26.10.2020 | Svátek má Erik


KOMIKS: Batman na kuriózní lenošce

2.12.2008 0:05

Vrána James O´BarrTOPlistZ předvánoční vydavatelské komiksové smršti poněkud vyčnívá pozoruhodný počin nakladatelství Dokořán s názvem Kuriózní lenoška a jiné příběhy. Jejím autorem je spisovatel, ilustrátor, scénárista, kostýmní výtvarník a celoživotní experimentátor Edward St. John Gorey (22. 2. 1925 - 15. 4. 2000). Spolupřekladatel sbírky Václav Cílek jej v předmluvě trefně označuje za klasika okrajových žánrů. Kniha obsahuje čtyři příběhy (Názorná výuka, Kuriózní lenoška, Drezína z Vrbova a Památná návštěva), které nás stylem komiksové narace vrátí o pěkných pár desítek let zpátky. Poučený autor však zároveň předkládá mnohovrstevnaté dílo, které lze číst jako „viktoriánské komiksy“, gotické příběhy se silnou surrealistickou linkou nebo prostě jako velmi podivnou obrázkovou knížku.

Klasikou z opačného pólu komiksového světa je Batman: Dlouhý Halloween scénáristy Jepha Loeba a výtvarníka Tima Salea. Detektivní příběh nás zavádí do Batmanových začátků, do doby, kdy Gotham ovládaný zločinci skličuje řádění nebezpečného vraha. Do pátrání se zapojí i oblíbený padouch Joker a součástí příběhu je i zrod dalšího legendárního Batmanova protivníka Two-Face. Kniha je prvním dílem ze dvou, vydávají BB art a Crew.

Vánoční nákupní horečku stihli i v Comics Centru, kde potřetí vydali legendární Vránu Jamese O'Barra. Temný příběh o lásce, smrti a pomstě, jehož hlavním motorem je vlastní tragická zkušenost autora a mimořádné výtvarné pojetí se spoustou odkazů k hudbě či literatuře, tentokrát vydavatel vyšperkoval kvalitnějším technickým zpracováním.

K2 2Ke třetímu svazku dospěla korejská manwha K2 – Kill me, kiss me autorky Lee Young Yuu. Typický asijský teenagerovský komiks sleduje další příhody samotářského Jung-wooa, vůdce gangu Ghoon-hahma, Que-min či Jung-woo.

Domácí komiks se prezentuje mimo jiné sebranými komiksy letité značky Cour a Courek, která vzešla z psacího stroje Svatopluka Hrnčíře a zpod štětců Adolfa Borna. O nové vydání více než čtyřiceti komiksů s kočičími, psími i myšími hrdiny se postaral Knižní klub.

V Brně se povedlo vydat druhé číslo komiksového fanzinu BubbleGun autory familiérně nazývaného Bublák. Tématem čísla je násilí. O tom, že jej zastoupení tvůrci pojímají vskutku nekonvenčně, svědčí už samotná obálka. Vzhledem k nevelkému nákladu je raritní sešit k dostání jen na dvou místech v republice – v pražském knihkupectví Seqoy a brněnském Komiksovém krámě.

Na komiksovou výstavu s podivuhodným názvem Kriminálka chlívek se můžete přijet podívat, máte-li to blízko, do České Břízy na Plzeňsku. Galerie Sam83 tam na vernisáži 5. prosince od 17:30 představí díla komiksářů Jaroslavy Dejlové a Václava Šlajcha a animátora Viktora Hajného. Dejlová oceněná na nedávném KomiksFEST!u vystaví autobiografické příběhy Líná Edna nebo tajemný Hotel Mirror. Šlajch se bude prezentovat ukázkami z cyklu 815 tajemství fialové krabičky o soukromých životech komiksových hrdinů, kompletní komiksovou Výroční zprávou Městské knihovny Praha, historickými příběhy o Jaroměři, autorským leporelem Harry je lotr a několika kratšími komiksy. Výstava bude k vidění až do konce ledna, galerie při této příležitosti vyhlásila i komiksovou soutěž.

Český Festival spisovatelů se příští rok těší na jednoho z nejvlivnějších komiksových tvůrců minulého století Roberta Crumba. Ač je to k nevíře, jeho legendární časopis Zap Comix začal vycházet právě před čtyřiceti lety!

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...