec. Zemřel i španělský komiksář a animátor Alfons Figueras, kterému bylo osmdesát šest. Šestašedesáti se nedožil kreslíř, redaktor a vydavatel Bruce N. Duncan, známá postava berkeleyské pouliční scény. Ve stejném věku zemřel i Martin Vaughn-James, který se narodil v Bristolu, ale žil a pracoval mimo jiné v Londýně, Montrealu, Torontu, Paříži a v Bruselu. Naopak své padesátiny ve zdraví oslavil dominikánský kreslíř Armando Gil a čtyřicetiny portlandská komiksářka Colleen Coover.
Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.