KOMIKS: Opilí komiksáři zničili Sarkozyho
Ve starobylém západofrancouzském Angoulême proběhl o víkendu 36. ročník nejvýznamnějšího evropského komiksového festivalu, na který se tradičně sjíždějí tvůrci, nakladatelé a tisíce fanoušků. Pro Angoulême festival znamená, že komiksy jsou k vidění doslova všude – v ulicích, kavárnách, na nádražích i v kostelech. Všude se přednáší, diskutuje, vystavuje, prodává, podepisuje a pochopitelně kreslí. Veřejnosti uzavřená sobotní divoká pitka umělců na radnici skončila spontánním zničením portrétu Nicolase Sarkozyho… Hlavní cenu festivalu za nejlepší komiksovou knihu roku získal Winshluss za téměř bezeslovné album Pinocchio, cenu města Angoulême získal a předsedou poroty příští rok bude Christian Hincker známý v komiksovém světě pod pseudonymem Blutch. Mezi dalšími oceněnými je i Joann Sfar s komiksovou adpatací Malého prince, která snad letos vyjde i u nás.
Ještě před festivalem v Angoulême dostali cenu listu Le Parisien Didier Convard a Gilles Chaillethas za historický thriller Vinci, l'ange brisé. Čtenáři si dílo vybrali z deseti nominovaných. V předchozích letech dostali tutéž cenu třeba Zep, Nicolas de Crécy nebo už zmiňovaný Joann Sfar.
Komiksovou událost mají i v pařížském Louvru. Vystavují Nicolas de Crécy (jeho album Doba ledová odehrávající se právě ve světoznámé obrazárně vyšlo na podzim i u nás), Eric Liberge, Marc-Antoine Mathieu a japonský host Hirohiko Araki. Do roku 2010 uvidí výstavu ještě ve Švýcarsku, Portugalsku, Kanadě, Francii a Belgii, výstava v Japonsku je ještě v jednání.
Co mají společného Romové a motorkáři? Komiks. Elen s Honzou se vydávají na let dějinami, aby poznali historii Romů, v komiksu Drom. Evropská asociace motocyklových výrobců ACEM zase pro nezodpovědné motorkáře připravila komiksový seriál Lucky (1. díl), který má přimět nezkušené jezdce k větší ohleduplnosti na silnicích.
To byly komiksy zdarma. Za peníze se vyplatí pořídit Poslední chobotango, vyvrcholení české komiksové trilogie Monstrkabaret Freda Brunolda. Po albech Sloni v Marienbadu (2004) a Za vším hledej doktora Ženu (2006) tedy došlo na rozuzlení osudů všech pitoreskních postav a jejich rozhodující souboj se zlem ztělesněným maršálem Chobotovem. Autoři Džian Baban a Vojtěch Mašek svůj projekt dávno rozšířili z komiksových políček na divadelní prkna i stříbrné plátno a získali za něj několik cen i respekt nejen komiksového publika.
Po republice je teď k vidění překvapivě mnoho komiksových výstav. K rožnovské výstavě Píše Prokůpek, kreslí Kučerovský se v rychlém sledu nahromadily další. V pražské galerii Hygienická stanice jsou k vidění komiksové kresby Honzy Bažanta k projektu Pérák. Do artkina Centrál v Hradci Králové zase můžete zajít na výstavu Herozvěsti, kde své komiksy představují Zuzana Andělová (Veverka a zajíc), Jiří Grus (Voleman), Jan Jiříček (Mars 44), Petr Korunka, Ján Petrovič a Marek Rubec. V plzeňské Univerzitní galerii připravili studenti Ústavu umění a designu pod vedením Báry Šalamounové velkorysou výstavu svých komiksových prací, v nichž se zaobírají životy slavných osobností nebo místními pohádkami a pověstmi. Svoji prezentaci vyšperkovali trojrozměrnými objekty i projekcí na výlohu galerie.
Padesátiny oslavil minulý týden spisovatel a scénárista s podivuhodným jménem Stefan Petrucha, autor úspěšných komiksových příběhů na motivy seriálu Akta X či disneyovských dobrodružství Mickey Mouse. Rovněž padesát je nizozemskému výtvarníkovi Herwoltu van Doornenovi a francouzskému cartoonistovi Marcu Cuadradovi. Třicetiny oslavil brooklynský Damon Hurd, autor několika grafických románů, z nichž hned ten první My uncle Jeff se dočkal nominace na Will Eisner Awards.
Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.