4.7.2022 | Svátek má Prokop


KOMIKS: Čech vyhrál na okruhu Formule 1 v Monze

9.9.2010 0:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.TOPlist

Harvey Kurtzman (1924-1993) dal jméno cenám Harvey Awards, které jsou v komiksovém světě považovány za jedny z nejdůležitějších hned po Eisnerech. V nejostřeji sledovaných kategoriích z více než dvou desítek udělovaných se letos radovali Robertové – Kirkman jako nejlepší scénárista a legendární Crumb jako výtvarník, dále Mike Mignola jako obálkář či David Mazucchelli jako autor nejlepšího grafického románu. Kompletní výsledky najdete zde.

V široké čtenářské obci mají jistě lepší zvuk Hugo Awards udělované nejlepším dílům v žánru sci-fi a fantasy. Komiksovou kategorii letos opanovala stejně jako vloni Genius Girl, kterou tvoří manželé Fogliovi. Nejlepším výtvarníkem se stal brilantní Shaun Tan.

Když jsem tu o prázdninách nabízel poslání propozic italské soutěže Slowcomics Best Fanzine Award 2010, ani mě nenapadlo, že do ní největší persóna současného českého komiksu Jirka Grus přihlásí svého Volemana. A přece to udělal a přece ve světové konkurenci slavně zvítězil! Kulturní festival Sloworld, který se letos poprvé uskuteční na atraktivním okruhu F1 v Monze, tak má českého vítěze. Podle poroty si mladý Čech cenu zasloužil za skvělý umělecký projev a odvahu, s níž se vrhnul do samizdatového vydávání své série na obtížném východoevropském trhu. Druhé místo přiřkli porotci německému zinu Kiin a na "bednu" se ještě vešel portugalský Seitan Seitan Scum. Zvláštní cena poroty zůstala doma – získal ji italský časopis Onniscienza.

Tohle je taky zajímavá historka: Jeden ze čtyřlístku spoluautorů populárního webkomiksu Cyanide & Happiness Dave McElfatrick z Irska tak dlouho marně žádal o pracovní vízum do USA, aby se mohl připojit ke svým třem kolegům, až se jednou naštval a vyzval své fanoušky k podepsání petice. Americké úřady pod tíhou neuvěřitelných 146 tisíc podpisů nakonec kapitulovaly a Dave mohl na internetovém fóru zajásat: I GOT THE VISA!!! Dva miliony fanoušků se teď těší na slíbenou odměnu – animované příběhy Cyanide & Happiness.

Foglarův komiks Záhada hlavolamu kreslilo postupně jedenáct různých výtvarníků. Na jejich díla se můžete jít podívat do 20. září do pražské Galerie jedné věci v Náprstkově ulici. Mimo jiné na výstavě uvidíte i létající kolo Jana Tleskače, Foglarovy fotografie Prahy nebo sedmdesát různých ježků v kleci. To vše u příležitosti sedmdesátého výročí prvního uveřejnění komiksu v Mladém hlasateli. (viz třeba web ČT)

A teď už k novinkám na komiksových pultech. Šest vesměs detektivních příběhů skrývá třináctá dvousetstránková sbírka komiksů s králičím roninem v hlavní roli Usagi Yojimbo: Šedé stíny.

Už jsem se bál, že i Argo vzdalo vydávání celosvětově zaslouženě populární ságy Donžon, ale zatím tomu tak není. Série Donžon – Úsvit pokračuje v druhém díle vyprávěním o Mstiteli v nesnázích, kterým je budoucí strážce dosud neexistujícího Donžonu Hyacint Kavalír nešťastně zamilovaný do nedosažitelné loupežnice Alexandry.

Na rozdíl od Donžonu bere Conan fantasy žánr smrtelně vážně. V rámci série Comicsové legendy vychází už počtvrté s příběhy Dcera pána mrazu, Rudé hřeby 1 až 3, Noc temného boha a dalších.

Už i české vydání Komiksové historie moderního světa Larryho Gonicka je kompletní. Druhý a závěrečný díl vás provede Od pádu Bastilly po současnost (konkrétně po válku v Iráku).

Bratři Daltonovi uprchli z vězení a Lucky Luke má spoustu práce. Letitý komiks ze slavné série Reného Goscinnyho a kreslíře Morrise Daltonovi na svobodě je patnáctým svazkem, který se dostává do rukou malých českých čtenářů z celkových více než sedmdesáti.

Naopak úplně poprvé se u nás představuje strašidelná manga série Spirály japonského kreslíře a scénáristy Džundžiho Itóa, v níž čekají podivné magické události a šílenství. Kirie Goši se nicméně pokusí přežít v prokletém městě.

Mangu – tentokrát v podání českých fanoušků japonského stylu – najdete i ve druhém komiksovém sborníku Vějíř. Komiksy jsou to romantické, humorné, melodramatické i hororové.

Mladí čeští autoři se starají i o fantasy sérii Svět bez jména, která znovu překonává internetovou podobu a objevuje se v tištěném sešitu s názvem Pírka osudu.

Kalendář Kája Saudek 2011 se zmršenými reprodukcemi z komiksů Muriel a andělé a Muriel a oranžová smrt, který se objevil v distribuci, si dovoluji nedoporučit.

V šestaosmdesáti letech zemřel slavný francouzský výtvarník Roger Masmonteil, autor slavné komiksové postavičky pejska Pifoua.

Cathy je hrdninkou komiksového stripu, která celý život zápasí se čtyřmi základními nepřáteli – jídlem, láskou, matkou a prací. Autorka stripu Cathy Guisewite se minulý týden dožila šedesátky a ohlásila, že se se svým životním dílem definitivně skončí 3. října. Třicetiny oslavil undergroundový komiksový samouk Victor Cayro. Poslední výročí – pět let od řádění hurikánu Katrina v New Orleans – na první pohled příliš komiksově nevypadá. Hurikán však mezi jinými připravil o živnost obchodníka s komiksy Lea McGoverna a právě jeho příběh zpracoval mezi jinými Josh Neufeld v grafickém románu A.D.: New Orleans After the Deluge (viz web ČT 24).

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.

Vhrsti


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...