KOMIKS: Řekli byste, že je krize?
Třeba si někdo ještě vzpomene, jak jsem tady vloni v březnu sledoval internetovou aukci nejdražšího komiksu světa – časopisu Action Comics #1, který si za 317 200 dolarů koupil losangelský bubeník a majitel internetového obchodu Torpedo Comics John Dolmayan. Minulý týden snad všechna česká média skočila po zprávě, že za další výtisk téhož čísla utratil neznámý kupec na stránkách ComicConnect.com šokující milion dolarů. Nový rekord padl v pondělí, jenže už ve čtvrtek aukční dům Heritage Auction Galleries prodal Detective Comics #27, v němž se poprvé objevil Batman, za 1 075 500 dolarů! Oba časopisy vycházejí od roku 1937 a příští rok by měly dosáhnout čísla #900.
Skvělou zakázku dostal jedenačtyřicetiletý belgický kreslíř Erik Bongers od Evropské komise. Nakreslil komiksový příběh Hidden Disaster o dvou mladých úřednících – krásné Zaně a odvážném Maxovi, kteří zajišťují humanitární pomoc ve fiktivní zemi postižené zemětřesením. Komiks se rozletěl do celé Evropy v nákladu 311 tisíc výtisků, což stálo daňové poplatníky skoro 6 milionů korun. Bledá závist není ryze českým specifikem; v době psaní tohoto článku jsem se nemohl podívat na Erikovy stránky, protože je právě napadl nějaký ruský hacker. Prvním známějším pokusem přiblížit atraktivní komiksovou formou život v bruselských institucích byl komiks z roku 2002 Rozbouřené vody.
Komiksoví fanoušci však mnohem spíše zatleskají Vetřelcům, kteří se k nim vrací podruhé na 450 barevných stránkách. Epická komiksová série, kterou postavil Mark Verheiden na základech slavného filmového hororu, nabízí tentokrát krmnou šťávu vetřeleckých královen ve třech výpravných příbězích – Genocida, Sklizeň a Koloniální pěchota.
V roce 1976 dostal Polák Grzegorz Rosiński stipendium v Belgii. Tam se spřátelil s Jeanem Van Hammem a ze spolupráce výtvarníka a spisovatele vznikl Thorgal, jeden z nejznámějších komiksových seriálů v Evropě. U nás však neměl slavný bojovník nikdy na růžích ustláno. Aktuálně už čtvrtý vydavatel se pokouší nabízet legendu zdejšímu publiku. V češtině tak vychází čtrnácté album z roku 1989 s názvem Aaricie, které ve čtyřech kratších příbězích představuje dceru vikingského vůdce Gandalfa Šíleného a Thorgalovu pozdější manželku. Celkově má série 31 knih, od roku 2007 už bez scénáristy Van Hamma, kterého nahradil Yves Sente. Dvaatřicáté album je v plánu ještě letos.
Měsíc po čtyřce se na pultech objevil pátý díl homoromantické mangy japonské autorky Maki Murakami Gravitation, která pokračuje v líčení radostí i útrap rockové hvězdy Šuičiho a jeho skupiny Bad Luck. Zatímco Šuičiho vztah se spisovatelem Eirim Jukim začíná fungovat a taky kapele se daří, na obzoru se objevuje staronová konkurence Nittle Grasper.
V Městském muzeu v Jaroměři budou mít expozici, na kterou pravděpodobně hned tak nezapomenou. Po výstavě autíček totiž do východočeského městečka vtrhne fantasy a erotika v komiksovém podání. Výstava Phantasty xXx představí práce mladých komiksářů v čele s Vaškem Šlajchem. Otevřena bude od 6. března do 4. dubna. Komiksy Matěje Němečka, Tomáše Prokůpka, Jiřího Zimčíka, Marka Pokorného, Dana Černého, Jaroslavy Dejlové, Michala Opitze a dalších se v květnu přestěhují do Vrchlického divadla v Lounech a později třeba i do dalších měst.
Ve svém domě v Prescottu zemřel americký spisovatel a televizní scénárista, majitel několika Emmy Eric Freiwald (1927–2010). Kromě šíleného televizního seriálu Mladí a neklidní se věnoval i komiksu, a to převážně v 50. a 60. letech spolu s Ericem Schaeferem.
Osmdesátku oslavil Gahan Wilson, vynikající americký kreslíř, ilustrátor, spisovatel, publicista a autor vlastní počítačové hry Gahan Wilson's The Ultimate Haunted House. Z jeho komiksové produkce je nejznámější seriál Nuts, který vznikl jako autorova černohumorná reakce na slavné Peanuts. Padesát bylo v sobotu Jeffu Smithovi. Jeho světoznámé série Bone bychom se měli brzy dočkat konečně i v češtině. Půl století je na světě i Jim Lawson, jehož jméno je spojeno především s komiksovým seriálem Teenage Mutant Ninja Turtles, kterému se jako výtvarník věnoval více než dvacet let. Je však i autorem vlastního seriálu Paleo: Tales of the Late Cretaceous nebo Rat King. Čtyřicítku oslavil Andy Diggle, někdejší redaktor kultovního britského časopisu 2000 AD. Jako komiksový scénárista se podepsal třeba pod Swamp Thing nebo Hellblazer. Další čerstvý čtyřicátník, uznávaný komiksový průkopník Hiroaki Samura je znám především jako autor série Blade of the Immortal o chlapci, který chce pomstít smrt svých rodičů. A deset let už funguje komiksový blog Neilalien.
Na BubbleGun, který o víkendu opustil tiskárnu, se mrknem příště.
Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.