16.1.2022 | Svátek má Ctirad


KOMIKS: Sek a Zula podrobně

24.1.2011

TOPlistDoprovodné obrázky naleznete v Galerii. Nepřehlédněte další text o Seku a Zule na Sardenu.

Po víc než dvaačtyřiceti letech od uveřejnění prvního obrázku v časopise Ohníček se loni v prosinci vynořilo prvé takřka kompletní knižní vydání komiksu Jiřího Wintra-Neprakty a Miloslava Švandrlíka Sek a Zula, a to ve třech svazcích nazvaných Sek a Zula (2009), Nové příběhy Seka a Zuly (2010) a Přátelé z pravěku (2010).

"Slavný" (jak nakladatel zdůrazňuje přímo na obálce) kreslený seriál je vlastně lepší variantou amerických Flinstoneových, kteří ho předešli o necelých deset let, ale v ryze českém podání a vznikal ve dvou vlnách. První zastavila normalizace sedmdesátých let, druhá je i navzdory nezpochybnitelnému malířovu umu možná místy výtvarně odbytější. Švandrlík v roli scenáristy zůstává ovšem supermanem pravěku a veškeří ostatní komiksoví scenáristé nechť se od něj učí výstavbě příběhu!

Zmíněná "druhá vlna" Seka a Zuly cílila už víc na kamaráda pravěkých sourozenců brontosaura Punťu, zatímco jejich malý kamarád, tygr Drápek jaksi zmizel. Ona vlna sestává ze tří cyklů Punťa chrání přírodu, Punťa, hvězda pravěku a Přátelé z pravěku a celek se, nutno říct, objevil jako knížka už dvakrát, ale pokaždé jako výbor. I poslední "trilogie" je ovšem JEN výborem, jak si brzy objasníme!

Dokončení článku zde.

Ivo Fencl


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...